Sayfa 637/829 İlkİlk ... 137537587627635636637638639647687737 ... SonSon
Arama sonucu : 6626 madde; 5,089 - 5,096 arası.

Konu: GESAN - Girişim Elektrik Sanayi Taahhüt ve Ticaret A.Ş.

1. gesan arzından bu yana 14,5x yapmış. arzda europower değerlemesi 550 milyon. aynı oranda artış alsak 8 milyar yapıyor. europower mevcut değerlemesi 11 milyar %20 iskonto ile 9 milyardan arz oluyor bence normal. ayrıca bu değerleme ile kasamıza güzel para girişi olacak;

2,4 milyar toplam gelir

600 milyon patronlara

1,8 milyar şirket(europower) kasasına

500 milyon devam eden yatırımlar için

500 milyon arge-ürge için

300 milyon borç ödeme

500 milyon kasaya nakit sokulacak (muhtemelen hammadde mamül vs alımı için kullanılır)

2. Yaklaşık 1 yıldır %100 portföyü gesanda olan ve en az 2 yıl daha olacak olan birisi olarak 2023 ve daha sonrası yıllarda yenilenebilir enerjinin öneminin daha da artarak diğer sektörlere göre önde olacağını herkes gibi ben de görüyorum. Doğal olarak bu sektör içerisinde bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bazılarının pozitif ayrışacağı malumumuz. Ben kendi adıma sektör içerisinde bundan sonra da pozitif ayrışacak ilk 5 firmadan ikisinin gesan-eupwr ekürisi olacağını (arz sürecinin de pozitif katkısıyla) ön görüyorum. Bakalım zaman ne gösterecek... Borsadaki en çok kazandığım ve son kağıdım olacak olan gesanı olmamda ve taşımamda vesile olan sayın Keko'nun hakkını da unutamam...

3. Europower degerleme raporunu aslina bakarsaniz cok basarili bulmadim. Ozellikle satis tahminleri kismi tamamen sallama olmus gibi geldi. 2023, 2024 bir yere kadar dogru gibi de 2025, 2026, 2027 cok tutucu bir tahminleme olmus. Yenilebilir enerji talebi bu kadar yuksek oldugu surece bur rakamlari katlayacak satis gelirleri olmasini bekliyorum.

Peak PV konusunda da benzer dusuncelerim var. Tabii bu raporlari biliyorsunuz Gesan halka arz raporunda 2026'da elde edilecek satis miktarina GESAN 2022'de ulasmisti. O acidan cok fazla da ciddiye almamak lazim. Peak PV tam kapasiteye ulasinca da orada bir halka arz beklerim, muhtemelen yil sonu.

Genel olarak degerleme konusunda teknik yaklasim dogru, fiyatlama metodolojisi duzgun gozukuyor, paydaslar olarak en iyisini diliyorum

Yukarida yazilanlar yatirim tavsiyesi degildir.

4.  Alıntı Originally Posted by keko Yazıyı Oku
    vbtyz hissesinde 57 maliyet ile yüklü zararda bekliyorum...oradan da iyi kazanabilirsem galiba onları da ereğliye çekip artık emekli olmak istiyorum...2010 yılından beridir forumlarda yazıyorum...artık çok yoruldum...gördüğünüz gibi yaşımız da 49 a dayandı...borsada heyecan isteğimiz de pek kalmadı..artık doğa ile iç içe sakin bir hayat yaşamak istiyor insan..
    Bende 2002 de 47 yaşımda emekli olup 2005 de doğada orman içinde bir yer alıp, tavuk ve kangal köpek lerimle uzun yıllar mutlu sorunsuz yaşarken hastalandım ve o güzel yaşamdan kopmak zorunda kaldım. genç arkadaşlarım her şey boş hayat çok hızlı geçiyor bir bakmışsın bir ayak çukura girmiş bir an önce kendi hayatınızı yaşayın.
    yeteri kadar sermayeniz varsa yüksek temettü veren hisselerden sepet yapın günlük al satlarla zaman kaybetmeyin strese girmeyin şimdi bahçey e gidemediğim için evde hisselerle oyalanıyorum
    hepinize önce sağlık sıhhat sonra bol kazançlar diliyorum
    ssss

5.  Alıntı Originally Posted by Rapmatic Yazıyı Oku
    Europower gesandan daha değerli bi şirket olacak benim düşüncem. bu sebeple tavan serisini nerde bozar bilmiyorum ama ileri geri yapsa bile kısada çok rahat 25-30 milyar olacağını düşünüyorum. Bu tarz şirketleri artık ucuza bulamayacağız, alfas şu an en ucuzları gibi ama gesandaki potansiyel çok yüksek, europower ise tabiki bi tık daha fazla.. europower, gesan ve alfas üçlüsü bu sene sanki efsane olabilir düşüncesindeyim.

Yatırım tavsiyesi değildir, herkesin kendi kararını kendi vermesi doğru olandır.
    astor anilmamis. eksik analiz. alfas astorun yanindan gecebilir mi?

6.  Alıntı Originally Posted by adonisleo7 Yazıyı Oku
    astor anilmamis. eksik analiz. alfas astorun yanindan gecebilir mi?
    Astoru takip ediyorum fakat yine söylüyorum, 2023 sonu getiri oranı en yüksek sektör kombosu Gesan, Alfas + eurpwr olmasını bekliyorum.. nasip olursa alıntı yaparız

7.  Alıntı Originally Posted by keko Yazıyı Oku
    .2010 yılından beridir forumlarda yazıyorum...artık çok yoruldum...gördüğünüz gibi yaşımız da 49 a dayandı...borsada heyecan isteğimiz de pek kalmadı..artık doğa ile iç içe sakin bir hayat yaşamak istiyor insan..
     Alıntı Originally Posted by syncelik Yazıyı Oku
    Bende 2002 de 47 yaşımda emekli olup 2005 de doğada orman içinde bir yer alıp, tavuk ve kangal köpek lerimle uzun yıllar mutlu sorunsuz yaşarken hastalandım ve o güzel yaşamdan kopmak zorunda kaldım. genç arkadaşlarım her şey boş hayat çok hızlı geçiyor bir bakmışsın bir ayak çukura girmiş bir an önce kendi hayatınızı yaşayın.
    yeteri kadar sermayeniz varsa yüksek temettü veren hisselerden sepet yapın günlük al satlarla zaman kaybetmeyin strese girmeyin şimdi bahçey e gidemediğim için evde hisselerle oyalanıyorum
    hepinize önce sağlık sıhhat sonra bol kazançlar diliyorum
    ssss
    Asıl tavsiyeler bunlar bence... Ben de hep o gününü bilmediğim geleceğe çalışıp duruyordum; ev taksiti araba taksiti, daha güzel ev taksiti ardından daha güzel araba taksiti... Hayalimde bir yelkenli alıp yazın okul tatili gibi işe uğramamak var ama taksit yatır hisse al taksit yatır hisse al; olmuyor anasını satayım bir türlü... Sonra bir gün eşim hastalandı ve aynı yıl eşimin tedavisi sürerken annemi de benzer hastalığın nüksetmesinden kaybettim... O bana "kalk borusu" oldu resmen... Ölüm hemen köşenin arkasında bekliyor; diğer taraftan biz durmaksızın mal gibi kimin harcayacağını bilemediğimiz paraları biriktiriyoruz...

ANi bir karar verip çok sevdiğim arabamı sattım, bütün TUPRS'larımı sattım ve aldım hayalimdeki yelkenliyi... O hareketi yapmasam sattığım tüpraşlar şimdi bana aynı tekneyi rahat rahat alırdı ve V90'ım da bende kalırdı... Ama geçen yaz 2 ay 10 gün boyunca yaptığım geziyi yapmamış olurdum... Eski kafamda olsam dövünürdüm ama şimdi şükrediyorum; geçen yaz 2,5 ay denizdeydim; önümüzdeki yaz haziran girer girmez çıkacağım ve Eylülde döneceğim... Dönebilecek miyim hatta gidebilecek miyim; onu da bilmiyorum tabi...

Eskiden 1 gün yaşamak için çalışırdım, 1 gün de biriktirmek için... Artık kısa vade hedefim 1 gün hiç canımı sıkmadan çalışmak, 1 gün de yaşamak... Hisselerle ilgilenirken bir tek done var elimde: 3 yıl sonra bana kaç TL temettü verecek... GESAN dahil hiçbir hissenin TL fiyatı yok benim gözümde, hepsi kaç EREGL ediyor kaç TUPRS ediyor olarak değerli veya değersiz (tabi şu an bu yüzden hepsi çok değerli)...

Bu bakış açısını kaybetmemek lazım diye düşünüyorum... Kâr zarar hesaplarında ihmal etmediğimiz "paranın zaman maliyeti" bizim hayatlarımız için de geçerli ve borsadan farklı olarak bizim zamanın telafisi de yok... Bu hisseler sahibini yaşatmak için var olmalı, veraset intikal vergisine konu olmak için değil... İyi pazarlar herkese...

8. ufak tefek bir firma arzını bu kadar büyütmeyin,
    geçen yıl 10 TL den arz olur deniyordu
    aşırı abartmışlar,
    sanırım Z kuşağında arza katılım çılgınlığı var ki, 40 TL den .....
    nokta ...... nokta ......
    Son düzenleme : Maacit; 09-04-2023 saat: 13:00.
    Mükemmeli ararken iyiden vazgeçmekten korkma!

Sayfa 637/829 İlkİlk ... 137537587627635636637638639647687737 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •