Sayfa 197/200 İlkİlk ... 97147187195196197198199 ... SonSon
Arama sonucu : 1596 madde; 1,569 - 1,576 arası.

Konu: SAHOL - Sabancı Holding

1.  Alıntı Originally Posted by KIDEMLİ Yazıyı Oku
    2023 /12 Net Dönem Karı: 15.427.320.000
    F/K 11 e çıkmıştır.Bakalim piyasa nasıl yorumlayacak
    Ytd.
    Aslında büyük yatırımcı işin oldukça farkındaydı ve o sebeple yıllardır F/ K bu kadar düşük seviyelerde.

Asıl onemli olan bir sonraki bilanço. 3.çeyrek ile 4. Çeyrek arasında olan 'kan kaybı' devam ederse hiç iyi olmaz ancak kendi adıma o konuda kötümser değilim (zaten devam da ederse iki üç seneye kepenk kapatmaları gerekir).

Piyasanın iyi yorumlayacağına tabii ki ihtimal vermiyorum ancak orta vadede büyük yatırımcının duruşu önemli....

2. Ben bilançoyu çözemedim. Akbank 66 milyar karı var. Yüzde 40 ı bunların. 25 milyar buradan gelir açıkladığı kar komik. Daha çimsa akçansa teknosa enerjisa üretim enerjisa dağıtım kordsa ....yı saymıyorum

Alıntı Originally Posted by şef Yazıyı Oku
    2 nisan da sahol bilanço açıklayacak ve hemen temettüsünü. bizde artık temettü tahminlerimizi yapalım:
    sabancı karına göre temttü dağıtmaz, iştiraklerinden gelen temettünün bir kısmını dağıtır. şimdiye kadar bazı iştirakleri temettülerini açıkladı. bunlardan kasaya 6 milyar girecek. enerji üretimden 2 milyar , diğer iştiraklerden de 1 milyar gelse, kasaya girecek toplam temettü 9 milyar olur. enflasyonun yüksekliğini göz önüne alırsak, geçen sene 1,75 tl dağıtmıştı, giren temettünün % 70 ini dağıtmasını beklerim: bu da hisse başı 3 tl olur.
    enflasyon muhasebesine göre açıklanan bilanço, hoşumuza gitmese de çok da önemli değil. benim gibi temettücüler için asıl olan şirketlerimizden gelen temettüler ve bunun ne kadarının dağıtılacağı konusu idi. tahminim doğrultusunda 3 tl ye yakın 2,94 tl (brüt) temettümüz hayırlı olsun. bu kriz ortamında iyi bir temettü. teşekkürler sabancı, birlikte olmaya devam.

4. Kâr 15 milyar küsür gelmiş. Beklenti 12 milyar civarındaydı. 3 milyar TL beklenti üstü bir rakam var.

Enflasyon muhasebesi olmasa kâr 41 milyar gelecekti. Şirket aslında bu kârı etti sadece baktığımız gözlük değiştiği için sanki etmemiş gibi görünüyor. Enerji tarafında çok büyük yatırımlar devreye alınacak. Temettü çok düşük tutuldu. Tahminim yeni yatırımlar için kaynak ayıracaklar.

5. TL bazlı olarak şirket hisse değeri enflasyon kadar değer kazanmış olsa 41 milyar TL kâr aslında edilmedi diyebiliriz. Ama hisse fiyatı TL olarak enflasyonu takip edemediği için kârı 41 milyar TL olarak okumakta da bence bir hata yok.

6. Enerji ve sanayi grubu karları düşmüş
    Doğalgaz santrallerinde arızalar ve kordsa karının düşük olması bilancoyu olumsuz etkilemiş
    Nasip önümüzdeki seneye

G700 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

7. Enerjisa Üretim temettüsü hariç Sabancı'nın halihazırda net nakdi 500 milyon dolar civarında olması lazım. Enerjisa Üretim çok büyük yatırımlar yapıyor olduğu için bu sene temettüyü düşük tutabilir.

500 milyon dolarlık nakde rağmen sadece 170 milyon dolar civarında bir temettü dağıtılıyor. Önümüzdeki seneden itibaren temettü açısından Sabancı'nın Holdingler içerisinde ön plana çıkması kuvvetle muhtemel. Enerjisa'da hem dağıtım hem Üretim tarafından çok yüksek temettüler ufukta görünüyor.

8.  Alıntı Originally Posted by VaLeNTiNe Yazıyı Oku
    Enerjisa Üretim temettüsü hariç Sabancı'nın halihazırda net nakdi 500 milyon dolar civarında olması lazım. Enerjisa Üretim çok büyük yatırımlar yapıyor olduğu için bu sene temettüyü düşük tutabilir.

500 milyon dolarlık nakde rağmen sadece 170 milyon dolar civarında bir temettü dağıtılıyor. Önümüzdeki seneden itibaren temettü açısından Sabancı'nın Holdingler içerisinde ön plana çıkması kuvvetle muhtemel. Enerjisa'da hem dağıtım hem Üretim tarafından çok yüksek temettüler ufukta görünüyor.
    Ölme eleğim ölme...

"Dereye su gelene kadar kurbağanın gözü patlar"

Nasrettin hoca hesabı bu. yol kenarına çalı ekmiş koyunlar keçiler geçerken yünleri takılacak eğirip satacak borcunu ödeyecek. Ört ki ölek ört ki ölek.
    AĞAÇ İSTEYEN TOHUM EKER....

Sayfa 197/200 İlkİlk ... 97147187195196197198199 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •