Sayfa 128/200 İlkİlk ... 2878118126127128129130138178 ... SonSon
Arama sonucu : 1596 madde; 1,017 - 1,024 arası.

Konu: SAHOL - Sabancı Holding

1. 1. 7 yıldır sabancı var. Geçen sene portfoy ağırlığı yüzde 30 a kadar çıktı sttıklarım yerine hisse bulmadım sabancı aldım.
    2. Holding KOC gibi düzgün yönetilmiyor. Banka harici kar üretiminde kısır bir yapısı var. Zaten fiyatıda FK sıda banka gibi.
    3. Holdingler yabancı yatırımcının gözdesidir. 5 hisseden sepet yerine sanayi holdingi olan koç finanns holdingi olan sabancı almak mantıklıdır.
    4. Gelecekte ciddi yabancı girişi beklemiyorum çünkü çok değil bir kaç hafta önce bu can bu bedende oldukça faizler artmayacak diyen kişi bugün faizin artması için gerekli değişiklikleri yapıyor. 1 yıl sonra bunlara devrettik ortalığı batırdılar diyip geri dönecektir. Türk halkıda bunu hakediyor. Yabancı bunu bildiğinden yüklü değil vur kaç için gelecektir. Bir kaç ay girer bekler çıkar.
    5. Girdiğinde de buraya da nasip olur.
    6. Şuan bu holdingin ederi Türkiyede olduğu içinbence 8 milyar dolar. Avrupada olsa 14 milyar dolar. ABD de olsa 20 milyar dolar
    Yatırım tavsiyesi değildir.

2. Bir diğer hususda faizdir. Eğer Faiz banklarda yüzde 50 olursa bende kısmı olarak likit fonlara geçer beklerim. Ne kadar müslüman gözükse de halk bir gayrumenkul bir ve faizden iyi anlar. Hatta gayru menkul satıpfaize yatırır.

yatırım tavsiyesi değildir.

3. Son husus ise azda olsa yabancılar gelmeye başladı. Yıl sonuna kordsa, enerjisa üretim, enerjisa dağıtım ve topladıkları pirimleri faize yatıran ve bu sefer araba fiyatları ciddi yükselmeyince kar edecek sigortacılık güzel kar edecek bankacılık biraz kısır kalacak ama yıl sonu eğer politikada bir değişiklik olmaz ve kısmı yabancı girişi olursa 4 dolar fiyat beklentim var. Belediye seçimlerinde ekonomi yönetimini gönderilebilir.
    ytd.

sabancının düzgün yönetilmediği iddiası çok gerçekci değil.
    önce koç a bakarsak , mirascı 2 kardeşden biri akıl almaz bir şekilde fb ile ilgileniyor, sanki holding de iş yok. babaları rahmi de pek birşey yapmamıştı. dede vehbi ne yaptıysa onun devamı. önemli gelir kaynaklarından biri tüpraş, büyüme durumu yok, hatta elektrikli arabalarla birlikte geleceği parlak değil. geride araba şirketleri ve arçelik. yeni yatırım yok.
    sabancıya bakarsak aile dağıldı, fiyatın düşük kalmasının önemli nedeni ayrılanların hisselerini satması. yani sahol içinden birkaç holding daha çıkmış durumda. sabancı için akbank amiral gemisi. lakin mevcut iktidarın düşük faiz ısrarı, bankacılık kesimine soğuk bakması, zayıf karnı. son 15 senedir enerji üretimine yatırım yapılması( yabancı ortakla) en önemli artısı oldu. holding bir yandan ayrılığın kan kaybını yaşarken, bir yandan da enerji yatırımları ile büyüdü. zaten bu süreç olmasaydı, bugün sahol ortağı olamazdım/dık.

5. Değeri arkadaşlar, sizler de daha iyi biliyorsunuz ki bu ince hesaplarınızın fiyat oluşumunda hiçbir etkisi olmuyor.
    İsim vererek şirket kötülemek istemem ama geçen yıl krizde olan ve batmamak için ortak arayan şirket halka arzedildi. Bilanço iyi değil, f/k 30 lara dayanmış ama kâğıt uçuyor. Şimdiden 2.5 milyar dolara dayanmış. Tıpkı sasa gibi uçuyor. Uçurtuyorlar.
    Yani demem o ki; kağıdın uçması için hiçkimse böyle ince analizler yapmıyor. Yapsa da boş.
    Herşeyi mükemmel olan çöp olmuş, hiçbirşeyi olmayan uçmuş. Uçuyor. Bunun mantığı yok.
    Biz eşeğimizi sözde sağlam kazığa bağlamışız . Ama önüne yem koyan yok açlıktan kıvranıyor.
    Nasrettin hocanın hesabı Eşeğimiz biraz daha dayanıp ölmezse açlığa alışacak….

Alıntı Originally Posted by arpaci55 Yazıyı Oku
    Değeri arkadaşlar, sizler de daha iyi biliyorsunuz ki bu ince hesaplarınızın fiyat oluşumunda hiçbir etkisi olmuyor.
    İsim vererek şirket kötülemek istemem ama geçen yıl krizde olan ve batmamak için ortak arayan şirket halka arzedildi. Bilanço iyi değil, f/k 30 lara dayanmış ama kâğıt uçuyor. Şimdiden 2.5 milyar dolara dayanmış. Tıpkı sasa gibi uçuyor. Uçurtuyorlar.
    Yani demem o ki; kağıdın uçması için hiçkimse böyle ince analizler yapmıyor. Yapsa da boş.
    Herşeyi mükemmel olan çöp olmuş, hiçbirşeyi olmayan uçmuş. Uçuyor. Bunun mantığı yok.
    Biz eşeğimizi sözde sağlam kazığa bağlamışız . Ama önüne yem koyan yok açlıktan kıvranıyor.
    Nasrettin hocanın hesabı Eşeğimiz biraz daha dayanıp ölmezse açlığa alışacak….
    örnek yanlış olmuş. eşek değilde at üzerinden örneğe devam edeyim. atın(eşeğin) öldüğü filan yok, gayet iyi durumda. sahibinin ( benim gibi sahiplik duygusu ile yatırım yapan, genel kuruluna katılan) durumunda da sorun yok. lakin at yarışına para yatıranlar için at koşmayınca sıkıntı oluyor, hatta atı öldüresi geliyor.

7.  Alıntı Originally Posted by şef Yazıyı Oku
    sabancının düzgün yönetilmediği iddiası çok gerçekci değil.
    önce koç a bakarsak , mirascı 2 kardeşden biri akıl almaz bir şekilde fb ile ilgileniyor, sanki holding de iş yok. babaları rahmi de pek birşey yapmamıştı. dede vehbi ne yaptıysa onun devamı. önemli gelir kaynaklarından biri tüpraş, büyüme durumu yok, hatta elektrikli arabalarla birlikte geleceği parlak değil. geride araba şirketleri ve arçelik. yeni yatırım yok.
    sabancıya bakarsak aile dağıldı, fiyatın düşük kalmasının önemli nedeni ayrılanların hisselerini satması. yani sahol içinden birkaç holding daha çıkmış durumda. sabancı için akbank amiral gemisi. lakin mevcut iktidarın düşük faiz ısrarı, bankacılık kesimine soğuk bakması, zayıf karnı. son 15 senedir enerji üretimine yatırım yapılması( yabancı ortakla) en önemli artısı oldu. holding bir yandan ayrılığın kan kaybını yaşarken, bir yandan da enerji yatırımları ile büyüdü. zaten bu süreç olmasaydı, bugün sahol ortağı olamazdım/dık.
    Tüpraşın faaliyet raporunu okumanızı öneririm. Yeşil enerji alanında yapacağı yatırımları, dönüşüm süreçleri ile ilgili çok geniş bir faaliyet raporu yayınladılar.Tabi dönüşüm süreci kısa orta vade için her zaman sancılı olur, bu yüzden çok uzun vadeli bakmak gerekir. Burası tüpraş topiği olmadığı için detayına girmeyip konuyu kapatıyorum ama o konuda size katılmadığımı beyan etmek istedim sadece. Ayrıca Koç tüpraşın sadece %6 sına sahip diye biliyorum. Sahol ün amiral gemisi akbnk olduğu için zaten sıkıntı var. Sonraki bilançolar enflasyon muhasebesine geçilirse karlar da düşüşler olacak bu da olumsuz yansıyacaktır ben sadece her ne olursa olsun çarpanları düşük bulduğum için belli bir seviyeye kadar tutmayı planlıyorum. Teknik olarak ise kapanış çok iyi oldu ve 50 ye doğru bir hareketi başlatacaktır görüşündeyim.Benim tahminim 50 ve 60 lı rakamlara kısa süre içerisinde gelebilir ama bu seviyelerde uzun bir süre kalacaktır. Bir anda 100 rakamlara gelmesini beklemiyorum hatta uçacak kaçacak beklentisi olan varsa ciddi anlamda hayal kırıklığına uğrayabilirler. Asansör hisse çünkü, bir yukarı yeni bölgesine geçip uzun bir süre asansörü 50 ve 60 arası yapacaktır. Tamamen kendi görüşlerimdir asla yatırım tavsiyesi değildir.
    Son düzenleme : ReaLInvestor; 18-06-2023 saat: 17:28.

Alıntı Originally Posted by ReaLInvestor Yazıyı Oku
    Tüpraşın faaliyet raporunu okumanızı öneririm. Yeşil enerji alanında yapacağı yatırımları, dönüşüm süreçleri ile ilgili çok geniş bir faaliyet raporu yayınladılar.Tabi dönüşüm süreci kısa orta vade için her zaman sancılı olur, bu yüzden çok uzun vadeli bakmak gerekir. Burası tüpraş topiği olmadığı için detayına girmeyip konuyu kapatıyorum ama o konuda size katılmadığımı beyan etmek istedim sadece. Ayrıca Koç tüpraşın sadece %6 sına sahip diye biliyorum. Sahol ün amiral gemisi akbnk olduğu için zaten sıkıntı var. Sonraki bilançolar enflasyon muhasebesine geçilirse karlar da düşüşler olacak bu da olumsuz yansıyacaktır ben sadece her ne olursa olsun çarpanları düşük bulduğum için belli bir seviyeye kadar tutmayı planlıyorum. Teknik olarak ise kapanış çok iyi oldu ve 50 ye doğru bir hareketi başlatacaktır görüşündeyim.Benim tahminim 50 ve 60 lı rakamlara kısa süre içerisinde gelebilir ama bu seviyelerde uzun bir süre kalacaktır. Bir anda 100 rakamlara gelmesini beklemiyorum hatta uçacak kaçacak beklentisi olan varsa ciddi anlamda hayal kırıklığına uğrayabilirler. Asansör hisse çünkü, bir yukarı yeni bölgesine geçip uzun bir süre asansörü 50 ve 60 arası yapacaktır. Tamamen kendi görüşlerimdir asla yatırım tavsiyesi değildir.
    yanlış biliyorsunuz, koç tüpraşın % 39 una sahip. biri o yatırımları yapmış, diğeri yapacak. tüpraş sabit hisselerimden olduğu için bütün haberlerini bilirim. fiyat konuları ilgilendiğim, tahminde bulunduğum konular değil.

Sayfa 128/200 İlkİlk ... 2878118126127128129130138178 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •