Sayfa 561/566 İlkİlk ... 61461511551559560561562563 ... SonSon
Arama sonucu : 4523 madde; 4,481 - 4,488 arası.

Konu: ISDMR - İskenderun Demir Çelik

1.  Alıntı Originally Posted by zars Yazıyı Oku
    Evet farkındalıkları var ve çalışıyorlar...umarım sonuçları istedikleri gibi olur...ben de Mittal bilançosunu incelemeye başladım...canı sıkılan olursa link...
    https://corporate.arcelormittal.com/...eport-2023.pdf
    Geçen gün Ereğli satışını aramıştım orada ama sonra farkettim ki sonraki bilançoda gözükecek.

Şimdi de diğer açılardan detaylı incelerim, teşekkürler.

2. Bir yillik eregl isdmr getiri karşılaştırma.

Son bir bir yil benim gibi isdmri olan bir yatirimcinin reel anlamda tufe ekledigimizde zarari %100 yani batmisim..

3. Dikketimi ceken diger bir husus temettu 0.45 aciklandi ama dağıtım tarihi belli degil.

Bu benim temettü beklentimin cok cok altinda kaldı burada da bir şeyler olabileceğini düşünüyorum.

Açıkçası ikinci bir aciklama bekliyorum temettu ödeyeceğiz demek için sembolik bir rakam belirleyerek yapılmış bir aciklama gibi temennim rakamın değiştirilmesi veya kayıtlı sermaye tavaninin degistirilmesi..

Alıntı Originally Posted by zars Yazıyı Oku
    Evet farkındalıkları var ve çalışıyorlar...umarım sonuçları istedikleri gibi olur...ben de Mittal bilançosunu incelemeye başladım...canı sıkılan olursa link...
    https://corporate.arcelormittal.com/...eport-2023.pdf
    zars müsaadenle bir tavsiyem var.

Mittal' in faaliyet raporlarının yanında aşağıdaki yol haritaları dokümanlarını da incelemek önemli olabilir. Zira adamlar dünyanın en büyüğü ve yeşil çelik dönüşümünün zirve yapacağı bir döneme giriyoruz. Alacakları aksiyonlar bizim bakış açımızı çok genişletebilir.
    (ben daha okumadım, üşeniyorum )

https://corporate.arcelormittal.com/...action-reports

Erdemir' in 2019 yatırım planında hem Ereğli hem İsdemir fabrikalarına yeni BOF yatırımı yapmasını başlarda eleştiriyordum. Neden EAF değil de BOF yaptın, Tosyalı' nın bile öngörüsü bizden iyi diyordum. Adamlar DRI-EAF işini bizden yıllar önce çözmüş oluyordu.

Şimdi şunu düşünmeye başladım. 2019' dan 2030' a uzanan uzun dönüşüm döneminde elindeki fırınları direk EAF yapmak yerine öncelikle yeni BOF fırınlar ile verimi yükseltip sonrasında keşfedilen madenleri bu fırınlarla eşleştirip, daha sonra EAF yatırımı ile hurda/karbon azaltım dönüşümüne girmesi daha doğru ve yumuşak bir geçiş sağlayacak gibi. Hurda kıtlığı olmasa da dolaşan haberler algıları değiştirdiği için global ticaret hızlanmaya başladığında bu algı oyunları üzerinden hurda fiyatlarını ekstra arttırabilirler... Ya da AB, gerçekten hurda korumacılığı ile ihracatını kısabilir. Somut örnek vereyim. İngiltere 12 milyon ton hurda topluyor ve bunun 8 milyon tonunu ihraç ediyor. Orada TataSteel' in fabrikasında BOF-EAF dönüşüm olacak ve artık hurda tüketecek. 4 milyon tondan bahsediliyor. Sadece bu örnekte bile milyonlarca ton hurdanın İngiltere' den çıkışı "doğal yollarla" azalmış olacak....

5.  Alıntı Originally Posted by KaaN- Yazıyı Oku
    zars müsaadenle bir tavsiyem var.

Mittal' in faaliyet raporlarının yanında aşağıdaki yol haritaları dokümanlarını da incelemek önemli olabilir. Zira adamlar dünyanın en büyüğü ve yeşil çelik dönüşümünün zirve yapacağı bir döneme giriyoruz. Alacakları aksiyonlar bizim bakış açımızı çok genişletebilir.
    (ben daha okumadım, üşeniyorum )

https://corporate.arcelormittal.com/...action-reports

Erdemir' in 2019 yatırım planında hem Ereğli hem İsdemir fabrikalarına yeni BOF yatırımı yapmasını başlarda eleştiriyordum. Neden EAF değil de BOF yaptın, Tosyalı' nın bile öngörüsü bizden iyi diyordum. Adamlar DRI-EAF işini bizden yıllar önce çözmüş oluyordu.

Şimdi şunu düşünmeye başladım. 2019' dan 2030' a uzanan uzun dönüşüm döneminde elindeki fırınları direk EAF yapmak yerine öncelikle yeni BOF fırınlar ile verimi yükseltip sonrasında keşfedilen madenleri bu fırınlarla eşleştirip, daha sonra EAF yatırımı ile hurda/karbon azaltım dönüşümüne girmesi daha doğru ve yumuşak bir geçiş sağlayacak gibi. Hurda kıtlığı olmasa da dolaşan haberler algıları değiştirdiği için global ticaret hızlanmaya başladığında bu algı oyunları üzerinden hurda fiyatlarını ekstra arttırabilirler... Ya da AB, gerçekten hurda korumacılığı ile ihracatını kısabilir. Somut örnek vereyim. İngiltere 12 milyon ton hurda topluyor ve bunun 8 milyon tonunu ihraç ediyor. Orada TataSteel' in fabrikasında BOF-EAF dönüşüm olacak ve artık hurda tüketecek. 4 milyon tondan bahsediliyor. Sadece bu örnekte bile milyonlarca ton hurdanın İngiltere' den çıkışı "doğal yollarla" azalmış olacak....
    Katılıyorum Sn Kaan, ben de Mittal'in 2050 net sıfır yol haritasını inceledim resmini koyacaktım ama boyut sıkıntısını çözemedim...dediğiniz gibi 2030 a kadar onlar da Ereğli ye benzer adımlar planlıyorlar...

Redmi Note 8 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

6.  Alıntı Originally Posted by osisa Yazıyı Oku
    Dikketimi ceken diger bir husus temettu 0.45 aciklandi ama dağıtım tarihi belli degil.

Bu benim temettü beklentimin cok cok altinda kaldı burada da bir şeyler olabileceğini düşünüyorum.

Açıkçası ikinci bir aciklama bekliyorum temettu ödeyeceğiz demek için sembolik bir rakam belirleyerek yapılmış bir aciklama gibi temennim rakamın değiştirilmesi veya kayıtlı sermaye tavaninin degistirilmesi..
    Aklımı okuyorsun demin Genel Kurulu'u Ereğli sayfasında en başa alırken bunu açacaktım dedim şimdi paranoya yapıp milletin kafasını karıştırmayayım. Aklımdan geçen, birinin orada temettü rakamını için önerge verip yeni fiyatın kabul edilmesi?

Enteresan değil mi tarih belirsiz! Bu GK'da netleşecek. Şirket çok ince oyunlar peşinde sanki Mittal sonrası...Fiyatın bir rakamın altına düşmesine de izin vermedi... Bu rakamlar mittalin en son mallarını çıktığı rakamlar. Neyse, bu paranoyakça yorumlarım burada kalsın, bir şey bildiğimden değil...

7.  Alıntı Originally Posted by zars Yazıyı Oku
    Katılıyorum Sn Kaan, ben de Mittal'in 2050 net sıfır yol haritasını inceledim resmini koyacaktım ama boyut sıkıntısını çözemedim...dediğiniz gibi 2030 a kadar onlar da Ereğli ye benzer adımlar planlıyorlar...

Redmi Note 8 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Bunu ben yatırımcı ilişkilerine sormuştum, yani yüksek fırın açılıyor, millet bunları kapatırken demiştim.Yüksek fırınlar ekonomik ömrü boyunca kullanılacak cevabı vermişti, Kaan'ın öngörüsü ile örtüşüyor!

Alıntı Originally Posted by fedoramca Yazıyı Oku
    Bunu ben yatırımcı ilişkilerine sormuştum, yani yüksek fırın açılıyor, millet bunları kapatırken demiştim.Yüksek fırınlar ekonomik ömrü boyunca kullanılacak cevabı vermişti, Kaan'ın öngörüsü ile örtüşüyor!
    Bazen sığ düşünüyoruz.

Adamların 6 tane fırını vardı. Bazıları ömrünün sonuna gelmiş. Biz çok biliyormuş gibi çıkıp "EAF' ye geç" eleştirisi yapıyoruz.

Ama adamlar 2 tane BOF' u yeniledi, 2 tanesi eski tip devam, 2 tanesini de EAF' ye çevirecek muhtemelen.

Bu sayede, -daha geniş açıdan bakınca-, cevher-hurda dengesizliklerine karşı adamlar esnek bir üretim tipine sahip olacak.

Üstüne GES ve madenlerin aktif olmasıyla hem hammadde hem enerji tarafında piyasa çalkantılarına karşı daha dirençli olacağını düşününce insan heyecanlanıyor.
    Tabi bu EAF ve GES yatırımları (hammadde haricinde), zaten yapılması gereken, rekabette geri düşmemeyi sağlayacak yatırımlar. Yani, piyasada öne çıkmaktan ziyade, rekabette ayakta durmayı sağlar. Rekabette öne çıkmak için hammadde çok kritik...

Ama bu yazdıklarımın, 2-3 yıldan önce hisse fiyatını etkileyeceğini düşünmüyorum.

Sayfa 561/566 İlkİlk ... 61461511551559560561562563 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •