Sayfa 563/566 İlkİlk ... 63463513553561562563564565 ... SonSon
Arama sonucu : 4523 madde; 4,497 - 4,504 arası.

Konu: ISDMR - İskenderun Demir Çelik

Daha önce Ereğli/İsdemir karşılaştırmasında Ereğli' yi seçmiştim ama 2023 4.çeyrek bilanço sonrası bu düşüncem terse döndü.

Borç yükü Ereğli' ye kaymaya başlamış. Son çeyrekte isdemir net borç 12 milyar TL iken Ereğli' de 42 milyar TL.
    Satış tarafında, isdemir ereğliye malı satmış ama ereğli piyasaya satamamış gibi. Son çeyrek isdemir ciro 38 milyar, ereğli toplam satış 46 milyar TL. Ereğli 8 milyar TL' lik mi mal satmış? (sigorta şişikliği bundan olabilir, bakacağım)

İsdemir, sigorta ödemeleri ile finansallarını nispeten düzeltecek gibi görünüyor.
    2024 2.çeyrekte isdemir yeni fırın devreye girecekti sanırım. 2,8 milyon ton kapasite ile en büyük fırın özelliğini taşıyordu.

Ereğli' de görünen dev stok yükü ve %10 faizli dev döviz borç yükü oldukça yıpratıcı. Bu rakamların ne kadarı isdemirde bakacağım.

Sonuç olarak, Ereğli, isdemirden yüksek temettü isteyebilir. Ya da, zaman zaman yaptığı gibi, isdemirden düşük kâr ile mal alımı yaparak satış kârını ereğliye kaydırabilir.

2.  Alıntı Originally Posted by KaaN- Yazıyı Oku
    Daha önce Ereğli/İsdemir karşılaştırmasında Ereğli' yi seçmiştim ama 2023 4.çeyrek bilanço sonrası bu düşüncem terse döndü.

Borç yükü Ereğli' ye kaymaya başlamış. Son çeyrekte isdemir net borç 12 milyar TL iken Ereğli' de 42 milyar TL.
    Satış tarafında, isdemir ereğliye malı satmış ama ereğli piyasaya satamamış gibi. Son çeyrek isdemir ciro 38 milyar, ereğli toplam satış 46 milyar TL. Ereğli 8 milyar TL' lik mi mal satmış? (sigorta şişikliği bundan olabilir, bakacağım)

İsdemir, sigorta ödemeleri ile finansallarını nispeten düzeltecek gibi görünüyor.
    2024 2.çeyrekte isdemir yeni fırın devreye girecekti sanırım. 2,8 milyon ton kapasite ile en büyük fırın özelliğini taşıyordu.

Ereğli' de görünen dev stok yükü ve %10 faizli dev döviz borç yükü oldukça yıpratıcı. Bu rakamların ne kadarı isdemirde bakacağım.

Sonuç olarak, Ereğli, isdemirden yüksek temettü isteyebilir. Ya da, zaman zaman yaptığı gibi, isdemirden düşük kâr ile mal alımı yaparak satış kârını ereğliye kaydırabilir.
    Muhtemelen ilk ceyrek fk yaklasik 10 lara dusecek.

3.  Alıntı Originally Posted by osisa Yazıyı Oku
    Muhtemelen ilk ceyrek fk yaklasik 10 lara dusecek.
    İsdemir için mi Ereğli için mi?

4. Kaan raporlar konusunda ne düşünüyorsun? (sabancı ve tübitak)

Ayrıca devlet teşvikleri konusundaki düşüncelerini merak ediyorum... Bu değişim süreçleri devlet teşvikleri olmadan çok sağlıklı ilerlemeyebilir gibime geliyor.

Ek alım yaptın mı hiç, ilk parti dışında hisselerden? Eğer aldıysan hangi motivasyon ile eğer almadıysan hangi motivasyon ile yaptığını da merak ediyorum...

Alıntı Originally Posted by fedoramca Yazıyı Oku
    Kaan raporlar konusunda ne düşünüyorsun? (sabancı ve tübitak)

Ayrıca devlet teşvikleri konusundaki düşüncelerini merak ediyorum... Bu değişim süreçleri devlet teşvikleri olmadan çok sağlıklı ilerlemeyebilir gibime geliyor.

Ek alım yaptın mı hiç, ilk parti dışında hisselerden? Eğer aldıysan hangi motivasyon ile eğer almadıysan hangi motivasyon ile yaptığını da merak ediyorum...
    Fedor raporları henüz okumadım. Bir süre borsadan uzakta duracağım için acelem yok.

Konu, devlet ve çeliğe teşvik olunca sinirlerim zıplıyor. Yaptıkları, yapacaklarının resmidir.
    Sadece belki GES için bir teşvik olabilir ama önem vermiyorum.
    Anti-damping' i getirsin yeter!!!

Hisse almadım. Mevduat faizi kafamı karıştırıyor. Ayrıca seçim sonrası için terazinin bir tarafında yabancı alımları, diğer tarafta daralan ekonomi/düşen satış ve kârlar var. Hangisi baskın gelir karar veremiyorum....

6. eyvallah sağol.

7.  Alıntı Originally Posted by fedoramca Yazıyı Oku
    İsdemir için mi Ereğli için mi?
    İsdmr için

8. Açıklanan sigorta ödemesi ile dağıtılacak temettü miktarında ivedilikle değişim yapılmasını bekliyorum. Aylardır yatırımcısını süründürüyorlar oyak objektifliğini kaybetmiştir.

Sayfa 563/566 İlkİlk ... 63463513553561562563564565 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •