Sayfa 43/45 İlkİlk ... 334142434445 SonSon
Arama sonucu : 356 madde; 337 - 344 arası.

Konu: Deprem ve piyasalar

Alıntı Originally Posted by exxcalibur Yazıyı Oku
    Senin söylediğinle paylaştığın haber içeriği aynı şeyi söylemiyor bence.
    Haberde kadın bina çürük olduğu halde çıkamadığını söylüyor. Devleti bekleyip beklememekle ne alakası var. Evi çürük olanların %90 ı çürük olduğunu biliyor zaten, mesele maddi imkansızlıktan çözüm bunlunamaması.
    Bu konuyu devleti beklemeden! kişilerin bireysel olarak çözmesi mümkün değil.
    Her şeye muhalif olmak gerçekten ilginç bir durum.

Sürekli altını çize çize, tekrar tekrar aynı şeyi yazmama rağmen, insanlar yine aklındaki takıntısına göre anlıyor.

Beş parası olmayana, aç olana..vs lafım yok.

Tekrar yazıyorum ve altını yine çiziyorum. m2 hesabı yapan veya yeni eve geçeceğine rağmen cebinden üç kuruş çıkmasını istemeyen kişiler artık hayatlarını düşünmeli, devleti beklememeli..... Ne yani 100 binlerce çürük evde oturan "ev sahiplerinin" hiç biri ev bulamıyor mu, hiç birinin parası yok mu. Ne bu ya. Nasıl bir mantık. O kadar ev aynı anda yıkılıp hepsine ev bulmak zaten imkansız. En azından imkanı olanlar ne kadar hızlı kentsel dönüşüme geçişe başlarsa, sorun ileride o kadar kısa sürede ve toplumdaki acısı o kadar az olur...

İlgili haber linkinin ilk paragrafı da şu;
    Kahramanmaraş'taki depremlerin ardından uzman isimlerden beklenen İstanbul depremine yönelik uyarılar arttı. Vatandaşlar da binalarının güvenli olup olmadığını öğrenmek için harekete geçti.

Yani bunu sallamışlar mı...???

Her neyse....

2. Kaan sinirlenme, haklısın! Öyle aynen öyle…

Küçükyalı' da iki arka sokağımızda yan yana 4 katlı iki bina var. Bir bina tamamen ev sahibi, diğer binanın yarısı kiracıydı.
    4 yıldır, evet 4 yıldır müteahhitle anlaşamıyorlar. Müteahhit kişi arkadaşım ve inşaat mühendisi.

4 yıl az değil takdir edersiniz ki. Zamanla kiracı olan binadaki kiracılar çıktı, ev sahipleri de çıkmak zorunda kaldı. Binalardan biri komple boş. Müteahhit, iki binayı birleştirip çok güzel bir proje tasarladı. Ev sahipleri m2 kaybı yaşamayacak ve üstelik binaya ait 1 daire de ilave verilecek. O daire kiraya verilip binanın masraflarını da karşılamış olacak.

Yok abi kabul etmiyorlar. Binaya ait 2 daire istiyorlar.

Aşağıdaki resimleri bugün aldım arkadaşımdan. Pes dedirtiyor.... Cehaletin sonu yok. Burada bile bazı arkadaşlar hala anlamamakta diretiyor.

4. Çok iyi anlaşma aslında, 1 daire vermese bile para almadan küçültmeden aynını yapıyorsa…

Bu arada Madonna da bağışları Ahbap’a yapın demiş…

Muhterem şahıs bugün ""haberi"" vermiş!!!!
    Vefat eden vatandaşın yakınlarına 100bin TL yardım!!!!

Ağzımı bozmadan yazmaya çalışıyorum, imar affı ile insanların kafasını karıştırdın, oy için devreye soktun, bir de üstüne para aldın. Bir taşla üç kuş vuracaktın ama şimdi onların hakkını nasıl ödeyeceksin!!!! Üstüne bir de benden aldığın vergiyi kullanacaksın....

Af çıkarırken amaçlardan biri, kaçak binalar sistemde kayıtsız olduğu için kentsel dönüşüme girememesiydi. Affederek kentsel dönüşüme girmelerinin yolunu açmayı amaçladın ama oldu mu? Tuttu mu? Mutlu musun? Oy için değdi mi?

Hatay komple suriyelilere kaldı. Onu ne yapacaksın???

Alıntı Originally Posted by KaaN- Yazıyı Oku
    Yapılan inceleme basit bir inceleme. Bir binaya bakıp yıkılıp yıkılmadığını cevaplamak ne kadar sürebilir? 6.000 kişi sahada çalışıyormuş.

Asıl önemli olan, yıkılan binanın yönetmeliğe uygun mu değil mi olduğuna bakmak ki bu tabii ki 170bin bina için 6 günde cevaplanabilecek bir şey değil. Kuşlu sitede mesajlar artık yardım talepleri değil müteahhit, yapı denetimci ve hatta şantiye sorumlusu gibi kişilerin yakalandığı haberleriyle doldu. İnşallah cezalarını çekerler. Hatta bunu bir kamu spotuna dönüştürüp her gün ekranda göstersinler ki, insan hayatına önem vermeyen *erefsizler, belki hapse gireceğinden korkar.

Verilen imar affı sayısını biliyorum. 144 bin.
    Benim merak ettiğim, bu aftan yararlanıp, maalesef vefat edenlerin durumu. Önceki mesajımda da sitem ettiğim kısım bu. Yemezz dememden anlamışsınızdır sanırım ama her zamanki gibi insanlara etiketleme yapıldığı için, hemen gözler okuduğunu değil düşündüğünü görüyor.
    Kaan Bey,

Sizi iktidar yanlısı olarak görsek te rakamlarda manipülasyon yapmayan bir forum üyesi olarak tanıyoruz. İmar affı ile neredeyse milyonlarca kaçak yapı affedildi. İlaveten deprem bölgesindeki yüzbinlerce binanın 5-6 günde incelenip değerlendirildiğini nasıl düşünürsünüz anlamak mümkün değil. Yanlış hatırlamıyorsam mühendislik eğitimi almıştınız. Basit matematik bile bunun mümkün olmadığını kanıtlar. Şartlar ağır, yol yok iz yok, kar soğuk vb. ama neredeyse milyon bina 5-6 günde incelenmiş. 10.000 kişi çalışsa inceleyemez. Daha ileri gideyim, SAR radarı takılı bir SİHA uçursanız bölgede ancak 5-6 gün bölgenin resmini çeker belki çekemez.

7. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar: "Yıkılması gereken binalar var. Kepçe götürüyorum, imar affından yararlandığı için yıkamıyorum."
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

8.  Alıntı Originally Posted by KaaN- Yazıyı Oku
    Her şeye muhalif olmak gerçekten ilginç bir durum.

Sürekli altını çize çize, tekrar tekrar aynı şeyi yazmama rağmen, insanlar yine aklındaki takıntısına göre anlıyor.

Beş parası olmayana, aç olana..vs lafım yok.

Tekrar yazıyorum ve altını yine çiziyorum. m2 hesabı yapan veya yeni eve geçeceğine rağmen cebinden üç kuruş çıkmasını istemeyen kişiler artık hayatlarını düşünmeli, devleti beklememeli..... Ne yani 100 binlerce çürük evde oturan "ev sahiplerinin" hiç biri ev bulamıyor mu, hiç birinin parası yok mu. Ne bu ya. Nasıl bir mantık. O kadar ev aynı anda yıkılıp hepsine ev bulmak zaten imkansız. En azından imkanı olanlar ne kadar hızlı kentsel dönüşüme geçişe başlarsa, sorun ileride o kadar kısa sürede ve toplumdaki acısı o kadar az olur...

İlgili haber linkinin ilk paragrafı da şu;
    Kahramanmaraş'taki depremlerin ardından uzman isimlerden beklenen İstanbul depremine yönelik uyarılar arttı. Vatandaşlar da binalarının güvenli olup olmadığını öğrenmek için harekete geçti.

Yani bunu sallamışlar mı...???

Her neyse....
    Sizin gibi düşünmemek, bu işi insanların keyfine bırakmamak gerektiğini söylemek herşeye muhalif olmak demekmi?
    Malum tarafın meşhur sloganını söyleyince işin içinden çıkılıyor öylemi.
    Kendin söylüyorsun insanların m2 hesabı yapıp canını düşünmediğini. Bu insanlarmı birden bire bilinçlenip çürük binalarını deiştirecek?
    Devlet kural koyup, uygulanmasını denetleyen sistemdir. Her koyun kendi bacağından asılsın, devlete hükümete bırakmayın demekle olmuyor.
    O zaman ne gerek var devlete?
    50 kere söyledim, imar barışı cinayettir. Bunudamı reis değilde çürük kadrosu yaptı?
    Devlet düzelteceğine daha beter batırırken hala, yerine gelen uzaydanmı gelecekde değiştirrcek dersen, siyasetin ağababası olur.
    O bahsettiğin kişiler uyanacaksa, devletten talep etme konusunda uyansın.
    Ozaman bunlar yapamadı gider, gelen yapamazsa o da gider çözüm budur.
    Böyle gelmiş böyle gider deyince sonumuz bu oluyor.
    Zaten ekonomik zorluklar içindeki halk nasıl olacakda kendi tedbirini alacak?
    Elde büyük fırsat vardı. Devlet arazilerini ranta peşkeş çekip boş arazı kullandıracaklarına, m2 hesabınıyapmayı engelleyecek şekilde kolaylaştırıcı kanunlar, gerekirse finansal avantajlar teşvikler sağlayıp mahalleleri dönüştürmeleri gerekirdi. Aksine para uğruna durumu içinden daha da çıkılmaz hale getirdiler, ama bunların hiç suçu yok öylemi.
    Mimar, mühendis, müeahhit, şantiye şefi suçlu, bunlara ruhsat verenlerin, bunları düzenleyen kanunların hiç suçu yok öylemi, oh ne güzel memleket be.

Redmi Note 4 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Sayfa 43/45 İlkİlk ... 334142434445 SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •