Sayfa 908/1003 İlkİlk ... 408808858898906907908909910918958 ... SonSon
Arama sonucu : 8022 madde; 7,257 - 7,264 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz XX

1.  Alıntı Originally Posted by Sugosu82 Yazıyı Oku
    Borsa 1000 den 7000 e giderken herkesin uçacak bu kağıt diyerek aldığı ; ancak tüm kağıtların 7 katına çıkmasına rağmen bizim aldığımızın eksiye gittiği gibi hissediyorum.

muhtemelen en batık şirket hissesinin bile daha çok getirisi olmuştur
    Bi de crashçinin dediği gibi evde yastık altında saklanıyorsa üff zararlardan zarar beğen

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    11 BOYUT
    Gönderi
    15,493
     Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    Bi de crashçinin dediği gibi evde yastık altında saklanıyorsa üff zararlardan zarar beğen
    Nedenki,çil,çil altınların şıkırtısı yeter

3. Sokak roportaji.

Gencin biri elinde 10 Euro , soyleniyor, butun gun calistim bunu verdiler.

Orada yine bir genc adam, ben insaatciyim diyor, bana gel gunde 1.000-1.500 lira yevmiye vereyim.

Yani 33 -50 Euro veriyor, ustaliga gore.

Bunu izlerken aklima geldi, gecenlerde Karadag ile ilgili bir yapim vardi, Arda Pazir isimli genc bir Youtubber var, cekiyor.

Iki genc Turk vatandasina rastliyor, biri Van'li, digeri Bitlis'li, gitmisler orada insaatlarda calisiyorlar, Ne kadar kazaniyorsunuz dedi, gencin biri cevap verdi ayda 1.400 - 1.500 Euro.

Karadag'in nufusu 620.000.

Istanbul'un en kucuk ilcesinden de kucuk bir ulke.

Asgari ucret 500 Euro, ev kiralari 300-350 Euro.

Ulkenin para birimi Euro, bu gencler mutfak alisverisinde ayda 200 Euro'yu bitiremezsin, biz bugun gittik bir haftalik ihtiyacimizi aldik, 35 Euro tuttu dediler.

O yuzden aklima geldi, bu ulkeye henuz vize yok, ve had safhada insaat iscisi talebi var.

Gerci burasi dolar topigi, ne alaka diyeceksiniz, haklisiniz.

Belki cok caresiz bir iki issizimize faydasi olur diye yazdim.

Ulkemizdeki bu genc issizler icimi cok yakiyor.

4. Evet twitter'a baktım, yükselişi 'gene' herkes bilmiş, ne güzel

Herkes hoca, herkes üstat, herkesin bi akademisi var eğitim paketi neyim satıyor.

Ula herkes hocaysa, öğrenci kim

Bi de çok güzel ablalar var, full estetik, full tırnak...foreksten malı götürüyorlar, hep kendilerinden biz diye bahsediyorlar, her gün her hafta 20 bin dolar falan kazanıyorlar, ve çok yardımsever olduklarından seni de beraber kazanmaya davet ediyorlar, çok iyi kalpli ve çok güzel insanlar....ve tırnakları.

Twitter ilginç, aslında hesabım yok da, Elon Oğlu kısıtladığı için mecburiyetten hesap açtım, yoksa okutmuyor, hesap açmışken de bir iki sağa sola mesaj atıyorsun, cevap vermiyorlar.

Etkileşim matematiğinde problem var twitter'ın, bak orası bence şöyle olmalı dedin mi yüksek takipçili birine, ona o kadar takipçinin önünde saldırmış gibi oluyorsun, halbuki alakası yok. Bir tür kendini gösterme ortamı, ne bileyim bir tür kendini ispat çabası gibi, dayatmaları var.

Elbette herkes için geçerli değil bu, çok iyiler var, çok geniş kitlelere tespitlerini aktarabiliyor, bu anlamda güzel, ama onlar açısından bile, yine mevzu yüzbinlerce insan önünde etkileşimin sıkıntılarına haiz.

Takipçi ve beğeni oranında da abukluklar var, milyonlarca takipçisi var, gayet beğenilesi bir paylaşım yapmış, 300 beğeni misal, geri kalan milyonlar?...

Bi tuhaflık var ya..çözemedim.

Sanki twitter kullanmak için bir ara program olsa, bazılarından gelen her tweeti, bazılarından gelen bazı tweetleri gösteren, ya da bazılarını takip eden hesapları komple engelleyen veya susturan, süper olacak gibi, belki de vardır. Belki de şu ilgi alanları meselesini ben beceremiyorumdur.

Bir de twitter, karakter kısıtından dolayı insanı, bazı uzun kelimeler yerine, daha kısa eş anlamlılarını, veya yakın anlamlılarını veyahut da yerine geçebilecek başka kelimeleri kullanmaya zorluyor, bu da aktarılmak istenen gerçek fikrin, vurgunun, imanın tam aktarılamamasına veya bunda taviz vermeye yol açıyor. Misal, bir Word/Notepad dosyasına uzun uzun yazıp, onu resim olarak niye yazı yerine kullanmıyorlar, galiba program algoritması kelimeleri bu şekilde edit edemeyeceğinden işleyemeyeceğinden veya tercüme edemeyeceğinden olsa gerek. Bir de pratik değil. Ama yine de bazı zamanlar, ihtiyaç olduğunda neden yapılmasın ki diyorsun, ama yok tercih edilmiyor.

Yine de, iletişimdeki bu tekelleşme rahatsız edici.

Bazı programlar dünyayı zaptetti, niye nasıl, arka plandaki devasa serverleri ve sağladıkları hız sayesinde, yoksa zibilyon tane alternatifi var.

Sanırım, bu konuda daha ileri düzey programlar var, insan sosyolojisini, psikolojisini, dinamiklerini çalışıyorlar, analiz edip resmediyorlar, bu oldukça tehlikeli de aslında. Algı yaratmak, propaganda yapmak, alternatif fikirleri kısıtlamak enterne etmek küçültmek v.s.

Elon Oğlu bir sürü şey anlattı anlattı, tespit etmiş devletin nasıl müdahale ettiğini v.s, sonra da baktı ki bi şey olduğu yok, işime bakayım iyisi mi ben dedi bıraktı peşini.

Çin çok katı bu konularda, hep kendi programlarını/sitelerini kullanıyor, bi yandan da aynısını batıya yöneltmeye çalışıyor, bu sefer de batı Çin'e şarlıyor. Tictoc, Huawei, Android meseleleri. Bizse ülke olarak bu konularda başka boyuttayız, hiç bir şey umurumuzda değil.

5. Son dönemde yapılan kaktırmalar emekli memura yapıldı. Bunlara verdiğin para belli bunlardan daha fazla süt çıkmaz. Rant faiz vs den alabileceği bir sürü vergi varken küçüklerin ümügunu sıkarak enflasyon düşmez. 75-80 milyon insan tüketimi bırakırsa işsizlik ve kriz olur. Kalan 8*10 milyon insan da 75-80 milyon insan kadar tüketemez. Yapılacak ilk şey tasarruf devlet tasarruf moduna geçecek bu gözükmüyor ikincisi futbol dahil yüksek kazançtan yüksek vergi buna rant faiz dahil. Bunlar olmadığı sürece benim için ekonomi kötüdür.

6. Seçim sonrası havai fişeklerin ardından, yeni sisteme ayak uydurmak lazım... Her şeyde bir fışkırtma varsa, bir şekilde fışkırtmalara ayak uydurmalıyız, finansal getiri yönünden de

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    6,934
    Abdulkadir Selvi, ''Cumhurbaşkanımız ekonomiyi öyle bir dibe batırdı ki yeni kadro ne yapsa bir gelişme sayılacak'' diyemedi ama oldukça yaklaştı...

http://www.zaytung.com/fotohaberdetay.asp?newsid=414937
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

Sayfa 908/1003 İlkİlk ... 408808858898906907908909910918958 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •