Sayfa 388/392 İlkİlk ... 288338378386387388389390 ... SonSon
Arama sonucu : 3132 madde; 3,097 - 3,104 arası.

Konu: AYEN - Ayen Enerji

1. kadim dostum yine bilançon beni yanıltmadı.artık yüksek bir temettü hakkımız.....y.t.d.

2. Ayen’de son çeyrek favök 3. çeyreğe göre stabildi, net karda ise düşüş vardı. Favökün stabil kalmasının nedeni Arnavutluk’un tüm 2022 yılı gelirleri için bizdeki auf’a benzer 500 milyon TL kesinti yapması. Net karın düşmesinin nedeni ise 4. çeyrekte Euro’daki artış. 2023 1. çeyrekte hem euroda artış yok. Hem de zorunlu katkı tek çeyreklik olacak ya da hiç olmayacak. Ayrıca Arnavutluk’taki hes’lerin en verimli olduğu çeyrek ise 1. çeyrek. Tüm bu bilgiler doğrultusunda eğer 2022’deki yüksek fiyattan elektrik satışı devam ederse son çeyreğin çok üstünde net kar gelmesi muhtemel gibi gözüküyor. Dün İş yatırım sahadaydı bugün ortalarda gözükmedi. İki ay sonra hem bilanço hem seçim var ama faaliyetleri ve gelirleri büyük oranda döviz bazlı bir şirket için bunun pek bir önemi yok. Borsa için ise maalesef çok önemi var.

3. Bilanço net karı beklentimin altında geldi. Ancak borsadaki diğer enerji şirketlerine göre oldukça iyi.. Kasada 2 milyar a yakın nakit birikmiş. Oldukça iyi. Aydıner inşaattan alacak olan paradan 602 milyondu..325 milyon tl ödenmiş.. Sanırm borsada sattıkları 5.5 milyon lot hissenin parasıdır..Bu iyi bir gelişme..Diğer taraftan Aydıner İnşaatın satmayı planladığı daha 8.5 milyon lot hisse var.. Buda tahtada baskı oluşturuyor ve oyuncuların tahtada trade yapmasını engelliyor.Bunun sonucunda hisseye ilgi oldukça azaldı..BOFA son 1 ayda 2 milyon lot mal sattı ve Citi nin takası 1.4 milyona geriledi Deutshe deki takas ise sıfır..Uzun aradan sonra ilk defa Yatırım fonu 625 bin lot mal aldı ( İş Yatırım )

4.  Alıntı Originally Posted by balina Yazıyı Oku
    Bilanço net karı beklentimin altında geldi. Ancak borsadaki diğer enerji şirketlerine göre oldukça iyi.. Kasada 2 milyar a yakın nakit birikmiş. Oldukça iyi. Aydıner inşaattan alacak olan paradan 602 milyondu..325 milyon tl ödenmiş.. Sanırm borsada sattıkları 5.5 milyon lot hissenin parasıdır..Bu iyi bir gelişme..Diğer taraftan Aydıner İnşaatın satmayı planladığı daha 8.5 milyon lot hisse var.. Buda tahtada baskı oluşturuyor ve oyuncuların tahtada trade yapmasını engelliyor.Bunun sonucunda hisseye ilgi oldukça azaldı..BOFA son 1 ayda 2 milyon lot mal sattı ve Citi nin takası 1.4 milyona geriledi Deutshe deki takas ise sıfır..Uzun aradan sonra ilk defa Yatırım fonu 625 bin lot mal aldı ( İş Yatırım )
    Arnavutluk’a ödeme yapılacağı için son çeyreğe gider yazılmış. Diğer üç çeyreğin gideri de son çeyreğe yazıldığı için favök ve net kar 3. çeyreğe göre düşük gibi görünüyor ama aslında en iyi çeyrek 4. çeyrek. Eğer bunlar işinin ehli ise 1. çeyrek için de yüksek fiyattan elektrik satışı yapmışlardır ve 1. çeyrekte tarihi kar görürüz. (Bir ara 400 Euro’nun üstüne çıkmıştı fiyatlar. Ayrıca Arnavutluk’a yapılan ödemeler, fiyat belli bir miktarın üstüne çıkarsa aradaki farkın yarısı şeklinde. Türkiye’de aradaki farkın hepsini devlet alıyor. Yani Arnavutluk daha toleranslı.) Arnavutluk’a ödeme işi olmasa 2022 son çeyrek ve 2023 ilk çeyrekte toplam iki milyar kar gibi uçuk bir rakam görebilirdik.

5.  Alıntı Originally Posted by meteor78 Yazıyı Oku
    Arnavutluk’a ödeme yapılacağı için son çeyreğe gider yazılmış. Diğer üç çeyreğin gideri de son çeyreğe yazıldığı için favök ve net kar 3. çeyreğe göre düşük gibi görünüyor ama aslında en iyi çeyrek 4. çeyrek. Eğer bunlar işinin ehli ise 1. çeyrek için de yüksek fiyattan elektrik satışı yapmışlardır ve 1. çeyrekte tarihi kar görürüz. (Bir ara 400 Euro’nun üstüne çıkmıştı fiyatlar. Ayrıca Arnavutluk’a yapılan ödemeler, fiyat belli bir miktarın üstüne çıkarsa aradaki farkın yarısı şeklinde. Türkiye’de aradaki farkın hepsini devlet alıyor. Yani Arnavutluk daha toleranslı.) Arnavutluk’a ödeme işi olmasa 2022 son çeyrek ve 2023 ilk çeyrekte toplam iki milyar kar gibi uçuk bir rakam görebilirdik.
    Aynen sayın meteor ben 2022 yılı net karını 2 milyat cıvarı bekliyordum.. ancak euro daki artışta karı törpüledi finansal giderlere biraz fazla yansımış..

6.  Alıntı Originally Posted by balina Yazıyı Oku
    Aynen sayın meteor ben 2022 yılı net karını 2 milyat cıvarı bekliyordum.. ancak euro daki artışta karı törpüledi finansal giderlere biraz fazla yansımış..
    Bu şirket için net kara değil de favök veya nakit akışına bakmak daha doğru olabilir. Yurt içindeki döviz borcundan dolayı zarar yazıyor ama yurt dışında tuttuğu dövizden kar yazmıyor. Şirketin 2022’de ürettiği nakit iki buçuk milyar TL civarında. Favök daha da yüksek.

7. Tüm enerji hisseleri düşüyor..Ancak Ayen biraz fazla düşüyor gibi.. Patron satışı hisseye ilgiyi azalttı. Alan ve satan aracı kurumların lot adedi 50-60 bini geçemiyor..işlem hacmi çok düşük..kademeler çok zayıf..

Sayfa 388/392 İlkİlk ... 288338378386387388389390 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •