Sayfa 35/551 İlkİlk ... 2533343536374585135535 ... SonSon
Arama sonucu : 4403 madde; 273 - 280 arası.

Konu: HEKTS - Hektaş Ticaret

1. Ben burada bazı arkadaşların göremeyebilecekleri detayları , tecrübeme de dayanarak yazıyorum. Borsa tecrübesi edinmek zor iş. Yıllar ve bir sürü örneği yaşamak lazım. Bir çok parametre var yatırım yapmak için . Uzun vade bakarsanız , piyasaya sürülen 87 milyon lot , üstelik 25 tl gibi ucuz bir rakamdan ,asla bu kadar miktarı bu fiyatlardan alma olasılığı olmayan tahta yapıcının ( bundan iyisi , Şam da kayısı misali ) arayıpta bulamayacağı büyük şans !!??. Sonuç ; yatırım kararınızı kendiniz yapacaksınız. 87 milyon lot 25-26 arası satılıyorsa bunun büyük bir kısmı kuvvetli eller tarafından alınıyor demektir. Bu kadar mal bu fiyatlardan alınıyorsa şu anki piyasa fiyatında uzun süre kalamayacaktır. Yani önü açık. Umarım bu cevap size yardımcı olacaktır. Saygılar

2.  Alıntı Originally Posted by gz19 Yazıyı Oku
    Ben burada bazı arkadaşların göremeyebilecekleri detayları , tecrübeme de dayanarak yazıyorum. Borsa tecrübesi edinmek zor iş. Yıllar ve bir sürü örneği yaşamak lazım. Bir çok parametre var yatırım yapmak için . Uzun vade bakarsanız , piyasaya sürülen 87 milyon lot , üstelik 25 tl gibi ucuz bir rakamdan ,asla bu kadar miktarı bu fiyatlardan alma olasılığı olmayan tahta yapıcının ( bundan iyisi , Şam da kayısı misali ) arayıpta bulamayacağı büyük şans !!??. Sonuç ; yatırım kararınızı kendiniz yapacaksınız. 87 milyon lot 25-26 arası satılıyorsa bunun büyük bir kısmı kuvvetli eller tarafından alınıyor demektir. Bu kadar mal bu fiyatlardan alınıyorsa şu anki piyasa fiyatında uzun süre kalamayacaktır. Yani önü açık. Umarım bu cevap size yardımcı olacaktır. Saygılar
    Alan 25-26 dan değil 23x lerden almış ve 25-26 lara satıyor ohhh mis gibi değil mi
    Mahvolan Apaçık Bir Delil Üzere Mahvolsun
    Yaşayan da Apaçık Bir Delil Üzere Yaşasın

3.  Alıntı Originally Posted by sta Yazıyı Oku
    Alan 25-26 dan değil 23x lerden almış ve 25-26 lara satıyor ohhh mis gibi değil mi
    Yaklaşık % 10 luk bir kazanç. Yapılan hizmetin karşılığı alınan komisyon. Tutarı da 200 milyon tl. Dikkat ederseniz , 25 in altına düşmüyor. Bunun adı hisse transferi. Eğer danışıklı işlem olmasaydı, malı alacak olan tahtacı alıştan çekilir, blok alıp satan kişi 87 milyon lotla son sahibi olurdu. Ama durum bunun tam tersi. Şöyle düşünün; senedi yapacak spek, rüyasında görse 25 maliyetli 80 milyon Hektaş hissesini bu şartlarda , pozitif trend te , borsada işlem sırasında alamaz . Borsada bu seviyede 80 milyon lot tek elden alabililirseniz eğer hisseyi 35-40 aralığına kadar sürüklemeniz gerekirdi. Bunun aksi mantıksız olur

4. işin garip yanı oyak 85m civari satişi yapmıs buna karsilik teb 61m cicarini almiş ve aldigi gunden bu gune 30m civari satmıs gorunuyor.. tebin eskiden kalan 10m civari hissesi var aylık ve 3 aylık saklamaya baktıgımız zaman .. yaklasık 45m lot eder kalan akıl erdiremedigimse kayıp olan 23m-24m lot.. kimde? saklamaya baktigim zaman daginik bir sekilde diger alıcılara dagilmiş gibi gorunuyor.. bazen seytan diyor ki acaba alan kişi zaten iskontolu aldigindan tahtada baskı kurup “diger” alıcılarla malı mı topluyor? Kafada bin tilki.. ha buarada kacirdigim bir nokta var ise kusura bakmayın . Hatalı isem duzeltirseniz sevinirim

5. Aylık saklama
    Ve aracı kurum dagilimi 25 agustostan bugune

6. Satış 21.08.2023 tarihinde oluyor. Oyak 87 milyon lotu Hsbc plasmanında bir yatırımcıya virmanlanıyor. Hisseler teb yatırıma geçiyor. O anda teb yatırımın takasında 7,8 milyon lot mevcut . Toplam lot 94 milyon civarına ulaşıyor. Bugün itibarı ile teb takasta 63 milyon lot gözüküyor. Takasa henüz girmemiş T+2 AKD göz önüne aldığımızda hsbc yaklaşık 7,8 milyon lot daha sattı. Çıkardığımızda 55 milyon lot yaklaşık elinde mal var. İlk mevcut 7,8 milyon lotun satılmadığı var sayarsak satılacak 87 milyon lottan 47-48 milyon lot daha kaldığını düşünebiliriz. Çağrı bey ! Geçmiş bir kaç günlük bu konu ile ilgili yazılarımı da okursanız eğer , mevcut durumu oynanan oyunları daha net anlayabileceksiniz. Saygılar

7.  Alıntı Originally Posted by gz19 Yazıyı Oku
    Satış 21.08.2023 tarihinde oluyor. Oyak 87 milyon lotu Hsbc plasmanında bir yatırımcıya virmanlanıyor. Hisseler teb yatırıma geçiyor. O anda teb yatırımın takasında 7,8 milyon lot mevcut . Toplam lot 94 milyon civarına ulaşıyor. Bugün itibarı ile teb takasta 63 milyon lot gözüküyor. Takasa henüz girmemiş T+2 AKD göz önüne aldığımızda hsbc yaklaşık 7,8 milyon lot daha sattı. Çıkardığımızda 55 milyon lot yaklaşık elinde mal var. İlk mevcut 7,8 milyon lotun satılmadığı var sayarsak satılacak 87 milyon lottan 47-48 milyon lot daha kaldığını düşünebiliriz. Çağrı bey ! Geçmiş bir kaç günlük bu konu ile ilgili yazılarımı da okursanız eğer , mevcut durumu oynanan oyunları daha net anlayabileceksiniz. Saygılar
    Tesekkurler gz19 bey eskiye donuk mesajlari bi irdeleyecegim .. oyun dondugunu bende dusunuyorum sadece bir yatırımcı olarak “neler dondugunu” anlamaya calişiyorum.. sadece bu satiştan %10 kar demek nerden baksanız 200-250m civari kar demek alan icin.. ve bu az buz da bir para degil..

8.  Alıntı Originally Posted by gz19 Yazıyı Oku
    Borsaya kote olmayan hisselerin işlem gören tipe dönüştürmek için SPK ya başvuru zorunluluğu ve akabinde onay gerektiren 87 milyon lot ( sermayenin % 3,6 sı ) hiçbir başvuru , onay içermeden , KAP açıklaması yapılmadan satılması , tam bir yolsuzluk ve usüllsüzlüktür. 1990 lardan bu yana sürekli bir parçası olduğum Borsa İstanbul da böyle açıkça bir soygunu ilk kez gördüm
    Sn. gz19 sizin de vurguladığınız gibi borsaya kote olmayan hisselerin borsada işlem görmesi için SPK onayına gerek vardır. Onay olmadan hisseleri alan kurum tarafından borsada satılması mümkün değildir. Acaba OYAK'ın Hektaş hissesini blok satışından önce bu onay SPK'dan talep edildi mi? Eğer edildi ve SPK onay verdiyse neden KAP'a bildirim yapılmadı? Bu konuda haklısınız.

Ancak bu onayı alması gereken hisseyi OYAK'tan blok olarak almış olan kuruluştur. OYAK değildir. Ben sizin yazınızdan sanki bu izni talep etmesi gerekenin OYAK olduğu fikrine kapılıyorum. Biraz daha netleştirir misiniz?

Ben bu satışı OYAK'ın finansman sıkıntısı nedeniyle yaptığını düşünüyorum. OYAK bazı şirketlerinde iyi hesaplamalar yapmadan agresif büyüme stratejisi çerçevesinde nakit sıkışıklığı yaşamaktadır (Hektaş'ta ve Erdemir'de olduğu gibi. Hatta Erdemir'de geçen yıl 18 milyar kâr etmesine rağmen peletleme yatırımı nedeniyle temettü dağıtmama kararı almıştır).

OYAK geçen sene kendi hissesine dokunmadan Tarım Kredi Kooperatiflerinden yaklaşık 30 TL'den almış olduğu 30 küsur milyon lotu 51 TL civarında satarak üyelerine nema dağıtmada önemli bir finansman elde etmiştir.

Ancak şimdiki satışı bundan farklıdır. Çünkü geçen yılın sonundaki operasyonla elindeki % 58 küsurluk Hektaş hisse oranında bir değişiklik meydana gelmemişken, şimdiki satışta hükmettiği pay oranı % 55'lere inmiştir. OYAK hiçbir zaman bu oranın % 50'nin altına inmesine rıza gösteremez. Buradan yola çıkarsak Körfez sermayesine satabileceği pay oranı % 5'i geçemez.

Size katılmadığım son bir nokta da OYAK'ın MSB'nin bir kurumu olduğudur. Geçmişte buna benzer bir iddiayı mahkemeler nezdinde toplumdaki bazı cemaat grupları dile getirmişler, hatta Bolu Çimentonun girmiş olduğu bir kamu ihalesinden yasaklanması gerektiğini savunarak konuyu Kamu İhale Kurumu nezdine getirmişler ve onlar da iddiayı kabul ederek bu yasaklamaya izin verecek prosedürü işletmeye çalışmışlardır. Ancak bu karar üst temyiz mahkemelerine taşınarak en son 2017 yılında Danıştay 13. Dairesi tarafından reddedilmiştir. Yani buradan yola çıkarak OYAK'ın MSB tarafından ticari faaliyetlerden çıkması yönünde bir karar verilmesi söz konusu değildir. OYAK mevcut ticari faaliyetlerini serbestçe sürdürmek durumundadır. Zaten ticari faaliyetlerden uzaklaşarak sadece TSKGV gibi askeri yatırım ve üretim faaliyetlerine yönelse 460 bini aşkın üyesine her yıl tatmin edici bir nema vermesi mümkün olamaz.

Saygılarımla.

Sayfa 35/551 İlkİlk ... 2533343536374585135535 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •