Sayfa 251/257 İlkİlk ... 151201241249250251252253 ... SonSon
Arama sonucu : 2050 madde; 2,001 - 2,008 arası.

Konu: SISE - Şişe Cam

1. Şişecam ve Ereğli arasında hissedar memnuniyetsizliği yönüyle benzerlikler çok, bu nedenle birlikte de anılmaya başlandı. Aralarındaki forum düzeyindeki fark Ereğli'nin takipçileri yönüyle daha çok yorumlanması ve bilgi/yakınma paylaşımları.

Piyasa değerleriyle bakarsak benzerlikler artıyor. Piyasa değerleri çok yakın, küçük farklarla piyasa değerleri defter değerine yakın seyrediyor. Favök vb çarpanlarda farklılıklar var ama buradaki temel hikaye Ereğli'deki durumun
    konjonktürel/geçici olduğuna dair kabulmüş gibi görünüyor. Şişecam da tıpkı Eregli gibi pandemi döneminde karlılık oranlarında büyük bir çıkış yaşamışken bugün daha normalize edilmiş oranlarda çalışıyor.

Her iki şirketin de mali performansını, duraklamalar, soğuk tamir, fırın yenileme gibi yeniden düzenleme işlemleri etkiliyor. Ereğil'nin performansı sektöründeki sorunlar nedeniyle ağır baskı altında. Her iki şirket de ucuz ithalattan olumsuz etkileniyor ama görebildiğim kadarıyla Ereğli tarafında bu konu (ve yerli rakip) hayati önemdedir.

Yıllara sari temettü performanslarına bakılınca Ereğli açık üstünlük bildiriyor.
    Buna karşılık Şişecam yurtdışı satışları ve küresel oyuncu olma hikayesiyle öne çıkıyor.

Sektörleri farklı olduğu için bu iki şirketi de karşılaştırmak elma ile armutu karşılaştırmak gibidir.
    Borsa performansları da büyük olasılıkla eş zamanlı/benzer oranlarda olmayacaktır.
    Hissedar yakınması yönüyle bakılınca dertler ortaktır.

Yönetim notu olarak bakılınca burada kişisel görüşler devreye girer. Şişecam bu kısımda benim gözümde daha yüksek puan alır.
    Gülerken kaybettğini ağlayarak kazanamazsın.

2. Arkadaslar iyi geceler sevgiler herkese
    Bir sey sormak istiyorum son bir yılda gecen sene nisandan bu yana kaç milyon lot geri alım yaptı şişe?
    Bu kadar hisse alımı yapacagına temettüyü arttırsa ya da içerdeki paraları borclarını azaltmada kullansa daha iyi olmaz mıydı?
    Genel kurul notlarına baktım öyle göz gezdirdim yönetim çok dağınık yaklaşıyor meseleye.
    (Hissesi yok ama merak ettim.Bir arkadasım yıllardır şişe topluyor.Canı sıkkındı son zamanlarda.)
    Ytd

3.  Alıntı Originally Posted by uzunvade87 Yazıyı Oku
    Arkadaslar iyi geceler sevgiler herkese
    Bir sey sormak istiyorum son bir yılda gecen sene nisandan bu yana kaç milyon lot geri alım yaptı şişe?
    Bu kadar hisse alımı yapacagına temettüyü arttırsa ya da içerdeki paraları borclarını azaltmada kullansa daha iyi olmaz mıydı?
    Genel kurul notlarına baktım öyle göz gezdirdim yönetim çok dağınık yaklaşıyor meseleye.
    (Hissesi yok ama merak ettim.Bir arkadasım yıllardır şişe topluyor.Canı sıkkındı son zamanlarda.)
    Ytd
    işbank açıklaması şirketimizin sahip olduğu SISE payları 59.928.416 adede ulaşmıştır.(şirket sermayesine oranı%1,96)

Alıntı Originally Posted by uzunvade87 Yazıyı Oku
    Arkadaslar iyi geceler sevgiler herkese
    Ytd
    geçen seneden bu yana yaklaşık 16-17m lot.bu adamlar temettü vermemeye proglamlanmış üstadım.şirket manifestosunda %50 kar dağııtılacak diye yatırımcıyı çekip %10 bile vermeyen bir yönetim var.her sene bahaneleri aynı yatırım yapıyoruz.
    ne hikmetse dünyanın şirketi birleşip şişecam oldu ama yatırımcı havasını aldı.

şirket iyi yönetilmiyor.şirket babalarının malı değil %48 i dolaşımda ama sanki %100 ü onlarınmış gibi kafalarına göre her sene bir bahane bulup temettüleri de iç ediyorlar.

geri alımda aldıklarını yarın öbürgün paketleyip piyasa fiyatının altından birilerine vermek varken temettü neden dağıtsın.temettü onlar için havaya giden para

5. Bence Şişecam hisse performansını etkileyecek konuların başında yatırım iştahı geliyor.
    Genel kurulda sorulmamış. Nedense bu tür konuları kimse açıklıkla sormaz.
    Bu yıl için 1,5 milyar dolar yatırım hedefi söylendi.

Yatırımlar hangi kaynaktan finanse edilecek ?? 14 Mart tarihli KAP açıklamasında 30 milyar liraya kadar tahvil ihracı için genel müdürlüğe yetki verildiği açıklanmıştı. Faiz seviyelerinin geldiği yer ortada. Bu ortamda şirket borçlanmaya gitmeyi tercih edecek mi? Tahvil ihracı başarılı olacak mı?

Yoksa yatırımlar mı ötelenecek ?

Buyurun size başka hiçbir ilave gerekçe olmadan hissenin değerlemesine kısıt koyacak bir belirsizlik !...

6.  Alıntı Originally Posted by noreply Yazıyı Oku
    Bence Şişecam hisse performansını etkileyecek konuların başında yatırım iştahı geliyor.
    Genel kurulda sorulmamış. Nedense bu tür konuları kimse açıklıkla sormaz.
    Bu yıl için 1,5 milyar dolar yatırım hedefi söylendi.

Yatırımlar hangi kaynaktan finanse edilecek ?? 14 Mart tarihli KAP açıklamasında 30 milyar liraya kadar tahvil ihracı için genel müdürlüğe yetki verildiği açıklanmıştı. Faiz seviyelerinin geldiği yer ortada. Bu ortamda şirket borçlanmaya gitmeyi tercih edecek mi? Tahvil ihracı başarılı olacak mı?

Yoksa yatırımlar mı ötelenecek ?

Buyurun size başka hiçbir ilave gerekçe olmadan hissenin değerlemesine kısıt koyacak bir belirsizlik !...
    soruldu- cevaplandı ama tutanağa yazılmadı

tekrar yazayım

şişe yüksek temettü dağıtmayacak.
    temettü beklemeyin.
    çünki şişe sizden para beklemiyor.
    borçları kendimiz ödeyeceğiz. sizden para istemiyoruz.

neden yazılmadı dersen AHMET KIRMAN dalga geçerek konuşuyor gibi. 3 toplantıdır böyle. yatırımcıyı ciddeye almıyor. sürekli dalgacı konuşmalar.

7.  Alıntı Originally Posted by Hasan. Yazıyı Oku
    soruldu- cevaplandı ama tutanağa yazılmadı

tekrar yazayım

şişe yüksek temettü dağıtmayacak.
    temettü beklemeyin.
    çünki şişe sizden para beklemiyor.
    borçları kendimiz ödeyeceğiz. sizden para istemiyoruz.

neden yazılmadı dersen AHMET KIRMAN dalga geçerek konuşuyor gibi. 3 toplantıdır böyle. yatırımcıyı ciddeye almıyor. sürekli dalgacı konuşmalar.
    Teşekkürler, yazdıklarınızı daha öne okumuştum. Şişecam bence de özellikle Wyoming yatırımlarının tam randımanlı olduğu döneme kadar- tahminen 2028- temettü hissesi olmayacak. Ama içsel büyümesini sürdürecek.
    5 yıl için açıklanan 10 milyar dolar yatırım planı ülkede ilan edilmiş en yüksek hacimli yatırımlardan biri. Bu düzeyde yatırımı takip edebildiğim kadarıyla- yatırımlarını leasing kanalıyla yapan- hava yolları şirketi yapabiliyor.

Bu kadar büyük yatırım planı finansmana dair varsayımlar gerçekçi değilse çalışmaz.
    Benim sormak istediğim buydu..

Edit: Ülkede yatırım ihtiyacı olan gruplar bu yıl temettüyü kısıyorlar. Dün Anadolu grubu mali tablosunu açıkladı.
    İşlerinin çoğu perakende; migros, efes, cola vs ama temettü verimine bakınca Yüzde 2 bile değil.
    Demek ki genelde bir ihtiyat eğilimi var.
    Son düzenleme : noreply; 28-03-2024 saat: 11:50.

Sayfa 251/257 İlkİlk ... 151201241249250251252253 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •