Sayfa 293/311 İlkİlk ... 193243283291292293294295303 ... SonSon
Arama sonucu : 2486 madde; 2,337 - 2,344 arası.

Konu: ISMEN - İş Yatırım Menkul Değerler

1. Maalesef 250+ hacimler gelmiyor. 200'ün altına da düşmüyor ama piyasa düşecekmiş gibi fiyatladı. Büyük ihtimal düşecek.

Alıntı Originally Posted by nurullahCaliskan Yazıyı Oku
    Sanırım şu yazı hala tutarlı.
    Hacimler 200 civarında. Hisse de 37lere geri çekildi. Hissede 40+ için 250 +hacim lazım

4. OYYAT geldi. Net parasal pozisyon negatif gelmiş. Bilançosunu incelediğimde bize göre nakit benzeri kalemi biraz düşük, finansal yatırım kalemi yüksek.
    Genel olarak durum iyi ama bizim nakit benzeri kalemimi oranımız çok yüksek olduğundan net parasal pozisyonumuz daha negatif gelebilir

https://twitter.com/fintables/status...tTfKCGBjw&s=19

5.  Alıntı Originally Posted by nurullahCaliskan Yazıyı Oku
    OYYAT geldi. Net parasal pozisyon negatif gelmiş. Bilançosunu incelediğimde bize göre nakit benzeri kalemi biraz düşük, finansal yatırım kalemi yüksek.
    Genel olarak durum iyi ama bizim nakit benzeri kalemimi oranımız çok yüksek olduğundan net parasal pozisyonumuz daha negatif gelebilir

https://twitter.com/fintables/status...tTfKCGBjw&s=19

Net parasal pozisyon kayıp yada kazançları aslında finansal bir gösterim şirkete giren yada çıkan bir şey yok. Yani diyor ki sen kasadaki paranın satın alma gücünü enflasyona karşı koruyamamışsın, halamın bıyıkları olsaydı amcam olurdu gibi bir şey ülkede negatif reel faiz oranları varken enflasyon üzerinde bir getiri sağlayan finansal enstrüman var mı? Uygulanan yanlış ekonomi politikaları (seçim kazanmak için bilinçli) yüzünden cebimizdeki paranın nasıl eridiğine herkes şahit zaten burada Ismen girişim sermayesi yatırımları ile bir miktar fark yaratabilir ancak bu sınırlı olur. Neyse ki bu enflasyon düzeltmesi Tüik in verilerine göre yapılıyor bir de çarşı pazar enflasyonu baz alınsa durum daha tatsız olurdu. Yüksek enflasyon dönemlerinde öz sermayesi düşük, karlılığı yüksek hatta biraz borçlu (düşük maliyetli) şirketler daha avantajlı durumda, bunun yanında avantaj olarak insanların tasarruflarını korumak istemesi sebebiyle sermaye piyasaları büyümeye açık aracı kurumlarda vadeli satış yok cash para piyasa biraz kıpırdadığında ismen'in günlük bist işlem hacmi 40 milyar üzerine çıktı geçen sene ilk çeyrek ortalama 20 milyar civarındaydı. İşlem hacimleri yıldan yıla ciddi bir artış trendinde belki bir iki yıl sonra ismen'in günlük bist hacimleri 100 milyar üzerinde oluşacak. Son olarak geçen yıl bir şekilde geride kaldı parasal pozisyon kaybı her ne ise bir şekilde giren girmiş oldu 2024 ilk çeyrek bilanço daha iyi olacağını düşünüyorum.

7. Erdgass hocam selamlar,

"ülkede negatif reel faiz oranları varken enflasyon üzerinde bir getiri sağlayan finansal enstrüman var mı?" soruna cevabım eurobondlar olurdu. O da yani sırf cevap vermiş için bir cevap. Katılıyorum.

"Net parasal pozisyon kayıp yada kazançları aslında finansal bir gösterim şirkete giren yada çıkan bir şey yok" kısmına kısmen katılıyorum. Ne kadar, sadece gösterim olsa da FK'yı etkilediği için 1 sene bu kar peşimizde olacak.

Arçelik bilançosunu inceledim. Maşallah resmen Net parasal pozisyon kaleminden dibini sıyırır gibi yararlanmışlar. Yüksek borçluluk işlerine gelmiş.

Şöyle bir sorum olacak size, cevabını merak ediyorum.

OYYAT'ta Sermaye Düzeltme Farkları kaleminden 1.1 milyar özkaynağa destek gelmiş. Bu kalem nedir?

Alıntı Originally Posted by erdgass Yazıyı Oku
    Net parasal pozisyon kayıp yada kazançları aslında finansal bir gösterim şirkete giren yada çıkan bir şey yok. Yani diyor ki sen kasadaki paranın satın alma gücünü enflasyona karşı koruyamamışsın, halamın bıyıkları olsaydı amcam olurdu gibi bir şey ülkede negatif reel faiz oranları varken enflasyon üzerinde bir getiri sağlayan finansal enstrüman var mı? Uygulanan yanlış ekonomi politikaları (seçim kazanmak için bilinçli) yüzünden cebimizdeki paranın nasıl eridiğine herkes şahit zaten burada Ismen girişim sermayesi yatırımları ile bir miktar fark yaratabilir ancak bu sınırlı olur. Neyse ki bu enflasyon düzeltmesi Tüik in verilerine göre yapılıyor bir de çarşı pazar enflasyonu baz alınsa durum daha tatsız olurdu. Yüksek enflasyon dönemlerinde öz sermayesi düşük, karlılığı yüksek hatta biraz borçlu (düşük maliyetli) şirketler daha avantajlı durumda, bunun yanında avantaj olarak insanların tasarruflarını korumak istemesi sebebiyle sermaye piyasaları büyümeye açık aracı kurumlarda vadeli satış yok cash para piyasa biraz kıpırdadığında ismen'in günlük bist işlem hacmi 40 milyar üzerine çıktı geçen sene ilk çeyrek ortalama 20 milyar civarındaydı. İşlem hacimleri yıldan yıla ciddi bir artış trendinde belki bir iki yıl sonra ismen'in günlük bist hacimleri 100 milyar üzerinde oluşacak. Son olarak geçen yıl bir şekilde geride kaldı parasal pozisyon kaybı her ne ise bir şekilde giren girmiş oldu 2024 ilk çeyrek bilanço daha iyi olacağını düşünüyorum.

8.  Alıntı Originally Posted by nurullahCaliskan Yazıyı Oku
    Erdgass hocam selamlar,

"ülkede negatif reel faiz oranları varken enflasyon üzerinde bir getiri sağlayan finansal enstrüman var mı?" soruna cevabım eurobondlar olurdu. O da yani sırf cevap vermiş için bir cevap. Katılıyorum

Şöyle bir sorum olacak size, cevabını merak ediyorum.

OYYAT'ta Sermaye Düzeltme Farkları kaleminden 1.1 milyar özkaynağa destek gelmiş. Bu kalem nedir?

Sn. Çalışkan selamlar,

Eurobondlar bazı dönemler kısmen enflasyon üzerinde getiri sağlayabilir çok takip edemedim, zaten şirket portföyünde bu tür enstrümanlara da yer veriyor sanırım. Sonuç olarak parana enflasyon üzerinde ne kadar getiri sağlayabilirsen parasal kayıp o kadar az oluyor.

Oyyat daki "Sermaye Düzeltme Farkları" yine enflasyon düzeltmesinden kaynaklanıyor. Kanuna göre öz sermaye kalemleri de (Sermaye, yasal yedekler, hisse senedi ihraç primleri, olağanüstü yedekler gibi) parasal olmayan kıymet kabul edildiğinden bu kalemler de düzeltme katsayılarına göre enflasyon düzeltmesine tabi tutuluyor ve aradaki fark bilanço da "Sermaye Düzeltme Farkları" hesabı olarak gösteriliyor. Bu da öz sermayeyi artıran bir kalem oluyor.

Sayfa 293/311 İlkİlk ... 193243283291292293294295303 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •