Sayfa 41/200 İlkİlk ... 3139404142435191141 ... SonSon
Arama sonucu : 1597 madde; 321 - 328 arası.

Konu: SAHOL - Sabancı Holding

Bundan 1-2 yıl öncesinde Sahol ile Isc karşılaştırması yaparken ucuzluk, ekosistem, borsa potansiyeli, holding veya holding benzeri yapılar nedeniyle aralarında yakınlık bağı kuruyordum. Sahol'un üstünlük tarafları daha az banka yoğunluğu, güvence altına alınmış temettusu, Enerjisa ve Kordsa idi. Is Bankasının da bütün cazibesi basta Şişecam olmak üzere degerli bir iştirak yapısını banka üzerinden ucuza almak idi. Hala bu iki hisseyi ülkedeki ekonomik yapı değiştiğinde en potansiyelli iki büyük hisse ( blue chip) niteliğinde buluyorum. Banka yoğunluğunu satın almayı seçimlere çok az süre kalana kadar olan bir zamana ertelemiştim. Borsa böyle giderse gerek Is Bankası ( c) gerek Sahol'de altın bir fırsat olduğunu ve en iyi alim döneminin de muhtemelen Mart Nisan aylarında olduğunu düşünüyorum.
    Gülerken kaybettğini ağlayarak kazanamazsın.

Alıntı Originally Posted by agg Yazıyı Oku
    Sayın Laozi,
    SAHOL, yıllardır iştiraklarından ve ortaklıklarından topladığı temettülerin sadece bir bölümünü temettü olarak ortaklarına dağıttı. Geçmişteki kazanılan paralar hep yatırıma dönüştü, günümüzde o paralar devasa bir varlık haline geldi. Bu değerlerin üzerlerine yılların enflasyon farkı eklendi.
    PİYASA UYUYOR yada UYUTULUYOR, Arpacı55 arkadaşımın değerlendirmesine hak vermemek elde değil.
    Yazım yalnış değerlendirilmesin. Holdingler yada konsolide bilanço düzenleyen şirketler, iştiraklarının yönetim kurullarına tam hakimdir bu şirketlerin yöneticilerini holding veya ana şirketler atar. Bu nedenle iştirak ve ortaklıkların dağıtacakları temettünün ne kadar olacağına da etki ederler. Duruma göre isterlerse ana şirket, iştirakların karının tamamını bile bünyesine alır. Para sağ cepte değil de sol cepte gibidir.
    Holdingler patronlar için merkezi şirket olup en değerli şirketleridir.

3.  Alıntı Originally Posted by agg Yazıyı Oku
    Sayın Laozi,
    SAHOL, yıllardır iştiraklarından ve ortaklıklarından topladığı temettülerin sadece bir bölümünü temettü olarak ortaklarına dağıttı. Geçmişteki kazanılan paralar hep yatırıma dönüştü, günümüzde o paralar devasa bir varlık haline geldi. Bu değerlerin üzerlerine yılların enflasyon farkı eklendi.
    PİYASA UYUYOR yada UYUTULUYOR, Arpacı55 arkadaşımın değerlendirmesine hak vermemek elde değil.
    Evet..Çok çok doğru teşhisler yapılıyor burada..Lakin sahol bedavanın ötesinde ucuzluğu,iştiraklerinin her yıl büyümesi,yatırım yapması,hasılatlarının ve karlarının enflasyon oranında artması v.s..hiç birini piyasa fiyatlamıyor..2 fk lı holding mi olur..oluyor işte maalesef..Yönetim istesin,hisse fiyatını 2 ay içinde ederine getirir mi,getirmez mi..Tabi ki çok rahat getirir..aile de fiyatın artmasını istemiyor,çünkü ileride 50 den hisse almak var,80 den hisse almak var..Muhakkak şirketin 5 yıl sonrasını hesap ediyorlar dolar bazlı pd ne olacağını..Günlerdir yazıyoruz,böyle geri alım olmaz,böylesine endeksin bozulduğu zamanlarda.Ben patron olsam,yatırımcıyı korumak ve şirketimin değerinin gerçek fiyatlarda olmasını istesem,hisse fiyatını tutarım,düşüşe fırsat vermem,üstelik yukarı sürerim..Bakalım ne zaman uyanacak piyasa..

Teb Yatırım 2023 de bankacılık karlarının %31 gerilemesini bekliyormuş. Hatırlarsanız YF de buna paralel bir öngörüde bulunmuştu. Sanayi kolunda ise anladigim kadarıyla enflasyonun biraz altında %25 ler civarında bir kar artışı bekliyorlar. Bu durumda sanayi hisseleri, perakende ve havacılığı ön plana ciÄ·artiyorlar. Banka önerileri çok sınırlı, holdingler ise hiç yok. Bu yorumlara şaşırıyorum. Bankalar 2022 karlarının %70 ini dahi bu yıl içinde kaybetseler, karlılık ve likidetelerini korudukları sürece diyelim sanayiden daha düşük çarpanlara sahip olacaklardır. Sanayide evet, değerlenmemiş varlıklar var, marka değerleri var, büyüme projeksiyonları var. Pekiyi bankalarda yok mu? Teminata alinmiş onca varlık, gayrimenkuller vb bunların değeri artmıyor mu? Bence büyük bir kriz çıkıp bankaların sorunlu alacakları çığ gibi büyümedigi veya merkez bankasının özel bankaları pas geçip ülkedeki tek borç veren olmadığı hallerde bankalardan kaçıp sanayi ve hizmet sektörlerine sığınmak anlamsızdır. Bankalar için önemli olan karlılık kadar risklerin yönetimi ve likiditenin korunmasıdır. Keza, ülke risklerinden kaçınmak için ihracatçı şirketlere yönelmek de anlamsızdır. Ihracatçılar dövizlerini yurtdışında tutmanın bir yolunu bulamadıkları ve ihracat bedellerinin %40 MB tarafından zorunlu devire tabi tutulduğu durumda ihracatçılar riskten kaçınmanın bir yolu olamayacaktır. Düşük kalan kur nedeniyle marjlar fena halde daralmıştır. Böyle bir manzara karşısında banka antagonisti tarafa yönelmem, aksine eğer riskler fiyatların içinde banka ve holding hisselerini seçerim.. Aracı kurumların banka/holding ten kaçınmalarını biraz fırsat kıskançlığı durumuna da benzetiyorum. Umarım yanılmam.

Bu arada Sahol'un piyasa değerinin 2023 de Akbank'ı geçeceğini, yıl sonu karlılığının da Akbank'tan daha yüksek olacağını düşünüyordum. Hâlâ böyle düşünüyorum. Fakat elektrik fiyatlarındaki düzenlemeler, hidro tarafındaki olumsuzluklar aradaki farkın açılmasına kısıt getirebilir. Bu durumda Akbank- Sahol piyasa değerleri büyük ölçüde ayrışmazlar kanaatindeyim. Ayrışmayı yeni yatırımların ilanı ve gerceklesmeleriyle 2024 ve sonrasında görebiliriz sanıyorum.

Alıntı Originally Posted by noreply Yazıyı Oku
    Teb Yatırım 2023 de bankacılık karlarının %31 gerilemesini bekliyormuş. Hatırlarsanız YF de buna paralel bir öngörüde bulunmuştu. Sanayi kolunda ise anladigim kadarıyla enflasyonun biraz altında %25 ler civarında bir kar artışı bekliyorlar. Bu durumda sanayi hisseleri, perakende ve havacılığı ön plana ciÄ·artiyorlar. Banka önerileri çok sınırlı, holdingler ise hiç yok. Bu yorumlara şaşırıyorum. Bankalar 2022 karlarının %70 ini dahi bu yıl içinde kaybetseler, karlılık ve likidetelerini korudukları sürece diyelim sanayiden daha düşük çarpanlara sahip olacaklardır. Sanayide evet, değerlenmemiş varlıklar var, marka değerleri var, büyüme projeksiyonları var. Pekiyi bankalarda yok mu? Teminata alinmiş onca varlık, gayrimenkuller vb bunların değeri artmıyor mu? Bence büyük bir kriz çıkıp bankaların sorunlu alacakları çığ gibi büyümedigi veya merkez bankasının özel bankaları pas geçip ülkedeki tek borç veren olmadığı hallerde bankalardan kaçıp sanayi ve hizmet sektörlerine sığınmak anlamsızdır. Bankalar için önemli olan karlılık kadar risklerin yönetimi ve likiditenin korunmasıdır. Keza, ülke risklerinden kaçınmak için ihracatçı şirketlere yönelmek de anlamsızdır. Ihracatçılar dövizlerini yurtdışında tutmanın bir yolunu bulamadıkları ve ihracat bedellerinin %40 MB tarafından zorunlu devire tabi tutulduğu durumda ihracatçılar riskten kaçınmanın bir yolu olamayacaktır. Düşük kalan kur nedeniyle marjlar fena halde daralmıştır. Böyle bir manzara karşısında banka antagonisti tarafa yönelmem, aksine eğer riskler fiyatların içinde banka ve holding hisselerini seçerim.. Aracı kurumların banka/holding ten kaçınmalarını biraz fırsat kıskançlığı durumuna da benzetiyorum. Umarım yanılmam.
    bankalar kullandıkları devasa kaynaklar ve yurtdışı finansmana ulaşma kolaylıkları yönünden muazzam bir fonksiyona sahipler. banka raporlarına bakıyorum ben de bir kaç gündür.

https://www.sekeryatirim.com.tr/Aras...3-strateji.pdf

mesela burada bazı detaylar var. diğer araştırmalarla çapraz karşılaştırmalar da yapılabilir. ama benim anladığım bankalar gerek piaysa gerekse mevzuatsal değişimlere hızlı adapte olabiliyorlar. hatta çoğu karşılık ayırma işini abartmış gibi geldi bana. 2023 karları diğer 2022 ye göre düşecek beklentisi bence ters köşeye yatırılabilecek bir ayrıntı gibi. karşılıkları sene içinde düşürürlerse ve genel piyasa pozitif bir geleceğe inanırsa ülke genelinde
    bankalar çok iyi konumlanmış durumda olabilir.

mesela sayfa 7 de

"Banka bilançolarının olası kur şoklarına, yeni düzenlemelere ve piyasa
    oynaklığına karşı duyarlılığı yüksek seviyelerde olmaya devam etmektedir.
    Ancak, önden yüklemeli yüksek karşılık politikalarının ve rekor yüksek
    karlılıkla güçlenen sermaye tamponlarının yardımıyla bankaların kayıpları
    karşılama kapasitesinin önemli ölçüde devam ettiğini düşünüyoruz.
    Yılın ilk
    yarısında TL mevduatlarda artan rekabet nedeniyle kredi-mevduat makasının
    beklenenden çok zayıflaması marjlar için önemli bir risk unsurudur."

şeklinde bir ibare var, karşılık konusuna değinmiş.
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

yukarıda linkini verdiğim raporun 66. sayfası sahol'e ayrılmış. göze çarpanlar:

aşağısı rapordan alıntı:

Holdingin NAD'ı içerisinde en yüksek pay finans ve enerji alanlarından
    geliyor.

Güçlü nakit pozisyonu.. Holding in solo net nakit pozisyonu 3Ç22
    finansalları sonrası 239mn dolar seviyesinde bulunuyor. Grubun Net
    Borç/FAVÖK rasyosu ise 0,7x gibi düşük bir seviyede bulunuyor.

Yatırım harcamaları 2 katına çıkarılacak.. Şirket, önümüzdeki 5 yıllık
    süreçte yatırım harcamalarını 2 katına çıkarmayı ve yeni alanlara yatırım
    yapılmasını hedefliyor.

3 alana odaklanacaklar.. Sabancı Holding, en önemli yatırım alanlarının
    iklim teknolojileri, ileri malzeme teknolojileri ve dijital teknolojiler
    olacağını belirtti. Önümüzdeki 5 yıl yatırımların %75'inin bu alanlara
    yapılması hedefleniyor. Yatırımların %25 lik kısmının ise ana iş kollarına
    yönelik olacağı öngörülüyor.
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

Iyi hazırlanmış, gözden geçirilmiş olduğu belli olan bir rapor. Tesekkurler

Sayfa 41/200 İlkİlk ... 3139404142435191141 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •