Sayfa 188/200 İlkİlk ... 88138178186187188189190198 ... SonSon
Arama sonucu : 1596 madde; 1,497 - 1,504 arası.

Konu: SAHOL - Sabancı Holding

1. Geçen ay yapılan genel kurulda söylediler ya
    Umarım öyle olur
    Bunların sözüne de güvenilmez ama bir umut işte

G700 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

bu açıklama çok yetersiz. dağıtacak temettü paran yok muydu? yada bu hisseleri alırken temettü dağıtacağını bilmiyor muydun?

3. Paraşütler hazır mı?
    Roketler ateşleniyor iyi uçuşlar.

4. Bankalar şstediği kadar temettü dağıtamazlar. Önceden Bddk dan izin almak zorundalar. O da kısıntıya giderek (SYR yüzünden) izin veriyordiye biliyorum.

Alıntı Originally Posted by ikucukerdogan06 Yazıyı Oku
    Bankalar şstediği kadar temettü dağıtamazlar. Önceden Bddk dan izin almak zorundalar. O da kısıntıya giderek (SYR yüzünden) izin veriyordiye biliyorum.
    önceki ekonomi yönetiminin akla ziyan uygulamalarından biriydi. hem serbest piyasa ekonomimiz diyeceksiniz, sonrada temettü miktarına karışacaksın. bu sene bu uygulama devam ederse, yabancı yatırımcıyı rüyamızda görürüz.

6. Her zaman bu böyleydi. Zira, Bankslar aslında bir imtiyaz kullanıyorlar. Bankalar, bu imtiyaz ile aslında bir kamu hizmetini yerine getiriyorlar. Dolayısıyla, devlet, banka mali bünyelerinin zayıflamasına asla müsaade etmez. Zira, sonucu ekonomik krizdir. (2001 krizi gibi.)

akbank da karın, 2005-2006-2007-2008 yıllarında sırasıyla % 37- 36- 41 -36 sı temettü olarak dağıtılmış. yani her zaman durum böyle değildi. devlet bankaları gözetim altında tutar: sermaye yeterlilik rasyosunu belli değerin üzerinde olmasını ister: bankaların karşı karşıya kaldıkları kredi riski, piyasa riski ve operasyonel riski karşılayacak kadar sermaye (özkaynak) bulundurma oranıdır.
    kısaca devlet temettüye karışmaz, karışmamalıdır. standart bir temettü dağıtım oranı yanlış olur. zira her bankanın riski farklıdır.

8. Şı anda Bankaların karlarının hemen hepsi enflasyondan kaynaklanmaktadır. Enflasyon muhasebesi neden uygulanmıyor Bankslarda? Çünkü, devletin paraya şhtiyacı var ve Bankalardan hem de 30% artı vergi alıyor. Bankalarımız da sağolsun, çok karlıyız diye bol krpçeden personeline prim veriyor. (işbank 12 maaşa varan prim verdi.) Aslnda, enflasyon muhasebesi uygulansa, bankalar kar mar edemiyor.
    (Garanti bank konsolidasyon için enf . muhasebsi uyguluyor. Sonuç zarar.)
    Peki, aslında zarar eden bir işletmeden hem vergi, hem prim hem de temettü ödemesi yapılırsa ne olur. Tabii ki mali bünye zayıflar.

Sizin verdiğiniz temettü tablosu doğrudur eğridir bilemem. Bddk mutlaka istenen dsğıtım oranlarını indirerek dağıttırmıştır.

Kendimizi kandırmayalım. Bankslar reel anlamda o kadar da kar etmiyor. Belki de çoğu zarar ediyor.

Sayfa 188/200 İlkİlk ... 88138178186187188189190198 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •