Sayfa 419/1003 İlkİlk ... 319369409417418419420421429469519919 ... SonSon
Arama sonucu : 8019 madde; 3,345 - 3,352 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri ( ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları) - VIII

1.  Alıntı Originally Posted by heval Yazıyı Oku
    Syn Shorts ülke döviz bazında aşırı pahalı olduğunu düşünüyorum...Turizm ve ihracattan gelir bekleniyorsa piyasa kurunu salmalarını bekliyorum...

Resmi kur KKM den dolayı küçük artışlarla devam edecek...benim öngörüm bu ...Burada kalsın...
    ben artışın ne büyük sıçramalar ne de küçük minnak artışlar şeklinde devam edeceğini düşünüyorum. bugün hangisi hatırlamıyorum bir yayında içeriden birilerinin ihracatçılara "az sabredin seçimden sonra mutlu olacaksınız" dediğine dair kulis bilgisi olduğu söyleniyordu. teyitli bilgi değil tabi ki ama en azından turizm ve ihracatçıları rahatlatacak bir yere kadar salmalarını beklerim ben. bu aynı zamanda küçük yatırımcının döviz alma iştahını azaltmaya yardımcı olacaktır diye düşünüyorum.

bu da benim naçizane öngörüm

2.  Alıntı Originally Posted by decamercion Yazıyı Oku
    Delik o kdr büyükki, ne yaz turizmi, ne eldeki dth ler merhem olmaz, olamaz.
    Crash son sürat otobanda, duvara toslayacağız, ya imf nin tüm isteklerine he deyip kredi alacaklar, ki çok zor hastaneler yollar dgaz petrol newyorka man kamyonlara giden hortumları kesmezler.
    Bakalım nasıl çıkacaklar işin iç i nden. $ bence hiç düşmez, düşemez, çünkü ülkede fiziki $ tükendi nerdeyse, nerden biliyoruz rusyaya olan dgaz borç ertelemesi bunun en güzel göstergesi.
    bosporos.. sen misin?

3. Sosyal medyada yaratılan algılarla yönlendiriliyoruz. Resmin tamamını göremiyoruz, elimizde yeterli veri yok, daha neler yapabileceklerini de bilemiyoruz.

2018 den beri aynı muhabbet devam ediyor, Selçuk Geçerler, Atilla Yeşiladalar..aynen Sn Shorts' un dediği gibi şu an kayıplara karışan Bosporos...gibi..gibi..

Şayet 2018 de, her şeyin çok kötü olacağına (tekrarlamak istemediğim ihtimali) inanan biri var idiyse, nakte geçmeli ve kasada parasını tutmalıydı. Tam 5 sene oldu, 5 senelik DTH faizi olsun hadi, kümülatif faiz kaybını, üstüne 5 yıllık ABD enflasyonunu da hesaplayın, düşün. Peki bunu papağan gibi tekrarlayanlar yaptı mı, yapmadı, hisse aldıkları ve dolar bazında %200 para kazandıkları ortaya çıktı.

Ha keza geçenki KKM uygulama başlangıcı. Daha önce Türkiye'de uygulanmış mı, uygulanmış, Arjantin'de uygulanıyor mu, evet, peki bu forumda veya sosyal medyada herhangi birisi tarafından, popüler kişilik, ekonomist, finans piyasa uzmanı tarafından bu dile getirildi mi, yok...

Diyelim ki çok sıkıştılar. ABD ye yanaşıp da Möntrö'yü pazarlığa açarlarsa ABD masaya oturur mu, hiç kaçırmaz, bize kapalı ABD swap havuzu açılır mı, derhal, kredi verir mi, verir, tablo değişir mi bir anda..Hiç kuşkunuz olmasın.

Veya seçim oldu bitti, bir anda BOP'çuluğa tekrar soyunabilirler mi, evet, her defasında 180 derece dönebilen bir yapıdan bahsediyoruz, açılım süreci ve BOP çuluk karşılığı bütün kapılar açılır mı, hiç şüpheniz olmasın..

Veya Rusya...baktılar ABD ile mümkün değil, komple eksen değişikliğine artık gidebilir miyiz, olabilir, Rusya en son 300 milyar dolardı cari fazlası, harcayamadığı için yaptırımlardan, 50 sini Türkiye'ye park edebilir mi, Akdeniz'de yeni bir üs ve İncirlik'ten ABD' nin çekilmesi karşılığı...hiç şüpheniz olmasın...

Yani...gelecek değişkendir...önceden kestirilemez..gelecek bugün ne yapılacağına bağlı olarak alternatif evrenler arasından seçilir.

Dolayısıyla, zaten ekonominin çok kötü olduğu konusunda herkes hem fikir, ama bu 5 yıldır böyle, daha ne kadar sürdürülebilir olduğunu şu ana kadar kimse bilemedi, anlı şanlı proflar dahil. Risk yönetimi en düşük olasılığa göre yapılmaz. Sistem dışına çıkan paranın ABD enflassyonuna karşı kendini koruması imkansız, vazgeçtiği DTH veya opsiyonlu DDKM faizi de dayanılmaz. Böyle bir risk yönetim şekli yok, en fazla %15-20 sini madem nakit tutarsınız o kadar. Gerisini sistemde tutmak zorundasınız.

İfade edilmesi ima edilmesi suç olan bir konuda, birini ikaz ettim sadece, herkes her şeyin farkında, tekrar tekrar herkesçe malum olan ayanı beyan etmenin anlamı yok.

Algılara kapılmayın, sadece ne olabileceğine odaklanın. 2018 zirvesinde dolar alanlar, TÜFE den arındırdığımızda reel anlamda hala %22 zarardalar, dolar bu kadar arttığı halde ve ABD enflasyonundan arındırmadan üstelik.

Parayı kasada/sistem dışında tutmanın maliyeti var, Nisan 2020 den bu yana kümülatif ABD enflasyonu %18. Üç yıldan beri kasada duran 1000 dolar şu an reelde 847 dolar oldu, faiz kaybını geçtim. Siyah Kuğu bekleyen buyursun yapsın.

Duhul
    Apr 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    4,022
     Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    bosporos.. sen misin?
    Bosporos yazısını görünce rahmetlinin söylemi aklıma geldi, iyi adamdı )
    Another day in paradise

Duhul
    Apr 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    4,022
     Alıntı Originally Posted by Achiles Yazıyı Oku
    .

Parayı kasada/sistem dışında tutmanın maliyeti var, Nisan 2020 den bu yana kümülatif ABD enflasyonu %18. Üç yıldan beri kasada duran 1000 dolar şu an reelde 847 dolar oldu, faiz kaybını geçtim. Siyah Kuğu bekleyen buyursun yapsın.

Eğer bu kişi borsada da yatırım yapıyorsa 3 yılda bin $, 153$ kayıpsa lafını bile etmez, tabii bence.
    Another day in paradise

6. Bosporusta Kemal Kılıçdaroğlu gibi oldu

MI 6 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Yatırım tavsiyesi değildir itibar etmeyiniz.

1980 de peki kim kaybetti?

8.  Alıntı Originally Posted by decamercion Yazıyı Oku
    Bosporos yazısını görünce rahmetlinin söylemi aklıma geldi, iyi adamdı )
    iyi mi kötü müydü bilmem de az şark kurnazı değildi.. eğlenceliydi o başka

Sayfa 419/1003 İlkİlk ... 319369409417418419420421429469519919 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •