Sayfa 373/392 İlkİlk ... 273323363371372373374375383 ... SonSon
Arama sonucu : 3135 madde; 2,977 - 2,984 arası.

Konu: AYEN - Ayen Enerji

1. Sn.balina ulaşılamaz şirketin ulaştığınız numarasını yazarmisiniz rica etsem ..bunun ile ilgili bir kap isteğiniz olmadı mı acaba ?

2.  Alıntı Originally Posted by Adil Cevaz Yazıyı Oku
    Sn.balina ulaşılamaz şirketin ulaştığınız numarasını yazarmisiniz rica etsem ..bunun ile ilgili bir kap isteğiniz olmadı mı acaba ?
    Kap konusunda çok ısrar ettim..Şirketimizi bağlamıyor bu kararlar diye gönderin dedim ama bizi ilgilendiren bir konu değilki dedi..Cenk Bey Yatırımcı ilişkilerine bakan çok bilgili ve kibar bir arkadaş... 0312 445 04 64 den yatırımcı ilişkileri cenk bey derseniz hemen bağlıyorlar. Sabah 9.30 da aradım..Belki bir kaç arkadaş arayıp aynı Kap talebini iletirseniz belki gönderirler. Belliki onlarda rahatsız olmuş. Yani hisse söylentiler neticesinde 1 haftada %50 düştü..

3. Başka bir konu ise vadeli kontratlarla ileriye dönük üretilecek elektriğin kontratlarla satılması..Borsalarda bu işlemlerde çok oluyor. Bu konuda vadeli işlemlerle ileriye dönük kontratlarla elektrik satışının yapıldığı konusundada bir takım bilgiler var..Bekleyip göreceğiz.

Ayen Energji Trading SHA,
    Ayen –ALB SHA
    Ayen Renewable Energy SHA
    Ayen Energy Trading D.O.O. Sırbistan

bu şirketler eneri al sat işleri yapan grup şirketleri.. forward kontratlarla vadeli fiyatı 400mwh gibi fixledilerse ihya oluruz. ben henüz bu 200 euro /mwh civarı fiyatların tam yansımadığını düşünüyorum ve Q3 ve Q4 de asıl güçlü çeyrek bilançoları bekliyorum.
    Mevsimsel olarak da Arnavutluk HES yzde80 verimle çalışmış malum yaz ayı.. şimdi orada yağışlarda başladı sonbahar kış üretimi coşabilir.
    YTD

5. bu akşam info yatırım youtube kanalında yunus şahin ayen için güzel şeyler söyledi. geri sarıp izleyin isterseniz. hatta konuşmanın sonunda buradan döner, alınır’a yakın ifadeler kullandı.

6.  Alıntı Originally Posted by KWN Yazıyı Oku
    bu akşam info yatırım youtube kanalında yunus şahin ayen için güzel şeyler söyledi. geri sarıp izleyin isterseniz. hatta konuşmanın sonunda buradan döner, alınır’a yakın ifadeler kullandı.
    İnfo dün ve bugün 1 milyon lot Ayen sattı.. Acaba bankalarda margin call yiyen bir hesapmı acaba ??

Alıntı Originally Posted by da12knes Yazıyı Oku
    Hiç etkilememe ihtimali bana gerçekçi gelmiyor şöyle ki piyasada satılan elektrik 180 ken AYEN ben sana 500'den veriyorum mu diyecek? Çok aklıma yatmadı açıkçası.

180 euro kötü görünmüyor ama 180'e rağmen bir de vergi ödemesi gibi bir konu çıkarsa o zaman daha düşüğe geliyor.

Yatırımcı ilişkilerinin bu kadar net bilgi vermesine rağmen hissenin bu denli sert düşmesinin 2 sebebi olabilir
    Ya yatırımcı ilişkileri yanılıyor ki yanılmaması lazım
    Ya da kötü haberi fırsat bilip piyasaya dağılmış malı topluyorlar.
    piyasada satılan elektrik fiyatına AB komisyonu müdahele edemez. sadece fahiş kar ettiğini düşündükleri yenilenebilir enerji üreticilerinden 180 euro/ mwh üstü satışların montanı kadar para kesip 150 milyar euro toparlayıp bunu AB hanehalkı ve enerji girdi kalemi yoğun sanayi şirketlerine hibe olarak dağıtacaklar.
    benim tahminim hem macar borsasında 250-500 euro/mwh fiyatlar oluşmaya devam edecek hem de AYEN AB üyesi olmadığından extra gelir konusunda haraca bağlanmayacak. bu konuda çok ingilizce makale okudum ama 30 eylülü bekleyip tam olarak ne yumurtlayacaklarını görmek durumundayız.
    Ek olarak şimdiden bu yasaya itiraz eden AB yerleşik yenilenebilir enerji üreticileri var.

hem 180 euro fiyata sınır getirme hem de AB içi yenilenebilir enerji firmalarından vergi almak gibi çift tırpan asla yok ve hiç bi haberde geçmiyor.
    zaten enflasyonu görmüşler ve 180 euro OK olmalarının sebebi Rusyanın AB ambargosu öncesi fiyatın orada şekillenmesi..

bir de futures piyasasında enerji satan şirketlerin fiziksel teslimat yapamama riskine karşı takasa yatırdıkları bi kolateral var. enerji fiyatları artınca, bazı eneri şirketleri bizde bu kolaterali ayıracak para yok, ama vadeli de satmak istiyoruz diye üstüne AB den destek istemişler. likidite tarafı için de yardım gelecek bazı AB enerji üreticilerine.
    kolateral teminat, vadeli elektrik piyasasında satış yapıp bi sebeple zamanı gelince şirket o elektrği teslim edemezse, takasa o parayı teminat olarak koyuyor.

8. En kötüsünü diyeyimmi arakadaşlar eğer bu 180 euro yu sabitlerlerse şirket yönetiminin görüşünü söyliyeyim..Biz bu fiatı davul zurna la karşılayıp düğün dernek yaparız diyorlar..20 euro lara elektrik sattığımız zamanlar oldu diyorlar..

Sayfa 373/392 İlkİlk ... 273323363371372373374375383 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •