Sayfa 362/990 İlkİlk ... 262312352360361362363364372412462862 ... SonSon
Arama sonucu : 7920 madde; 2,889 - 2,896 arası.

Konu: Viop XLVII

1.  Alıntı Originally Posted by mustaf2231 Yazıyı Oku
    xu30 5700 veya 5750 gibi yarın öğleyin veya yarın akşama doğru geri sarmaya başlayabilir.
    hızlı çıktı. para girişi yok. 50 günlük ortalamayı geçti.
    hafif soluklanması lazım.
    ama,
    şubat ayı içinde bist 100 6500'ü görecek gibi.
    yorumumu hala koruyorum. yarın bir miktar daha çıkıp, bir miktar mini düzeltme yapabilir.
    bugünkü harekete rağmen viop yakın vadede sadece 5000 yeni jeton atılmış.
    jeton sayısı düşük. bu negatif parametre.

2. Para fışkırıyor. Kredi muslukları sonuna kadar açık. Hala ayı ayı ayı...

3. Hocam sen bizden de çok daha iyimsersin bir tek kaldı deniz43 o da boğa olursa endeks 20.000 puana gidecek yer gök inlesin ayular dinlesin diyoruz

4.  Alıntı Originally Posted by serina1 Yazıyı Oku
    Ellerinize sağlık. Sizi tebrik etmek için siteye giriş yaptım. Sessiz izleyicilerdenim.
    tşkl kolay gelsin bol kazançlar.
    FORMASYON AVCISI -53

5. Para dağıtmaya devam...

Vay be...

Pala yarin için yeni 1 milyon yatırımcı ya harçlıklarını verirken sıraya girmelerini, herkese yetecek kadar paranın olduğunu, sıkıntıya mahal olmadığını iletti... Darphane çalışma ya devam ediyormuş...

6. Halka arzlara olağanüstü talep devam ediyor.
    Son 2 arz, yurt içi bireysel talep karşılama oranı, SOKE yüzde 0.63 , ASTOR yüzde 1.64 oldu, yanılmıyorsam.
    Talep abartılı biraz, fiktif, kimse yazdığı kadar almak istemiyor aslında.
    Ama parası yatırılmış gerçek talep.
    Yurt dışı kurumsal olarak başvuran yatırımcılar çok daha yüksek oranda hisse alabildiler.

.....

Bu piyasanın temeli hisse senedidir.
    Onun temeli de ''Bilanço''dur.
    Al-Sat'ın herkese göre olmadığını, gereksiz olduğunu, yanlış olduğunu anlatan mesajlar atmıştım.

Yatırım amaçlı bu işle uğraşan, uğraşacak olan varsa az da olsa bilançodan anlamak zorunda.
    Google'a yazın 'Bilanço nasıl okunur' diye, oradan başlayın. Buradan başlamayın.
    Okumayı araştırmayı sevmiyorum diyorsanız bu iş size göre değil demektir.

Bir mali müşavir kadar bilanço bilmeye gerek yok. Ben de o kadar bilmiyorum.
    Araba ya da gayrimenkul alıp satmak istiyorsanız bir yerlerine bakmanız gerekiyor ya, bu hisselerin de bir yerlerine bakmanız gerekiyor.
    Arabayı yapan mühendis ya da bir oto tamircisi kadar arabadan anlamanız gerekmiyor.
    Bir değerleme yapacak kadar bilmeniz lazım.

Örneğin 5-10 tane hissede değerleme yapmış olsaydınız, Rusya saldırısı olduğu dönem bizim borsanın çöp fiyatında olduğunu bilirdiniz.
    En azından endeks short açıp zarar etmezdiniz. (Hisseler çöp değerinde diye yazdım savaş çıktığı gün.)

Halka arzları önceden kendim inceliyordum, izahnameyi, sirküleri kendim okurdum, şirketlerin sitelerine girip bakardım.
    Şimdi Youtube'da arz videoları çeken gençler var, hızlı konuşan gencin videolarını izliyorum.
    Onlar nereye bakılacaksa zaten bakıyorlar, benim için de pratik oluyor.
    O gençler belki de başka mesleklerden gelmişlerdir, bir şekilde şirket incelemeyi temel düzeyde öğrenmişler.

İşte bu piyasada olmak için minimum bilgi düzeyi, o arz videolarını çeken gençlerin bilgi düzeyi.
    Bir tane arz videosu hazırlayabilecek kadar minimum bilgi düzeyinde olmalısınız.
    O zaman yatırım kararlarınızı kendiniz verebilirsiniz.

Yine şirket bilgi kartları olur.
    Şirket hakkında temel bilgiler, F/K, PD/DD, özsermaye, ödenmiş sermaye, piyasa değeri, halka açıklık oranı vb...
    Bunları kendiniz hesaplayabilmeniz lazım, 2 tane değerin bölünmesi ya da çarpılmasıyla bulunuyorlar örneğin.
    O karta baktığınız anda bu basit değerlerin anlamını bilmeniz lazım, değerlemeyi yapabilmeniz lazım.
    Özsermaye negatif olma durumu ne anlama geliyor, bunu bilmeniz lazım mesela.

Günlük fiyatlamayı bırakın başkası yapsın, o sizin işiniz değil. Fiyat her gün düşer çıkar, önemli değil.
    Bunlarla harcayacağınız zamanı, FAALİYET RAPORU okumaya harcayın.
    Sahibi dürüst, borsadan para kazanmaya çalışmayan kişilerin şirketlerine yatırım yapmak gerekir demiştim.
    Bunlar zaten şirkette neler olup bittiğini faaliyet raporuna yazarlar.
    (Ben sadece elimdeki hisselerin raporlarına bakabiliyorum, vaktim olmuyor.
    Mecburen başka gelirim olmadığı için All-Sat a devam ediyorum. Çok vakit alıyor.
    Al-Sat ı bırakınca, sadece şirket haberleri ve faaliyet raporları okuyacağım. Fazlasıyla yeterli.
    O zaman kazancım daha da fazla olur. Ben de burada yazdıklarımı yapıyorum, daha fazka yapacağım, doğru olduğuna inandığım bilgileri yazıyorum.)

Tek hisse almak doğru değil, en az 4-5 tane olmalı, düşüşlerde almak lazım.
    Temettü verenlerden seçmek lazım.
    İlk arz edilen şirketlerin kendini ispatlaması için 4-5 sene gerekir, kendi düşüncem, yatırım yapmayı tercih etmiyorum.
    Sahibi bakıyor, borsadan daha fazla kazanabileceğini görüyor, yatırımcıyı mağdur edebiliyor.

Ben 15-20 tane hisse senedine çıkacağım zamanla, şu anda yatırım amaçlı 4-5 hisse taşıyorum.
    Bunların hangi hisseler olduğu çok önemli değil.

Genel Kurullara da katılın, toplantı tutanaklarını okuyun, elektronik olarak katılıp soru sorma imkanınız var.

Yatırım işi, okuma araştırma işi.

Gerisi size kalmış.

7. Emlak Konut tekrar hisse alımı yapmış, Perşembe yangın yeriyken satmışlardı. Kim kulağını çektiyse bunların geri toplamışlar.

8.  Alıntı Originally Posted by tidebringer Yazıyı Oku
    Emlak Konut tekrar hisse alımı yapmış, Perşembe yangın yeriyken satmışlardı. Kim kulağını çektiyse bunların geri toplamışlar.
    Sattıklarında -8 düşerek fiyatlamıştı cuma günü. bakalım alışı nasıl fiyatlayacak piyasa...

Sayfa 362/990 İlkİlk ... 262312352360361362363364372412462862 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •