Sayfa 530/542 İlkİlk ... 30430480520528529530531532540 ... SonSon
Arama sonucu : 4330 madde; 4,233 - 4,240 arası.

Konu: HEKTS - Hektaş Ticaret

1. mrb

Alıntı Originally Posted by tarik1234 Yazıyı Oku
    Cfo kumar oynamış usd mal alıp satarken tl kredide kalmışlar

sonuçta cfo kovuldu ama 10 milyar tl borç devam ediyor

dolarbazlı aylık %5-6 borcu artıyor

bu sene kar yapma şansı maalesef yok

yatırımcı sunumu bile bir garip yatırımlar ne zaman bitecek ciroya karı ne etkisi olacak vs en ufak bir bilgi yok

sanki bu durumdan oldukça memnunlar imajı veriyorlar

genel kurula katılmanızı özellikle tl kredi ile niiçin kur riski alındığı ve yatırımlarla ilgili niiçin bilgi verimediği konularını dile getirmeniz faydalı olabilir

bende yatırım yapmayı düşünüyorum ama şu fiyatı bu yılıda kayıp sayarsak %30 pahalı gibi duruyor

şirketin içi boş değil yapılmakta olan yatırjmları sadece 300 milyon usd üstünde sektörel marjların daralması stok zararı ve yanlış finansal yönetim bu duruma getirdi

kurtarması için kurun 45-50 bandına çıkması yeterli olur şuan 350 milyon usd net borç 160 milyon usd düşer

usd borçlar dönmezse yükselme bedelli ile olur %200 bedelli yani hisse başı 2 tl maliyet şirketi bayağı düzeltir

stok vs şirket düzelir
    Bu söylediklerinize aynen katılıyorum Tarık Hocam ben hektaşın ölmediğine inanmak istiyorum belki öyle olmasını istediğimdir. Ancak böyle kurumsal bir şirketin hissesinin iki senedir bu duruma düşmesi hayretler içinde bırakıyor insanı borsada o kadar çöp şirket var bu kadar düşmedi keza fizana giden bile var zarar açıkladıkları halde.

2.  Alıntı Originally Posted by cevdet _060 Yazıyı Oku
    Sn. Dudu Hocam bu hektaş hiç böyle hallere düşecek bir şirket değildi harbiden iyi yönetilmedi mi yoksa hızlı çıktı da sindirimi mi kötü oldu hem bölünmeden önce hem bölündükten sonra roket gibi giderken iyiydi de sonradan mı kötü oldu o zamanlarda kötüydü de malı yıkmak için mi bu roketler???
    marjlar düştü tıpkı kimya gibi sen mal almışsın 2 milyarlık malın değeri 1 düştü kafadan zarar

bide stabil kur var ithalatın usd malın fiyatı usd ama genel giderler finansman giderlerin tl

tlenflasyon faiz vs artış usd çok üzerinde bu sebeple şirket düştü

ederi zaten hiç bir zaman 4-5 milyar dolar değildi o ayrı ama

oyak ne olursa olsun bu kadar düşürmemeliydi

bana göre ederi için en az %30 düşmeli

bedelli yaparsa düşüş bence durur orta vadeded kazandırır

3. Böyle bir düşüşten sonra güven sorunu yaşadı bedelliye kimse katılmaz izin de çıkmayabilir.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,019
     Alıntı Originally Posted by cevdet _060 Yazıyı Oku
    Sn. Dudu Hocam bu hektaş hiç böyle hallere düşecek bir şirket değildi harbiden iyi yönetilmedi mi yoksa hızlı çıktı da sindirimi mi kötü oldu hem bölünmeden önce hem bölündükten sonra roket gibi giderken iyiydi de sonradan mı kötü oldu o zamanlarda kötüydü de malı yıkmak için mi bu roketler???
    2022 ye kadar her sey cok iyi gidiyordu.

Uzun vadeli trendinde bir sapma yoktu.

2022 sonu icin max kapatmasi gereken seviye 15 TL olmali idi.

http://share.matriksdata.com/shareMa...04171514184300

http://share.matriksdata.com/shareMa...04171516041800

Buna, 2022 ilkbaharda bolunme beklentisi ile kisa surede ulasmisti...

Ben de yaz aylarina bile kalmadan boiunecegi beklentisi ile 12-13 ortalama ile biraz satmistim bedelli parasini cikartmak icin.

Ancak sonbaharda once 30 a dogru bir hareket oldu..

Defalarca uyardim 2023 hakkindan yiyoruz diye..

31 seviyesine ulasti orada dinlenecek derken sadece iki hafta kaldi ve arkasindan tavan tavan giderek 31-51 hareketini yapti.

Temel veriler cok cok geride kaldi tabii, bu fiyati hic bir sekilde hak etmiyordu.. Ama hisse de artmaya devam ediyordu, kimse temel veri filan dusunecek halde degildi, herkes firsati degerlendirmek derdinde idi.

Defalarca uyardim ama bir yandan da kimsenin benim yuzumden bu firsati erken satarak kacirmasina sebep olmak istemiyordum.

Bu nedenle yazmayi bir sureligine kestim ve sonra tepe donusunu gorunce bir defa daha uyardim, 17 ye kadar bile dusebilir dedigim icin hedef tahtasina oturtuldum.

Sirketin piyasa degeri yilda milyar dolar kar edebilen sirklerin seviyesine cikmisti.

F/K si ise 50 lerden 150 ye firlamisti.

http://share.matriksdata.com/shareMa...04171524525082

http://share.matriksdata.com/shareMa...04171530137113

(Grafikten gorulecegi uzere kisa surede 2 Milyar dolardan 6 milyar dolara cikan bir piyasa degeri vardi)

Bu arada hatirlayacaginiz uzere deprem oldu, sirket Ferbis'i halka acacagim dedi, bunlar da elimizi kolumuzu baglayan seyler oldu.

Simdi geriye donup bakinca ben OYAK'in bu kadar beceriksiz olabiliecegini dusunemiyorum.

Ferbis halka arzinin aciklanmasindan beri 14 ay gecti..

Amac beklenti yaratarak kucuk yatirimcinin satmasina engel olmakti.

Sirketin aciklamalari, yonetimin tavri, bilgi akisinin kesilmesi v.s her sey bana bunu dusunduruyor.

OYAK benim gozumde bir kurum olarak bitmistir.

Ben sahsen bundan sonra OYAK kagidi kesinlikle almam. Buna EREGL de dahil.
    Son düzenleme : Dudu; 17-04-2024 saat: 15:45.
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

5.  Alıntı Originally Posted by tarik1234 Yazıyı Oku
    Cfo kumar oynamış usd mal alıp satarken tl kredide kalmışlar

sonuçta cfo kovuldu ama 10 milyar tl borç devam ediyor

dolarbazlı aylık %5-6 borcu artıyor

...
    Şirketin eski Mali İşler Direktörü şu anki Genel Müdür Enis Emre Terzi. Kendisi kovulmadı, terfi ettirildi.
    Hektaş hiçbir zaman yatırımlardan beklenen gelirleri, yatırım bütçelerini vs. açık açık paylaşmadı. Açıkçası pek çoğumuzu da heyecanlandırdı bu durum.
    Hektaş'ın 1 yıl içerisinde ödenecek mali borç toplamı 13,4 milyar TL iken 2023 cirosu 6 milyar TL.
    Normal şartlar altında bu ciro ile bu borcu hiçbir kar marjı ile döndüremez - ödeyemez. Ama öte tarafta kasasında da 4,6 milyar TL nakdi var.
    Bu nakdin önemli kısmının varlık satışı ve yeniden borçlanmalar ile oluşturulduğunu biliyorum ama oransal baktığımızda 2023'te yaptığı cironun %76'sı kadar nakit var kasasında.
    Her şeyi ile enteresan, her şeyi ile şahsına münhasır bir şirket olmaya devam ediyor Hektaş.
    6,5 ay önce (29.09.2023 tarihinde) şirketin satış direktörünün işine son veriyorsun ve yerine hala bir atama yapmıyorsun??

Şahsi kanaatim, şirket bu yıl borçlarında vade dönüşümü yapacak - yapmak zorunda. Bunu da paya dönüştürülebilir tahvil ile yapacaklar sanırım.
    Güncel faiz oranları ile uzun vadeli TL borçlanma akılcı bir yol değil. Uzun vadede döviz bazında paya dönüştürülebilir tahviller ile uygun bir ortam yakalanabilir.
    Bu gerçekleşene kadar da hisse fiyatında baskı devam eder gibi geliyor bana.

Yatırım tavsiyesi değildir.
    Saygılar
    "Sonunda zengin olduğunuzda, ilk etapta aradığınız şeyin bu olmadığını anlayacaksınız. Ama bu başka bir günün konusu." Naval Ravikant

6. Sayın DUDU. Benim için bitmiştir diyorsunuz. Işık görünmüyor diyorsunuz. Yazmıyacağım artık diyorsunuz. Dayanamayıp yine geliyorsunuz. 2 sene önce buraların gurusu sizdiniz. Herkes sizin dediklerinizi dikkate alıyordu. O uçup kaçtığı zamanlarda bile eleştirel mesaj yazdığımızda sürekli "inananlar kalacak inanmayanlar gidecek" deyip kestirip atıyordunuz. Ha hakkınızı yemiyelim. 25 üstüne çıkıp anlamsız bir şekilde 50 ye gittiğinde sonraki yılların hakkından yediğini de defalarca söylediniz. E şimdi ne oldu. Gazını boşaltarak 15 e geldi işte Maalesef o dönemde bir ilüzyon oluştu. İnsanlar mantıklı düşünemedi. Bunun mucizeler yaratacağını falan düşündü. Olmayacak hayaller kuruldu. Fiyat düşebilir. Düştüğü rakamlarda uzun süre sürünebilir. Geldiğimiz noktada beni en çok üzen şirketin beklenen atılımları yapamıyor olması. Yapmaya çalıştığı yatırımların bir kısmını elden çıkarmak zorunda kalması. Devam eden yatırımlardan sürece ilişkin bilgilendirme gelmemesi. Örneğin bedelliden gelen 1 milyarın ayrıldığı Özbek yatırımı ne alemde bilmiyoruz. Borç yönetimi desen evlere şenlik. Faizler düşükken burada sizde borçlanmadan korkmayalım falan diyordunuz. Katlana katlana buralara geldi işte. Benim hep savunageldiğim borçlanarak agresif yatırım yapma stratejisinin yanlış olduğu, yatırımları şirketin kendi kazançlarıyla yapması gerektiğiydi. Haklılığım ortaya çıktı. Geldiğimiz nokta tam bir fiyasko ve buradan tekrar ne olurda döner tahmin etmek zor. Halka arzların rüzgarı dindi. 3-5 tavandan sonra dönüşler başladı. Yarın ferbisi arzetsen ne olacak bunun büyüsü bozulduktan sonra. Yatırımcı nasıl sıcak bakacak buna. Maalesef şirketin son 2 yılı hiç iyi yönetilemedi. Eğer SPK kabul ederse % 200 bedelli artık farz oldu. Yoksa bu faiz yüküyle bu borç stoğu zor döner. Şirketin kazandığı 3 kuruş borçların faizine yetişmez.

7. Çeyreklik 2.5 milyar ciro yapsa %25 brüt kar 625 kar yapar net borç olan 10 milyarın 3 aylık faizi 1.5 milyar yapar faaliyet giderleri amortisman öncesi bile 900 zarar yazar 1. Çeyrekte 1 milyar üstü zarar gelmesi kuvvetle muhtemel bu sebeple borcu usd çevirmedilerse%200 bedelli sermaye artışı yapmalı yoksa yıllık 5 milyar üstü zarar şu durumda kaçınılmaz görünüyor

Uzun zamandır yazmıyordun serdary hocam ara ara yaz özletme fikirlerini/görüşlerini

Herşey tamam da bu Özbekistan yatırımı ne durumda
    Arsası alındı mı / kiralandı mı?
    Arsa üzerine bina inşası yapıldı mı?/ Yapılıyor mu?
    Bina bitti ise içerisine kurulacak makine ekipman alındı mı? / Alınıyor mu?

Ya arkadaş hisse fiyatı ile top gibi oynadın Oyak o tamam anladık da
    Yapacağım dediğin yeni bir Hektaş kadar olacak dediğin
    En büyük yatırımın ne durumda onu neden paylaşmazsın

Tek seçenek kalıyor Dudu abinin dediği gibi
    Maksat üzüm yemek değil
    Yatırımcılara ****lik yapmakmış demek ki
     Alıntı Originally Posted by serdary Yazıyı Oku
    Şirketin eski Mali İşler Direktörü şu anki Genel Müdür Enis Emre Terzi. Kendisi kovulmadı, terfi ettirildi.
    Hektaş hiçbir zaman yatırımlardan beklenen gelirleri, yatırım bütçelerini vs. açık açık paylaşmadı. Açıkçası pek çoğumuzu da heyecanlandırdı bu durum.
    Hektaş'ın 1 yıl içerisinde ödenecek mali borç toplamı 13,4 milyar TL iken 2023 cirosu 6 milyar TL.
    Normal şartlar altında bu ciro ile bu borcu hiçbir kar marjı ile döndüremez - ödeyemez. Ama öte tarafta kasasında da 4,6 milyar TL nakdi var.
    Bu nakdin önemli kısmının varlık satışı ve yeniden borçlanmalar ile oluşturulduğunu biliyorum ama oransal baktığımızda 2023'te yaptığı cironun %76'sı kadar nakit var kasasında.
    Her şeyi ile enteresan, her şeyi ile şahsına münhasır bir şirket olmaya devam ediyor Hektaş.
    6,5 ay önce (29.09.2023 tarihinde) şirketin satış direktörünün işine son veriyorsun ve yerine hala bir atama yapmıyorsun??

Şahsi kanaatim, şirket bu yıl borçlarında vade dönüşümü yapacak - yapmak zorunda. Bunu da paya dönüştürülebilir tahvil ile yapacaklar sanırım.
    Güncel faiz oranları ile uzun vadeli TL borçlanma akılcı bir yol değil. Uzun vadede döviz bazında paya dönüştürülebilir tahviller ile uygun bir ortam yakalanabilir.
    Bu gerçekleşene kadar da hisse fiyatında baskı devam eder gibi geliyor bana.

Saygılar
    Sadece hissiyat; Kesinlikle etkileme veya yatırım tavsiyesi değildir.

Sayfa 530/542 İlkİlk ... 30430480520528529530531532540 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •