Sayfa 869/1011 İlkİlk ... 369769819859867868869870871879919969 ... SonSon
Arama sonucu : 8088 madde; 6,945 - 6,952 arası.

Konu: ViOP XLIX

1. Piyasa yukarı gitmesine rağmen yatırım fonlarındaki yatırımcı sayısı azalmaya devam ediyor. Maliyeti kurtaran arkasına bakmadan çıkıp gidiyor heralde.

BU topiğe yakışan bir yazı oldugu için paylasmak istedim.

Eskiden insanlara çok kızardım.

Yaw nasıl herkes kaybediyor nasıl kazanamayan olmaz derdim.

Cunku bist 30 içinde hadi 15 tanesi çöp hisse de geçmişte batmış de kaybettirmiş de.

15 tanesıde full yukarı gıden hisseler.

Borsadaki insanların toplamı 1000 kişi olsa bunun 500 tanesı abuk subut bist 30 dışında hisse alsa ve batsa

500 tanesinin 250 tanesı bist 30 daki diğer kötü 15 hisseyi alsa kalan 250 tanesıde iyi gitmiş 15 hisseyi almış olsa hani ortalamaya vurmaya calısıyorum

borsaya girenlerin %25 i kesin kar ediyor diye bir istatistik çıkmalıydı.

Ama çevrene bakıyor ve soruyorsun sankş borsaya girenlerden kazananların sayısı %5

Hata onda bunda degil sizde diye kızıyordum... 4 kişiden 1 kişi mutlaka yüksek kar etmeliydi diye hep kızmıştım insanlara...

Ama aslında işin rengi hiçte grafiklerde görünenkadar pembe değilmiş...

İşin rengi neymiş biliyormusunuz bu pıskolojıyle krizlerle başa çıkabilmekteymiş.

Borsanın yarısından fazlası %75 i kesinlikle psikolojı insanlar kaybetmeye baslayınca anlıyor tutamayacagını

Bir şekilde beyninden sürekli satmak geçiyor. KEndini sürekli baskı altında hissediyorsun sanki birisi omuzlarının uzerınde sen sureklı onu taşıyormuşsun gibi artık omuzlarından kanlar akıyor. dayanacak gücün kalmıyor ben razıyım yaralı bile olsam omzumdaki yükü atacagım diyecek noktaya itiyor seni.

Satınca cok ciddi zararda bile olsan ohh rahatladım diyorsun hatırlamak istemiyorsun elbette acı verici ama kurtulmüş olmak o acıyı bastırıyor.

Bu yuzden insanlar hep yanlış yerde zorunlu sekılde spekilasyonun kurbanı oluyorlar.

Arkadaşımızın yaşadıgıda bunun benzeri

Ben uzun vadeli strateji anlayışım cok farklı biliyorsunuz.

Ancak ben harbiden UZUN VADECİ olacam diyorsan en bastan kendinizi kesinlikle motive etmelisiniz. KESİNLİKLE

Kötü günleri asla küçümsemeyin grafikte bakmakla olmuyor bu yaşayınca anlaşılıyor zorlugu.

Arkadaşımız krizde hisse alacam demiş bence alamayacak.

Kriz sonrası çıkışta yakalayabılırse iyi. Ama kriz zamanında alamayacak BENCEEE....

Grafiğe bakıp krizde alırım demekte basit görünüyor o günü yaşadıgında bütün aracı kurum bankalar batarken millet bankaların onunde parasını cekmeye calısırken sen yatırım hesabına paramı aktaracaksın ?

Gören deli der...

Zor işler imkansızmı degil ama cesaret gerek.
    geçmiş zaman olur ki, hayali cihan değer. bu arkadaş da olayı güzel özetlemiş. korkanın çocuğu olmaz demeye getirmiş.

ben bu lafı çankırılı avcılardan çok duydum. ayı görürsen korkma derlerdi. kinaye değil. gerçekten öyle dediler.

yani öyle bir korkuyorsun ki, kısır kalıyorsun, çocuğun olmuyor.

3.  Alıntı Originally Posted by Maacit Yazıyı Oku
    31 i seçim öncesi mi bekliyorsun üstat ???
    Yok yahu ne 31’i.
    Taş çatlasın 20,25 bekliyorum seçim sonrası.

4.  Alıntı Originally Posted by bahriyeli Yazıyı Oku
    puhahhahhaa..3 tane aslan parçası var ben de ..olm akıllı adamsın hurafelere inanma

tecrübeyle, sınanmışlara arada kulak kabartmakta fayda var

burası ben cesurum diyenlerin donlarını ilk kaybedenlerin olduğu mecra ..on göre ))
    Napalım yani şortu çıkaralım da cıscıbıldak palaya mı yakalanalım
    Dayucuğum borsada fırsatlar hiç bitmez, ömür biter borsa bitmez,yol biter borsada fırsatlar hiç bitmez.
    Bol kazançlar.
    Hiç bişii bilemiyorsan üsten sat alttan al

7.202,88 Since 26 Aralık 2023

5.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Karlılığın en önemli belirleyicisi ürün marjları. Geçmiş ayın marjları da her ayın ilk günü açıklanıyor şirket tarafından. Son bir aydır dizel marjları(gelirin yaklaşık yarısı dizelden geliyor) yaklaşık üçte bir oranında azaldı, benzin tarafında ise yatay bir seyir var.

1. çeyrek ürün talebinin mevsimsel olarak en zayıf olduğu dönem (mobilite ve durağan ticaret nedeniyle). Bu nedenle geçen yılla kıyaslamak lazım...geçen yıl savaş şubat sonu başladığında marjlar yükselmeye başlamıştı. Bu nedenle bu çeyrek, geçen yıla göre daha iyi bir kar gelecek ve fk 3 e yakın olacak.

Bu nedenle bilanço etkisi ile yukarı yönlü hareketler olabilir(Mayıs başı sanırım bilanço gelecek). Eğer dizel marjları düşüşü durdurup, yukarı yönlü bir tepki yaparsa(akdeniz rafineri marjlarını günlük takip edebiliyoruz), bilanço gazıyla güzel bir yükseliş yaşayabilir.

orta vade ise, borsanın genel durumuna bağlı...seçim sonrası bakmak lazım, enerji politikaları, enf. ile mücadele, yeşil enerji vs gibi alanlarda yeni iktidar politikaları önemli olacak.
    https://haber.sol.org.tr/haber/petro...-vurgun-338185

ukrayna savaşı başladığından beri akdeniz rafineri marjları yükseldi, bu genel gerçek.. bir de özel bi gerçek var, türkiye rus petrolünü yüzde 30 kusür iskontolu olarak alıyor- savaşta tarafsız kaldığı, rusyaya ambargo uygulamadığı için.. perakende fiyatlamanın fikslendiği eşel-mobil sisteminde italyan piyasasındaki brent fiyatı baz alınıyor, oysa tüpraş ham petrol edinme maliyeti ciddi iskontolu.. hükümet rus petrolünün iskontolu girdiği gerçeği göz önüne çıkmasın diye bu mekanizmaya müdahale etmedi yada petrol ürünlerinden alınan ötv hasılatı düşmesin diye, yani bu işten karlı çıkan sadece koç ailesi oldu, tüpraş gösterdiği net kardan yüzde 20 kadarını temettü dağıtarak küçük ortaklara da küçük bi kemik attı

millet ittifakı kazanınca, batıya söz verdiği gibi rusya politikasını değiştirecekse, rusyaya ambargo uygulamaya başlayacaksa artık iskontolu rus petrolü gelemyecek demektir.. yani tüpraş geçen seneki karını bir daha asla kazanamaz, bir de akdeniz rafineri marjları historik ortalamlarına geri dönerse, tupraş hisse fiyatı yine 12-15 dolara geri döner

6.  Alıntı Originally Posted by *Bozkurt Yazıyı Oku
    Dayucuğum borsada fırsatlar hiç bitmez, ömür biter borsa bitmez,yol biter borsada fırsatlar hiç bitmez.
    Bol kazançlar.
    Bi çıkarda millet manzara görsün Bozkuşcuğum. Eskiden bir söz vardı milletin malı ortada. Çıkar la bugünkü yimirtali pideyi ben alayım sana.

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    Marmara'nın GÜNEYDOĞU sahili
    Gönderi
    9,569
     Alıntı Originally Posted by *Bozkurt Yazıyı Oku
    Bol kazançlar.
    Aynı şeyleri farklı cümlelerle söylüyoruz işte Kurt'um ..belirlediğin hedefe vardığında mevcut şartlar değerlendirip tamam/devam diyeceksin kendi adıma bugün tercihimi tamamdan yana kullandım ..isabette ettirebilir çuvallayabilirsinde mecranın doğası gereği ..fırsatlar bitmez

ben spotta külliyetli alımlarla kısa vade vuruşları severim ...sonra park eder durumu izlerim

8.  Alıntı Originally Posted by TIFIL Yazıyı Oku
    ekgyo teklemeye başladı bence
    ekgyo gitmezse endekste gitmez bence
    Burada yer alan yatırım bilgi,yorum ve tavsiyeleri yatırım danıŞmanlığı kapsamında değildir yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kiŞisel görüŞlerine dayanmaktadır.

Sayfa 869/1011 İlkİlk ... 369769819859867868869870871879919969 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •