Sayfa 472/598 İlkİlk ... 372422462470471472473474482522572 ... SonSon
Arama sonucu : 4779 madde; 3,769 - 3,776 arası.

Konu: HALKB - Halkbank

1. Çok teşekkür ederim güzel bilgiler için Sayın Bahriyeli..Hele bi seçimler geçsin diyeyim))))YTD
    Son düzenleme : ozannn; 22-04-2023 saat: 13:40.

2. KAYNAK:

https://www.voaturkce.com/a/abd-anay...i/7057391.html

ALINTI:

ABD Anayasa Mahkemesi İran yaptırımlarının delinmesi davasında Halkbankın Yabancı Devlet Dokunulmazlığı Yasası (FSIA) kapsamında yargılamadan muaf olduğu iddiasını reddetti. Anayasa Mahkemesi Halkbankın genel hukuk kapsamında yaptığı itirazı bir alt mahkemeden yeniden değerlendirmesini istedi.

Anayasa Mahkemesi bir alt mahkemenin, Halkbankın genel hukuk ilkeleri kapsamında dokunulmazlığı olup olmadığını tam olarak değerlendirmediğini söyleyerek alt mahkemeden bu konuyu yeniden değerlendirmesini istedi.

Anayasa Mahkemesi bu konuda bir görüş beyan etmedi, değerlendirmeyi Temyiz Mahkemesine bıraktı.

Bundan sonraki süreçte Manhattandaki temyiz mahkemesi Halkbankın genel hukuk ilkeleri kapsamında dokunulmazlığı olup olmadığını gözden geçirecek.

YTD

3. Anayasa Mahkemesi,İkinci derece alt mahkemenin, Halkbank'ın common law'a ilişkin argümanını değerlendirmediği için kararı geri yolladı. Geri göndermesinin sebebi, bu değerlendirmenin mahkemece yapılmaması.

Halkbank'ın common law'a dayanarak ceza davası yargılamasından muaf olduğu iddiası hakkında Yüksek Mahkeme bir görüş vermedi, bunu ikinci derece mahkemesine bıraktı.

2.Temyiz mahkemesi Olumsuz bir karar verirse tekrar Anayasa mahkemesine başvuru hakkımız saklı.(Anayasa mahkemesi başvuruyu kabul eder veya etmez ayrı bir konu.)

2.Temyiz mahkemesi Olumlu bir karar verirse dava düşer.(2.Temyiz mahkemesi banka yargılanmalı diyordu.)

KENDİ DÜŞÜNCEM; KARAR OLUMLU ÇIKARSA DAVA DÜŞMÜŞTÜR ..

AMA KARAR OLUMSUZ ÇIKARSA TEKRAR ANAYASA MAHKEMESİNE BAŞVURU HAKKIMIZ VAR AMA 70 BAŞVURUDAN 1 TANESİNİN KABUL EDİLDİĞİNİ VE FSIA(YABANCI DEVLET DOKUNULMAZLIĞI YASASI)ARGÜMANINI NASIL İPTAL ETMİŞLER İSE TEAMÜL HUKUKU( COMMON LAW) KAPSAMINDA DA İPTAL OLASILIĞI YÜKSEK Mİ?DÜŞÜK MÜ? BURAYI SİZE BIRAKIYORUM.YANİ KISACASI ANAYASA MAHKEMESİNDEN UMUDUM YOK.Bİ ŞEY BİLDİĞİMDEN DEĞİL(KİŞİSEL DÜŞÜNCEM).EN ÇOK FSIA(YABANCI DEVLET DOKUNULMAZLIĞI YASASI)ARGÜMANINA VURGU YAPMIŞTIK VE ÜMİTLİ İDİM MAALESEF RED ETTİLER.

O YÜZDEN NE OLACAKSA 2.TEMYİZ MAHKEMESİNDE OLMA-GERÇEKLEŞME OLASILIĞI/İHTİMALİNİ KENDİMCE MANTIKLI BULUYORUM.NE ZAMAN SÜREDE?NE OLABİLİR?FİKRİM YOK.

DİĞER TARAFTAN DA SEÇİM GÜNLERİNDE OLDUĞUMUZ İÇİN SEÇİMİN KAMU HİSSELERİNE VE DAVAYA NE GİBİ ETKİSİ OLABİLİR?BU KONULARI DA DÜŞÜNÜYORUM AMA PROBLEMİN CEVABI YÜKSEK MERTEBEDEN İNTEGRAL OLUNCA ÇÖZEMİYORUM.

YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR.YTD

KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR.

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    Marmara'nın GÜNEYDOĞU sahili
    Gönderi
    9,516
    ozan'ım bizler kendimizce yorumlar yapıyoruz ..üstelik blomberg istinaf diyor senin son paylaşımın temyiz diyor ..bir ton bilgi kirliliği

esas cevap aranması gereken soru aslında bu konjoktürde ABD bu icat ettiği davayı uzatmak isteyip istemeyeceği noktası ..

bana kalırsa bu yönetimle bu iş uzar ..değişirse o dediğim yaklaşımla uzatmayabilir .

5. Değerli Bahriyeli dostum; kap dikkatlice okudum.Belki 10 kez.Dosya 2.istinaf mahkemesinde şu an...Taaa ilk dava hakim BERMAN tarafından açıldığında FSIA(YABANCI DEVLET DOKUNULMAZLIĞI YASASI)ARGÜMANINA ÇOK GÜVENEREK VE HEMDE 2 KEZ TEMYİZE GİDİP BU ARGÜMANA ÇOK GÜVENEREK HALKBANKASINI YARGILAYAMAZSINIZ ŞEKLİNDE SAVUNMA VERİLDİ.O YÜZDEN EN ETKİLİ SAVUNMA YÜKSEK MAHKEME( ANAYASA MAHKEMESİ TARAFINDAN) RED EDİLİNCE TEKRAR EVET ANAYASA MAHKEMESİNE MÜRACAAT HAKKIMIZ VAR AMA BENİM ÜMİDİM KİŞISEL YOK DEDİYDIM)( Bİ ŞEY BILDİĞIMDEN DEĞİL ABİ). O YÜZDEN NE OLACAKSA BU 2.İSTİNAF MAHKEMESİNDE OLMA İHTİMALİNİ KENDİMCE YÜKSEK GÖRÜYORUM.
    ÖNÜMÜZDE SEÇİMLER VAR VE BU KONU BENİ AŞIYOR,GİRMEYİM BU KONUYA AMA HİSSEYE VE DAVAYA NASIL?NE GİBİ?...
    GRSMK ÜZERE,AZ DIŞARI ÇIKTIM.

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    Marmara'nın GÜNEYDOĞU sahili
    Gönderi
    9,516
    sıralama şöyle o zaman

istinaf yeni argumanla yeni delillerle yeni bir suçlama dayanağı hazırlayacak

sonra yeniden temyize ..

temyiz red derse tekrar AYM ye

7. Sayın Balina'nın isimlendirdiği gibi siyasi davalar siyasi kararlarla değişir, dolayısıyla konuyu Türkiye abd ilişkileri açısından değerlendirmek çok daha doğru sonuçlar verir, lütfen bu konuyu bu açıdan da tartışalım.

8. Abi bu noktada sen ihtimallerden birisini söyledin,bu 1.ihtimal.( Şu an ki mevcut banka yönetiminin senin dediğin yolu izleme ihtimali yüksek.Nedenini biliyosun..Federal mahkemece hakim Berman yargılaması, sonra 1.temyiz,sonra 2.temyiz, sonra Anayasa mahkemesine yetkililer müracaat etti)

Benim dediğimde 2.ihtimal.( 3.ihtimali bulamadim inan) Benim dediğim ihtimâlde mevcut seçim ve yönetim değişikliğinde olabilme ihtimali vardır kanaatimce dedim.Ama hem senin hem benim ihtimalde ANAYASA MAHKEMESİNDEN HİÇ UMUDUM YOK DÜŞÜNCEMDE..ÇÜNKÜ ANA ARGÜMANIMIZ OLAN FSIA(YABANCI DEVLET DOKUNULMAZLIĞI YASASI) ARGÜMANINI RED ETTİLER.

Sayfa 472/598 İlkİlk ... 372422462470471472473474482522572 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •