Sayfa 307/311 İlkİlk ... 207257297305306307308309 ... SonSon
Arama sonucu : 2488 madde; 2,449 - 2,456 arası.

Konu: ISMEN - İş Yatırım Menkul Değerler

1. Nurullah bey paylaşımlarınız için teşekkür ederim. Hem ismen hem Migros yatırımcısı olarak mesajınızı izninizle Migros başlığında paylaşabilir miyim?

Redmi Note 8 Pro cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

2. Güzel soru. Benim de kafamı karıştırdı ama 0TL kazanırsa temettü dağıtmayacak

Düz mantıkla, enflasyon %40 olsun ve yıllık enf muh harici net kar 10 milyar olsun. Nominal olarak 16 milyar özkaynak 26 milyara yükselir ve 6.4milyar TL özkaynak enflasyon karşısında erir. Bu durumda enf muh'Lu net kar 3.6Milyar TL gelir, bunun üzerinden dağıtılır.

1.Ç büyük ihtimal enf muhlu gelirse düşük kar gelir çünkü bu çeyreğin enflasyonu çok yüksekti. Önümüzdeki çeyreklerde enflasyon düşer. Eğer kötü bir bilanço getirirse, yelkenleri suya vermeyin bence.

Bu tahmin ettiğimiz 10milyarlık net kar, 1. çeyrekteki gibi hacimlerin olması durumunda oluşan senelik kar. Bence 2.yy da hacimler artacak ve 3 ve 4. çeyrekler en iyi çeyrekler olacak.

Alıntı Originally Posted by moriarty Yazıyı Oku
    Müsaadenizle tam olarak anlayabilmek adına bir soru daha soruyorum

2023 kar payı enflasyon muhasebesi uygulanmış kar nazara dikkat alınarak dağıtıldı enf muhasebesi uygulayarak 2024 te 0 TL kar açıklarsa temettü nasıl dağıtacak?

SM-A047F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

3. Nurullah Bey teşekkür ederim

Sizin paylaşımlarınız ve kendi analizlerime göre 2025 mayısta bizi max 1.5 TL temettü bekliyor diye düşünüyorum, bu durum ekstra bir değişiklik olmaz ise hisse fiyatınında max 45 lere kadar gidebileceğini gösteriyor 2024 kayıp bir yıl olacak gibi ismen özelinde
     Alıntı Originally Posted by nurullahCaliskan Yazıyı Oku
    Güzel soru. Benim de kafamı karıştırdı ama 0TL kazanırsa temettü dağıtmayacak

Düz mantıkla, enflasyon %40 olsun ve yıllık enf muh harici net kar 10 milyar olsun. Nominal olarak 16 milyar özkaynak 26 milyara yükselir ve 6.4milyar TL özkaynak enflasyon karşısında erir. Bu durumda enf muh'Lu net kar 3.6Milyar TL gelir, bunun üzerinden dağıtılır.

1.Ç büyük ihtimal enf muhlu gelirse düşük kar gelir çünkü bu çeyreğin enflasyonu çok yüksekti. Önümüzdeki çeyreklerde enflasyon düşer. Eğer kötü bir bilanço getirirse, yelkenleri suya vermeyin bence.

Bu tahmin ettiğimiz 10milyarlık net kar, 1. çeyrekteki gibi hacimlerin olması durumunda oluşan senelik kar. Bence 2.yy da hacimler artacak ve 3 ve 4. çeyrekler en iyi çeyrekler olacak.

4. Anlamlandiramadigim bir husus ta şu son beş yıldır ismen enflasyon üzeri kar büyümesi yakalamıştı yanlış hatırlamıyorsam, şimdi enflasyon muhasebesi olmadığını varsayarsak bile neredeyse karını önceki yıla göre arttiramayacagi öngörüleri mevcut ,bu kötü bir yönetimle mi alakalı faizlerle mi alakalı farklı bir durum mu var , sirket bir yerde hatami yapiyor ?

5 yıldır ismen tutuyorum ilk defa bu kadar karamsarim ve anlayamıyorum olan biteni

İşler nasıl bu kadar kötü bir hale geldi

Birde mesela bu Polat enerji yatırımı son bilancoda hangi başlık altında gösterilmiş, maxis faaliyet raporunda son degerlemesi 7.7 milyardi bu 7.7 milyar hangi kalemin içinde gösterilmiş?bilen varsa anlatabilir mi ?

5. 5 Yıllık ISMEN yatırımcılığınızı tebrik ederim. Endeksi kim bilir kaça katladınız.
    Bu 5 yıllık periyotta ilk defa pozitif faiz yılına geldi bu sene. Tabiki bu sene, diğer 5 sene gibi olmayacak. TCMB tarihinde 5'i geçmez %50 faiz.

Ne olursa olsun karamsar olmayın bence. Diğer şirket-sektörlere de baktım yine benim gözümde ISMEN daha iyi durumda. Faiz'in etkilemeyeceği sektör yok neredeyse. ISMEN yine pozitif net kar getirir, çoğu şirket enf muh'un altında kalacak bence.

Alıntı Originally Posted by moriarty Yazıyı Oku
    Anlamlandiramadigim bir husus ta şu son beş yıldır ismen enflasyon üzeri kar büyümesi yakalamıştı yanlış hatırlamıyorsam, şimdi enflasyon muhasebesi olmadığını varsayarsak bile neredeyse karını önceki yıla göre arttiramayacagi öngörüleri mevcut ,bu kötü bir yönetimle mi alakalı faizlerle mi alakalı farklı bir durum mu var , sirket bir yerde hatami yapiyor ?

5 yıldır ismen tutuyorum ilk defa bu kadar karamsarim ve anlayamıyorum olan biteni

İşler nasıl bu kadar kötü bir hale geldi

Birde mesela bu Polat enerji yatırımı son bilancoda hangi başlık altında gösterilmiş, maxis faaliyet raporunda son degerlemesi 7.7 milyardi bu 7.7 milyar hangi kalemin içinde gösterilmiş?bilen varsa anlatabilir mi ?

6. işmen dolar grafiği 2 ağustos 2023 de boşluğu 26 / 27 mart doldurdu düşeni yukarı kesmesi için 1 63 doların üstünde kapanış olması gerekiyor ilerleyen günlerde 5 / 7 işlem gününde 1 10 / 1 20 kadar düşer . aynı tarihde tl grafikde 25 50 / 26 70 arası gep var ama oraya kadar gelmesini beklemiyorum .
    yatırım tavsiyesi değildir

7. Sanırım biraz kötü haber pompaladım kendimi suçlu hissettim. İyi haber de vereyim bu hafta yabancı 428 milyon dolar alış gerçekleştirmiş. Bu senenin en yüksek alış haftası.

https://twitter.com/YTDAnaliz/status...79083707965554

Sayfa 307/311 İlkİlk ... 207257297305306307308309 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •