Sayfa 306/311 İlkİlk ... 206256296304305306307308 ... SonSon
Arama sonucu : 2486 madde; 2,441 - 2,448 arası.

Konu: ISMEN - İş Yatırım Menkul Değerler

1. Dolar tekrar, faiz artışındaki yerine geri gelmiş. 1 hafta sonra tekrar yerine geldi. Seçim bu hafta. Sosyal medyada bu seçime gerçekten çok büyük anlam yüklendi. Siyasetçiler bile bu kadar önemsemedi bu olayı. Algı tarafı çok başarılıydı.

Faiz artışı, doları tutamıyor. Bundan sonraki faiz artışları ülkeye zarar verir diye düşünüyorum. Hastalandığınız zaman vücut, sıcaklığınızı 39lara çıkarır ankitorların bakterilerle savaşması için uygun ortam hazırlar. Peki vücut 43-44 olursa? Faizler bence Nisan'da artmayacak.

Bundan sonraki adımlar, ülkeye sıcak para akışı üzerine olur bence. Bu adımlar doları serbest bırakma ve Londra swapların açılmasıyla oluşur. Yabancının seveceği işler bunlar. 2024 boyunca faiz indirimi kesinlikle beklemiyorum.

2. Nurullah Bey bir soru daha sormak istiyorum size ,enflasyon muhasebesi uygulanmamış kar rakamını 2023 senesiyle neredeyse aynı beklediğimize göre ilk çeyrekte de 4. Çeyrek te olduğu gibi zarar gelebilir mi ? Enflasyon ilk çeyrekte maalesef yüksek gelecek gibi görünüyor ve bu nedenle enflasyon katsayısı yüksek olacaktır diye düşünüyorum ,yorum yapabilir misiniz ,şimdiden teşekkürler

SM-A047F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

3. Selamlar,
    Enflasyon muhasebesi sadece tek çeyreğe değil, tüm seneye uygulandı. Şöyle düşünün

Enflasyon %50 olsun, siz 100 TL nizi 1 senede 160 TL yaptınız. Nominal olarak 60TL kazandınız. Aslında reel olarak 160-150 = 10 TL kazandınız.

3. çeyreğe geldiğinizde, 100 TL nizi enflasyon muhasebesiz 145 TL gösterdiniz . 3. çeyrekte net karda 45 TL yazıyor. 4. çeyrekte enf muh uygulayacaksınız ve bu 10 TL reel kazancı göstermek zorundasınız. Ne yapacaksınız? 3. çeyrekte 45 TL kar gösterdiğiniz için, reel 10 TL kar yani 4. çeyrek -35TL kar göstereceksiniz ve toplamda 4 çeyrek boyunca 10 TL reel (enflasyon muhasebeli kar) göstereceksiniz. Yani 4. çeyrekte uygulanan enf muh, tüm senenin enflasyon muhasebesinindir. Siz 4. çeyrekte aslında 35TL zarar etmediniz. Tüm yıla uyarlamak için muhabesebesel olarak öyle net kar gösterdiniz.

Bu çeyrek enflasyonları 6,7 ocak, 4,53 şubat, mart da 3.5 dersek %14.7 enflasyon oluşacak. Şirketin özkaynağı 16 milyar. 1. çeyreğe kadar 18.35 yaparsa reel olarak %0 kar elde etmiş olacak. Yani enflasyon muhasebeli karda 0TL kar yazar. Eğer özkaynağı, enflasyondan daha fazla arttırırsa reel kar yazar.

Not: 2023'de enf muhlu bilanço geldi ama vergilendirilme kısmı enf muhsuz olarak yapıldı. Örneğinizde nominal 60TL kar, reel 10 TL karda, 60 TL üzerinden uygulandı dolayısıyla fazla vergi verdik. 2024'de ise reel kardan yani 10TL'den vergilendireleceğiz.

Alıntı Originally Posted by moriarty Yazıyı Oku
    Nurullah Bey bir soru daha sormak istiyorum size ,enflasyon muhasebesi uygulanmamış kar rakamını 2023 senesiyle neredeyse aynı beklediğimize göre ilk çeyrekte de 4. Çeyrek te olduğu gibi zarar gelebilir mi ? Enflasyon ilk çeyrekte maalesef yüksek gelecek gibi görünüyor ve bu nedenle enflasyon katsayısı yüksek olacaktır diye düşünüyorum ,yorum yapabilir misiniz ,şimdiden teşekkürler

5. İş Yatırım 2024 1.Ç sonu komisyon kazançlarını şu şekilde hesapladım
    https://twitter.com/YTDAnaliz/status...05666492883279

6. 2024 birinci ceyrek için 2.4 milyar kar ongormussunuz o halde ilk çeyrek bilancoda enflasyon muhasebesi uygulandığında çok az bir net kar yada zarar görme ihtimalimiz doğuyor büyük sıkıntı olacak desenize yine
     Alıntı Originally Posted by nurullahCaliskan Yazıyı Oku
    Selamlar,
    Enflasyon muhasebesi sadece tek çeyreğe değil, tüm seneye uygulandı. Şöyle düşünün

Enflasyon %50 olsun, siz 100 TL nizi 1 senede 160 TL yaptınız. Nominal olarak 60TL kazandınız. Aslında reel olarak 160-150 = 10 TL kazandınız.

3. çeyreğe geldiğinizde, 100 TL nizi enflasyon muhasebesiz 145 TL gösterdiniz . 3. çeyrekte net karda 45 TL yazıyor. 4. çeyrekte enf muh uygulayacaksınız ve bu 10 TL reel kazancı göstermek zorundasınız. Ne yapacaksınız? 3. çeyrekte 45 TL kar gösterdiğiniz için, reel 10 TL kar yani 4. çeyrek -35TL kar göstereceksiniz ve toplamda 4 çeyrek boyunca 10 TL reel (enflasyon muhasebeli kar) göstereceksiniz. Yani 4. çeyrekte uygulanan enf muh, tüm senenin enflasyon muhasebesinindir. Siz 4. çeyrekte aslında 35TL zarar etmediniz. Tüm yıla uyarlamak için muhabesebesel olarak öyle net kar gösterdiniz.

Bu çeyrek enflasyonları 6,7 ocak, 4,53 şubat, mart da 3.5 dersek %14.7 enflasyon oluşacak. Şirketin özkaynağı 16 milyar. 1. çeyreğe kadar 18.35 yaparsa reel olarak %0 kar elde etmiş olacak. Yani enflasyon muhasebeli karda 0TL kar yazar. Eğer özkaynağı, enflasyondan daha fazla arttırırsa reel kar yazar.

Not: 2023'de enf muhlu bilanço geldi ama vergilendirilme kısmı enf muhsuz olarak yapıldı. Örneğinizde nominal 60TL kar, reel 10 TL karda, 60 TL üzerinden uygulandı dolayısıyla fazla vergi verdik. 2024'de ise reel kardan yani 10TL'den vergilendireleceğiz.

7. Piyasa enflasyon muhasebesini nasıl fiyatlayacağını biliyor artık. Enflasyon Muh'lu 0TL kar = ben bu sene özkaynaklarımı enflasyon kadar büyütebildim demek. Bu da yüksek faizli bir ortamda bir başarıdır ve BIST'deki çoğu şirket bunu yapamıyor. Hatta şöyle ki, enf muh ile özkaynağını aşırı yükseltenleri (Örneğin Migros çeyreklik özkaynaklarını 8.3mr'dan 36 mr lara çıkardı) çok zor zamanlar bekliyor. Özvarlığını arttırmaları için çok daha fazla kar elde etmeleri lazım artık yoksa zarar yazarlar

Tekrar ediyorumki, İş yatırım enf muh suz karını belirtiyor. Ben bu karı göz önüne alıp enflasyon hesabımı kendim yapıyorum.

Bu arada 2024 1. çeyrek bitti. Son hesaplamalarımı güncelledim şu şekilde çıktı
    2024 1.çeyrek tamamlandı.
    Çeyreklik Komisyon Karı= 795 milyon TL
    Tahmini Çeyreklik Kar = 2.766 milyar TL
    Tahmini Hisse Başı Çeyreklik Temettü (%30 kar payı,enf muhsabesiz) = 0.55TL

Alıntı Originally Posted by moriarty Yazıyı Oku
    2024 birinci ceyrek için 2.4 milyar kar ongormussunuz o halde ilk çeyrek bilancoda enflasyon muhasebesi uygulandığında çok az bir net kar yada zarar görme ihtimalimiz doğuyor büyük sıkıntı olacak desenize yine

8. Müsaadenizle tam olarak anlayabilmek adına bir soru daha soruyorum

2023 kar payı enflasyon muhasebesi uygulanmış kar nazara dikkat alınarak dağıtıldı enf muhasebesi uygulayarak 2024 te 0 TL kar açıklarsa temettü nasıl dağıtacak?
     Alıntı Originally Posted by nurullahCaliskan Yazıyı Oku
    Piyasa enflasyon muhasebesini nasıl fiyatlayacağını biliyor artık. Enflasyon Muh'lu 0TL kar = ben bu sene özkaynaklarımı enflasyon kadar büyütebildim demek. Bu da yüksek faizli bir ortamda bir başarıdır ve BIST'deki çoğu şirket bunu yapamıyor. Hatta şöyle ki, enf muh ile özkaynağını aşırı yükseltenleri (Örneğin Migros çeyreklik özkaynaklarını 8.3mr'dan 36 mr lara çıkardı) çok zor zamanlar bekliyor. Özvarlığını arttırmaları için çok daha fazla kar elde etmeleri lazım artık yoksa zarar yazarlar

Tekrar ediyorumki, İş yatırım enf muh suz karını belirtiyor. Ben bu karı göz önüne alıp enflasyon hesabımı kendim yapıyorum.

Bu arada 2024 1. çeyrek bitti. Son hesaplamalarımı güncelledim şu şekilde çıktı
    2024 1.çeyrek tamamlandı.
    Çeyreklik Komisyon Karı= 795 milyon TL
    Tahmini Çeyreklik Kar = 2.766 milyar TL
    Tahmini Hisse Başı Çeyreklik Temettü (%30 kar payı,enf muhsabesiz) = 0.55TL
    Son düzenleme : moriarty; 30-03-2024 saat: 14:42.

Sayfa 306/311 İlkİlk ... 206256296304305306307308 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •