Sayfa 305/311 İlkİlk ... 205255295303304305306307 ... SonSon
Arama sonucu : 2485 madde; 2,433 - 2,440 arası.

Konu: ISMEN - İş Yatırım Menkul Değerler

3. Butun kagitlarda cakma seanslari.Secim sonrasi faiz ucacak havasi var.

CPH1931 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

4. Ben bu hesaplamayı yaparken konsolide olmayan 9.8mr lık kara göre hesaplamıştım. Konsolide net kar (2023) 9.3mr imiş. Aziz Serin Bey bu sene 9.2mr gibi kar beklediğini söyledi. Şimdi hesabımı tekrar yapıyorum.

Son 2 çeyreğe göre (son 2 çeyrek hesabının sebebi tek seferlik gelirlerinin olmaması)

2023/9 çeyreklik net kar=2.91mr
    2023/12 çeyreklik net kar=2.18mr
    Özet=Çeyreklik gelirlerde %25 düşüş

2023/9 çeyreklik hacim=3.2 trilyon
    2023/12 çeyreklik hacim=2.39 trilyon
    Özet=Çeyreklik hacimlerde %25 düşüş

Alınan ders: Net kar, çeyreklik hacimlere hala göbekten bağlı. Buna göre;

Bu çeyrek tahmini hacim 2,675 trilyon. Buradan tahmini çeyreklik net kar = 2.4mr.
    Yıllığa vurursanız 9.71 mr kar eder

Aziz Serin Beyin lafına geldik. Peki hisse senedi tarafındaki duruma bakarsak

16mr özkaynak ile 9.71kar ediyoruz. Biz bu parayı aracı kurumla çalışmak yerine tası tarağı her şeyi satıp eldeki parayı %57'den faize koysak 9.2mr faiz geliri elde ederiz. Dolayısıyla aslında şirket, faiz kadarı kadar gelir elde edecek. Böyle bir duruma 3PDDD'den girmek mantıklı mı? Şu verilere bakarsak mantıksız.

Ben 2024/2. yy da gamechangerlık durumlar bekliyorum. Yatırım yapılabilir not, gri listeden çıkma, faiz artışının durması, FED faizinin düşmesi ile gelişmekte olan ülkelere para akışı..... Şu şahsi fikrim, bankaların temettü vermesi, en likit sektör orası olduğu için hacimlerin çok yükselmesinde yardımcı olabilir.... gibi gibi.

Dolayısıyla aslında bu çeyrek çok güzel çeyrek olmadığı durumda faiz kadar özkaynak geliri variken, hacimlerin artması ve faizin düşmesi durumunda bir anda faiz gelirinin 2 katı özkaynak gelirine dönüşebiliriz. Bunlar işte hep ISMEN fiyatına yansır.

Enflasyon muhasebesi için fikirlerim
    Bu sene enf muh'un en çok etkilediği sektör sanırım biz olduk. Sigorta ve banka bizden de kötü etkilenebilirdi ama şanslılardaki enf muh yok. Bizde, enf muh var iken hem enflasyon çok yüksekti, hem de vergiyi enf muh suz net kar üzerinden ödedik. (9.3 mr üzerinden yani) dolayısıyla bu sene buralarda düzelmeler olacak. Ben enf muh önemsemiyorum, normal net kara bakıp enflasyon hesabını kendim yapıyorum. Tercih sizindir tabi.

Alıntı Originally Posted by nurullahCaliskan Yazıyı Oku
    Belki de bizim bilmediğimiz bir şey vardır. Ben bu sene 12 milyar kar bekliyorum. Şuanki 16 milyar özkaynağa oranla neredeyse faiz kadar getirisi var şirketin. Bunun için 3 pddd vermeye razıyım. Bilmiyorum bilmediğimiz bir şey vardır belki

5. Hatalı paylasm

6. 9.71 milyar TL enflasyondan arındırılmış olarak mı beklediğiniz kar rakamı? Eğer değilse zaten 2023 te 9.8 milyar kar eden bir yapı var 2024 de daha düşük gelmesi imkansız
     Alıntı Originally Posted by nurullahCaliskan Yazıyı Oku
    Ben bu hesaplamayı yaparken konsolide olmayan 9.8mr lık kara göre hesaplamıştım. Konsolide net kar (2023) 9.3mr imiş. Aziz Serin Bey bu sene 9.2mr gibi kar beklediğini söyledi. Şimdi hesabımı tekrar yapıyorum.

Son 2 çeyreğe göre (son 2 çeyrek hesabının sebebi tek seferlik gelirlerinin olmaması)

2023/9 çeyreklik net kar=2.91mr
    2023/12 çeyreklik net kar=2.18mr
    Özet=Çeyreklik gelirlerde %25 düşüş

2023/9 çeyreklik hacim=3.2 trilyon
    2023/12 çeyreklik hacim=2.39 trilyon
    Özet=Çeyreklik hacimlerde %25 düşüş

Alınan ders: Net kar, çeyreklik hacimlere hala göbekten bağlı. Buna göre;

Bu çeyrek tahmini hacim 2,675 trilyon. Buradan tahmini çeyreklik net kar = 2.4mr.
    Yıllığa vurursanız 9.71 mr kar eder

Aziz Serin Beyin lafına geldik. Peki hisse senedi tarafındaki duruma bakarsak

16mr özkaynak ile 9.71kar ediyoruz. Biz bu parayı aracı kurumla çalışmak yerine tası tarağı her şeyi satıp eldeki parayı %57'den faize koysak 9.2mr faiz geliri elde ederiz. Dolayısıyla aslında şirket, faiz kadarı kadar gelir elde edecek. Böyle bir duruma 3PDDD'den girmek mantıklı mı? Şu verilere bakarsak mantıksız.

Ben 2024/2. yy da gamechangerlık durumlar bekliyorum. Yatırım yapılabilir not, gri listeden çıkma, faiz artışının durması, FED faizinin düşmesi ile gelişmekte olan ülkelere para akışı..... Şu şahsi fikrim, bankaların temettü vermesi, en likit sektör orası olduğu için hacimlerin çok yükselmesinde yardımcı olabilir.... gibi gibi.

Dolayısıyla aslında bu çeyrek çok güzel çeyrek olmadığı durumda faiz kadar özkaynak geliri variken, hacimlerin artması ve faizin düşmesi durumunda bir anda faiz gelirinin 2 katı özkaynak gelirine dönüşebiliriz. Bunlar işte hep ISMEN fiyatına yansır.

Enflasyon muhasebesi için fikirlerim
    Bu sene enf muh'un en çok etkilediği sektör sanırım biz olduk. Sigorta ve banka bizden de kötü etkilenebilirdi ama şanslılardaki enf muh yok. Bizde, enf muh var iken hem enflasyon çok yüksekti, hem de vergiyi enf muh suz net kar üzerinden ödedik. (9.3 mr üzerinden yani) dolayısıyla bu sene buralarda düzelmeler olacak. Ben enf muh önemsemiyorum, normal net kara bakıp enflasyon hesabını kendim yapıyorum. Tercih sizindir tabi.
    SM-A047F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

8. Dahil değil. Aziz Serin'in de dahil değildi. Sorduğunuz sorunun aynısını sordum cevap şu:
    https://twitter.com/YTDAnaliz/status...Z0KTuvO9Q&s=19

Sebebi ise, 2023 tek seferlik karın olması. Bu sene de dahil edelerse tabiki net kar değişir.
    2)bu hesap 2023 1. Çeyreğin 4 çeyreğe uyarlanması. Hacimlerin fırlaması vs sebeplerle tabiki değişir.
    3)2023 de enf muh uygulandı ama vergi kısmı enf muhsuz hali ile verildi. Bu sene vergide de düşüş yaşanır

Alıntı Originally Posted by moriarty Yazıyı Oku
    9.71 milyar TL enflasyondan arındırılmış olarak mı beklediğiniz kar rakamı? Eğer değilse zaten 2023 te 9.8 milyar kar eden bir yapı var 2024 de daha düşük gelmesi imkansız

SM-A047F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Sayfa 305/311 İlkİlk ... 205255295303304305306307 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •