Sayfa 569/1011 İlkİlk ... 69469519559567568569570571579619669 ... SonSon
Arama sonucu : 8084 madde; 4,545 - 4,552 arası.

Konu: Viop XLVI

1.  Alıntı Originally Posted by KaraKemal Yazıyı Oku
    20+ işçi çalıştıran işletmelerde- imalat sanayiinde ücret/maaş payı yüzde 15, hizmet sektöründe yüzde 33.. bu rakamlar 5 yıl öncesine ait, şu anda daha düşüktür ücretlerin payı, zira diğer maliyet kalemleri olan hammadde-enerji vd fiyatları üxretlerden çok daha hızlı arttı son bi kaç yılda..

mesela diyelim enflasyonun 15 puan üstünde bi zam yaptı şirket, genel maliyete 2 puan artı koyar.. pandemi sonrası şirketlerin kar marjlarının nasıl açıldığını bilançolardan görüyoruz, yani bu yüzde2 farkı çok rahat yedirir şirketler, incir çekirdeği etkisi yaratır..

öte yandan çalışanlar enflasyon üstünde gelir alırsa, başka pozitif etkiler de yaratır- genel talep seviyesi yükselir, talebin arttığını gören şirketler yatırım yapmaya başlar, yatırımlar sayesinde ekonominin genel faktör verimliliği artar.. verimliliği artırmak için gerekli yatırımları yapmayı en iyi motive eden etken, taleptir.. mesela faizlerin düşük yada yüksek olması değildir.. talep artışını görüyorsa yatırım yapar şirketler kesimi
    Rakkkamlarla açıklamışsın..
    Bu rakamları hemen ben şakkadak söyleyemedim..
    İmlatta yüzde 7-10 oranında diye biliyordum ben mesela..
    Yani yüzde 50 lik bir zam sattığı mamüle yapacağı yüzde 10 luk bir zam ile çok rahat kapanır..

Bunu bir matamatiğini elbette ekonomi yönetimi hemde tam seçim öncesi yapmıştır..
    Enflasyona ne kadar etki edecek falan..

20 senedir ekonomi izlerim her asgari ücret zammı öncesi işsizlik patlayacak denir ama patlamaz..
    Ha enflasyon üzerinde etkisi vardır efendim 2021 ekimde RTE masaya yumruğunu vursa idi vurmasa idi enflasyon patlar idi patlamaz daha iyi olurduk o konular çok su kaldıran başka bir tartışmanın konusu...

2. 5500 e yaklaşıp oradan döndü x100 …
    5050 lerdeki doji gibi yapıp aşağı vurabilir belki günlükte.. ytd

hisse.net kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

3. Hani belgesellerde ceylan dereden gölden su içer ama 2 saniyede bir etrafı gözler ya. Tam o ürkeklik var üzerimde.

4.  Alıntı Originally Posted by KaraKemal Yazıyı Oku
    kırıp kırmadığına iğne barlarla karar veremeyiz, o barlar genelde stop patlatmak içindir
    -kırdı demek için mesela 1 saat yada 2 saat o seviyenin altında kaldığını görmek lazım
    umarım kırmaz diyeceğimde shortlamışın abi ... ne yapalım kısmet ... kapanışa kadar kademeli alıp malda kalacağım bende stop olmazsam .. kallavi zarar olabilir bana bugün ..
    yatırım tavsiyesi değildir ..

5.  Alıntı Originally Posted by kennym Yazıyı Oku
    bu sefer stoplattı , 5960
    saglık olsun..
    çok namızssız ya bu makınalar.. stoplatıp gerı döndü..

6.  Alıntı Originally Posted by KaraKemal Yazıyı Oku
    20+ işçi çalıştıran işletmelerde- imalat sanayiinde ücret/maaş payı yüzde 15, hizmet sektöründe yüzde 33.. bu rakamlar 5 yıl öncesine ait, şu anda daha düşüktür ücretlerin payı, zira diğer maliyet kalemleri olan hammadde-enerji vd fiyatları üxretlerden çok daha hızlı arttı son bi kaç yılda..

mesela diyelim enflasyonun 15 puan üstünde bi zam yaptı şirket, genel maliyete 2 puan artı koyar.. pandemi sonrası şirketlerin kar marjlarının nasıl açıldığını bilançolardan görüyoruz, yani bu yüzde2 farkı çok rahat yedirir şirketler, incir çekirdeği etkisi yaratır..

öte yandan çalışanlar enflasyon üstünde gelir alırsa, başka pozitif etkiler de yaratır- genel talep seviyesi yükselir, talebin arttığını gören şirketler yatırım yapmaya başlar, yatırımlar sayesinde ekonominin genel faktör verimliliği artar.. verimliliği artırmak için gerekli yatırımları yapmayı en iyi motive eden etken, taleptir.. mesela faizlerin düşük yada yüksek olması değildir.. talep artışını görüyorsa yatırım yapar şirketler kesimi
    Bahsettiğiniz sürecin sonucu olarak sizce dolar kaç olur ?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

7. Hep örneğini verdiğim merval..
    Düşmeyen borsa..
    Üstüne birde TA uyumsuzluk..
    Aç short u görr....
    Neyse..
    Her yerden döner hep yukarı giderim diyor..

8.  Alıntı Originally Posted by SEL Yazıyı Oku
    umarım kırmaz diyeceğimde shortlamışın abi ... ne yapalım kısmet ... kapanışa kadar kademeli alıp malda kalacağım bende stop olmazsam .. kallavi zarar olabilir bana bugün ..
    petkmde alışları tamamladım ..
    yatırım tavsiyesi değildir ..

Sayfa 569/1011 İlkİlk ... 69469519559567568569570571579619669 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •