Sayfa 136/971 İlkİlk ... 3686126134135136137138146186236636 ... SonSon
Arama sonucu : 7768 madde; 1,081 - 1,088 arası.

Konu: Cafe Trend&Trade VIII

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    20,083
    Blog Entries
    12
     Alıntı Originally Posted by decamercion Yazıyı Oku
    Anlamadım, hatay belediye başkanı çok kurcalarsanız ucu bize mi dokunur demek istemiş?
    Ortadaki gerçek ne olacak?
    Allahtan idealist miş adam ya olmasaymış?
    Evett,
    çok muteber kişiymiş kendileri ve biz anlayamıyoruz bunu,
    neredeyse "eşşeklik bizde" diyeceğim ...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    11,760
    Geçenlerde elinde sallıyordu.
    Acil olarak afet bölgesinde alınması gereken tedbirlerden biri.
    Benden yazması
    İtibardan tasarruf olmaz diyenler ne yapar bilinmez.
    Bölgede eşit dağıtım şart.
    https://www.sozcu.com.tr/2023/yazarl...rnesi-7579380/

3.  Alıntı Originally Posted by Koray Yazıyı Oku
    Mimar/Mühendis arkadaşlarda fikrini belirtsin,
    temeli problemli o binanın,
    muhtemelen de kısa kolon problemi ...

Bir bina depremde yıkılıyorsa suç,

1 Müteahhitindir (Yükümlülüklerini okuyunuz)
    2 Yönetmeliğe uygunluğunu onaylayan Denetmenindir
    3 Kontrolünü yapan/yapmayan Belediyenindir
    4 Kolon kesen Dükkancınındır
    Depremde yikilan binalarin sorumlulugu konusunda ;
    1 - yikilan binanin yapim tarihi onemli. 2007 deprem yonetmeligi koklu degisikliklet getirdiginden bu tarihten evvel yapilan binalar, deprem guvenligi zayif kabul edilmektedir.
    bu binalarin guclendirme sorumllulugu , mulk sahiplerinde oldugu gorusundeyim.
    2- 2007 yilindan sonra yapilan binalar, zemin etudu, deprem bolgesi proje ve uygulama kosullari saglanmis, , muhendislik hizmeti almis ise.. elbette bu konuda yanlislik belirlenir ise muteahhit ve teknik sorumlular uzerindedir.
    ancak , ruhsati yok ise, imar barisina konu olmus ise, kacak kat ve zamin kat ara kat izinsiz tadilatlar yapilmis ise, yapanlarda ( muteahhit ) yada mulk sahibindedir.

Bu yikimlari artiran en onemli hususun, 2007 den once yapilmasi, deprem perdelerinin bulunmamasi, bina tadilatlari, zemin katlarin dukkan ve ara katli olarak , duzensiz mimariye sahip olmasi, ruhsatsiz ve imar barisina konu olmasi, herhangi bir egitimi ve niteligi olmayan canbaz celepci adina muteahhit denen sahislar tarafindan yapilmasi, daha once guney bolgesinde deprem yasanmadigindan , bolge halkinin tarihi kulturu bilinci bulunmadigindan oldugunu degerlendiriyorum.
    Ayrica bolgede vergi sisteminden hukuk sistemine , kendine gore kural disi anlayisin yaygin olmasi ,
    teknik uygulamarin itinali olmayabilicegi dusunulmektedir.
    3- Yerel idare ve yonetimler , mulk sahiplerinin siyasi ve ekonomik kontrolunde olup , 5 kattan yuksek yapilasma ve rant getirisine gore her yerde hareket edilmektedir.
    Yuksek yapilarda , deprem riski ve etkisi x2 , x3 artmaktadir. Bunlarin yapimi diger binalara gore pahali ve ozeldir. Bunlara yeterli itina gosterilmesi gerekir.
    yada izin verilmemelidir.
    ....
    her bina ve olayin kendine gore ozel sartlari vardir. genellemeler yapmak dogru olmayabilir.
    ..yasanilan deprem siddeti..Diyarbakirdan Adanaya 600 km uzunlugunda olup, daha once bu şiddet ve ölcude yasanmamistir. Tam bir felakettir.
    Deprem merkezlerinde yasanilan deprem ivmesi korkunc olcude olup, bunlarin normal standart demir beton dayanimlari ile karsilanmasi mumkun olmayabilir.
    yapi sistemini betonarmeden , çelik çerceveli sisteme donusturmek gereklidir.
    ....
    depremde hayatini kaybedenlere allahtab rahmet, yakinlarina bassagligi diliyorum.
    ...
    bir insaat muhendisi olarak simdilik bunlari artniyeti olmayan kardeslerimle paylasiyorum.

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    11,760
    Sayın forumdaşlar.afet bölgesinde 10 ilin sadece bir ilin belediye başkanını eleştirdiğinizin farkındamısınız?8 ilin belediye başkanı ortada bile yok. Bu işin siyaseti olmaz ama oynanan oyuna ortak olmayınız.
    Hatay belediye başkanı CHP diye ve tutuklamaya varan rönesans inşaatın müteahhit i .Gözünüzü biraz açsanız diyorum.

Duhul
    Apr 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    4,022
     Alıntı Originally Posted by nikrece Yazıyı Oku
    Sayın forumdaşlar.afet bölgesinde 10 ilin sadece bir ilin belediye başkanını eleştirdiğinizin farkındamısınız?8 ilin belediye başkanı ortada bile yok. Bu işin siyaseti olmaz ama oynanan oyuna ortak olmayınız.
    Hatay belediye başkanı CHP diye ve tutuklamaya varan rönesans inşaatın müteahhit i .Gözünüzü biraz açsanız diyorum.
    Yanlış anlaşılmasın, parti gözetmiyoruz burada, başkan kendi kaşınmış. Ortada yıkılan binalar içinde ölen insanlar, yokolan milli servet varken çıkıpta mütehit savunmak hoş değil. Üstelikte savunduğu adam etrafı ayakta binalar varken onunkilerin hepsi yan yatmış çamura batmış, kaçarken yakalanmış.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    11,760

İlk önce bu videoyu seyredin. Birilerin ekmeğine yağ sürecek boş beleş yorumlar yapmayın.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    11,760
     Alıntı Originally Posted by decamercion Yazıyı Oku
    Yanlış anlaşılmasın, parti gözetmiyoruz burada, başkan kendi kaşınmış. Ortada yıkılan binalar içinde ölen insanlar, yokolan milli servet varken çıkıpta mütehit savunmak hoş değil. Üstelikte savunduğu adam etrafı ayakta binalar varken onunkilerin hepsi yan yatmış çamura batmış, kaçarken yakalanmış.
    İyide arkadaşım tek bölgeye yükleniliyor.Ayak oyunları oynanıyor.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    11,760
    Ayrıca belirtim kaçan göçen yok,bir iş için Kosova da bulunan iş ortağı kardeşinin yanına gidiyor.
    Bunlar zamanla ortaya çıkacak. Algı yönetliLİyor .Bu tuzağa sizlerde düşmeyin diye yazıyorum. Elbet suçlular ortaya çıkacaktır.
    ÖN YARGILI DAVRANMAYALIM.

Sayfa 136/971 İlkİlk ... 3686126134135136137138146186236636 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •