Sayfa 223/251 İlkİlk ... 123173213221222223224225233 ... SonSon
Arama sonucu : 2005 madde; 1,777 - 1,784 arası.

Konu: ALFAS - Alfa Solar Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş

Alıntı Originally Posted by Acemi1i Yazıyı Oku
    Herkese ağustos sıcağından merhaba!

temmuz ayında yaşanan fiyat sıçramasını ağustos başına kadar sürdüren ALFA solar tarihi zirve olarak bir ara 900 leri gösterdi aşağıya indi. halen 780-800 bantlarında ancak yine de 20 günlük / 50 günlük vs ortalamalarının üzerinde gidiyor.
    an itibarıyla düşüş yaşaması da normal diyorum. 780 ler falan.

bu süreçte FR geldi ve 529 mio kadar kar ettiğini açıkladı ve şirketin 1.2 milyar hedefinin biraz üzerinde bitireceğini tahmin ediyorum. olumlu bilanço. Zaten çok yazıldı her yerde. uzatmayım.

9 haziran da başlayan bedelsiz süreci halen devam ediyor. muhtemelen bu ay sonu bölünür diye tahmin ediyorum. eylüle de sarkabilir belki bilemem

gelelim tahminlere... fiyat sevmiyorum ama bakmadan da olmuyor tabi ki. üstelik agresif çıkışları hiç sevmiyorum. keşke hiç tavan yapmasa yavaş yavaş çıksa daha iyi olur düşüncesindeyim.

aylar önce bölündükten sonra yılı 100 den kapatır demiştik ama öyle hızlı çıkıyor ki, 100 küsürden bölünecek gibi duruyor. %700 hesap edin işte

tabi düzeltme yapabilir. fiyat %10 - 20 aşağı gelebilir. hisse fiyatı endeksli bakmamak lazım

yine de aylar öncesi yıl sonu 100; 2025 için ise 200-250 hayal değil yazıyordum.

bu kez yıl sonu bu enflasyon bu karlılık beklentisi ve kapasite artışı dikkate alındığında (1290 MW kapasite - Romanya haberi - yeni siparişler de olacaktır vs)

eğer enflasyon da MB tarafından %60 gibi düşünülüyorsa ileride ekonomide çok olumsuz bir senaryo olmazsa; 125-150 bandı !!!
    2024 ocak şubat için görülebilir.

tabi arada düşecek, düzeltmeler olacak, belki taban yiyecek vs. belki de olmaz YTD. şimdi bunu görüp atlamamak lazım. herkes kararını kendi versin.

bir de unutmadan son KAP ile şirketin KATILIM endeksinden çıkacağını gördük. katılım endeksinden bakanlar için bir gösterge olan bu endeks ekim ayında güncellenecek. alfas ayrılacak buradan.

bireysel değil ama katılım fonları (HKH gibi ) bu süreçten etkilenebilir ve hisseden çıkmak zorunda kalırlar. bu da fiyatına etki etme ihtimali küçük de olsa var demektir.

gerçi fonlar çaktırmadan çıkıyorlar anca çıkınca anlıyoruz sonradan.

genel olarak;
    şirketin pozitif ilerlemesi devam ediyor. şirket borçlu batık ve kötü bir şirket olmadığı gibi, parası olan, siparişleri güçlü ve trendin arkasında olan bir şirket.

düzeltmelerin olması doğal ve makul ve hatta gerekli

o bakımdan bunları sağlıklı düşüş olarak kabul etmek lazım.

yani hocam anlık olarak düşüyor diye şirketin üretim yapmaması oooooo tamam sustum KLİŞEDİR ya

sözü uzattım biraz. ama alfas hak ediyor.

önümüzdeki bir yıl daha belik iki yıl daha GES ve ALFAS ı daha çok konuşacağız gibi.

bakalım hayırlısı.

herkese iyi tatiller dilerim. selamlar

sonbaharın ilk günlerinden eylülün ortasından merhaba ALFAS ortakları.

Aylık özetimize bakalım.

geçen ay FR ve beklenen bedelsiz süreci ile bitirmiştik. tahminlere bakıp bir de ara yazı ile 160 lar seviyesine çok hızlı atak yapmaktan bahsetmiştik. hatta bir yatırımcı arkadaşımız sürekli tavan gitmesinin doğal olduğunu yorumlayarak elimizdeki kağıdın gücünün farkında olmadığımızı iddia etmişti sonra bir hafta kadar düzeltmeler yaşayıp 140 ların altını bi göstertip orada beklerken dünkü satın alma KAP haberi ile yine sevindik.

biliyoruz artık sektörün FK sı yüksek! biliriz ki her şirket pahalı. 4-5 FK ya tüpraş 4-5 fk ya DOAŞ dururken kontrolmatik alfas europower falan bakmak ne kadar mantıklı diyenler de var elbet.

ana pozisyon olarak ALFAS hisselerimi tutuyorum. çok küçük bir miktar kar satışı ve hisse sayısı düzeltme ( küsürat sevmiyorum. tam bütün rakam seviyorum) yaptıktan sonra şirketi takip etmeye devam ediyorum.

-Şirketin 4 eylül tarihli KAP haberinde ""orta-uzun vade hedefleri arasında bulunan ve ana faaliyet konusu güneşten elektrik enerjisi üretimi ve satışı olmak üzere Romanya'da bir şirket kurulmasına, bu şirketin sermayesinin 1.000.000 Avro olmasına ve Şirketimizce sermayeye %90 oranında iştirak edilmesine"" ibaresini çok mühim buluyorum.

bu konu ileride alfası çok ileri boyutlara taşıyabilir. zaten yazıldı çizildi. konuşuldu. 2025 ve sonrası için güzel haberler duyacağımız bir işkolu bu. helal olsun.

şirket çok iyi yönetiliyor. borç batağında değil. parasını akıllı yatırıma sevk etmek istiyor. bu da takdire şayan.

diğer yandan bir başka KAP haberinde ise ""İki fabrikamızın toplam kapasitesi 1780 MWp'e ulaşmış olup %80 kapasite kullanım oranı hedeflenmektedir."" ibaresi ise zaten beklediğimiz haberdi ancaaaaaakkk

yatırımcı sunumunda yılbaşında 1290 MWP yazıyordu burada yeni fabrika kuzey güney dahil ek kapasite ile 1780 rakamı güzel bir gelişme oldu. bilançoya 2024 yılında daha fazla yansıyacak bir kalem. tabi ki etkisini daha üçüncü çeyrekte göreceğiz.

gelelim dünkü KAP ile ADA GES alımına.

şirket 93 milyon para verdik diyor. 4 milyon sermayeli şirket diyor. yıllık 18.5 milyon TL ciroya katkı 600 bin dolar civarı gibi.

kabaca 4-5 yılda kendini amorte eden bir yer almışlar.

son olarak önceki KAP ile Romanya'da fotovoltaik panel üretim faaliyetine ilişkin planlanan bu yatırımı şimdilik erteledik. ota uzun vadeye yayacaz diyor. yani bi durun bakalım ne olcak diyor.

küresel anlamda ise g20 den önemli bir haber geldi ve 2030 kadar GES yatırımlarını üç katına çıkarmayı planladıklarını açıkladılar.

bu da sektörü acayip uçuracak bir bilgi. ileride daha iyi anlarız gibi.

bütün bilgilerden hareketle,

bedelsiz var, düşük de olsa temettü aldık, ki bu yıllar çok da fazla vermesine gerek yok.

gelecek var, vizyon var.
    ben de sizler gibi Kaan alioğlu nun tiwitlerin takip etmeye çalışıyorum orada çok daha fazla doyurucu bilgi var.

gelelim fiyat beklentisine. fiyata bakmadan da olmuyor değil mi?
    bu rakamları ben düşük FK ve enflasyon bakmadan yapmaya çalışorum ama enflasyon ve FK yüksekliği aklımı başımdan alıyor.

o yüzden sağlıklı bir tahmin yapmak zor.

mesela 1.25 mia TL kar beklentisi var şirketin.

2024 ocak-şubat gibi daha düşük fk lara 40 lara mesela inmesi temennisi ile 200 ler civarı olmasını bekliyorum.
    yani %30 lar seviyesi bir yukarı alan anca olur beklentisi var. bana kızmayın şirketin gücünün farkındayım.

yeni satın alma, yeni büyük yatırım ya da büyük bir sipariş olayı değiştirir tabi.

azıcık dinlen yiğidim. bak sonbahardayız diyorum.

selamlar saygılar.

2. Küçük bir düzeltme yapayım izninizle.

ADA GES'in "yıllık net kara 18.5 milyon Türk Lirası katkı sağlaması beklenmektedir" ciroya değil.

Alıntı Originally Posted by ooaa Yazıyı Oku
    Küçük bir düzeltme yapayım izninizle.

ADA GES'in "yıllık net kara 18.5 milyon Türk Lirası katkı sağlaması beklenmektedir" ciroya değil.

ah, evet yeni gördüm.

doğru orası ciro olmayacak. net kar olarak 600 K $ civarı 18,5 mio TL.

teşekkürler.

4. Maşallah ayakları yere

Sağlam basan bir şirket

Hissem yok ama takip ediyorum

Halka arz esnasında almak varmış
    Paylaşımlarım asla yatırım tavsiyesi değildir.

5. Halka arz sırasında yayınlanan "izahname"den alıntı
    "Şirket, 23.08.2022 tarihli ve 2022/18 numaralı Yönetim Kurulu kararı ile Şirket tarafından
    halka arz edilen payların Borsa İstanbul’da işlem görmeye başladığı tarihten itibaren 1 (bir) yıl
    boyunca, Şirket paylarıma dolaşımdaki pay miktarının artmasına (bedelsiz sermaye artırımları
    hariç olmak üzere) yol açacak şekilde satışa veya halka arza konu edilmeyeceğine, bu
    doğrultuda bir karar alınmayacağına ve/veya Borsa İstanbul’a veya SPK’ya veya yurt dışındaki
    herhangi bir menkul kıymetlere ilişkin düzenleyici kurum, borsa veya kotasyon otoritesine
    başvuruda bulunulmayacağına ve bu süre boyunca ileride yeni bir satış veya halka arz
    yapılacağına dair bir açıklama yapılmayacağı doğrultusunda taahhütte bulunmuştur."

1 yıllık süre 16/11/2023 tarihinde dolacak. 58.5 liradan satılan hisseler olmuş 1280 (160x8) lira. Neredeyse 22 kat artmış. Patron siz olsanız yeni hisse satar mısınız? Yatırımcı için kritik soru bu.

6.  Alıntı Originally Posted by ooaa Yazıyı Oku
    Halka arz sırasında yayınlanan "izahname"den alıntı
    "Şirket, 23.08.2022 tarihli ve 2022/18 numaralı Yönetim Kurulu kararı ile Şirket tarafından
    halka arz edilen payların Borsa İstanbul’da işlem görmeye başladığı tarihten itibaren 1 (bir) yıl
    boyunca, Şirket paylarıma dolaşımdaki pay miktarının artmasına (bedelsiz sermaye artırımları
    hariç olmak üzere) yol açacak şekilde satışa veya halka arza konu edilmeyeceğine, bu
    doğrultuda bir karar alınmayacağına ve/veya Borsa İstanbul’a veya SPK’ya veya yurt dışındaki
    herhangi bir menkul kıymetlere ilişkin düzenleyici kurum, borsa veya kotasyon otoritesine
    başvuruda bulunulmayacağına ve bu süre boyunca ileride yeni bir satış veya halka arz
    yapılacağına dair bir açıklama yapılmayacağı doğrultusunda taahhütte bulunmuştur."

1 yıllık süre 16/11/2023 tarihinde dolacak. 58.5 liradan satılan hisseler olmuş 1280 (160x8) lira. Neredeyse 22 kat artmış. Patron siz olsanız yeni hisse satar mısınız? Yatırımcı için kritik soru bu.
    Onaylı izahnamede ilk sayfayı okursan şirket kapasitesinin 290 MWp olduğu yazar.
    Ve tüm fiyat tespit çalışması o günkü şartlara göre yapılmıştır.

Peki bugün 10 ay sonra şirketin güncel kapasitesi kaç? 1780 MWp
    Patron 10 ayda 5 tane daha yeni Alfas kurmuş sana hediye etmiş ama senden para almamış.
    Yetmemiş üstüne GES santrali satın almış, Yetmemiş stokları ve özkaynakları 6 katına çıkarmış, kasayı doldurmuş KKM'ye tonla para bağlamış vs vs.

Şirket gerçek anlamda enaz 6 kat büyümüş zaten. TLde ki enflasonuda düşünürsen fiyatta ki çıkışın büyük bir kısmının altının dolu olduğu ortaya çıkıyor.

https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/1076863

-----------

Her şeyi geçtim geçtim. Son Genel Kurulda, Yönetim Kurulu bir karar aldı.
    Neydi o karar? Yönetim Kuruluna Hisse geri alımı için yetki verildi.
    Yani Nisan ayında Patron, arz fiyatının 5-6 katına geri alım yapmayı düşündü. Ama fiyat yukarı gidince buna ihtiyaç duymadılar. Fakat karar hala geçerli.

------

Sonuç olarak bugüne kadar yaptıkları ortada.
    Yinede patron bir gün yamuk yapabilir mi? Yapabilir. Bu Borsada ki her şirket için geçerli.

7. "Onaylı izahnamede ilk sayfayı okursan şirket kapasitesinin 290 MWp olduğu yazar."
    Bir kaç sayfa ilerisini de okursan başlanmış olan yatırımları da (iki faz haline 500 MWp + 500 MWp) yazıyor. Hatta 2. fazı Mart 2023'de bitireceklerdi geç kaldılar.
    1290 MWp'ye kadar olan yatırımlar zaten biliniyordu. Sadece kapasitenin 1780 MWp olması (+ 490 MWp kısmı) sürpriz oldu.
    Güncel F/K 106, PD/DD 43 (153 lira hisse fiyatı ile). Şirketin değeri 56 Milyar TL.
    6 aylık kar 529 Milyon TL. Hadi 2024'de kapasite artışı (1780/590), ölçek ekonomisi (%10), kur artışı (%30) falan deyip karı 2 x 529 x 1780/590 x 1.1 x 1.3 = 4564 Milyon TL olacak diyelim.
    2024'de bugünkü fiyatlar ile F/K 12 civarına gelecek.

8.  Alıntı Originally Posted by ooaa Yazıyı Oku
    "Onaylı izahnamede ilk sayfayı okursan şirket kapasitesinin 290 MWp olduğu yazar."
    Bir kaç sayfa ilerisini de okursan başlanmış olan yatırımları da (iki faz haline 500 MWp + 500 MWp) yazıyor. Hatta 2. fazı Mart 2023'de bitireceklerdi geç kaldılar.
    1290 MWp'ye kadar olan yatırımlar zaten biliniyordu. Sadece kapasitenin 1780 MWp olması (+ 490 MWp kısmı) sürpriz oldu.
    Güncel F/K 106, PD/DD 43 (153 lira hisse fiyatı ile). Şirketin değeri 56 Milyar TL.
    6 aylık kar 529 Milyon TL. Hadi 2024'de kapasite artışı (1780/590), ölçek ekonomisi (%10), kur artışı (%30) falan deyip karı 2 x 529 x 1780/590 x 1.1 x 1.3 = 4564 Milyon TL olacak diyelim.
    2024'de bugünkü fiyatlar ile F/K 12 civarına gelecek.

Hocam biliniyor olması başka birşey halka arz fiyatına dahil etmek başka birşey.
    O gün o kapasite yoktu ve o günkü şartlara göre halka arz oldu.

F/k şuan 106 değil 54 olması lazım. Evet f/k yüksek ve Fiyatın önden gittiğinin herkes farkında ama enerji şirketlerinde şuan konjonktür bu şekilde. Rakiplerin f/k ları Alfas'tan aşağı kalır değil.

F/k'ya çok fazla aşık olan kişi gider 2,5 f/k Sahol falan alır Alfas ile işi ne.

Dünya'da bakarsan Tesla, Nvidia gibi şirketler de uzun yıllardır 80-100 f/k ile işlem görüyor. Herkes taşımaya devam ediyor. Orada da 2-3 f/k şirketler var ama yüzüne bakılmıyor. Durum bu.

Sayfa 223/251 İlkİlk ... 123173213221222223224225233 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •