Sayfa 235/392 İlkİlk ... 135185225233234235236237245285335 ... SonSon
Arama sonucu : 3132 madde; 1,873 - 1,880 arası.

Konu: AYEN - Ayen Enerji

1. Syn Tengri Han bey, 1000 adet lotum var. bedelliye katılmak zorunlu mu ? katılmasam bedelli son gününde 1.000 adet lot sayım aynı mı kalacak yoksa 630 adede mi düşecek

2. Sn Tengri Han bey.Bedelli ye katılmak için hesapta para olmasi yeterli mi.Bankamizi aramamiz gerekiyor mu.Saygı ve sevgiler.

3. Iş Bank musteri hizmet telefon açtım bedelliye katilmak istediğimi söyledim. O da kaydetti ve 20 ağustosta saat 16.00 ya kadar para yatırın dedi.

4. Kesinlikle banka aranacak ve bedelli onayı verilecek.para yatırmak la is bitmiyor

5. Katılmak istemeyenler 9 ağustosa kadar ruchanlari satmasi gerekiyor

6. Hasan kardes Teşekkürler. Sağol.

7.  Alıntı Originally Posted by hasson34 Yazıyı Oku
    Syn Tengri Han bey, 1000 adet lotum var. bedelliye katılmak zorunlu mu ? katılmasam bedelli son gününde 1.000 adet lot sayım aynı mı kalacak yoksa 630 adede mi düşecek
    Bu arkadaşın sorusuna neden cevap verilmemiş acaba?
    Neyse ben cevap vereyim:Öncelikle geç geri dönüş yaptığım için kusura bakmayın biraz meşguldum...

Bedelliye tabiki katılmak zorunda değilsiniz...
    Bedelinin son gününde de,bedelli tamamlandıktan sonraki ilk günde,sonsuza kadar da siz istemediğiniz/satmadığınız sürece 1000 lotunuz olacak...
    Ne demiştik?
    Sermayeniz durduk yere yok olamaz...
    Normalde her bir hisse 1 tl değerindedir,eşittir...
    Ayen in önceki sermayesi 172.042.300 tl olduğuna göre,her 1 lira da 1 lotu temsil ettiğine göre ve sizinde 1000 lotunuz olduğuna göre sizin Ayen içindeki payınız 172.042.300/1000=172.042 de 1 i idi
    Ayen nin yeni sermayesi 277.500.000 Tl olacağına göre (bedelliye katılmazsanız) sizin Ayen nin yeni sermaye yapısı içindeki payınız 277.500.000/1000=277.500 de birine düşecek...
    Gene aynı sayıda lotunuz var ama toplam içindeki oranınız düştü...
    Sadece bu kadar...
    Hem yeni sermaye koymayıp,hem de toplam içinde ki payım aynı kalsın demek olmaz...
    Yok öyle 3 krş 5 köfte değil mi ama?

BEDELLİYE KATILMAZSANIZ LOT SAYINIZ KAYBOLMAZ/AZALMAZ....
    Ancak katılmak istemeyenlerin rüçhanlarını satmayı unutmaması gerekiyor....
    Adam satmayı unutuyor,hesabında da parası yok...
    Bu sefer rüçhanları ıskartaya çıkıyor....

Benim yılların tecrübesi olarak bedelliye katılmak istemeyenlerin ilk gün rüçhanlarını satmaları avantaj gibi sanki...(yani Ayen için bugündü)
    Bizim borsa bedelliyi sevmiyor ve yakın zamanda rüçhanları değerlenen bir hisse hatırlamıyorum...
    Genelde çoğu zaman değer kaybediyor rüçhanlar...
    %100 böyledir diyemem ama...

saygılar/başarılar
    "Canı kaymak isteyen cebinde manda taşır "

8. Basit teknik bir şey anlatıyorum...
    Yoksa hisse değer kazanır,kaybeder o ayrı konu...
    Peki bedelli sermaye arttırımları genelde nasıl hareket ettiriyor hisseleri?

Hisseden hisseye değişir elbette
    Bir Fener le YapıKredi nin bedellisini bir tutamazsın...
    Yapı Kredi sermayesini 1 milyar tl attırıp bu para ile Kobilere açılmak,ek kredi vermek,işini büyütmek istiyor
    Fener sermayesini 300 milyon tl arttırıp bu para ile futbolculara birikmiş borçlarını ödemek istiyor falan filan...
    Gece ile gündüz kadar fark var değil mi?
    Ancak genelde bedelli haberi düşünce ilk bir değer kaybediyor hisseler
    Bu değer kaybı Fener gibi batık/bitik hisselerde daha ağır oluyor...
    Sonra bir duruluyor...
    Daha sonra bedelinin ilk günlerinde bir daha bir değer kaybediyor..
    Daha sonra duruluyor
    Daha sonra yeni kan,yeni sermaye girdiği için,şirketin sermaye yapısı güçlendiği için ilk fırsatta hisse değerlenmeye başlıyor....
    Burada şirketin mali yapısı çok önemli
    Kar edip etmemesi çok önemli...
    Mali yapısı güçlü,kar eden şirketler çok daha kısa sürede bedellinin olumsuz etkilerini olumluya çeviriyorlar..

Dediğim gibi her hissenin dinamiği farklıdır ancak son zamanlarda karşılaştığım bedellilerdeki gözlemim böyle....

saygılar/başarılar
    "Canı kaymak isteyen cebinde manda taşır "

Sayfa 235/392 İlkİlk ... 135185225233234235236237245285335 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •