Sayfa 828/828 İlkİlk ... 328728778818826827828
Arama sonucu : 6624 madde; 6,617 - 6,624 arası.

Konu: GESAN - Girişim Elektrik Sanayi Taahhüt ve Ticaret A.Ş.

1. Europwr için de baktım anlayamadım bu parasal kayıp enflasyon muh. den geliyor olsada, olmasada bilançoda bunu bir yerlerde görmemiz gerekiyor, orayı bulamadım Bu parasal kayıp olmasa 2.5 milyar falan kâr gelecekti.

2. Merhaba sayın paydaşlar. Lütfen bu konuda donanımlı bir arkadaşımız. Bilançoyu açıklayıp yorum yapabilir mi? Her kafadan bir ses çıkıyor. Kafam yandı. Yorum yapan biri olur ise çok sevinirim.Şimdiden tşk. Ederim. Herkese iyi akşamlar Saygılar.

3. Sayın fedoramca çok tşk ederim.

4. Rica ederim sayın Tarros25...

Sevgiili sn Emre Güneş'ten biraz daha detay almak hatta bu linkin üzerine yorum almak isterdim açıkcası.

Sosyal medyada her kafadan bir ses çıkıyor, ben bilançoda görmek istedim rakamları ama bir şey çıkartamadım.

Şimdi nerede ise çok kısa zaman sonra enflasyon muh. olmayan 1. çeyrek bilançoları gelecek, çok daha iyi bilançolar olacak gibi gözükse de piyasa fiyatlar umarım.

5. Ben bu hisseyi 2022 mayis ayindan beri tutuyorum. Bilancoda gozlenen herhangi bozulma yok. Hasilat iyi artmis, diger kalemler de olumlu. Nakit akisi olumlu, borclulukta sikinti yok, nakit akisi olumlu.

Enflasyon muhasebesi yapildiginda temel odak Ozkaynak karliligina bakmak olmali. 2023/09 a gore %50 ozkaynak buyumesi var. Uc aylik enflasyon degerinin kat kat ustunde. Bunun yerine yilliklandirilmis degeri alirsak dahi, %77 yilliklandirilmis ozkaynak buyumesi cikiyor.

2023 yili icin olan enflasyon +10 civari ozkaynak buyumesi sirketi olumlu algilatir kabaca.

Ancak tabii sirketin bu yil Turkiye'de olabilecek resesyon potansiyelinden etkilenmemesini temenni ediyorum. Bunun etkilerini onumuzdeki bilancolarda hepimiz gorecegiz.

Umariz paydaslar icin hayirlisi olur.

Yukarida yazilanlar yatirim tavsiyesi degildir, yatirim kararlarinizi kendi kararlariniz isiginda aliniz.

gesan tahtası çok hareketli buradan bilanço iyi diyip alırız bir baktın bastılar aşağıya o yüzden nerdeyse elimdeki hisse kadar nakitte beklemek zorunda kalıyorum. sizce beklemek yerine bir yerden maliyetlenmek doğru olur mu ? şuan elimdeki gesan maliyeti 64 tl.

değerli fikirlerinizi bekliyorum

7. Arkadaşlar merhaba. Beni hatırlayanlar bilir; son derece kuşkucu,pimpirik ve ayrıntıcı yaklaşırım bu hisseye. Bu şirket çok iyi yönetiliyor ama aynı yönetim anlayışı borsada,hisselerde ne yazık ki hiç yok! Şimdilik bu mevzuları bırakıp önce bilanço sonra da kısa-orta vadede beklentim ile ilgili bir şeyler söylemek isterim.

ÖNCE BİLANÇO

1) Enflasyon muhasebesiyle (EM) uyarlanmış verilere rağmen hasılat,brüt kar ve Favök kalemlerinde ciddi büyüme var. En sonda özkaynağa gelince zaten çok ciddi bir sıçrama var! Hele EM olmasa bu kalemlerde nominal büyüme bir yılda yaklaşık 3 katı! Muazzam bir gelişim!

2) Şirket özkaynağını büyütüp aynı zamanda yılda 200 mil. dolar ek ciro katkısı sağlayacak 50 mil. dolarlık fabrika yatırımını da borca batmadan kendi ayakları üzerinde durarak halledebildiğini gösteriyor bilançoda. Kisa vadeli yükümlülüllerini fazlasiyla karşılayabilecek kısa vadeli alacakları var. Uzun vadede ise eli daha da kuvvetli. Özellikle faizlerin uzunca süre yüksek kalacağı aşikar bir perspektifte mâli açıdan çok sağlam ve kendi yağıyla kavrulmayı tercih etmesi çok iyi yönetildiğinin bir diğer kanıtı.

3) Peki ne oldu da net kâr böylesi tatsız geldi? Şimdi hemen hemen herkes bu durumun EM uygulamasından kaynaklandığının farkında. Bu uygulama bilançoda yeni bir başlık getirdi:Net parasal kazanç-kayıp. Kısaca diyor ki enflasyon dolayisiyla borcu olan şirketin alacak-verecek dengesi lehine kazanım gısteriyorken,borcu olmayanınsa aleyhine kayıp yazıyor. Durumun absürtlüğü zaten brüt kâr ve favök rakamlarında ortaya çıkıyor. Senin gerçek performansin orada belli ama alacakların borcundan fazla olunca kasana giren paranın vade farkından ötürü enflasyon karşısında değer kaybına uğrayacağını peşinen bilançoda kabul etmiş oluyorsun. Ha tabi babasının hayrına yapmıyor bunu. Bu sayede daha az vergi tahakkuk ettiriyor ve özkaynağını da buna mukabil büyütüyor.

4) Sonuçta hasılatta,brüt karda,favökteki harika gelişim ortada. Hele özkaynak muhteşem büyümüş. Zaten pd/dd 5.85 ile açık ara sektörün en uygun rasyosu konumunda. Düşünün smrtg ve Kontr yaklasil 18 pd/dd ile işlem görüyorlar. Yani piyasa bunlara yaklastigi gibi bize de yaklaşsa 200 lira falan olmamiz lazim.
    5) İYİ AMA NET KÂR DÜŞMÜŞ ve FK YÜKSELMİŞ sonuçta. Piyasa buna ne der? diye haklı kuşkularımız var. Evet aslında son derece basit bir taramayla bu durumun EM'den kaynaklı geçici bir gösterge düzenlemesi olduğu ortada. Sağlam ve sabit göaterge kalemleri muazzam gelişim de göatermiş ama işte zurnanın zırt dediği yere geliyoruz. Piyasa yapıcı/tahtacı/patron ortlama ky mantalitesinin bilançoyu net kâra ve fk'ya indirgeyip buna göre değerlendirdiğini bal gibi biliyor. Ona istedigi bir oyun alanı açan bir EM şansı ayağına kadar geldi. Nasıl karar verecek? Hele de haftalardır beklenen düşen kırılımının olduğu kapanıştan dakikalar sonra bu bilanço atildiktan sonra bu kocabaşlarıj oyun planı ne olabilir?

6) "Kırılımın kendisi tuzaktı aslinda b..tan bir bilanço vardı,milleti malı tepeden verip çaktılar!" planıyla büyük bir pullback ile yine 73-75 aralığına çekilerek ayı tuzağı mı kurmak? Yoksa "Bakın beklenen kırılım boşuna gercekleşmedi. Bilançonun iyi olduğunu bilen insderlar karanlıkta boşuna almadilar hisseyi." diyerek bir daha 70'li rakamları göstermeden bir üst kanala devam ederek yeni bir yükseliş hareketi mi?

7) Kesinlikle iki ihtimal de %50 benim için AMA Hangisini tercih ederse etsin yaklasik 1 ay içinde gelecek 2024 ilk ceyrek bilancosu iki tercihi de aynı noktada kullanıp müthiş bir ivme kazandıracak! Çünkü bi kez EM uygulanmayacak. Dolayisıyla klasik ciro,brüt kâr,favök zaten daha da güzel görunüp göz kamaştırırken bu kez net kâr ve fk kalemlerinde de alacak-verecek oyunları olmayacağı için ky'nin aklını başından alacak ışıltılı büyüme rakamları da işin içine girip ortam fena şenlenecek🤣🤣

8) SON SÖZ: Asıl hikaye iki gün önce kabul edilen Enerji Yasasıydı bu arada. Detayına sonra gireriz ama sektordeki oyuncular için muazzam düzenlemeler var. Üstelik bu yasa BAE ile yazin imzalanan mutabakat metnindeki enerjiyle ilgili yaklaşık 30 milyar dolarlıl işleri hayata geçirebilmek için ilgili tarafın istwdigi düzenlemelri içeriyordu. Dolayisyla aylardir Dışisleri Komisyonunda bekleyen BAE anlaşması bu yasanım geçmesiyle meclis onayına sunulur hâle gelmiş oldu. Yakında meclia onayinı da diyacağız ki enerjilerde asıl cümbüş o ara kopacak!!! Bu bilanço hikayelerinin yasanın kabulüyle aynı günlere denk getirilmesinin bir twsadüf olduğunu düşünüyor olamazsıniz😀 Şimdi BAE anlasmasinin mecliste onayı ve EM uygulanmayip muazzam büyüme rakamları iceren ilk ceyrek bilançolarının duyuruları gelecek. Tüm bu sürece aylardır politik tercih dolayisiyla zam yapılmayan elektrik fiyatlarına yapılması kaçınılmaz büyük artışı da ekleyin! Her yerden verecekler coşkuyu🤣🤣🤣

Tabii bunlar benim kişisel okumalarım ve beklentilerimdir.Yatırım tavsiyesi olmayıp piyasadaki haber akışına ilişkin teorik yaklaşımımdir,bu böyle biline😀

Sayfa 828/828 İlkİlk ... 328728778818826827828

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •