Sayfa 301/311 İlkİlk ... 201251291299300301302303 ... SonSon
Arama sonucu : 2485 madde; 2,401 - 2,408 arası.

Konu: ISMEN - İş Yatırım Menkul Değerler

1.  Alıntı Originally Posted by müzikal Yazıyı Oku
    Bildiğin üzere bu şirketin yıllar içinde yatırım yapmış olduğu çeşitli sektörler var. Girişim sermayesi fonundaki para ile yapıyor bu yatırımları. Faaliyet raporunda detayları mevcut.

Bu kararla diyor ki; temettü rakamını artırmak yerine, bu fondaki paraya 900 milyon daha aktarıyorum. Bu şekilde yeni yatırımlar yapma fırsatını yakalayacağım. Eğer geçmişte yaptığım akıllı yatırımların benzerlerini yapabilirsem, bu da şirketimin daha da değerlenmesini sağlayacak.

Kar marjı düşük bir şirketin yarattığı nakit ile bu şekilde geleceğe dönük değer yatırımları yapması bizlerin hisse senedi yatırımı yapmasından çok da farklı değil. Bu yatırımlardan kar elde edecek olursa bu da şirketin karlılığını yukarı çekecektir. Yurt dışında da benzer şirketler aynı yolda ilerlemektedir. Dolayısıyla bu karar bana göre negatif değil, tam tersi oldukça pozitif bir karardır.

Benim objektif okumam bu şekilde. Piyasa ne der, onu zaman içinde hep beraber yaşayıp görürüz. Ben kımıldamıyorum.

YTD.
    Teşekkürler müzikal amca.

2.  Alıntı Originally Posted by Para Baronu Yazıyı Oku
    Teşekkürler müzikal amca.
    Eywallah yeğen.

3. Son bilancoda vadeli mevduattaki nakti ne kadardi,merak ettim bu faiz ortaminda hacimden oturu mu basacaklar,mevduattan yararlanir diye baskili mi hissettirmeye calisiyorlar

4. Dönem cash king şirketlerinin. Enflasyon muh yüksek borçlu şirketlerinin karını süslese bile hakikat değişmez. Bu sıkılaşma döneminde yeni kredileri nasıl bulacaksın?
    ISMEN de durum farklı hacimlere çok bağımlı. Türbülansı devam edecektir. Gelecek bilançolarında sanayi gibi bozulma beklemiyorum.

Hacim konusunda ise seçimden sonra artış bekliyorum. İlk faiz düşüş cemresi isviçre'den geldi. Küresel sıkılaşma bittiğinde, TR'deki ortadoks politikasını yabancı benimsediğinde para buraya da akacaktır. Biliyorum bu yabancı hikayesini çok dinlediniz. Benim görüşüm böyle

6. "Enflasyon dönemlerinde nakit ve alacakları borçlarından daha fazla olan işletmeler satın alma gücü kaybına uğrarlar, borçları parasal varlıklarından daha fazla olanlar satın alma gücü kazanır."

Enflasyon muhasebesinin ana teması yukarıdaki paragrafta olduğu gibi geçtiğimiz iki yıl boyunca uygulanan düşük faiz politikası sonucu (Nas var ) ismen nakit varlıkları yüksek bir şirket olduğundan yüksek enflasyon düşük faiz politikası sonucu parasal kayıp (satınalma gücü kaybı) yaşadı ancak genel seçimler sonrası artan politika faizleri bugün yapılan son artışla %50 seviyesine ulaştı geldiğimiz noktada piyasa faizleri ile enflasyon arasındaki negatif reel faiz makası oldukça daralmış durumda, bunun sonucu olarak ismen in önümüzdeki süreçte parasal pozisyon kaybı azalacaktır. Önümüzdeki süreçte enflasyon da bir miktar düşer ve reel faiz ortamı oluşursa parasal kazanç oluşacağını düşünüyorum.

Bankalar enflasyon muhasebesi uygulamış olsalar net parasal pozisyon kaybı nedeniyle geçen yıl açıkladıkları kar rakamları en az %50 azalır piyasa bunu bildiği halde bugün banka hisseleri ralli yapıyor. Tamamen algı ile yürüyen bir borsa, bugün İşmen'in bist işlem hacmi 42 milyarın biraz üzerinde oluşmuş, piyasada biraz coşku olunca hacimler zıplıyor. Son olarak enf. muhasebesini bir kenara koyacak olursak önemli olan şirketin nakit yaratma kabiliyeti bu konuda ismen oldukça iyi bir pozisyonda ancak şu da bir gerçek ki geçen yıl bölünme sonrası hisse ciddi bir ralli yaşadı ve hissenin genel karakteri böyle ralliler sonrasında bir süre düzeltme, dinlenme ve güç toplama süreci olarak geçebiliyor.

7. Kendime not : Zamanında iyi para kazandırmasına rağmen, son 7-8 ayda iyice bezdirdi.
    Anlaşılan o ki bir hisseyi sürekli tutmak değil, belli dönemlerde karı realize etmek daha iyi sonuçlar veriyor
    Enerji hisseleride aynı şeyi yaşadı.

2311DRK48G cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Sayfa 301/311 İlkİlk ... 201251291299300301302303 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •