Sayfa 248/392 İlkİlk ... 148198238246247248249250258298348 ... SonSon
Arama sonucu : 3131 madde; 1,977 - 1,984 arası.

Konu: AYEN - Ayen Enerji

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    bursa
    Gönderi
    3,695
    Teknik analiz görev başına.. Al tut sat bekle al tut sat .............zamanı

Redmi Note 4 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

2.  Alıntı Originally Posted by Tengri Han Yazıyı Oku
    Şu bilançonun fiyatlaması bu değil spek
    Haksızlık ediyorsun...
    Yarın ne istiyorsun yap karışmam ama bugünkü fiyatlaman hem yanlış hem acımasız...

saygılar/başarılar
    Tengri üstad,

ayen'de sanki beklentiyi yüksek tuttunuz gibi geliyor bana,

sonuçta bu bilanço ve yeni sermaye ile f/k'sı 9-10'lara denk geliyor hepi topu.

halbuki f/k'sı 3-4 olan ( şaka değil gerçek ) şirketlerin bile yüzüne bakmıyorlar şu dönemde..

It is the average of 5 people in the human environment.

3.  Alıntı Originally Posted by MMF 1 Yazıyı Oku
    Tengri üstad,

ayen'de sanki beklentiyi yüksek tuttunuz gibi geliyor bana,

sonuçta bu bilanço ve yeni sermaye ile f/k'sı 9-10'lara denk geliyor hepi topu.

halbuki f/k'sı 3-4 olan ( şaka değil gerçek ) şirketlerin bile yüzüne bakmıyorlar şu dönemde..

Kısım kısım
    1)Çok yüksek tutmadım aslında...%1-2-3-5 bile yatırımcıya moral verirdi bugün...
    2)Dikkat ederseniz sadece bugüne özel bir yorumdu Orta-uzun vade beklenti oluşturmadım..
    3)Bu speklerin sağı solu belli olmuyor hiç...20 yıldır çözemedim gitti...
    4)Aslında şirket güzel faaliyet karları üretmeye başladı,daha da üretecek gibi ama finansal giderler Net Karı kuşa döndürüyor...
    Bu durumda ne "f" kalıyor nede "k"

saygılar/başarılar
    "Canı kaymak isteyen cebinde manda taşır "

4. yorumunuza aynen katılıyorum üstad,

5.  Alıntı Originally Posted by Tengri Han Yazıyı Oku
    Kısım kısım
    1)Çok yüksek tutmadım aslında...%1-2-3-5 bile yatırımcıya moral verirdi bugün...
    2)Dikkat ederseniz sadece bugüne özel bir yorumdu Orta-uzun vade beklenti oluşturmadım..
    3)Bu speklerin sağı solu belli olmuyor hiç...20 yıldır çözemedim gitti...
    4)Aslında şirket güzel faaliyet karları üretmeye başladı,daha da üretecek gibi ama finansal giderler Net Karı kuşa döndürüyor...
    Bu durumda ne "f" kalıyor nede "k"

saygılar/başarılar
    yorumunuza aynen katılıyorum üstad,

ek olarak şunu söylemeliyim ki; aslında olayın özü pozisyonların çarpışması şeklinde cereyan ediyor sanki.

spek, büyük oyuncular yada adlarına ne dersek diyelim elinde yüklü miktarda hisse olanlar pozisyonları neyi gerektiriyor ise o şekilde hareket ediyorlar. hisselerin ya da borsanın yukarı gitmesini istiyorlarsa ne kadar olumsuz haber,veri vs.. gelirse gelsin atları bayır yukarı sürüyorlar ve diğer katılımcıları da bir şekilde bu psikoloji içerisine dahil ederek potansiyel müşterilerini (k.y) hazır hale getiriyorlar ve bunun adına da eğer yerseniz "golden cross" diyorlar.

birde bunun tersi var ve o zamanda ne kadar olumlu haber, veri vs.. gelirse gelsin bu seferde atları son sürat bayır aşağı sürüyorlar(zaten potansiyel müşteriler (k.y) hazırda bekliyor.) ve bunun adına da yine eğer yerseniz "death cross" diyorlar.

daha uzun yazabilirim ama olayın hülasası bu bence..

6. İster bilançodaki Maddi Duran Varlıklar :2,1 milyar tl isterseniz bilançodaki finansal borçlar 1.9 milyar tl üzerinden gidelim..
    Patron bu kadar para harcamış şirketi bugünlere getirebilmek için...
    Bugün politika faizi %19,75
    Bankaya bugün 1,9 ve 2,1 milyar tl ile gitseniz size kemiksiz %25 e yakın mevduat faizi verirler
    Hadi biz %20 alalım...
    2,1x0,2 veya 1,9x0,2=380 milyon tl faiz alırsınız sıfır riskle...
    Peki bu şirketin ürettiği nakit ne kadar?
    Benim yıl sonu faaliyet karı beklentim 220 milyon tl+70 milyon tl de amortisman var etti mi size 290 milyon tl...
    Şirketin üretmesini beklediğimiz nakit mevduat faizinin çok gerisinde...
    O kadar sinir stres de cabası...
    Satayım dese alıcı çıkar mı?
    İyi fiyat verir mi?
    Enerji sektörüne yatırım yapanlar bugünleri tahmin edebilselerdi tövbe girmezlerdi herhalde ...
    Yada çok yanlış zamanda yatırım yaptılar
    Tam kur ve faizlerin artmaya başladığı zamanlar da

saygılar/başarılar

7.  Alıntı Originally Posted by Tengri Han Yazıyı Oku
    İster bilançodaki Maddi Duran Varlıklar :2,1 milyar tl isterseniz bilançodaki finansal borçlar 1.9 milyar tl üzerinden gidelim..
    Patron bu kadar para harcamış şirketi bugünlere getirebilmek için...
    Bugün politika faizi %19,75
    Bankaya bugün 1,9 ve 2,1 milyar tl ile gitseniz size kemiksiz %25 e yakın mevduat faizi verirler
    Hadi biz %20 alalım...
    2,1x0,2 veya 1,9x0,2=380 milyon tl faiz alırsınız sıfır riskle...
    Peki bu şirketin ürettiği nakit ne kadar?
    Benim yıl sonu faaliyet karı beklentim 220 milyon tl+70 milyon tl de amortisman var etti mi size 290 milyon tl...
    Şirketin üretmesini beklediğimiz nakit mevduat faizinin çok gerisinde...
    O kadar sinir stres de cabası...
    Satayım dese alıcı çıkar mı?
    İyi fiyat verir mi?
    Enerji sektörüne yatırım yapanlar bugünleri tahmin edebilselerdi tövbe girmezlerdi herhalde ...
    Yada çok yanlış zamanda yatırım yaptılar
    Tam kur ve faizlerin artmaya başladığı zamanlar da

saygılar/başarılar
    Aslında vaktiyle o zamanki Ekonomi Bakanı sn. Mehmet Şimşek döviz ile borçlanmayın diye defaatle piyasaya mesaj vermişti ama havalar güzel olduğu için mesaj dikkate alınmayarak gözardı edilmişti.

Açıkçası kurların bu kadar yükselmesi kahir ekseriyet tarafından da beklenen bir şey değildi.

Ha bu ortam kendi kendine mi oluştu, elbette hayır.

Ne zaman ki bütçede olmayan parayı (emeklilere bayram ikramiyesi olayı ) harcayacağımızı ilan ettik, işte o zaman piyasa kendince pozisyonunu almaya başladı,
    sonrası da herkesçe malum zaten.

fazla söze gerek yok, hal-i pür melalimiz ortada..

8. Ayen elektriği YEKDEM kapsamında satıyor da şimdilik durumu kurtarıyor...
    7,3 dolar cent yani 41 krş kwh dan satıyor devlete
    Ayen bazı santrallerinin 3-4-5 sene oldu Yekdem kapsamına gireli...
    Devlet 10 yıl garanti ediyor Yekdem i...
    5 sene sonra anlaşma bitti mi spot piyasada umduğu değil bulduğu fiyata TL ile satacak elektriği...
    Bugün spot piyasa da elektriğin kwh ı 31 krş kwh civarı
    Sektör de o kadar arz fazlası oluştu ki devlet istediği gibi yön verebiliyor spot piyasa da elektrik fiyatlarına ve/veya devlet istemediği sürece spot piyasada fiyat 1 krş bile artamaz...
    Devlet nasıl mı fiyatları baskılıyor?
    Elinde Tr deki toplam kurulu gücün hala %17-20 civarında santral var..
    Fiyatlar yukarı gitme isteği gösterdiği anda elindeki santrallerden basıyor sisteme elektiriği ucuz pahalı demeden..
    Özel sektör satmıyorum dese elektrik stoklananabilen birşey değil,ürettiğini sisteme vermek zorunda...
    Birlik olup devlete direnseler,satmıyoruz elektriği deseler hem kamuoyu baskısından çekinirler,hem de Reis onların g.tünü keser...

"Kişisel Bilgi:Aslında çok fazla argo kullanmıyorum/sevmiyorum ama burda cuk diye oturdu sanırım.Gene de özür dilerim"

saygılar/başarılar

Sayfa 248/392 İlkİlk ... 148198238246247248249250258298348 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •