Sayfa 54/55 İlkİlk ... 44452535455 SonSon
Arama sonucu : 440 madde; 425 - 432 arası.

Konu: GEDZA - Gediz Ambalaj

1. Gedza 2023/9 Aylık Konsolide Bilanço Gelir Tablosu Değerlendirmelerim...

Maliyetler düşünce doğal olarak Bürüt kar da geçen sene 9 aylık da 72.6 milyon TL iken bu sene aynı dönemde % 66.6 artış ile 120.6 milyon TL ye yükselmişdir. Bürüt Kar Marjı da geçen sene aynı dönemde % 30.7 iken bu sene % 36.1 e yükselmişdir. Bir önceki çeyrekde Bürüt Kar Marjı % 32.7 olmasından dolayı kar marjının artmasını sıkı maliyet kontrolü, stok kontrolü , hammadde fiat kontrolü ve GES yatırımlarına yeni makine parkuru kurulumuna bağlıyorum. Bürüt kar artış oranının satış artış oranının üzerinde olmasını ( maliyetlerin düşmesinden dolayı ) çok olumlu olarak değerlendiriyorum.

2. Gedza 2023/9 Aylık Konsolide Bilanço Gelir Tablosu Değerlendirmelerim...

Pazarlama, Satış ve Dağıtım Giderleri geçen sene 9 aylıkda 4.4 milyon TL iken bu sene aynı dönemde % 63 lük bir artış ile 7.2 milyon TL ye yükselmişdir. Satış artış oranından ( % 41.8 ) yüksek olması ve Faaliyet Karın dolayısıyla Net Karında düşmesine neden olmasından dolayı ( Son yıllardaki hammadde fiatları ve kurdaki yükselişler, enfasyondaki artışlar nedeni ile pazarlama satış ve dağıtım giderlerinin artmasına neden olmasından dolayı) olumsuz olarak değerlendiriyorum.

3. Gedza 2023/9 Aylık Konsolide Bilanço Gelir Tablosu Değerlendirmelerim...

Genel Yönetim Giderleri ise geçen sene 9 aylıkda 6.9 milyon TL iken bu sene aynı dönemde %120 lik bir artış ile 15.2 milyon TL ye yükselmişdir. Satış artış oranı olan % 41.8 i aşmasından dolayı olumsuz olarak değerlendiriyorum. Satış artış oranından fazla arttığı için Faaliyet Karın azalmasına neden olmaktadır, bu sebep ile önemlidir.

4. Gedza 2023/9 Aylık Konsolide Bilanço Gelir Tablosu Değerlendirmelerim...

Esas Faaliyetlerinden Diğer Gelirleri geçen sene 9 aylıkda 19.9 milyon TL iken bu sene aynı dönemde % 45 lik bir azalış ile 10.9 milyon TL ye düşmüştür. Bu karın 4.1 milyon TL si Kambiyo Karından oluşmaktadır. Geçen sene aynı dönemde Kambiyo Karı 18.6 milyon TL idi. Yılın ücüncü çeyreğinde
    ise EURO nun % 2.3 oranında yükselmesinden dolayı 4.1 milyon TL gibi oldukca ( Geçmiş yıllara göre ) )düşük Kambiyo Karı elde etmişdir. Faiz Gelirinden 0 TL ve Sigorta Teşviklerinden ise 2.3 milyon TL diğer faaliyet geliri elde etmişdir. Geçmiş yıllara göre kurdaki ( EURO daki ) artış hızı yavaşladığı için Kambiyo Karlarında da azalma olmuşdur. Böylece şirket tamamen net esas faaliyetlerinden kar eder haline gelmişdir.

Kambiyo Karı olarak 2023 de, 1. çeyrekde 1.2 milyon TL, 2. çeyrekde 2.7 milyon TL, 3. çeyrekde ise 0.2 milyon TL, TL lik Kambiyo Karı elde etmişdir. Görüldüğü gibi Kambiyo Karlarındaki artış ve azalışlar her çeyrek EURO kuruna( şirket yabancı para pozisyonunu EURO cinsinden tutmaktadır ) bağlı olduğu için her dönem sonundaki EURO kapanış fiatları dikkatle takip edilmesi Net Karın tahmin edilmesinde katkı sağlayacakdır.

5. Gedza 2023/9 Aylık Konsolide Bilanço Gelir Tablosu Değerlendirmelerim...

Diğer Faaliyet Giderleri ise geçen sene 9 aylıkda 5.5 milyon TL iken bu sene aynı dönemde 7.3 milyon TL ye yükselmişdir. Artış oranı % 32 dir. Diğer Faaliyet Giderlerinin içindeki en büyük maliyet 3.6 milyon TL lik Reeskont Faiz Giderleri dir . Kambiyo zararı ise 1.1 milyon TL ye düşmüşdür. Geçmil yıllardaki yüksek Kambiyo Zararları nedeni le Diğer Faaliyet Giderleride yüksek çıkmakta dolayısıyla Faaliyet Karın düşmesine neden olmaktaydı.

6. Gedza 2023/9 Aylık Konsolide Bilanço Gelir Tablosu Değerlendirmelerim...

FAALİYET KARI Gelir Tablosunda şirketin nakit ürettiği en önemli kalemdir.Faaliyet Karı düzenli artan şirketler her zaman hızlı büyüyen şirketlerdir.Geçen sene 9 aylıkda 53.8 milyon TL iken bu sene aynı dönemde %89 luk bir artış göstererek 101.8 milyon TL ye yükselmişdir. Faaliyet Karın artış oranı satış artış oranından herzaman büyük olması gerekir ki şirket hızlı büyüyebilsin ve yüksek karlar açıklayabilsin. Faaliyet karındaki bu güzel artışın sebebi, şirketin operasyonlarını iyi yönetmesinden, yurt dışı hammadde fiatlarının stabil hale gelmesi, maliyet düşürücü GES ve yeni fabrikaya kurulan yeni makine yatırımlarından, Hammaddenin yarısını Geri Dönüşüm tesisinden karşılamasından dolayı maliyet avantajından kaynaklanmaktadır. Dolayısıyla şirketin dahada hızlı büyümesi için yeni fabrikaya yapılan yatırımların devreye girmesini dikkat ile takip etmeye devam edeceğiz. Bu neden ile bu kalemi ben olumlu olarak değerlendiriyorum.

7. Gedza 2023/9 Aylık Konsolide Bilanço Gelir Tablosu Değerlendirmelerim...

Finansal Giderler geçen sene 9 aylıkda 5.9 milyon TL iken bu sene aynı dönemde %71 lik bir azalış ile 1.7 milyon TL ye düşmüşdür. Finansal Giderlerin içindeki en büyük gider Kur Farkı Giderleri 1.2 milyon TL dir. Kredilerin finansman giderleri yani Faiz gideri 281 bin TL olmuşdur. Yapılan yatırımlar için kulanılan ucuz kredilerin finansman gideri olması, yüksek likidite nedeniyle fazla bir risk teşkil etmemektedir.Malı yapısı oldukca sağlamdır.

8. Gedza 2023/9 Aylık Konsolide Bilanço Gelir Tablosu Değerlendirmelerim...

Vergi Öncesi Kar tüm bu gelir ve giderlerden sonra Geçen sene 9 aylıkda 73.4 milyon TL iken bu sene aynı dönemde % 69.3 lük bir artış ile 124.3 milyon TL ye yükselmişdir. Bu orana 14.5 milyon TL kurumlar vergisi taakkuk etmişdir.

Dönem Karı vergi düşüldükden sonra 109.7 milyon TL olarak gerçekleşmişdir. Geçen sene 9 aylıkda bu kar 65.4 milyon TL idi. Artış oranı % 67.7 olmuşdur.

Ana Ortaklık Karı ise 124.3 milyon TL den azınlık payı olarak 9.4 milyon TL düşüldükden sonra 100.3 milyon TL olarak gerçekleşmişdir. Geçen sene 9 aylıkda ise bu kar rakamı 60.6 milyon TL idi. Dolayısıyla geçen seneye göre Ana Ortaklık Karı % 65.5 luk bir kar artışı olmuşdur.

Sayfa 54/55 İlkİlk ... 44452535455 SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •