Sayfa 43/627 İlkİlk ... 3341424344455393143543 ... SonSon
Arama sonucu : 5012 madde; 337 - 344 arası.

Konu: ISCTR - İş Bankası C

1. Bu tür durumlarda her daim kendinizi ana hissedarın yerine koyup o açıdan meseleye bakmanız gerekir. İSCTR nin normal şartlarda hak ettiği seviyeyi hesaplayalım: 2023 sonunu baz almalıyız bunun için. 2022 sonu itibariyle konsolide defter değeri 180 milyar TL olacak, 2023 sonu itibariyle de 260 milyar. Bu rakamlar yukarı yönde revize edilebilir çünkü iştirakler ve bağlı ortaklıklarda varlıkkar yeniden değerlemeye tabi tutuluyor. Hisse başına DD 26 TL eder. Hisse fiyatı 3 te 1 primlidir DD ye oranla. Demek ki hissenin normal şartlarda ederi 35 TL. Bu durumda piyasa değeri 350 milyar TL olacaktır ki F/K oranı da 350 : 80= 4.4 olur, bu rasyo da gayet makuldür hatta ucuz kalıyor. Normal şartlarda 35 TL olması gereken hisse 10 TL den işlem görüyor ise burada bariz bir kelepirlik söz konusu demektir.
    Nisan 2024 itibariyle ful nakitte, yıllık net bileşik getirisi %70 olan stopajsız PP fonundayım. Forward dolar alım sözleşmesi ile tüm TL nakit hedge'lenmiştir. Şartlar gerektirdiği sürece nakitte kalmaya devam.

2. Hisseniz %70 iskontolu işlem görüyorsa bundan istifade ederek piyasada işlem gören hisseleri toplamanız icap etmez mi? Hele hele birikmiş karlar, özsermaye vs böyle bir icraata çoktan izin veriyorsa. Artı hisse geri alımlarına son yasal düzenlemeyle bir sürü vergi avantajı da getirilmişken. Temettü ödersen vergi dezavantajı var, ayrıca sermayeyi etkili bir şekilde kullanmış olmuyorsun. İlkokul mezunu birine bunları tane tane anlatsam, varacağı sonuç bellidir.
    Nisan 2024 itibariyle ful nakitte, yıllık net bileşik getirisi %70 olan stopajsız PP fonundayım. Forward dolar alım sözleşmesi ile tüm TL nakit hedge'lenmiştir. Şartlar gerektirdiği sürece nakitte kalmaya devam.

3. Warren Buffett nasıl zengin oldu sanıyorsunuz? Borsada Al-sat yaparak değil, bu tür distorsiyonları kendi avantajına çevirerek. Tedavüldeki lot sayısı ne kadar az ise hisse başına düşen temettü de o kadar yüksek olur. Ayrıca ortaklık payı da ayni oranda artar.

4. Bedelsize gitmek TR gibi ülkelere özgüdür genellikle yani az gelişmiş, sermaye piyasası bilgisi ve kültürü pek olmayan ülkelere. Çünkü makyajdan ibarettir, özsermaye ana kaleminin alt kalemleri arasında değiş tokuştan oluşur ama ana kalem değişmez ayni kalır, hisse fiyatının çok ucuzlamış olduğu imajını vererek bilgisiz ve cahil kesimden hisselere alım talebi gelmesini sağlar.

5.  Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    Hisseniz %70 iskontolu işlem görüyorsa bundan istifade ederek piyasada işlem gören hisseleri toplamanız icap etmez mi? Hele hele birikmiş karlar, özsermaye vs böyle bir icraata çoktan izin veriyorsa. Artı hisse geri alımlarına son yasal düzenlemeyle bir sürü vergi avantajı da getirilmişken. Temettü ödersen vergi dezavantajı var, ayrıca sermayeyi etkili bir şekilde kullanmış olmuyorsun. İlkokul mezunu birine bunları tane tane anlatsam, varacağı sonuç bellidir.
    Bu argümanları dağdaki çobana sunsam bana hak verir ama İşbankası YK na sunsam bana yürü git derler. Bu gerçeğin de farkındayım. O yüzden, statükonun (mevcut aşırı derecede volatil ortamın) devamını diliyorum tüm kalbimle. Bu tür ortamlar 4 yılda 1 kez ortaya çıkıyor, I might as well make the best of it.

6. SODA yükselirken yıllarca TRKCM ve ŞİŞE de yatırımcıyı isyan ettiren kimdi benmiydim?

Hayır yanlışsın bedelsiz gündeme gelmişse hakim güç toplama işlemini tamamlamış hisse yukarı gitsin ya da topladığı malları piyasaya yüksekten rahatça dağıtabilsin diye yapar.

Unutttuğun toplama işinin dışarıda olduğu gibi tr de legal düzgün yollardan yapıldığını sanman.

Sen bence önce şu an hala bile bazı iştiraklerin tahtalarında neler dönüyor onu araştır.

Bedelsizin bende biliyorum senin yazdığın gibi düşünülmesi gerektiğini ama Tr de bu iş benim dediğim için kullanılır.

O yüzden canı yükselmesini istiyorsa Devlet bankalarda temettü de biraz ipi gevşetir ;

Banka yönetimi eğer hisse yürüsün isterse buna ek bedelsiz kararı alır.

5 liradaki eziyette bu şekilde sona erdi.

5 lirada bile gerekeni yapamamış yönetimin hele şimdi bu fiyatlarda hisse alım kararını uygulayacağını bir de mevcut konjonktürde seçim arifesinde bu bankanın özel durumlarını dikkate alırsak bunun olacağını düşünmek ne derece doğru olur bilmem.

Seçime kadar kesinlikle tek bir lot ISCTR hisse geri alımı beklemiyorum.Kararın tekrarlandığı günde bunun sadece ŞİŞE için olduğunu yazdım. Açın bakın ŞİŞE den başka yeni hisse geri alımı yapılmış mı? Oysa grubun bir çok iştirakinde hisse geri alım kararı mevcut.

İstemek ayrı şey olması gerektiğini bilmek, yazmak ayrı şey gerçekler ayrı şey.

Ben buralarda Tr deki patronların yapacağı en iyi şey hisselerini geri almak yazdığımda endeks 1800-1900 lerde idi birilerinden bir çuval laf yedim yine buralarda.
    Son düzenleme : Zdx&Lunar Soul; 04-02-2023 saat: 19:14.
    "Hayalleriniz için sessiz bir şekilde savaşın. Çünkü onları gerçekleştirirken yaratmış olduğu etki insanların tahammül edemediği bir şeydir."

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Soooome-where o-ver the raaaain-boooow
    Gönderi
    4,382
    Ben, bana verecegi temettünün tamamı ile compounding yaparak yine aynı tutarda isctr hissesi alacagım ve böylece şirketteki payım artacaĝı için temettüyü tek geçerim. Çoban ne anlar, neyi tercih eder bilmem ama ben açık ara maksimum temettü isterim.

Bedelsiz hisse dağıtırsa payım artmayacaĝı için bu 2. tercihim olur. Havadan hisse gelmis olur.

Paid in capital 10'dan 25 milyara çıkınca hisse ucuzlayıp muhtemelen çoban'ın dikkatini çekip prim potansiyali artacagi icin o da isime gelir...malum burasi nasdaq degil

Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    %122 bedelsiz in üzerinden 1 sene geçmeden bir %150 daha bedelsize gidip sermayeyi 1 yıl içinde 4 5 milyar TL den 25 milyar TL ye çıkarmak mantıklı değildir, hisse fiyatını makyajlamaktan başka hiç bir amaca hizmet etmez, ayrıca aşırı sulanma etkisinden dolayı hisse fiyatı sürünüp durur.
    Bu görüşünüze katılmak mümkün değil,sebebi
    Bu yılki ve geçmiş yıl karlarını vede sahip olduğu gayri menkulleri değerledigini varsayarak bedelsiz sermaye artışı yapsa kaç TL.olur hisse bolununce bunu gözönünde bulundurmak gerekiyor.
    Yt.tv.degildir
    Sağlıklar

Sayfa 43/627 İlkİlk ... 3341424344455393143543 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •