Sayfa 560/566 İlkİlk ... 60460510550558559560561562 ... SonSon
Arama sonucu : 4523 madde; 4,473 - 4,480 arası.

Konu: ISDMR - İskenderun Demir Çelik

Aşağıdaki konu da tıpkı bizim maden, ges...vs uzun vade kazançlarımız gibi,
    ya da 2026 karbon vergilerinin başlangıcı gibi,
    uzun vadeli bir durum.

Şu an ve belki de önümüzdeki 1 yıl için "hurda kıtlığı/korumacılığı" yaşanmayacaktır ama "uzun vade kazanç oluşturabilir" notlarına eklemek lazım.

Not: Türkiye' de devam eden kongrede Tatçelik yetkilisi de bu konuya değinmişti.

Hurda arzı yeşil çelik için yetersiz kalıyor
    7 Mart 2024
    Hurda kullanmak, çelik sektörünü karbondan arındırmak için önemli bir yol olsa da, endüstri uzmanları, gelecekte gerekli miktarda "yeşil" çelik üretmek için yeterli malzeme olmayacağı konusunda uyardı.

Bu hafta Londra'da düzenlenen Kallanish Green Steel Forum'da konuşuyorlardı.

Stemcor Group Avrupa Genel Müdürü ve EUROMETAL yönetim kurulu üyesi Julian Verden, "İstediğimiz miktarda yeşil çelik üretmek için yeterli hurda olmayacak" dedi.

Örneğin İngiltere'nin 12 milyon ton hurda üretmesine rağmen, bunun yaklaşık 8 milyon tonunun ihraç edildiğini söyledi. Planlandığı gibi, Tata Steel'in Port Talbot çelik fabrikası yüksek fırın-bazik oksijen fırını çelik üretiminden hurda-EAF çelik üretimine geçerse, ihracat için daha az hurda mevcut olacaktır. Benzer değişiklikler başka yerlerde de görülüyor.

Verden, "Dünyayı dolaşmak için yeterli hurda olmayacak" diye ekledi.

GMH Gruppe'nin sürdürülebilirlik ve iletişim direktörü Luciana Filizzola, Avrupa'da uzun vadeli hurda tedarikinin güvence altına alınması gerektiğini vurguladı.

"Türkiye'ye, Hindistan'a ve diğer birçok ülkeye çok iyi hurda ihraç ediyoruz" dedi. "Hurdalarımızı neden Avrupa'da güvence altına alamıyoruz? 2030-2050 yılına kadar yeterli hurda olmayacak – ne yapıyoruz, ihraç ediyoruz? Onu burada tutmamız gerekiyor."

Almanya merkezli GMH, 2039 yılına kadar CO2 nötr çelik üretme iddiasıyla elektrikli fırınında eritilen neredeyse %100 hurdadan yeşil çelik ürettiğini iddia ediyor.

Bununla birlikte, Dünya Çelik Birliği'nin çevre ve iklim değişikliği başkanı Åsa Ekdahl, hurdanın karbon emisyonlarını azaltmanın en faydalı olacağı yerde kullanılmasının şart olduğunu savundu.

Ekdahl, "Ülkelerin hurda ihracatını kısıtlamak isteme eğilimini görüyoruz" dedi. "Bugün kullanılmayan çelik hurdası olmadığını herkese açıkça belirtmek istiyorum."

"Yani, yaklaşık% 85 olduğu tahmin edilen çok yüksek bir geri dönüştürülmüş atık koleksiyonumuz var - bulabileceklerinizin çoğu bu. Bahsettiğimiz şeyin gerçekten bu hurdayı hareket ettirmek olması önemlidir ve en fazla faydaya sahip olduğu yerde kullanıldığından emin olmamız gerekir "dedi.

2. Şahsi kanaattim : üçkağıtçı Tip öyle söylüyor

Alıntı Originally Posted by KaaN- Yazıyı Oku
    Keşke şu olay hızlıca uygulamaya geçse. Eğer anlatıldığı gibi bir çözüm ise, dünyanın geleceği kurtulur, o derece devrim yaratır.

Üçkağıtçı da olabilir diyenler var

https://www.patronlardunyasi.com/hab...cilacak/308009

3. Kaan Selam
    Şunu konuşuyorduk zaten sn Tory'de bahsediyordu, herkes EAF a geçse, o kadar hurda yok dünyada demişti.

Peki, cevherden Elektirikle çelik üretimi mümkün sonuçta değil mi? Sanki cevherden elektrik ile üretim yapılamaz gibi bir algımız var?
    Yani en azından benim.

Alıntı Originally Posted by fedoramca Yazıyı Oku
    Kaan Selam
    Şunu konuşuyorduk zaten sn Tory'de bahsediyordu, herkes EAF a geçse, o kadar hurda yok dünyada demişti.

Peki, cevherden Elektirikle çelik üretimi mümkün sonuçta değil mi? Sanki cevherden elektrik ile üretim yapılamaz gibi bir algımız var?
    Yani en azından benim.
    Serkan selam,

EAF' de ve BOF' da cevher ve hurda beraber kullanılıyor. ANCAK;

EAF' lerde hurda miktarı, BOF' da cevher miktarı fazla. Karışım oranları kesin bir değer olarak verilmiyor.

Bununla ilgili çok fazla yazı okudum. Net bir üretim standardı yok. Ama şunu anladım. İki fırın tipinde de, hem hammadde bulunurluğuna, hem fiyata hem de kaliteye (Fe içerik) göre bu iki hammadde karışımı ayarlanıyor. Zaten zamanla DRI üretimleri artacağı için hurda bulunurluğu azalırsa DRI o açığı belki kapatabilir (sesli düşündüm)

Hatta şunu merak ediyorum. Ereğli maden yatırımı sonrası üreteceği DRI' ı, hem EAF hem de BOF fırınlarında kullanarak büyük esneklik avantajı yakalar mı acaba diye düşünüyorum. Ama bunun cevabını bulmak imkansız

Özetle, hammaddesine sahip olan firmalar kesinlikle öne çıkacaktır. Özellikle hurdaya bağımlı olan ve DRI eksiği olan EAF' ler için sıkıntı büyüyebilir. (ülkemizdeki fırınların %70' i EAF). Ama muhtemelen şunu da göreceğiz. Hurda fiyatı artınca, BOF/EAF rekabetini dengelemek için ya karbon vergilerini arttırırlar ya da spekülatif olarak cevher fiyatlarını arttırırlar.....

Veysal abi niye böyle konuştun ki... (general secretary of the Turkish Steel Producers' Association)

Turkey' s ministry of commerce on Oct. 31 opened an antidumping investigation against imports of hot-rolled coil from China, India, Japan and Russia.

"During the second half of the year, it will be clear whether the antidumping duties will be applied or not" Yayan said. "If applied, the antidumping duties will support steel production."

6. Sağol Kaan bilgiler için. Dediğin gibi, mutlaka hammaddeye erişimi olanın avantajı (fiyat dışında da) olacaktır diye düşünüyorum ama dengeler hangi farklı noktalara kayabilir bilmiyoruz ve bilemeyiz.

Bu arada sorumun cevabını aldım ben. Yapay zekaya da sormuştum ama pek güvenemiyorum bazen uyduruyor, internetten de bulamadım açıkcası.Tekrar sağol.

7. Yapay zeka şöyle bir çalışma yaptı... ytd

Ereğli Demir Çelik'in Gelecek 5 Yıllık Projeksiyonu
    Sabancı Üniversitesi Türkiye Çelik Sektörünün Karbonsuzlaşması Raporu ve TÜBİTAK YEŞİL BÜYÜME TEKNOLOJİ YOL HARİTASI DEMİR-ÇELİK SEKTÖRÜ çalışmalarını göz önünde bulundurarak Ereğli Demir Çelik'in gelecek 5 yıllık projeksiyonu için şu öngörülerde bulunabiliriz:

1. Karbon Yakalama ve Depolama (CCS):

Ereğli Demir Çelik, CCS teknolojisine yatırım yapmaya devam edecektir.
    2028 yılına kadar CO2 emisyonlarını %20 oranında azaltmayı hedeflemektedir.
    Bu hedef doğrultusunda, pilot CCS tesisleri kurulacak ve test edilecektir.
    CCS teknolojisinin yaygınlaşması ile Ereğli Demir Çelik, Avrupa Birliği'nin emisyon sınırlamalarına uyumlu hale gelecektir.

2. Yeşil Hidrojen Kullanımı:

Ereğli Demir Çelik, üretim süreçlerinde yeşil hidrojen kullanmaya başlayacaktır.
    2025 yılına kadar pilot bir yeşil hidrojen tesisi kurulacaktır.
    Yeşil hidrojen kullanımının artması ile Ereğli Demir Çelik'in CO2 emisyonları daha da azalacaktır.

3. Enerji Verimliliği:

Ereğli Demir Çelik, enerji verimliliğini artırmak için yatırımlar yapmaya devam edecektir.
    2027 yılına kadar enerji tüketimini %10 oranında azaltmayı hedeflemektedir.
    Enerji verimliliği artışı ile Ereğli Demir Çelik'in üretim maliyetleri düşecektir.

4. Döngüsel Ekonomi:

Ereğli Demir Çelik, üretim süreçlerinde döngüsel ekonomi prensiplerini uygulamaya başlayacaktır.
    2026 yılına kadar atık geri dönüşüm oranını %50'ye çıkarmayı hedeflemektedir.
    Döngüsel ekonomiye geçiş ile Ereğli Demir Çelik'in kaynak kullanımı daha sürdürülebilir hale gelecektir.

5. Dijital Dönüşüm:

Ereğli Demir Çelik, üretim süreçlerini dijitalleştirmeye devam edecektir.
    2028 yılına kadar tüm üretim tesislerini dijital hale getirmeyi hedeflemektedir.
    Dijital dönüşüm ile Ereğli Demir Çelik'in üretim kapasitesi ve verimliliği artacaktır.

Genel Değerlendirme:

Ereğli Demir Çelik, önümüzdeki 5 yıl içinde önemli bir değişim ve dönüşüm yaşayacaktır. Bu değişim, Türkiye'nin ve Avrupa Birliği'nin emisyon azaltma hedeflerine uyum sağlamak ve daha sürdürülebilir bir üretim modeli oluşturmak için gereklidir. Ereğli Demir Çelik'in bu dönüşümü başarıyla gerçekleştirmesi halinde, Avrupa'nın en önde gelen demir-çelik üreticilerinden biri olmaya devam edecektir.

Not: Bu projeksiyonlar, mevcut bilgilere ve öngörülere dayanmaktadır. Gelecekteki gelişmeler bu projeksiyonları etkileyebilir.

8.  Alıntı Originally Posted by fedoramca Yazıyı Oku
    Yapay zeka şöyle bir çalışma yaptı... ytd

Ereğli Demir Çelik'in Gelecek 5 Yıllık Projeksiyonu
    Sabancı Üniversitesi Türkiye Çelik Sektörünün Karbonsuzlaşması Raporu ve TÜBİTAK YEŞİL BÜYÜME TEKNOLOJİ YOL HARİTASI DEMİR-ÇELİK SEKTÖRÜ çalışmalarını göz önünde bulundurarak Ereğli Demir Çelik'in gelecek 5 yıllık projeksiyonu için şu öngörülerde bulunabiliriz:

1. Karbon Yakalama ve Depolama (CCS):

Ereğli Demir Çelik, CCS teknolojisine yatırım yapmaya devam edecektir.
    2028 yılına kadar CO2 emisyonlarını %20 oranında azaltmayı hedeflemektedir.
    Bu hedef doğrultusunda, pilot CCS tesisleri kurulacak ve test edilecektir.
    CCS teknolojisinin yaygınlaşması ile Ereğli Demir Çelik, Avrupa Birliği'nin emisyon sınırlamalarına uyumlu hale gelecektir.

2. Yeşil Hidrojen Kullanımı:

Ereğli Demir Çelik, üretim süreçlerinde yeşil hidrojen kullanmaya başlayacaktır.
    2025 yılına kadar pilot bir yeşil hidrojen tesisi kurulacaktır.
    Yeşil hidrojen kullanımının artması ile Ereğli Demir Çelik'in CO2 emisyonları daha da azalacaktır.

3. Enerji Verimliliği:

Ereğli Demir Çelik, enerji verimliliğini artırmak için yatırımlar yapmaya devam edecektir.
    2027 yılına kadar enerji tüketimini %10 oranında azaltmayı hedeflemektedir.
    Enerji verimliliği artışı ile Ereğli Demir Çelik'in üretim maliyetleri düşecektir.

4. Döngüsel Ekonomi:

Ereğli Demir Çelik, üretim süreçlerinde döngüsel ekonomi prensiplerini uygulamaya başlayacaktır.
    2026 yılına kadar atık geri dönüşüm oranını %50'ye çıkarmayı hedeflemektedir.
    Döngüsel ekonomiye geçiş ile Ereğli Demir Çelik'in kaynak kullanımı daha sürdürülebilir hale gelecektir.

5. Dijital Dönüşüm:

Ereğli Demir Çelik, üretim süreçlerini dijitalleştirmeye devam edecektir.
    2028 yılına kadar tüm üretim tesislerini dijital hale getirmeyi hedeflemektedir.
    Dijital dönüşüm ile Ereğli Demir Çelik'in üretim kapasitesi ve verimliliği artacaktır.

Genel Değerlendirme:

Ereğli Demir Çelik, önümüzdeki 5 yıl içinde önemli bir değişim ve dönüşüm yaşayacaktır. Bu değişim, Türkiye'nin ve Avrupa Birliği'nin emisyon azaltma hedeflerine uyum sağlamak ve daha sürdürülebilir bir üretim modeli oluşturmak için gereklidir. Ereğli Demir Çelik'in bu dönüşümü başarıyla gerçekleştirmesi halinde, Avrupa'nın en önde gelen demir-çelik üreticilerinden biri olmaya devam edecektir.

Not: Bu projeksiyonlar, mevcut bilgilere ve öngörülere dayanmaktadır. Gelecekteki gelişmeler bu projeksiyonları etkileyebilir.
    Evet farkındalıkları var ve çalışıyorlar...umarım sonuçları istedikleri gibi olur...ben de Mittal bilançosunu incelemeye başladım...canı sıkılan olursa link...
    https://corporate.arcelormittal.com/...eport-2023.pdf

Sayfa 560/566 İlkİlk ... 60460510550558559560561562 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •