Sayfa 372/392 İlkİlk ... 272322362370371372373374382 ... SonSon
Arama sonucu : 3131 madde; 2,969 - 2,976 arası.

Konu: AYEN - Ayen Enerji

1. Sosyal medyada paylaşılanlara göre faaliyet raporunda yer alan GES projesi bitmiş gibi, şirketten ses yok şu an.

Çaypınar GES
    Sermaye ve oy hakları yönünden %100 oranında hissedarı bulunduğumuz Bağlı Ortaklığımız Ayen Ostim Enerji Üretim A.Ş. tarafından, Balıkesir ili, Kepsut İlçesi sınırları içerisinde tesis edilmiş olan 25,2 MWm/24 MWe kurulu gücündeki Çaypınar RES projesi için verilen 19.03.2020 tarihli ve EÜ/9249-14/04467 numaralı üretim lisansımızın birden çok kaynaklı üretim tesisine dönüştürülmesi kapsamında yardımcı kaynak olarak 5,5009 MWm GES (Güneş Enerjisi Santrali) kurulmak suretiyle tesisimizin toplam kurulu gücünün 30,7009 MWm/ 24 MWe yükseltilmesi talebimiz, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından uygun bulunmuş olup, lisansımız revize edilmiş ve 22.10.2021 tarihinde şirketimize teslim edilmiştir. Yatırım çalışmaları devam etmektedir.

2. Ben bildiklerimi yazayım.

3. çeyrek satışlar kapandı zaten. O bölgelerde 4. çeyrek çok iyi yağmur yağıyor. Su miktarı satışları etkiliyor. 4 çeyrekteki fiyatlar tam sabit değil yani tamamıyla bitmiş değil satışlar.

450-500 üzeri zaten çok sürdürülebilir değil.

Bu arada parlamento 180EUR tavan teklif edilmiş ama reuters'teki son haberde güneş rüzgar nükleer olarak geçiyor. Tabi bu kesin suyun olmadığını göstermiyor, belki yazma gereği duymamışlardır. Emin değilim.

Bu fiyata itiraz eden ülkeler olacakmış. Özellikle bu şekilde enerji üretip satan ülkeler itiraz edeceklermiş.

AB üyesi olmadıkları için Arnavutluk'taki firmaları direkt bağlamıyor bu doğru ama piyasa fiyatını etkileyeceği için dolaylı yoldan etkilenir illa ki.

Karar kabul edilse dahi 1 Ekim itibariyle mi yoksa 1 Ocak itibariyle mi uygulanacak bu da net değil.

Her halükarda firma çok iyi bilanço açıklayacak. Enerji firmalarının hali hazırdaki FK'larına göre bizim FK'mız mutlaka çok düşük kalacak.

Son olarak, bugün teklif verildi, fiyat yazıldı yani beklenti gerçekleşti. Bence düşüş duracak ve 30 Eylül'e kadar zig zaglarla gideceğiz. Bilanço tahminleri gelince de bilançoyu fiyatlayacağız. Bu rakamdan mal vermenin doğru olmadığını düşünüp ortaklığı sürdürmek bence en mantıklısı.

İyi geceler.

https://www.youtube.com/watch?v=hHSmBJk6w0c

Bugün saat 8.20'den sonrasındaki kısmı izleyebilirsiniz.
    Genel notlarım, Avrupada 180 euro limit belirlenirken savaş öncesi en iyi fiyat buralarda olduğundan 180 belirlenmiş.
    Düşük maliyetli olanlara vergilendirme yapılacak, fakat bu vergi tutarı yatırım iştahını kısmayacak şekilde belirlenecek.
    Henüz zaten tartışma aşamasında kararın alınmasına daha zaman var.

Alıntı Originally Posted by da12knes Yazıyı Oku
    https://www.youtube.com/watch?v=hHSmBJk6w0c

Bugün saat 8.20'den sonrasındaki kısmı izleyebilirsiniz.
    Genel notlarım, Avrupada 180 euro limit belirlenirken savaş öncesi en iyi fiyat buralarda olduğundan 180 belirlenmiş.
    Düşük maliyetli olanlara vergilendirme yapılacak, fakat bu vergi tutarı yatırım iştahını kısmayacak şekilde belirlenecek.
    Henüz zaten tartışma aşamasında kararın alınmasına daha zaman var.
    evet ama AYEN 'e vergi konması için Arnavutluğun bunu yapması lazım.. Arnavutluk AB üyesi değil. dolayısıyla hem piyasada oluşan fiyattan satacak hem de vergi vermeyecek diye düşünüyorum..

5. Bu sabah yatırımcı ilişkilerini aradım . İlgili kişi Arnavutluk AB üyesi olmadığı için bizi bağlamıyor bu karsr dedi . 180 euro bile oldulça iyi bir fiat dedi. Daha önce 20 eurolarda satıldığı düşünülürse bu fiat bile çok çok iyi dedi..Ama Bu kararlar AB üyesi olmayan Arnavutluğu bağlamıyor dedi

6.  Alıntı Originally Posted by King Levent Yazıyı Oku
    evet ama AYEN 'e vergi konması için Arnavutluğun bunu yapması lazım.. Arnavutluk AB üyesi değil. dolayısıyla hem piyasada oluşan fiyattan satacak hem de vergi vermeyecek diye düşünüyorum..
    vergiyi gaz ile elektrik üreten firmalardan alacaklar. (%33 katılım payı gibi bir şey)
    yenilenebilir ile üretenlere ise tavan fiyat uygulama teklif edildi. ab üyesi olmadığı için direkt etkilemese de dolaylı yoldan illa ki etkileyecektir bunun kaçarı yok.

önümüzde bir kaç soru var.
    teklif oylamada kabul edilecek mi? - karşı çıkan ülkeler olacak
    kabul edilirse fiyatlar ne olacak? - her farklı yöntemle üreten üreticinin farklı maliyeti vardır illa ki
    uygulanma tarihi ne olacak? - ekimden itibaren de olabilir ocaktan itibaren de.

30 Eylül'e kadar zig zag'larla gideriz.

Alıntı Originally Posted by balina Yazıyı Oku
    Bu sabah yatırımcı ilişkilerini aradım . İlgili kişi Arnavutluk AB üyesi olmadığı için bizi bağlamıyor bu karsr dedi . 180 euro bile oldulça iyi bir fiat dedi. Daha önce 20 eurolarda satıldığı düşünülürse bu fiat bile çok çok iyi dedi..Ama Bu kararlar AB üyesi olmayan Arnavutluğu bağlamıyor dedi
    Hiç etkilememe ihtimali bana gerçekçi gelmiyor şöyle ki piyasada satılan elektrik 180 ken AYEN ben sana 500'den veriyorum mu diyecek? Çok aklıma yatmadı açıkçası.

180 euro kötü görünmüyor ama 180'e rağmen bir de vergi ödemesi gibi bir konu çıkarsa o zaman daha düşüğe geliyor.

Yatırımcı ilişkilerinin bu kadar net bilgi vermesine rağmen hissenin bu denli sert düşmesinin 2 sebebi olabilir
    Ya yatırımcı ilişkileri yanılıyor ki yanılmaması lazım
    Ya da kötü haberi fırsat bilip piyasaya dağılmış malı topluyorlar.

Alıntı Originally Posted by KWN Yazıyı Oku
    vergiyi gaz ile elektrik üreten firmalardan alacaklar. (%33 katılım payı gibi bir şey)
    yenilenebilir ile üretenlere ise tavan fiyat uygulama teklif edildi. ab üyesi olmadığı için direkt etkilemese de dolaylı yoldan illa ki etkileyecektir bunun kaçarı yok.

önümüzde bir kaç soru var.
    teklif oylamada kabul edilecek mi? - karşı çıkan ülkeler olacak
    kabul edilirse fiyatlar ne olacak? - her farklı yöntemle üreten üreticinin farklı maliyeti vardır illa ki
    uygulanma tarihi ne olacak? - ekimden itibaren de olabilir ocaktan itibaren de.

30 Eylül'e kadar zig zag'larla gideriz.
    Ben gönderdiğim videoda Gökhan Şen'in açıklamalarına baktığımda yenilenebilirlerden ek katkı alınacağını anladım, bu tutarın da şirketleri yatırımdan vazgeçirecek kadar büyük olmayacağını. Bir dinleyin isterseniz.

Sayfa 372/392 İlkİlk ... 272322362370371372373374382 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •