Sayfa 297/311 İlkİlk ... 197247287295296297298299307 ... SonSon
Arama sonucu : 2486 madde; 2,369 - 2,376 arası.

Konu: ISMEN - İş Yatırım Menkul Değerler

geçen sene 2022 bilançosu 1 şubat'ta açıklandı, aynı açıklamada 26 mayıs'ta temettü ödemesi ve % 3,225 bedelsiz vereceğini açıkladı. 24 mayıs 2023 spk' ya bedelsiz için başvuru yaptı 19 temmuz 2023 de bölündü vs. yani uzun lafın kısası işmen de işin tamamına ermesi en az 5-6 sürüyor, adamların işi bu parayı çalıştırmak 4,5 milyar para. ereğli'den 5 kez temettü alan biri olarak diyebilirim ki bu temettü işlerini en iyi yapan şirket ereğli mart sonu gelmeden her iş tamamını bulur

Teşekkürler sn. alagadi haklısınız bu iş bir miktar sürümcemede kalacak , yine de ismen beklemeye değer bir şirket aslına bakarsanız ismende temettüleri 2022 yılına kadar hep martta ödemiştir. Son 2 yıl mayis ayinda temettü ödenmiş.
    ihtiyatlı 2 tl net beklentim var.
    Syg.
     Alıntı Originally Posted by alagadi Yazıyı Oku
    geçen sene 2022 bilançosu 1 şubat'ta açıklandı, aynı açıklamada 26 mayıs'ta temettü ödemesi ve % 3,225 bedelsiz vereceğini açıkladı. 24 mayıs 2023 spk' ya bedelsiz için başvuru yaptı 19 temmuz 2023 de bölündü vs. yani uzun lafın kısası işmen de işin tamamına ermesi en az 5-6 sürüyor, adamların işi bu parayı çalıştırmak 4,5 milyar para. ereğli'den 5 kez temettü alan biri olarak diyebilirim ki bu temettü işlerini en iyi yapan şirket ereğli mart sonu gelmeden her iş tamamını bulur
    SM-A536E cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

4. Bu ne şimdi? Son çeyrek nasıl zarar yazabilir? Mobilden anlayamadım. Var mı neler olduğunu anlayan?

ELE-L29 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

5. Finansal şirketlerin enf muh'tan zarar yazmaları normal. Enf muh'lu net kar pozitif özellikle benim en çok sevdiğim özsermaye karlılığı %40. (2022 %64 müş ama 40 da çok çok iyi)

Şöyle örneklendireyim;
    100TL yi 60 faize koy, enflasyonda 50 olsun. Sen aslında net 10 TL kar ettin yani özsermaye karlılığın %10.
    ISMEN ise 100 TL yi 190 TL etmiş, 50 TL'sini Net Parasal Pozisyonda zarar açıklar (%50 enflasyon olsun) 40 TL net kar. (Özsermaye karlılığı %40)

Net Parasal Pozisyondan finansal şirket nasıl pozitif ayrışır? Borç alarak.
    Geçen sene 100 TL borç aldın %20 faizden. Bugün 120 TL borcun var, enflasyon %50 olsun yine yani 150TL. Sen 30 TL kar etmiş oldun.

Kısacası, ISMEN borçsuz ve net nakit pozisyonda olduğu için enflasyon kadar parayı zarar açıklasa da gayet iyi durumda.

Benim tavsiyem, 4. çeyreğe odaklanmayın, 4. çeyrekte tüm 2023 enflasyonu uygulandığı için zarar olarak görünüyor. 2023'e tüm yıllık bakın

Alıntı Originally Posted by esnaider Yazıyı Oku
    Bu ne şimdi? Son çeyrek nasıl zarar yazabilir? Mobilden anlayamadım. Var mı neler olduğunu anlayan?

6.  Alıntı Originally Posted by esnaider Yazıyı Oku
    Bu ne şimdi? Son çeyrek nasıl zarar yazabilir? Mobilden anlayamadım. Var mı neler olduğunu anlayan?

Yıl sonu bilançosu enflasyon düzeltmesine tabi tutulunca ortaya çıkan durum bu, şirket elinde tuttuğu parasal varlıklardan dolayı Net Parasal Pozisyon Kaybı yaşamış, yani şirketin nakit ve benzeri varlıkları enflasyon karşısında satın alma gücü kaybına uğramış, son birkaç yıldır ülke ekonomisinde uygulanan negatif reel faiz politikasının sonucu, ayrıca parasal kayıp oluşmuşken vergiyi enflasyon düzeltmesi öncesine göre hesaplanması da net kar rakamını düşüren bir etki olmuş, bütün aracı kurumlarda yaşanan bir sonuç

7. Bilanço dipnotlarından;

8. FİNANSAL YATIRIMLAR

"31 Aralık 2023 tarihinde ticari amaçla elde tutulan sabit getirili hazine bonolarının, devlet tahvillerinin ve özel sektör tahvillerinin yıllık ortalama faiz oranı %55,69'dur" (31 Aralık 2022: %12,72).

-Yaşanan parasal kaybı yukarıdaki dipnot net bir şekilde özetlemiş oluyor, geçmiş dönemde piyasa faizleri ekonomi yönetimi tarafından çok düşük tutuldu M. Şimşek dönemi sonrası faizler hızlı bir şekilde artırıldı ve bugünkü seviyelere geldi sonuç olarak önümüzdeki yıl şirketin parasal kaybı eskisi kadar olmayacaktır.

Net Parasal Pozisyondan finansal şirket nasıl pozitif ayrışır?

Negatif faiz politikasından reel faize geçilirse parasal kayıp olmaz hatta parasal kazanç durumuna geçilir, zira şirketin yüksek bir borçlanmaya ihtiyacı yok. Bu sene parasal kayıp çok düşük olacaktır diye düşünüyorum hatta reel faiz ortamı oluşursa parasal kazanç oluşabilir.

8. 50 kuruş temettü alırız herhalde

SM-G781B cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Fikirlerim beni baglar asla yatirim tavsiyesi degildir.

Sayfa 297/311 İlkİlk ... 197247287295296297298299307 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •