Sayfa 115/129 İlkİlk ... 1565105113114115116117125 ... SonSon
Arama sonucu : 1029 madde; 913 - 920 arası.

Konu: TATGD - Tat Gıda

üretim:
    ........2021--------2022
    tatgd 130.192---150.165
    tukaş 150.781---199.523

..........................2021 ile 2022 arasında üretim= TATGDIA da %13,7; TUKAŞ da %32,3 artmış...
    satışların maliyetinde ilk madde ve malzeme gideri=TATGIDA da %268; TUKAŞ da %226 artmış...belirgin negatif uyumsuzluk

2022 de ciro artışı miktar olarak TAT da %24. 7; TUKAŞ da %34.1 artmış;
    2022 de ciro artışı fiyat olarak TAT da %155; TUKAŞ da %277 artmış (TL bazında).
    Son düzenleme : ft-2; 20-01-2024 saat: 19:54.

Alıntı Originally Posted by ft-2 Yazıyı Oku

2021 yılında (12 aylık)
    ...ton.......... ciro..
    108.301.....123.284 TAT.........1,138/kg
    150.781.....120.269 TUKAŞ....0,797/ kg

2022 yılında (12 aylık):
    ton............ciro(dolar)
    135.067.....168.362.....1,246/kg
    202.268.....241.411.....1,193/kg

2023 yılında(9 aylık)
    ton...............ciro(dolar)
    97.654.........149.037.......1,526/kg
    132.089........166.522......1,260/kg
    .................................................. ..................

şu anda dünyada domates kıtlığı var. Bizim üretimimiz iyi. Şu an salçacı olmak altın madeni sahibi olmak gibi bir şey.â€
    https://merko.com.tr/merhaba-dunya/
    10.Ağustos 2022
    Merko Gıda & Frigo Pak Gıda Yönetim Kurulu Başkanı; Uludağ İhracatçı Birlikleri Yönetim Kurulu Üyesi ve Akdeniz Uluslararası Domates İşleyicileri Derneği (AMITOM) başkanı Alistair Baran Blake

--2022 TUKAŞ için altın yıl iken TAT için teneke yıl olmuş...

4. Blomberg Koç Holdingin gıda macerasına yönelik bir haber yapmış. Holding gıdayı beceremedi demiyor. Migros şu an Anadolu Grubuna geçtikten sonra Bim, A101'den ciddi pazar kapıyor, kapmaya da devam ediyor. Gıdada bir çok firma heleki pandemi döneminde altın çağını yaşadı. Şu anda hala en önemli sektörlerden birisi.

Benim en çok zoruma giden bir Allah'ın kulunun TATGD'ın yüzde 49'unu satıp çağrıdan kaçtığını ve borsa yatırımcısını mağdur ettiğini yazmıyor. O kadar yatırım şirketi var bir tane yorum görmüyorum. İşleri analiz olan uzmandan bir tanesi yorum dahi yapamıyor. Yurt içi ve yurtdışı emsallerinin 3/1'i fiyata satarken siz niye yaklaşık 2023 yılı cirosuna şirketi sattınız, paraya bu kadar mı ihtiyacınız vardı demiyor. Çok kötü bir ortamdayız. Kim kimi yakalarsa.

https://www.businessweek.com.tr/habe...sturdu-2345955
    Burada yazılan yazılar kişisel görüşlerim olup yatırım kararlarınızı etkilemek amacıyla yazılmamaktadır. Yatırım tavsiyesi değildir.

...Tat Gıda San A.Ş.'nin hakim paylarının (%53 oranındaki paylar) satın alınması konusunda...DARDENEL

...Tat Gıda Sanayi A.Ş.'nin hakim paylarının (%53,33 oranındaki paylar) satın alınması konusunda...YAYLA GIDA...

--"Şirketimiz ana ortağı Koç Holding A.Ş. tarafından, sahip olduğu Tat Gıda paylarının satışı dahil stratejik alternatiflerin değerlendirilmesi amacıyla bir çalışma başlatılmış ve konuyla ilgili finansal danışmanlık alınması için görevlendirme yapılmıştır.

--DARDANEL ve YAYLA GIDA, mecbur olmadıkları halde koç holding ve diğer gurup şirketlerindeki tüm hisseleri satın almak için ayni kalıp ve ifaleri kullanıyorlar...yani çağrı yükümlülüğüne giriyorlar...birilerinin bunlara bu şekilde yazılmasını dikte ettirdiği anlaşılıyor; yoksa niye çağrı yükümlülüğü altına girip bir 82 milyon dolar daha para bulmak zorunda kalmak ister..i.steseler bile bunlara güçleri yetmezdi...

--MEMİŞOĞLU na da satın alma başvurusunda dardanel ve yayla gibi %53 dayatması yapıldı mı?...

6.  Alıntı Originally Posted by xortzana Yazıyı Oku
    Blomberg Koç Holdingin gıda macerasına yönelik bir haber yapmış. Holding gıdayı beceremedi demiyor. Migros şu an Anadolu Grubuna geçtikten sonra Bim, A101'den ciddi pazar kapıyor, kapmaya da devam ediyor. Gıdada bir çok firma heleki pandemi döneminde altın çağını yaşadı. Şu anda hala en önemli sektörlerden birisi.

Benim en çok zoruma giden bir Allah'ın kulunun TATGD'ın yüzde 49'unu satıp çağrıdan kaçtığını ve borsa yatırımcısını mağdur ettiğini yazmıyor. O kadar yatırım şirketi var bir tane yorum görmüyorum. İşleri analiz olan uzmandan bir tanesi yorum dahi yapamıyor. Yurt içi ve yurtdışı emsallerinin 3/1'i fiyata satarken siz niye yaklaşık 2023 yılı cirosuna şirketi sattınız, paraya bu kadar mı ihtiyacınız vardı demiyor. Çok kötü bir ortamdayız. Kim kimi yakalarsa.

https://www.businessweek.com.tr/habe...sturdu-2345955
    Sene 2009'da arkadaşım bana Sasa demişti, o zamanlarda 50 kuruş civarında geziyordu. Ardından Sabancı Sasa'yı Erdemoğlu'na sattı. "Sasa'da beklenti / kar olsaydı Sabancı satmazdı demiştim" çok büyük yanıldık.

Tat'ın satışı belki daha iyi olmuş olabilir. kim bilir!

Alıntı Originally Posted by ft-2 Yazıyı Oku
    Koç Holdingin (#KCHOL) sermayesinin yüzde 43,65 ine sahip olan Temel Ticaret sahip olduğu A ve B grubu tüm paylarını Family Danışmanlıka devretti. Devir işlemi kısmı bölünme suretiyle gerçekleştirildi.

Family Danışmanlıkın sermayesinin yüzde 100ü ise yine Temel Ticarete ait bulunuyor.

Bu devirler birlikte Family Danışmanın Koç Holdingdeki payı yüzde 43,65 ve oy hakkı da yüzde 55,55 oldu. Temel Ticaretin ise Koç Holdingde doğrudan bir ortaklığı kalmadı.

Gerçekleşen devir nedeniyle Koç Holdingin nihai ortaklık yapısında ise herhangi bir değişiklik olmadı.
    11 Ekim 2022

Ayrıca, Şirketimiz nihai ana ortağı Temel Ticaret ve Yatırım A.Ş. ile Memişoğlu arasında, Temel Ticaret'in sahibi olduğu Tat Gıda sermayesinin %3,26'sına denk gelen payların tamamını ya da bir kısmını, Kapanış Tarihi'nden itibaren 6 aylık sürenin sonundan başlamak üzere, 6 aylık bir süre boyunca Memişoğlu'na satma hakkına yönelik de opsiyon sözleşmesi imzalanmıştır

--bu devir yapılmasaydı...yukarıdaki paragraf gene de yazılabilir miydi???

--burnuma hülle kokusu geliyor...

--6 ay sonraya bırakılan bu opsiyonlu(keyfe keder-şartlı) satışın amacı, çağrı yükümlülüğünden yırtmak için mi??...başka ne amacı olabilir ki?...
    --2021 2. çeyreğinden itibaren bilançolardaki karartma-bozulma (ciroyu ve karı düşürmek) ile birlikte değerlendirildiğinde satışın 2 yıl önceden zihinlerde planlandığını ve ucuza satarak devlete verilecek verginin minimumdan olması amaçlandığı aşikar...

--son iki yılda halka arzların yıllık cironun 3 katından fazla ve FD/FAVÖK 15-25 aralıklarından olmamış olsaydı, fiyatı çok daha ucuz gösterebilirlerdi...

--hisseyi de satış rakamlarına yakın bir yerlerde tutmak için son aylarda ellerinden gelen her çabayı da birileri gösterdi...

--eğer bu satış 2-3 yıl önceden birilerine önceden gizli sözleşmeler ile yapılmış ise (böyle olduğu yüksek ihtimal), bilançolardaki bozulmaların da yapay olduklarını bildiklerine göre, hisseyi baskılayarak toplamış olmaları da su götürmez...

--TEMEL TİCARET, KOÇ dan kağıt üzerinde ayrılmasaydı çağrı muafiyeti olmayacaktı...yabancı bu tür şaibeli-alengirli işlere çekilemeyeceğine göre, yerliye satacakları baştan belliymiş,

--önceden kotarılan-bitirilen bir satış...dardanel- yayla gıda, reutrs bloomberge geçilen açıklamalar, diğer gelişmeler vs vs hepsi bir tiyatrodan ibaretmiş...

İlerlemek istiyorsanız, büyük çapta işler kurmak kararındaysanız iyi öğrenim göreceksiniz, alçakgönüllü olacaksınız, çok çalışacaksınız, adam yönetme sanatını her gün biraz daha öğrenmeye çabalayacaksınız, dürüstlükten ayrılmayacaksınız.

https://www.vehbikocodulu.com/vehbi-...g%C3%B6sterdim.
    Son düzenleme : ft-2; 21-01-2024 saat: 12:20.

Sayfa 115/129 İlkİlk ... 1565105113114115116117125 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •