Sayfa 163/297 İlkİlk ... 63113153161162163164165173213263 ... SonSon
Arama sonucu : 2371 madde; 1,297 - 1,304 arası.

Konu: KAREL - Karel Elektronik

Alıntı Originally Posted by marin Yazıyı Oku
    179 milyon zarar acıkladı
    ana ortaklığın zararı 208 milyon

Telekom, elektronik kart üretimi ve kurumsal projeler önceki döneme göre iyi, savunma ve otomotiv iyi değil...

savunmada ciro artışı cüzi, brüt kar marjı azalmış, otomotivde önceki döneme göre bir büyüme yok, brüt kar da yok...

nakit akış tablosunu ödenmeyen ticari borçlar kurtarmış...

borcu borç ile çevirmiş, yetmemiş, sermaye avansı ile kurtarmış...

gelecek yılda bedelli gelme ihtimali yüksek..; bunlar işletmeyi döndürecek kadar bedelliye gidiyorlar...artık faiz gideri çok yükseldi...

9 aylık net faaliyet karı 647 milyon; net faiz gideri 400 milyon...140 milyonu kaçınılmaz rutin yatırımlara gidiyor...elde kaldı 100 milyon... borç ne ile ödenecek??...

-brüt kar marjını artırmanın dışında tek seçenek pamuk eller cebe...

--şirketin piyasa değeri 11 milyar 39 milyon; bu finansallar ile endeksteki çoğu şirkete göre pahalı duruyor....geleceğe yönelik yatırımcılara brüt kar marjını artıracak somut-elle tutulur bir şeyler söylemedikçe-inandırmadıkça hisseye bir talep olacağını sanmam...

--telekomda kar marjı iy ama ciro düşük, çok fazla büyüyemez...savunmada yıllardır patinajda özgün bir şeyler yaratamıyor, yeni müşteri elde edemiyor...

--kurumsal projelerde ciro yükselse de maliyetler de çok yükseldiğinden brüt kar marjını artırmak zor...

--otomotivdeki gidişat bende ciddi hayal kırıklığı yarattı; benzer işleri yapan çok demek ki...yeni iş alamıyorlar alsalarda fiyat kırarak yapıyorlar ki brüt kar marjı giderek düşmekte...

--tek elektronik kart üretimi gözüküyor...o da belirsiz, nokia KAREL ile 5G ye girmek için alıyormuş gibi yapıyor sanırım, bir parmak bal... orada da ciddi bir büyüme oluşmadı...

5. Otomotiv bölümü üçüncü çeyrekte zarar etmiş gözüküyor. Nasıl olur anlamadım. Aşağıdaki şekilde sordum yatırımcı ilişkilerine. Otomotiv tarafındaki kar marjını korusa her şey normal. Ayrıca uzun dönemli düşündüğümüzde otomotiv sektöründe elektronik kullanımı arttığı için ve Türkiye'nin de Togg ile büyük bir yatırımı olduğu için Karel otomotiv sektörünün dolar bazlı ciro büyümesi de bekliyordum.
    --------------------------------------
    2023/6 bilançosuna göre Otomotiv bölümünüzün Satışı 984.092.855 TL, Brüt Karı 265.065.573 TL.
    2023/9 bilançosuna göre Otomotiv bölümünüzün Satışı 1.428.228.819 TL, Brüt Karı 176.729.075 TL.

Buna göre üçüncü çeyrekte 444.135.964 TL'lik satış yapılmış ve bu satışlardan 88.336.498 TL zarar edilmiş. İlk 6 ayda %26,94 kar marjı ile çalışan bölümünüzün, 3. çeyrekte zarar etmenizin sebebi nedir? Yediğiniz bir ceza var mıdır?
    --------------------------------------

6. panikleyecek bir durum yok...iyi satış yapmışlar zarar yazmış olsalarda...önceki bilançodan pek farkı yok genel olarak aynı sorunlar devam ediyor....otomotiv sektöründe ki kar marjı düşmesini anlayamadım sadece...

7.  Alıntı Originally Posted by Marin Yazıyı Oku
    179 milyon zarar acıkladı
    Evet sayın marin, bilançonun iyi geleceğine ilişkin tahminimde ciddi miktarda yanıldım, bilançoda bu çeyrekte cüzi de olsa net kar olacağını düşünüyordum. Henüz inceleme fırsatım olmadı ama yukarıda ayrıntılı yazan arkadaşlar olmuş.

Karel biraz daha cesaretli olup ta yüksek oranlı bedelli sermaye artırımı yapsaydı belki bu borçları hızlı bir şekilde azaltması mümkün olacaktı ama belki de onaylanmama riskini göze alamadıkları için mi bilemiyorum küçük bir oranla sermaye artırımı yaparak teşbihte hata olmaz yaraya pansuman yapma kararı aldılar halbuki yaraya cerrahi müdahale gerekiyor.

8.  Alıntı Originally Posted by Hasan Kürşad Yazıyı Oku
    Evet sayın marin, bilançonun iyi geleceğine ilişkin tahminimde ciddi miktarda yanıldım, bilançoda bu çeyrekte cüzi de olsa net kar olacağını düşünüyordum. Henüz inceleme fırsatım olmadı ama yukarıda ayrıntılı yazan arkadaşlar olmuş.

Karel biraz daha cesaretli olup ta yüksek oranlı bedelli sermaye artırımı yapsaydı belki bu borçları hızlı bir şekilde azaltması mümkün olacaktı ama belki de onaylanmama riskini göze alamadıkları için mi bilemiyorum küçük bir oranla sermaye artırımı yaparak teşbihte hata olmaz yaraya pansuman yapma kararı aldılar halbuki yaraya cerrahi müdahale gerekiyor.
    Bedelliden başka çözüm üretsinler...

Sayfa 163/297 İlkİlk ... 63113153161162163164165173213263 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •