Sayfa 265/392 İlkİlk ... 165215255263264265266267275315365 ... SonSon
Arama sonucu : 3133 madde; 2,113 - 2,120 arası.

Konu: AYEN - Ayen Enerji

1. Şirketin ana finansal trendini şu rakamlar özetlemektedir :
    20.09.2018 de
    net borç/Özkaynak oranı 3,50 iken
    Brüt kar marjı : %27
    Faaliyet kar marjı : %30
    Vafök marjı :%38

30.09.2019 da
    Net borç/Özkaynak oranı 2,28 dir (şirket bedelli ve diğer imkanları ile borcunu azaltmıştır)
    Brüt kar marjı %40
    Faaliyet kar marjı : %37
    Vafök marjı : %50

Kaynak :faaliyet raporu sayfa 7

Bu marjlar ve gidişat bence gayet olumlu .
    Peki kar niçin daha iyi olmadı ?

Sorunun cevabı yine faaliyet raporu sayfa 6 da mevcut .

2018 yılı 3. Çeyrekte
    HES+Res lerin toplam elektrik üretimi
    813.659.245 kwh

2019 yılı 3. Çeyrekte
    Aynı HES+Res ler 712.735.088 kwh üretim yapabilmiş .

Bir başka ifade ile Geçen yıl 3. Çeyrekten 100.924.157 kwh daha az elektrik üretebilmiş şirket . Bu düşüş HES lerden (Türkiye+Arnavutluk) gelmiş . RES ler geçen yola göre daha iyi üretim yapmış fakat HES lerin üretimlerindeki düşüş o kadar büyük ki bunları kapatamamış .

Yağmurlar ve kar (Türkiye ve Arnavutluk havzalarında) biran önce başlarsa bu olumsuzluk bir nebze telafi edilebilir.YTD

2. Yatırım planımda yer alan Çaypınar RES (24 mw kurulu güç) yatırımının biran önce yapılması ve devreye alınması , ayrıca Mordoğan RES kapasite artırım konusunda olumlu sonuç alınması durumunda şirketin daha da iyi seviyelere geleceğini düşünüyorum . Bunlar benim görüşlerim ,YTD.

3.  Alıntı Originally Posted by çulsuz Yazıyı Oku
    o kar rakkamı beklenseydi 4.50 fiyatta olurdu şuan.gelincede yukarıdaki boşluğu kapatırlardı.burada durduğuna göre kar 45 55 arası tahminim...çünkü ayende bilanço hep önceden satın alınıyor...y.t.d.
    nokta....y.t.d.

4. ayen bu bilançoyla yeni bir viraja girdi.12 aylık kar çok ama çok daha iyi olur.y.t.d.

5.  Alıntı Originally Posted by Hotas Yazıyı Oku

2018 yılı 3. Çeyrekte
    HES+Res lerin toplam elektrik üretimi
    813.659.245 kwh

2019 yılı 3. Çeyrekte
    Aynı HES+Res ler 712.735.088 kwh üretim yapabilmiş .

Bir başka ifade ile Geçen yıl 3. Çeyrekten 100.924.157 kwh daha az elektrik üretebilmiş şirket . Bu düşüş HES lerden (Türkiye+Arnavutluk) gelmiş . RES ler geçen yola göre daha iyi üretim yapmış fakat HES lerin üretimlerindeki düşüş o kadar büyük ki bunları kapatamamış .

Yağmurlar ve kar (Türkiye ve Arnavutluk havzalarında) biran önce başlarsa bu olumsuzluk bir nebze telafi edilebilir.YTD

Sn Hotas
    Sizde bir süredir başlığı takip ediyorsunuz...
    Daha önce tartışmışdık hatırlarsanız....
    2018 yılındaki Arnavutluk üretiminin hormonlu olduğunu belirtmiştik...
    Normal olan üretim bu seneki üretim rakamlardır...

saygılar/başarılar
    "Canı kaymak isteyen cebinde manda taşır "

6. Bakın tekrar tekrar ifade ediyorum ben faaliyet karına odaklanmış durumdayım...
    Çeşitli nedenlerden dolayı uzun zamandır net kar tahmini yapmıyorum...

saygılar/başarılar

7. Sn.Tengri Han,

Yazımda da belirttiğim gibi hem Türkiye’deki hem de Arnavutluk daki HES lerde geçen yıl 3.çeyrek e göre düşüş var.

Arnavutluk yatırımının devreye alınması Aralık 2017 diye hatırlıyorum (emin değilim) . Bu bilgi doğru ise bahsettiğiniz hormonlu üretim 2018 in 1.çeyrek elektrik üretiminde hormonlu bir etkisi olabilir (ki olmuştur, siz bu konuda birkaç defa yazdınız ) . Bu hormonlu üretim etkisinin 2018 3. Çeyrek üretim miktarlarında olması bence mümkün değildir . Bu seneki 3. Çeyrek HES üretimleri kurak geçen bir dönemin verileridir bana göre.

Res ler ile ilgili yazdığım gibi üretim geçen yıl 3. Çeyrek e göre daha iyi. Santral bazında tüm veriler faaliyet raporunda mevcut , umarım tüm yatırımcılar inceler ve en doğru kararı alırlar kendileri için.
    Herkese iyi akşamlar.
    YTD

Alıntı Originally Posted by Tengri Han Yazıyı Oku
    Sn Hotas
    Sizde bir süredir başlığı takip ediyorsunuz...
    Daha önce tartışmışdık hatırlarsanız....
    2018 yılındaki Arnavutluk üretiminin hormonlu olduğunu belirtmiştik...
    Normal olan üretim bu seneki üretim rakamlardır...

saygılar/başarılar

8.  Alıntı Originally Posted by Tengri Han Yazıyı Oku
    İlk 3 ay da faaliyetlerden net nakit üretmemiş çünkü nedense ticari ve ilişkili taraflara borçlarını ödemeye harcamış nakdini...
    Buna rağmen net de 106 mlyon tl finansman borçlarını kasadaki parayı kullanarak ödemiş...
    Kasa da para kalmamış...

saygılar/başarılar

Sene başında böyle bir tablo paylaşmıştık...
    Bakalım son durum ne?

saygılar/başarılar

Sayfa 265/392 İlkİlk ... 165215255263264265266267275315365 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •