Sayfa 195/200 İlkİlk ... 95145185193194195196197 ... SonSon
Arama sonucu : 1596 madde; 1,553 - 1,560 arası.

Konu: SAHOL - Sabancı Holding

1.  Alıntı Originally Posted by ferden Yazıyı Oku
    Seçimden sonra enerjiSa Üretimin halka arza olabilir. Asıl hikaye burada olacak. Kurul güç ve yatırım daha da artacak.
    Evet, sanki öyle bir durum olacak gibi...Reklamları denk geliyor arada....O durumda işler çok.değişebilir. Daha önce söylentisi bile 9 lardan 12 lere yükseltmişti...

2 nisan da sahol bilanço açıklayacak ve hemen temettüsünü. bizde artık temettü tahminlerimizi yapalım:
    sabancı karına göre temttü dağıtmaz, iştiraklerinden gelen temettünün bir kısmını dağıtır. şimdiye kadar bazı iştirakleri temettülerini açıkladı. bunlardan kasaya 6 milyar girecek. enerji üretimden 2 milyar , diğer iştiraklerden de 1 milyar gelse, kasaya girecek toplam temettü 9 milyar olur. enflasyonun yüksekliğini göz önüne alırsak, geçen sene 1,75 tl dağıtmıştı, giren temettünün % 70 ini dağıtmasını beklerim: bu da hisse başı 3 tl olur.

Alıntı Originally Posted by şef Yazıyı Oku
    2 nisan da sahol bilanço açıklayacak ve hemen temettüsünü. bizde artık temettü tahminlerimizi yapalım:
    sabancı karına göre temttü dağıtmaz, iştiraklerinden gelen temettünün bir kısmını dağıtır. şimdiye kadar bazı iştirakleri temettülerini açıkladı. bunlardan kasaya 6 milyar girecek. enerji üretimden 2 milyar , diğer iştiraklerden de 1 milyar gelse, kasaya girecek toplam temettü 9 milyar olur. enflasyonun yüksekliğini göz önüne alırsak, geçen sene 1,75 tl dağıtmıştı, giren temettünün % 70 ini dağıtmasını beklerim: bu da hisse başı 3 tl olur.
    4 tl de dağıtabilir. enerji üretimden daha yüksek kar ve temettü gelme durumu da temettüyü artırır.

4.  Alıntı Originally Posted by şef Yazıyı Oku
    4 tl de dağıtabilir. enerji üretimden daha yüksek kar ve temettü gelme durumu da temettüyü artırır.
    Bu senenin şartlarından dolayı (enflasyon muhasebesi,.amortisman fiyatlarının yüksek olması ve enerji fiyatlarının artmaması), enerji üretim tarafından fazla bir kar gelmeyeceğini ve hatta zarar etmeseler iyi diye düşünüyorum. Diğer yenilenebilir enerji üretimi yapan firmalar da gördüğüm kadarı ile pek de iç açıcı karlar açıklamadılar. Hayırlısı diyorum ancak iç piyasaya çalısan ve devletin müdahalesi olan sektörler, ekonomi toparlanana kadar biraz zayıf seyredecek sanki?

Alıntı Originally Posted by Laozi Yazıyı Oku
    Bu senenin şartlarından dolayı (enflasyon muhasebesi,.amortisman fiyatlarının yüksek olması ve enerji fiyatlarının artmaması), enerji üretim tarafından fazla bir kar gelmeyeceğini ve hatta zarar etmeseler iyi diye düşünüyorum. Diğer yenilenebilir enerji üretimi yapan firmalar da gördüğüm kadarı ile pek de iç açıcı karlar açıklamadılar. Hayırlısı diyorum ancak iç piyasaya çalısan ve devletin müdahalesi olan sektörler, ekonomi toparlanana kadar biraz zayıf seyredecek sanki?
    diğer şirketleri boşver, muhtemelen finansal durumu iyi idare edemediklerinden karlılıkları azalıyordur. fiyat dağıtım şirketlerini etkileyebilir. üretim fiyat garantili olarak yapılıyor. zaten üretimin ilk 9 aylık karı % 84 arttı. borçlulukta azaldığı için dağıtacağı temettü oranını da arttırırsa temettümüz 4 tl o zaman olur diye yazdım. yoksa karlılığında sorun yok.

6.  Alıntı Originally Posted by şef Yazıyı Oku
    diğer şirketleri boşver, muhtemelen finansal durumu iyi idare edemediklerinden karlılıkları azalıyordur. fiyat dağıtım şirketlerini etkileyebilir. üretim fiyat garantili olarak yapılıyor. zaten üretimin ilk 9 aylık karı % 84 arttı. borçlulukta azaldığı için dağıtacağı temettü oranını da arttırırsa temettümüz 4 tl o zaman olur diye yazdım. yoksa karlılığında sorun yok.
    Böyle dev bir enerji sirketinin yokmuş gibi fiyatlanması umarım yakında sona erer...

Karın iyi gelmesi güzel olur tabii...

7. Gedik Yatırım, Sabancı Holding
    (SAHOL) için hedef fiyatını 94,31 TL'den 121,78 TL'ye yükseltti, tavsiyesini 'Endeks Üstü Getiri' olarak korudu. Gedik Yatırım'ın
    SAHOL raporu şöyle:
    Enerji ve bankacılık sektörlerinde güçlü pozisyon. Bankacılık segmentinde güçlü müşteri kazanımı, artan ücret geliri pazar payı ve vade uyumsuzluğuna odaklanan aktif-pasif yönetimi karlılığı artırırken, mevzuat değişikliklerinin etkisini sınırladı. Holding'in ana bankacılık sektörü varlığı Akbank, 2023 yılında 2,3 milyon net aktif müşteri ekleyerek aktif müşteri tabanını 13,1 milyona çıkardı ve tüketici kredilerinde pazar payını 300 baz puan artırdı.
    Akbank'ın yıllık bazda %188 artan ücret geliri ve etkin hazine yönetimi, %37,9'luk öz sermaye karlılığı ile net geliri desteklemeye devam etti ve 2023 'te net gelir %11 artış kaydetti. Akbank, rekabet avantajı sağlayan %18,5'lik güçlü sermaye yeterlilik oranı ile lider konumunu korudu.
    Enerji segmentine baktığımızda ise, 26 enerji santrali, gelecek vaat eden %45,5 yenilenebilir enerji payı ve 3,8 GW kurulu güç ile Türkiye'nin en büyük özel üreticisini görüyoruz. 655 milyon ABD doları defter değeri ve bağımsız değerleme raporuna dayalı 3,95 milyar ABD doları değerlemesi ile Enerjisa Üretim, net aktif değere katkısı açısından ikinci en büyük holding varlığı ve ülkenin parçalanmış enerji üretim pazarında yüksek inorganik büyüme potansiyeline sahip. Bağımsız değerleme raporu 10x'lik bir FD/FAVÖK oranına dayanıyor olsa da değerlememizde küresel emsallerle uyumlu olması için FD/FAVÖK'ü 7,5x olarak varsaydık. 9A23'te, enerji segmentinin birleşik FAVÖK'ü, LNG bazlı üretimin düşük marjlarını telafi eden yenilenebilir varlıklarının katkısıyla geçen yılın aynı dönemine göre %45,5 arttı.

Enerjisa Emtia'nın artan ticari faaliyetleri güçlü kalmaya devam etti ve segmentin FAVÖK büyümesini daha da destekledi. Bu sonuçların, 2024'ün başından bu yana devam eden sektörel düşüş döngüsünde elde edildiğini unutmamak gerek. Bu durum sektör normalleşmesinin sağlandığı güçlü bir trendde segmentin karlılığının artacağına ilişkin güvenimizi pekiştirmekte. Enerji üretim segmenti, inorganik büyüme planları ve aktif olarak değişen varlık portföyü tarafından desteklenen umut verici birleşme ve satın alma potansiyeli. Sabancı'nın portföyü, kaldıraç azaltma ve sağlıklı nakit akışı sağlayan güçlü banka dışı özsermaye karlılığı performansı ile iyi bir kazanç kalitesi sağlamıştır.

5,9 milyar TL'lik net nakit ve 0,4 x Finansal Borç/Banka Dışı FAVÖK oranı ile Sabancı'nın ''savaş sandığı'' stratejik sermaye dağıtımı ve portföy ayarlamaları için hazır vaziyette. Holding, sermaye ve borcun sağlıklı kullanımı ile Net Borç/FAVÖK'ü 2 kattan daha düşük tutarken, sermaye harcamalarını ikiye katlamayı ve portföyünü yeni ekonomiye endekslemeyi hedefliyor. Enerji segmenti, 2026 yılına kadar kurulu gücünü 5 GW'a çıkarmayı ve yenilenebilir enerji payını %45'ten %60'a çıkararak 1 GW rüzgâr enerjisi ve 150 MW güneş enerjisi santrali eklemeyi planlıyor.

Ayrıca, Avrupa ve ABD'de hidrojen gibi daha yeni kaynakları kullanan yeni enerji yatırımları beklemekteyiz. Endüstriyel segmentte ise yatırımlarda lastik kord bezi ve kompozitlere, ardından çimento değer zinciri ve mobilite çözümlerine odaklanılacağına inanıyoruz. Genel olarak Sabancı, yeni ekonominin banka dışı gelirler içindeki payının artmasıyla beraber AOSM'den yaklaşık 100 baz puan ila 300 baz puan daha yüksek bir iç karlılık oranı oluşturmayı hedefliyor.
    “Endeks Üzerinde Getiri†tavsiyemizi koruyor, hedef değerimizi %57,7'lik yükseliş potansiyeli ile 121.78TL/hisse olarak güncelliyoruz. Hisse senedi, 2024 beklentilerimize göre 2,3x F/K çarpanı ve %45 net aktif değer iskontosuyla işlem görmekte (3y Ort.= %37,4, 5y Ort.= %41,5, 10y Ort.= %39,7). Hedef NAD hesaplamamıza göre ise iskonto %49 seviyesinde. Stratejik birleşme ve satın alma faaliyetleri ve zamana uygun sektör riskleri sunan iyi çeşitlendirilmiş portföyün, önümüzdeki yıllarda NAD iskontosunu azaltacağına inanıyoruz.
    Kaynak: Gedik Yatırım Sabancı Holding (SAHOL) için hedef fiyatını yükseltti

8. Enerjisa Üretim'in değeri, bağımsız değerleme raporuna göre 3,95 milyar dolar olarak değerlendirilmiş. Geçmişte konuşulmuştu. 10 milyar dolar civarı değil.

Sayfa 195/200 İlkİlk ... 95145185193194195196197 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •