Sayfa 194/392 İlkİlk ... 94144184192193194195196204244294 ... SonSon
Arama sonucu : 3132 madde; 1,545 - 1,552 arası.

Konu: AYEN - Ayen Enerji

1.  Alıntı Originally Posted by Tengri Han Yazıyı Oku
    Bedelli den 1 hisseyi kaçtan alırım demekle neyi kast ettiğinizi tam anlamadım ama rüçhan tahtası kaçtan açılacaksa kast ettiğiniz
    Rüçhan Fiyatı formülü=R fiyatı=Bölündüğü günkü hisse fiyat- ((Bölündüğü günkü hisse fiyatı+bedellide yatırılan para/yeni hisse adedi))
    Ayen bugün 2,18 den bölünse Rüçhan tahtası=R fiyatı=2,18-((2,18-0,36)/1,36)
    R fiyatı=0,85 krş

saygılar/başarılar
    Şimdi bu hesaplayamaya yanlış diyebilirler...
    Rüçhan tahtasında ilk gün R fiyatının 0,85 tl olarak açılacağına itiraz edenler olabilir...
    Haklı da olabilirler
    Rüçhan hakkı 1 tl olarak açıklanmışken nasıl 85 krş dan rüçhan tahtası açılabilir ilk gün?
    Teknik olarak mümkün olmaması gerekir...Teknik olarak bedelli iptal olur diyenler de çıkıyor

Benim açıklamam;
    1)Valla bende bilmiyorum...Ayen bedellisi ile bende yaşayıp öğreneceğim...
    2)Hisse fiyatının kendini yukarı atmak isteyeceği yönünde..Ne demiştik yukarda?İlk gün için R fiyatı hesaplanırken hisse fiyatı baz alınıyor.2,18 den bölündüğünde R fiyatı 0,85 tl olduğuna göre bu hisse en az 2,80 tl den bölünmeye girsin ki R Fiyatı=2,80-(2,80-0,36)/1,36=1,01 olsun....
    3)Belkide benim R formülüm yanlışdır....
    Seç beğen al....

Çok önemli not:R konusunda çok acemiyim...

saygılar/başarılar
    "Canı kaymak isteyen cebinde manda taşır "

2. Sayın tengri han cevabınız için çok teşekkür ederim.Zahmet verdim size.

3. R fiyatını mantığı şudur:Hiç bir şey yoktan var olamaz,vardan yok olamaz...(bir yaratacının olduğuna bende inanıyorum ama o buranın konusu değil...)
    Bu mantıkla bedelli sermaye artışına katılmazsanız (ltf burdan sonrasına dikkat buyurunuz)sermayeniz yok olamaz/azalamaz

Şimdi yukardaki arkadaşın 1800 lot ve 4,26 maliyetinden hareketle açıklayalım...
    Yatırdığı sermayenin bugünkü değeri ne?
    2,18x1800=3.924 tl
    Bedelli sermaye arttırımına katılmazsa sermayesi azalamaz,sadece lot sayısı sabit kalır,yani Ayen sermayesi içinde ki payı azalır..Oran olarak azalır.
    2,18 den bölünürse bedelliden sonra hisse fiyatı 1,86 tl olacağına göre ve lotu sabit kalacağına göre yeni sermayesi 1800x1,86=3.348 tl olur

3924-3348=576 tl sermaye kaybına uğramaması için ona verilen 648 adet rüçhan hakkını 576/648=0,88 tl den satabilmesi gerekir...

Bizde yukardaki formulde 0,85 tl bulmuştuk
    0,88 e yakın...

Benim anlamadığım kısım Rüçhan kullanım hakkı 1 tl ilan edilmişken ilk gün Rüçhan tahtasının nasıl 0,85 veya 0,88 den açılacağı?
    İşte burada bilgi bende de yetersiz kalıyor....

saygılar/başarılar

4. Ne oldu ki % 10 yaptı birden.

6.  Alıntı Originally Posted by Tengri Han Yazıyı Oku
    Şimdi bu hesaplayamaya yanlış diyebilirler...
    Rüçhan tahtasında ilk gün R fiyatının 0,85 tl olarak açılacağına itiraz edenler olabilir...
    Haklı da olabilirler
    Rüçhan hakkı 1 tl olarak açıklanmışken nasıl 85 krş dan rüçhan tahtası açılabilir ilk gün?
    Teknik olarak mümkün olmaması gerekir...Teknik olarak bedelli iptal olur diyenler de çıkıyor

Benim açıklamam;
    1)Valla bende bilmiyorum...Ayen bedellisi ile bende yaşayıp öğreneceğim...
    2)Hisse fiyatının kendini yukarı atmak isteyeceği yönünde..Ne demiştik yukarda?İlk gün için R fiyatı hesaplanırken hisse fiyatı baz alınıyor.2,18 den bölündüğünde R fiyatı 0,85 tl olduğuna göre bu hisse en az 2,80 tl den bölünmeye girsin ki R Fiyatı=2,80-(2,80-0,36)/1,36=1,01 olsun....
    3)Belkide benim R formülüm yanlışdır....
    Seç beğen al....

Çok önemli not:R konusunda çok acemiyim...

saygılar/başarılar
    Hem vallahi
    Hem billahi
    Hem tillahi Aydıner lerle alakam yok....
    Tanımam etmem
    Bugün kendimi çok takdir ettim ama....
    Ben yazdıktan 3 saat sonra iptal edildi bedelli
    Çok da bilerek yazmamıştım
    Belkide benim yazdıklarımla uzaktan yakından alakası yoktur ama ben genede KENDİMİ TAKDİR ETTİM....

saygılar/başarılar

7. Anlık resim ve Pasta paylaşabilirmisinz . selamlar

Sayfa 194/392 İlkİlk ... 94144184192193194195196204244294 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •