Sayfa 197/257 İlkİlk ... 97147187195196197198199207247 ... SonSon
Arama sonucu : 2052 madde; 1,569 - 1,576 arası.

Konu: SISE - Şişe Cam

Alıntı Originally Posted by spenc Yazıyı Oku
    Vay moza hc selamlar, eski timsahlar, kurtlar kalmadı be forumda! Tadı tuzu kalmadı eskisi gibi�� tahtacı ortamı temizledi. Yaşlı timsah durumları artık bizde de, tabi işin espirisi. Ben malum çöpçüyle uğraşmaya devam. Çöp karıştırıyorum. Ytd
    aleykum selam spenc dostum.valla ben parayı betona gömdüğüm için pek bakma hevesi kalmadı arada takip ediyorum.allah bereket versin soda ile 4 liralarda başlayan yolculuk şişe ile 45 liralarda bitti.soda ikinci el bir araba şişe de güzel bir evin yarı parasını getirdi.

takipteyim artık 2 doların altı benim için alım yeri 4 dolar da kırmancho nun zamanında dediği gibi hedef olur.

activex hc da buralarda mı o da yok galiba epeydir

2. Aynen Kirmanco zamanında söylemişti.
    Beton derken çimento değil sanırım, hayal ettiğin kendi evin umarım. O süreçte konuşmuştuk, önce ev diye yanlışım yoksa! Hayırlı olsun.
    Active hc deprem sebepli iş yaşam vs o süreçten beri uzaklaştı. Kendisi ve ailesinde sıkıntı yok ama psikoloji zor yaşayan bilir elbette. Tekrar geçmiş olsun bu vesile ile Active hc ya ve bu durumu yaşayanlara, kimse de yaşamasın!

3. Soda Külü fiyatları, 2023 yılının Haziran ayının sonunda, dünya genelinde zayıflayan ekonomik koşullar ve aşağı yönlü cam imalat endüstrisindeki düşük satın alma coşkusu karşısında aşırı tedarik edilen stok mevcudiyeti tarafından yönetilen dünya çapında düşüş eğilimini ısrarla izledi. Bu ay artan faiz oranları piyasa katılımcılarını baskı altına alırken, yan sektörlerdeki ürün sorgulamalarını baskı altına aldı.
    Son haftalarda ABD'de Soda Külü fiyatları, yükselen faiz oranları ve enerji fiyatlarının soğuması nedeniyle yan cam imalat sanayinden gelen hareketsiz talep nedeniyle istikrarlı bir şekilde düşüyor. Üretime dönük enerji fiyatları Haziran ayı boyunca düştü ve üreticiler, biriken stokları azaltmak için üretimi buna göre kesti. ABD Enerji Bilgi İdaresi verilerine göre, yılın ilk çeyreğinden itibaren tüketimdeki yavaşlamayla birlikte endüstriyel elektrik fiyatları geriledi. Ancak üretim kesintilerine rağmen depolarda stok fazlası var. Bu nedenle, zayıf talep temelleri ve yüksek düzeyde teslim edilmemiş stoklar göz önüne alındığında, Soda Külü piyasa duyarlılığı çok sınırlı hale geldi.
    Ayrıca, Avrupa Soda Külü fiyatları, bölgesel pazardaki marjinal piyasa işlemleri ve bu zaman diliminde cam ve ev segmentinden gelen istikrarlı aşağı yönlü talep ile desteklenen Haziran 2023'te aylık bazda istikrarlı fiyatlar sergiledi. Artan faiz oranlarıyla birlikte konut sektöründe alım duyarlılığının yavaş yükselmesi, emtianın alt piyasa momentumunun düşmesine neden oldu. Soda Külü'nün üretim tarafında, enerji fiyatları bu ay talepte istikrarlı bir düşüşle birlikte durgun seyretti. Alman iş ortamı, makroekonomik koşullar alıcıların Avrupa pazarına olan güvenini kısıtladığından Soda Külü ve diğer kimya endüstrisinde zayıftı; sektöre ilişkin Ifo İş Ortamı göstergesi Mayıs ayındaki -12,5 puandan Haziran 2023'te -28,3 puana geriledi.
    Benzer şekilde, Haziran 2023'te cam sektörünün düşen ihracat alımları ve zayıf yan sanayi siparişleri APAC pazarındaki Soda Külü fiyatlarını etkiledi. Arz tarafında, Doğu Asya ve Çin'den Amerika Birleşik Devletleri'ne nakliye konteynırı oranları önemli bir düşüş yaşadı ve sürekli olarak düşük olan tüketici sorguları nedeniyle spot kamyon taşımacılığı oranları da düştü
    Ayrıca, bölgesel pazarda ekonomik durumun yeterince canlanamaması, yerel piyasa katılımcıları arasındaki alım duygularını ve offshore ticaret faaliyetlerini susturdu. Sonuç olarak, bu dış etkenler Soda Külü'nün fiyat hareketini de etkiledi. ChemAnalyst, sezonluk bakım ve yeni üretim kapasitesindeki artışı içeren pazar durumunu yakından takip eder. Soda Külü talebi şu anda sabit, acil ihtiyaçlara göre satın alan alt şirketlerle. Yuanxing Petronas'ın seri üretimine kadar, pazarın orta ve alt segmentlerinde önemli alımlar görmek zor. Genel olarak, Soda Külü'nün temelleri için net itici güçler yok, bu da pazarın düşük seviyede dalgalanmaya devam etmesine neden oluyor.
    ChemAnalyst'e göre, önümüzdeki çeyrek için Soda Külü fiyat eğilimi, dünya çapındaki alt cam endüstrisi talebindeki istikrar ve fazla arzdan etkilenebilir. ABD ve Avrupa'da, Soda Külü'nün yukarı akış tarafının aşağı akış tarafıyla örtüşmesi bekleniyor ve fiyatların üçüncü çeyreğin ilk yarısında düşüş eğilimi izlemesi bekleniyor

Soda külünden bir haber olsun 7 temmuz 2023 ytd

4. Şevki DEVECİ @svkiidvcii

Analizini yapmaktan büyük keyif aldığım, ülkemizin önemli bir değeri ve yapı taşı olan #sise için analiz tamamlanmıştır. İyi okumalar

sise Girişi şöyle yapmak istiyorum.Vay vay vay.
    Evet şirket agresif varlık ve sermaye ivmelenmesine devam ediyor. Bakınız +11.2 Mia TL dönen varlıklarını arttıran şirket duran varlık gelişimine dikkat +23.7 Mia TL büyüme sağlıyor. Bu iki veri uzun süre sonra en yüksek artış rakamı oldu. Öte yandan sermaye tarafında ise ilk çeyrek stabil gidişata karşılık +17 Mia TL artış sağlayarak zirve seviyelere ulaşıyor.

sise Ticari hacimin son dönemde en önemli göstergelerinden biri olan stok gelişimi stabil artışlar devam ediyor hatta şöyle artış ivmesini arttırarak ilerliyor. Şirket bu çeyrekte de +3.4 Mia TL stok gelişimi sağlıyor. Bir yandan ciro yaparken stoklar kullanırlırken öte yandan bu kullanımında üstüne çıkarak stok verileri artıyor. Buda hacimin güçlendiğini gösteriyor. Detayda ise ilk madde malzeme ve mamül kalemlerinde artış yüksek ilerliyor.

sise Şirketi finanse eden dış kaynaklar açısından kısa vadeli borçlar daha stabil ilerlerken şirketin bu çeyrekte aldığı uzun vadeli borç dikkat çekiyor. Bunu muazzam varlık artışına çeviren şirket ayrıca finansal nakit akışını ve özellikle mali yapısını güçlü tutarak bu borcu tamamiyle gelişime çarpan etkisi yaratmak adına aldığını bize gösteriyor.

sise Hemen üst floodu destekleyelim. Bakınız burada nakit akış verilerini görüyoruz. Şirket brüt çalışma sermayesi yani dönen varlıklarını muazzam arttırarak nakit akışının ne derece güçlü yönetildiğini gösteriyor. cari oran 2 seviyesine yakın gelirken sadece kasadaki nakit kısa vadeli borçlarının %50 sini ödeyecek güce sahip bulunuyor. Öte yandan yıl bazında nçs sini iki civarı arttırarak 41.8 Mia TL seviyesine ulaşıyor.

sise Hemen mali yapıdan devam edelim. Bakınız şirket kaldıraç oranını yani borçlardan finanse olma seviyesine %44,7 seviyesine kadar indiriyor. Yani bahsettiğim borcun şirkete çarpan etkisi yaratacak yorumu birnevi buraya niteliyor. Şİrketin borç artışı evet oluyor ama oransal anlamda azalıyor. Bunun yanında şayet hiç borcu olmasa sermaye şirketi finanse edecek güce sahip bulunuyor ve bu oranı giderek arttırıyor %124 seviyene kadar geldi.

sise Gelir tablosuna geçelim. Evet ciro gelişimi agresif neredeyse geçen yıl 3 çeyrekte yaptığı ciroyu 2 çeyrekte yapıyor. Akabinde üretim maliyetleri yönetimi yine başarılı hem stoklarını arttırıyor hem brüt karını geliştiriyor önemli. Nfk ise ağırlıklı gyg detayda personel giderleri törpü yaratsa da artık bu etkinin diğer çeyreklerde bu kadar baskı yapmayacağını düşündüğümüz noktada tekrar gelişime geçmesi olasıdır. Net kar gelişimi ise stabil diyebiliriz.

sise Marjlardan devam ediyoruz.Son 5 çeyrek aynı dönem marj oranlarına baktığımızda şunu net belirtmek gerekiyor şirket devasa gelişirken marj oranlarını ortalama seviyelerde tutarak gelişimine daha çok aslında katkı sağlıyor.Yani piyasa küresel durumlar maliyetler iş hacimleri derken bu etkileri tek potada absorbe ederek oranlarını güçlü tutmaya çalışıyor.
    -Brüt kar %33,1
    -Efk %17,1
    -Nfk %13,7
    -Net kar %13,8

sise Favök yani operasyonel karlılıktan devam ediyoruz. Yıllık bazda oran sanki küçük %10 gelişim gidi duruyor ama bu gelişim tam 1 Mia TL artışa denk geliyor Böyle devasa şirketlerden oransal miktarlara çok takılmamak gerekiyor. Akabinde favök marjı hafif törpülensede tutarsal gelişimin devam etmesini önemli görüyorum ki %19 marj dahi böyle büyüklüğe sahip şirketler için önemli bir marj rakamı.

sise Cironun kırılımına girdiğimizde %44.7 ihracat seviyesiyle ilerlediğini görüyoruz. Açıkçası uzun süredir bu seviyelerine kesinlikle bozmuyor. Artık çeyrek bazlı 0,6 puan kadar artış sağladığını da görüyoruz. Öte yandan pandemi döneminde dahi %35 ihracata kadar inen şirketin ileriki dönen resesyon savaş vs senaryolarından çok fazla etki yaşayacağını sanmıyorum.

sise Hbk seviyesinden devam edelim. Yine son 5 çeyrekte rakamları görüyoruz ve şirket 1 hissesi başına 2,63 TL kar elde ediyor. Ayrıca geldiği gelişim seviyelerini de koruyor. Bunun yanında sermayesinden karlılık %7,2 bakınız şirket agresif sermaye büyümesi sağlıyor öte yandan aynı durum varlık gelişimi tarafındada bulunuyor bunun henüz kar oranlarına yansımamış olmasına olumsuz olarak bakmak yanıtacaktır. Şuan hamle yapıyor geri dönüşlerini zaman içerisinde takip etmek gerekiyor.

sise Rasyolarla bitiriyoruz.
    Öncelikle büyüme verisine görelim, şirket yıllık %146 büyüme sağlayarak 173 Mia TL büyüklüğe ulaşıyor. Gelişim başarılı akabinde çarpanlar ise maliyetlerin törpülemesi kaynaklı hafif ortalama üstünde bulunurken yaptığı gelişimin içselleştirdiğini söyleyebiliriz.

YTD.

5. Teşekkürler rosense hc paylaşım için. Ytd

Şişe Cam'ın 2023 yılı 6 aylık konsolide net karı 8.068.798.000 TL (2022/6 aylık: 8.907.575.000 TL)

7. 53,05 e kadar gevşedi, endekse rağmen....
    Bu aracı kurumlar iyi pazarlama yapıyor yasal kılıflar içinde......
    Sabah dinledim daha bloomberg de.,.,.,,.,.....

Yok 11 aracı kurum al 3 ü tut vs.vs.,,.,,.,.....
    Son düzenleme : emre73373; 07-08-2023 saat: 11:07.
    Paylaşımlarım kesinlikle YATIRIM TAVSİYESİ veya yönlendirme değildir.

Sayfa 197/257 İlkİlk ... 97147187195196197198199207247 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •