Sayfa 2/7 İlkİlk 1234 ... SonSon
Arama sonucu : 52 madde; 9 - 16 arası.

Konu: BIGCH Büyük Şefler Gıda Turizm Tekstil Dan. Org. Eğt. San. Tic. A.Ş.

1.  Alıntı Originally Posted by nurika Yazıyı Oku
    Ben dün yanlışlıkla EUPWR sayfasına sormuşum ; şu "ortakların sulanma payı "dedikleri nedir bilgisi olan var mı ? Ben ilk duyuyorum da....
    Bedelli sermaye artırımına katılmayan veya parası olmadığı için katılamayan ortakların şirketteki paylarının azalması durumu demek.

Örneğin senin 100.000 lira sermayeli yani toplam 100 bin lot hissesi olan bir şirkette 1.000 lot payın var, bu şirketin 100 binde biri senin .

%500 bedelli sermaye kararı aldı, lot başına 5 lira vereceksin, onlar sana karşılığında 5 lot verecekler, şirketin sermayesi 600.000'e senin hisse sayın 6.000'e çıkacak ve şirketteki payın yine 100 binde 1 olarak kalacak. (600 bin bölü 6 bin)

Lakin sen bedelliye katılacak parayı bulamaz ve katılmazsan yeni sermaye 600.000 olurken senin lot sayın yine 1.000 de kalacak ve artık şirketin 100 binde değil 600 binde birine sahipsin. Şirkete ortaklık oranın düştü. İşte buna sulanma diyorlar.

Olağan olan durumda paran olmasa bile bedelli parasına denk gelecek kadar hisse satıp bedelliye katılmak, herkes öyle yapıyor zaten ancak lot sahiplerinin yurtdışında yaşaması veya çok yaşlı olup haberdar olmaması, 3-4 ayrı kurumdan hesabı olup, o hesaptaki 300-500 lot hisseyi unutması gibi sebeplerden bedelliye katılmayanlar oluyor. En son Hektaş'ta yanlış hatırlamıyorsam 170 bin lot kadarı bedelliye katılmamıştı

2. Aydınlatıcı bilgi için zahmet verdirdim,çok teşekkür ederim Osman Bey !

Alıntı Originally Posted by Oralet_Osman Yazıyı Oku
    Bedelli sermaye artırımına katılmayan veya parası olmadığı için katılamayan ortakların şirketteki paylarının azalması durumu demek.

Örneğin senin 100.000 lira sermayeli yani toplam 100 bin lot hissesi olan bir şirkette 1.000 lot payın var, bu şirketin 100 binde biri senin .

%500 bedelli sermaye kararı aldı, lot başına 5 lira vereceksin, onlar sana karşılığında 5 lot verecekler, şirketin sermayesi 600.000'e senin hisse sayın 6.000'e çıkacak ve şirketteki payın yine 100 binde 1 olarak kalacak. (600 bin bölü 6 bin)

Lakin sen bedelliye katılacak parayı bulamaz ve katılmazsan yeni sermaye 600.000 olurken senin lot sayın yine 1.000 de kalacak ve artık şirketin 100 binde değil 600 binde birine sahipsin. Şirkete ortaklık oranın düştü. İşte buna sulanma diyorlar.

Olağan olan durumda paran olmasa bile bedelli parasına denk gelecek kadar hisse satıp bedelliye katılmak, herkes öyle yapıyor zaten ancak lot sahiplerinin yurtdışında yaşaması veya çok yaşlı olup haberdar olmaması, 3-4 ayrı kurumdan hesabı olup, o hesaptaki 300-500 lot hisseyi unutması gibi sebeplerden bedelliye katılmayanlar oluyor. En son Hektaş'ta yanlış hatırlamıyorsam 170 bin lot kadarı bedelliye katılmamıştı
    En azından bedelliye hisse satarak katılmasa bile Rüçhanlari satmayı unutmamalı yatırımcı.bazilari hem bedelliye katılmıyor birde Rüçhan Hakkı kuponunu satmıyor.
    Sagliklar

4. Bu da eşit dağıtım değilmi?

5. Bu lokantalar zinciri şirket alkollü içecekler de satıyor. Dini nedenlerle alkol hassasiyeti olanlara duyurulur, dolayısıyla Katılım endeksinde değil.

6.  Alıntı Originally Posted by Oralet_Osman Yazıyı Oku
    Bu lokantalar zinciri şirket alkollü içecekler de satıyor. Dini nedenlerle alkol hassasiyeti olanlara duyurulur, dolayısıyla Katılım endeksinde değil.
    borsa cok caiz de, bunun icki satmasi haram )

7. Sırf bi alay insan katılsın, komşular alışverişte görsün diye oransal dağılımı kaldırdılar... Devasa paralar giriyordu oransal da, hem yatırdığın miktar oranında fazla kazanabiliyordun, hem de şirketlere devasa kaynak geliyordu. Kuş yemi usulü, çocuğa harçlık parası gibi bir işe döndü. Yatırım mı yapıyon, fatura parası çıksıncılık mı oynuyorsun o hesap artık

8. 30 tane yazdım artık kaç gelirse

Sayfa 2/7 İlkİlk 1234 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •