Sayfa 273/542 İlkİlk ... 173223263271272273274275283323373 ... SonSon
Arama sonucu : 4331 madde; 2,177 - 2,184 arası.

Konu: HEKTS - Hektaş Ticaret

1. Sürekli borçlanma yapmakta artık sıkıntı.hadi eski borçlar düşük faizli idi.Bundan sonra yapılacak olanların faizi yüksek olucaktır.Bşr an önce kar yazıp borcun azalması lazım.

2. Hektaş borç vs için düşüyorsa (1/4) usd

Sasa neden aynı oranda düşüyor ? (1/3) usd

sasa 7.2 milyar kar

Fk düşük

Demek ki hektaşın düşüşünüz borçla, yüksek fk ile alakası yok.

///

Alarko kar bol, fk dipte

Bol bol yatırım açıklıyor

2.5 ayda %30 usd düşüş neyin nesi ?

Son düzenleme : 111222333; 14-11-2023 saat: 00:14.

3.  Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    4.5 milyar da kredi çekse eder 9 milyar, öyle rahatlamaz mı?
    Ayın 10unda şakasına yazmıştım bunu

Adamlar ciddiye almış ya dün 5 milyar kredi kap ı atmışlar

hissem olmadığı için yorumlamak istemiyorum

Alıntı Originally Posted by 111222333 Yazıyı Oku
    Hektaş borç vs için düşüyorsa (1/4) usd

Sasa neden aynı oranda düşüyor ? (1/3) usd

sasa 7.2 milyar kar

Fk düşük

Demek ki hektaşın düşüşünüz borçla, yüksek fk ile alakası yok.

///

Alarko kar bol, fk dipte

Bol bol yatırım açıklıyor

2.5 ayda %30 usd düşüş neyin nesi ?

Fiyattaki düşüşün sadece borçlanmayla ilgili olmadığına katılıyorum.
    Sadece Oyak hisse satmadı ki; Alarko ortağı da hisse satmış, daha önceki haberlerde özelde Holdinglerin Koç, Doğan, Erdemoğlu, Zoren hepsinde bu dönem hisse satışları tercih edilmiş.MaAlt hissesindeki şirket satışı da ilginç geldi bana.
    Hektaş, vadeyi uzuna yaymaya çalışıyor gibi.
    Hadi ben yeni başladım da uzun zamandır elinde Hektaş tutanların benim gibi beklemeye toleranslı olmasının gerekmesi gerçekten sabır işi.Sabretmeyi öğrenmiştir değerli uzun süreli hektaşiler.Sabredemeyen ya da başka hisseyle arbitraj yapıp dönüşü muhteşem yapmak isteyenler olabilir. hepinizin kazancı bol olsun dilerim.
    Hissenin düşüşünde, bence, tahtacının paşa gönlünün isteği gibi aynı zamanda büyük ortakların yüklü paraya ihtiyaç duymaları- 2024 yılında yatırım hedefleri, piyasadaki halka arzların, alternatif piyasaların getiri ihtimalleri, kriptocuların piyasadan çekilmesi gibi konjoktürel değerlendirmeleri de olabilir, mi ki?
    Bence de, Oralet Osmanla birlikte Oyak'ta bu hissede kaldıkça, şirketin tarım ve gıda sektöründen başka bir alana geçmedikçe
    bu hissenin geleceğine güveniyorum. Kesinlikle YTD.
    saygılar.

5. Abiler topu bana atmayın, bu sorumluluğu bana yuklemeyin. Belki de ben 51 den hepsini satmısımdır, burda eglenmek icin yazıyorumdur bilemezsiniz. Sanal ortamda kimseye guvenmemek lazım, hoş gerçekte de guvenmemek lazım.

51 den falan satmadım tabii ama keşke satsaydım. Neyse bakın Alarko da zortingen olmaya başladı.

Burhan abi (@BEAUVOIR) sattıysa o zaman hapı yuttuk demektir, ben de topu ona atayım.

Alıntı Originally Posted by ric Yazıyı Oku
    Helal olsun Alarko'ya Avrupa'nın tüm ülkelerine gümbür gümbür Domates vs ihracatına başlamış. Hektaş'ın milyarlarca harcayp 5 yıldır yapamadığını 5 ayda yapmaya başladılar.

Alarko çok ehliyetli insanların çalıştığı çok klas bir holding. Kıymet bilmek gerekir.

Gelecek tarımda, tarım Alarko'da

Bravo

https://www.linkedin.com/posts/emir-...member_desktop

6. al birini vur ötekine.
    patron sürekli mal satıyor.
    alark'in iyi yani borcu az ve operasyon yemedi hisseleri.

Alıntı Originally Posted by Oralet_Osman Yazıyı Oku
    Abiler topu bana atmayın, bu sorumluluğu bana yuklemeyin. Belki de ben 51 den hepsini satmısımdır, burda eglenmek icin yazıyorumdur bilemezsiniz. Sanal ortamda kimseye guvenmemek lazım, hoş gerçekte de guvenmemek lazım.

51 den falan satmadım tabii ama keşke satsaydım. Neyse bakın Alarko da zortingen olmaya başladı.

Burhan abi (@BEAUVOIR) sattıysa o zaman hapı yuttuk demektir, ben de topu ona atayım.

Geçen sene millet alabilmek için saldırıyordu şimdi biz hisseye tutunabilmek için birbirimizden umut dilenir hala geldik

Bir arkadaşımız iyi bir şey yazarda oradan tutunuruz diye kendimizi uçurumdan aşağıya düşen birinin bir dala tutunması gibi

Şuana kendimizi hazırlamamız lazım PSİKOLOJIK olarak önümüzde çok zor bir süreç var ve de UZUN aslında bir o kadar da basit ya

SATIP çıkacağız yada BEKLEYECEĞİZ

Bir yabancı ortak bulsalar

8. DÜŞÜNCELERİM:

Türkiye Ekonomisi

Şimşek ve Erkan'a birlikte enflasyonu kontrol altına almak için para politikası yön değiştirdi. Parasal sıkılaşma uygulanıyor. MB politika faizini artırıyor. Politika faizinin yılı muhtemelen 37,5-40 civarında kapatma ihtimali yüksek.

Parasal sıkılaşmaya paralel olarak mevduat ve kredi faizleri de yükseliyor. Yükselmeye devam edecek.

Para pahalanıyor.

Piyasada likidite ve kredi daralıyor.

Yabancı kendini garantiye almadan (kur anlamında) Türkiye'ye girmek istemiyor.

Bunun için enflasyonda düşüş sürecine girildiğini görmek, ekonominin kırılganlığının azaldığına şahit olmak (rezervlerde artış), para politikasında değişikliğe gidilmeyeceğinden emin olmak istiyor.

Kısacası dövizini en iyi fiyattan bozduracak zamanı bekliyor. Türkiye'ye girdikten sonra kurlarda bir patlama yaşayarak kayba uğramak istemiyor.

Yurtdışı swap kanalının açılması yabancıların Türkiye'ye döviz getirip bozdurma durumunda kendilerine hedge imkanı sağlaması bakımından beklediği bir emniyet supapı konumunda.

Swap kanalları hâlâ açık değil. Berat Albayrak zamanında swap kanalının kapatılması yabancıların çok ciddi zarar yazmalarına yol açtı. Şimdi yoğurdu üfleyerek yemek istiyorlar.

Bu gerekçelere bakıldığında yabancıların Türkiye'ye girişi için uygun zaman sanki gelecek yılın ortaları gibi duruyor.

Dış Dünya'da ABD ekonomisinde işler fena gitmiyor. Resesyon tehlikesi beklenmiyor. Faiz artışlarında sona gelindiği yönünde bir kanaat var. Ancak faizlerin uzun bir süre yüksek seyretmesi bekleniyor (gelecek yılın ortalarına kadar).

ABD'de faiz indirimlerin gelecek yıl ortalarında başlanacağı beklentisi ve Türkiye'deki koşulların yabancıları ikna edeceği umulan tarihler üst üste çakışıyor gibi.

Sonuç olarak; Türkiye'ye yabancı sermaye girişleri muhtemelen 2024 yılı ortasını bulacak gibi.

Türkiye'de kurun MB'nın kontrolünde seçimlere kadar yavaş bir tempoda (enflasyona paralel olarak) artacağı beklentisi hâkim (enflasyonu kontrol etmek, umutları bozmamak adına).

Kurların seçimlerden sonra (2023 yılındaki seçimlerinde olduğu gibi) ihracatı teşvik, ithalatı yavaşlatmak, cari dengeyi sağlamak adına serbest bırakılma ihtimali bulunuyor.

Borsadaki yerliler tüm oyunu yabancıların girişi üzerine kurmuş gibi. Yabancı gelene kadar durumu 7400-8400 aralığında götürmeye çalışıyor.

Kredililer faizler arttıkça çok zorlanmaya başladı. Zaman zaman onların yüzünden borsada sert satışlar görülebiliyor (algoritmalar yüzünden). Kaldıraçlı işlem yapılan vadeli pay piyasalarında margin call uygulaması (teminat tamamlama çağrısı) sık sık yaşanmakta.

Sonuç; borsada yerlilerin yakıtı tükeniyor. Yükselen faizler de borsadan kaynak çalan bir alternatif konumuna geliyor.

Borsa yeni bir hikâyeye ihtiyaç duyuyor. Ama ufukta henüz bir şey görülmüyor.

Yerliler yabancıların girişine kadar dayanmaya çalışıyor. 3. Çeyrek bilançolar da açıklandı. Kârlar fena değil. Buna rağmen şimdilik beklentiler bitmiş durumda. Bilançolara bağlı olarak hisse değişimleri olabilir.

HEKTAŞ'A GELİRSEK

Küresel ısınma ve savaşlar gıdanın önemini daha da artırdı. Herkes bu konuda hemfikir.

Gıda stratejik bir sektör.

Türkiye'de gıda sektörü de bu anlamda çok önemli bir sektör.

Ancak OYAK ve onun çok önem verdiği "tarımın Ereğlisi" mottosuyla ortaya çıkan HEKTAŞ iyi yönetilmiyor.

OYAK 2022 Aralığında trade yapmak için Tarım Kredi Kooperatiflerinden toplu olarak 30 TL civarında aldığı 33 milyon lot Hektaş hissesini 51 TL fiyatlardan sattı.

Hektaşta şişen balonu patlattı. Kağıt o zamandan beri iflah olmadı.

OYAK 2023 Ağustos ayında elinde nakit parası olmadığı için Hektaş"ın Gebze arazisi-binalarını satın almak üzere ihtiyacı olan parayı temin etmek üzere elindeki bir kısım Hektaş hissesini (% 3,5) borsada 23,37 TL'den satarak 2,1 milyar TL gelir elde etti.

Bu paranın 1,25 milyar TL'sini Hektaşa gayrimenkul bedeli olarak aktardı. Bu yolla Hektaş'ın finansman zorluğunu hafifletmeye gayret etti.

Kasasına para girmesine rağmen bu rakam Hektaş'ın 10 milyarı aşan kısa vadeli borçlarının neredeyse onda biri seviyesinde.

Ayrıca bu satış Kralın Çıplak kaldığını gözler önüne serdiği için moralleri daha da bozdu. Hektaş algısının daha da kötüleşmesine yol açtı.

Hektaş yatırımcısı ümidini kaybetme noktasında.

Bu satış Hektaşın zor durumda olduğu algısını güçlendirerek piyasadaki imajını iyice bozdu.

Bütün bu olumsuz gelişmeler Hektaş yönetiminin hesapsız-kitapsız-yanlış plânlamaları nedeniyle ortaya çıktı.

Tabi ki tek suçlu Hektaş yönetimi değildir.

Diğer bir suçlu da Hektaşa yatırım hızı konusunda fren koymayan, geleceği okurken bu finansman zorluklarını öngöremeyen ve bu nedenle hızlı koşmasına ses çıkarmayan OYAK Yönetimidir.

Hektaşta bundan sonraki beklentiler nelerdir?

2023 yılı geçti.

2024 yılında yatırımlardaki ilerlemenin etkisiyle yavaş bir toparlanma bekleniyor.

Esas güçlenmenin 2025 yılında yaşanacağı ümit ediliyor.

Şunu da unutmamak lazım; Hektaş tek başına kalmış öksüz bir şirket değildir.

Arkasında Türkiye'nin 3. Büyük holdingi bulunmaktadır. Bu holdingin 500 bine yaklaşan bir üye grubu vardır. OYAK bu gruba hesap vermek zorundadır.

OYAK'ın, bu kadar harcamanın yapıldığı, kendi bünyesinde ve Türkiye tarım sektöründe önemli bir yer tutan bu stratejik firmayı gözden çıkarması mümkün değildir. Firmanın yavaş ve zor da olsa toparlanmasına bir şekilde yardımcı olmak zorundadır.

O zamana kadar bakalım yatırımcılarından kaç kişi bu duruma dayanabilecek o günleri görebilecektir.

Yatırım tavsiyesi değildir. Yanılabilirim. Kendimi avutmak amaçlı düşüncelerimdir.

Sayfa 273/542 İlkİlk ... 173223263271272273274275283323373 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •