Sayfa 549/566 İlkİlk ... 49449499539547548549550551559 ... SonSon
Arama sonucu : 4523 madde; 4,385 - 4,392 arası.

Konu: ISDMR - İskenderun Demir Çelik

1.  Alıntı Originally Posted by katti Yazıyı Oku
    Olayın özü şu. Hisse 1.5 yıldır hipnoz etti. Malı götüren çuvalla götürdü. Burada milleti başbaşa bıraktı. Arsasını satsan katrilyar edecek hisse yerlerde. Yazık. Ytd

SM-G780G cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Hocam burası Türkiye, ne dolaplar döndüğünü ancak yıllar sonra anlayabiliyoruz...Burada da dönen dolaplar varsa ancak yıllar sonra anlarız... Ama şirketlerimizin para kazanamadığı gibi bir gerçeği de en tepeye koymak lazım, tabii 420 milyon mittal lotunu alanları da araya bir yere sıkıştırmalı... Ona Madem KAP'ı ile en tepeden malı sattıran OYAK'ı da bir yere sıkıştırmalı...

Bu bilmeceyi biz çözemeyiz... Bizler figüran

Alıntı Originally Posted by fedoramca Yazıyı Oku
    Hocam burası Türkiye, ne dolaplar döndüğünü ancak yıllar sonra anlayabiliyoruz...Burada da dönen dolaplar varsa ancak yıllar sonra anlarız... Ama şirketlerimizin para kazanamadığı gibi bir gerçeği de en tepeye koymak lazım, tabii 420 milyon mittal lotunu alanları da araya bir yere sıkıştırmalı... Ona Madem KAP'ı ile en tepeden malı sattıran OYAK'ı da bir yere sıkıştırmalı...

Bu bilmeceyi biz çözemeyiz... Bizler figüran
    Haklısınız.

Güvenme insanların samimiyetine menfaatleri uğruna gelirler vecd'e Cenneti vaad etmeseydi şayet rabbine bile etmezlerdi secde !!!

Abd cuma günü rusyaya uygulayacağı en büyük yaptırım paketini açıklamış. Çelik sektörüne pek dokunmamış deniyor. Ümitlenmiştik ama beklentiyi karşılamamış.

Diğer taraftan Ukrayna rus çelik fabrikasına saldırmış.

https://x.com/RusenPress/status/1761...130051997?s=20

Ukrayna, Rusya'nın ağır sanayi altyapısına saldırılar düzenlemeye başladı.

Rusya'nın en büyük çelik-bakır üreticisi NLMK (Novolipetsk Steel), Ukrayna SİHA'ları tarafından vuruldu.

Ukrayna sınırına 280km uzaklıktaki fabrikada patlamalar ve yangınlar devam ediyor.

Bu fabrika yassı çelik ürünleri, yarı mamul çelik ürünleri ve manyetik çelik üretmektedir.

Günaydınlar, pzts mail atsak, bize şöyle döneceklerdir, %90 ihtimal ile...

Şirketimiz operasyonları olağan akışında devam etmektedir.
    Sipariş defteri 1.5 ay dolulukla vs tarzında...

Bu sefer benim sezgisel hiç bir veriye dayalı olmayan tahminim tutacak gibi, 2025'e yakın toparlanmalar gözlenecek ancak, 2025 Mart'ta her şey çok daha farklı olabilir. O zamana kadar sürünebiliriz...

Mittal sattı iyi oldu düzeleceğe de inanmıyorum.

Çin, ithalat vergisi, faizler bunlar ile ilgili kısa zamanda sonuç beklemek gün geçtikçe zorlaşıyor. Halbuki tersi olmalı.

Mittal' in satması "şirketimizin geleceği için" iyi bir şey. Ama şu an için kötü. Onların satışını kim karşıladı bilmiyoruz ama hisse çökmedi. Bu "Mittal sattı ama hisse çökmedi" lafını çoğu kişi söylemiştir. Aslında bu durum iyi mi bilemiyorum. Pozitif algı oluşturup 1-2 hafta sonra elimize verebilir o "satışı karşılayanlar".

Geçen seneki Mittal satış duyuruları 6 Ocak ve 8 Mart' ta oldu. O dönemdeki hisse hareketleri aşağıda. Düpedüz hisseyi sanal yükseltip satışa ortam hazırlamışlar. 6 şubat depremi öncesi 40lira olan hisse, deprem sonraki gün 37TL' ye düşüyor ama bir gün sonra ralli başlatıyorlar (isdemirin etkilendiği bilindiği halde) ve hisse 21 şubatta 53TL' yi görüyor ve milletin eline vermeye başlıyorlar. Hisse 43 liraya düştüğünde mittal Kap' ı geliyor....

Alıntı Originally Posted by zars Yazıyı Oku
    Ereğli ve İsdemir i ayrı ayrı incelememdeki sebep Ereğli nin bir kısmını İsdemir e geçirmek mantıklı olabilir mi diye bir analiz, yoksa ben de takılmam fazla bu konulara, bu arada dolar bazlı verileri vererek yardımcı olduğunuz için teşekkürler Sn Kaan
    Rica ederim dostum.

Ben de sanırım artık isdemirde alım yapacağım. Tek korkutan taraf likit olmaması, alım satımın zor olması. Evet uzun vade alımda, satış düşünülmez ama bir türlü %100 güvenemiyorum global çelik + yerel ekonomi durumlarına. Aslında bunlara da takılmam ama taşıma maliyeti (enflasyon) çok yüksek. Aylık %4' e yakın maliyet var.

İsdemir' de alım yapmayı düşünmemin nedenlerinden biri halka arz potansiyeli. Bu ara olmaz tabi. Adamların sunumlarında tek bir soru bile gelmedi. O derece kötü bir ortam var.
    Ama seneye halka arz yapabilir. 2024 2.Ç yeni fırın devreye girecek, GES yatırımları başlamış olacak, çelik sektörü 2025' te daha iyi durumda olacak...vs Ama çelik sektörüne yatırım yapacak biri bulunur mu bilemiyorum. Mittal' in çıkışı tamam kendi yatırımlarına gelir için olabilir ama bir şekilde sektöre/şirketimize bakışları etkiliyordur....

6. olayı şöyle hatırlıyorum

geçen sene 43'lerden satmaya başladı fiyat pek değişmedi. 53'e giderken sözleşmişcesine durdu, o ara citi aldı, 53'lerden çok ama çok az satmıştır yani fiyat 53 ü gördükten sonra 15-20 milyon daha satıp gitti. Sanırım 2.26 dolar civarı ortalaması...

[/B]

Alıntı Originally Posted by KaaN- Yazıyı Oku
    Rica ederim dostum.

Ben de sanırım artık isdemirde alım yapacağım. Tek korkutan taraf likit olmaması, alım satımın zor olması. Evet uzun vade alımda, satış düşünülmez ama bir türlü %100 güvenemiyorum global çelik + yerel ekonomi durumlarına. Aslında bunlara da takılmam ama taşıma maliyeti (enflasyon) çok yüksek. Aylık %4' e yakın maliyet var.

İsdemir' de alım yapmayı düşünmemin nedenlerinden biri halka arz potansiyeli. Bu ara olmaz tabi. Adamların sunumlarında tek bir soru bile gelmedi. O derece kötü bir ortam var.
    Ama seneye halka arz yapabilir. 2024 2.Ç yeni fırın devreye girecek, GES yatırımları başlamış olacak, çelik sektörü 2025' te daha iyi durumda olacak...vs Ama çelik sektörüne yatırım yapacak biri bulunur mu bilemiyorum. Mittal' in çıkışı tamam kendi yatırımlarına gelir için olabilir ama bir şekilde sektöre/şirketimize bakışları etkiliyordur....
    İşte tam bende bu nedenlerle yıllarımı çaldırdım. Ytd.

Güvenme insanların samimiyetine menfaatleri uğruna gelirler vecd'e Cenneti vaad etmeseydi şayet rabbine bile etmezlerdi secde !!!

8. Ereğli için...
    %90 kapasite kullanım oranı ile 2023 de 8,8 milyon ton üretim yapabilirdik, deprem etkisi ile özellikle ilk yarıyılda yüzde 65 lere kadar düştü, son çeyrek yüzde 93 e kadar çıktı...yılı yüzde 75 ile kapadı...

Üretim kaybı yaklaşık 1,5 milyon ton...ilk çeyrekteki FAVOK 8 olmasının en büyük nedeni deprem etkisi ile üretimin azalıp sabit bazı giderlerin devam etmesi...yoksa bence 100 civarı olurdu....

1,5 milyon ton, ton başına ortalama FAVOK 120 den 180 milyon dolar yapar...

İsdemir onarım maliyetini bilmiyorum ancak yatırım harcamasının 1 milyara yaklaşmasının nedeni olabilir mi...hadi 200 milyon dolar ile sistemleri faal hale getirdik diyelim...

Sigorta 100 milyon dolar avans için anlaştık şimdilik...

180+200-100=280 milyon dolar...vergiyi düşersek 210 mlyon dolar net kâr artışı olabilirdi...

Dolar kurunu 28 alsak yaklaşık 6 milyar ilave....

Yani 4+6=10 milyar net kar....

Fiyatların ve talebin düşük olduğu bir yıl için deprem olmasaydı oluşabilecek kâr yakamı bu civarda olabilirdi... Bence fena değil....

Marjların bir miktar iyileşmesiyle bu yıl 20 yi görmek imkansız değil...(ilave sigorta ödemesi hariç)

Allah başka felaket vermesin...

Redmi Note 8 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sayfa 549/566 İlkİlk ... 49449499539547548549550551559 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •