Sayfa 207/326 İlkİlk ... 107157197205206207208209217257307 ... SonSon
Arama sonucu : 2607 madde; 1,649 - 1,656 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 3

Valla satmaktan vazgeçtik ,15 gündür kiracı bekliyorum.Umarım doğru dürüst birine kiraya verebilirim.Yoksa en az yüzde 20 fiyat kırmadan satmak pek mümkün değil ona da içim elvermiyor.Anladığım herkes nakte geçip faize gitmek istiyor.Piyasa kitli,bakalım ne zaman açılacak.

2.  Alıntı Originally Posted by bisikletci Yazıyı Oku
    fiyati dusurursen satarsin
    Yok, fiyat düşürmek değilde kampanya düzenlesem yine gitmez. Zamana yayarak her ay gelen enflasyon farkını yansıtmayarak reel düşüş olacak. Nominal fiyat ama reel erime. Şu anda 3 milyon etiket fiyatını %10 300000 bin indirene bu kez '' hayırdır kardeş, bu işte bir iş mi var. Sonra bir çapanoğlu çıkmasın '' gibi yaklaşımlar oluyor.

Akışına bırakacağız. Satılsaydı 2 tane suv araç alacaktık. Bakalım yeni yılda bu evin parasıyla 2 sıfır suv alabilecekmiyim.

3. Uzun zamandır aklımda ve buraya yazmayı istediğim konu vardı. İlanlarda yazan konut yaşına bakıyor sonra konuta bakınca bu olamaz diyorsanız , kapora vermeden , pazarlığı bitirmeden binanın inşaat ruhsat tarihini isteyin. Olmadı google sokak görüntüsünden geriye doğru bakarak hangi yılda yapımına başlandığını- yapıldığını tespit ediniz. En kolayı belediyeden sorgulamak ama çoğu zaman bilerek engelliyorlar.

Geçen hafta böyle bir binaya rastladım. İlanda 5-10 yaş işaretli. Emlakçıyı aradım yaşını 9, ısınmayı kombili dedi. Kabaca sokağını öğrendim. Fotoğrafına göre binayı şak diye buldum. 6 katlı binanın 4. katı denen dairede afiş asılıydı. Aslında giriş, yüksek giriş diye bakınca 2. katta. Balkonda bir bayan pas pas silkeliyordu. Aşağıdan sorularımı sorarak konuştum. Kiracıymış. Merkezi ısınma var dedi. 14 yıllık kiracıyım daire 18 yaşında dedi.

Emlakçıya tekrar tam yaşını sorduğumda ısrarla 9 deyince yahu bina 18 yıllık dedim. Adam pişkince olabilir ama yapı kullanım belgesi 9 yıl önce alınmış. Yaşı da 9 diyor. Telefonu kapattım yüzüne.

4. Zaten bina 3-4 yaşına kadar hep sıfır diyorlar. Bu durum da artık kanıksanmış, çok normal karşılanır olmuş. Bina yaşı da kadınların yaşı gibi belli bir yaştan sonra da hiç artmıyor.

Ben az çok dairedeki trendlerden anlayabiliyorum. Kapı, mutfak dolapları ve banyoda moda renk ve desenlerden belli ediyor yaşını.
    Yazdıklarım kendi görüşümdür, Yatırım tavsiyesi değildir.

Alıntı Originally Posted by boymatlı Yazıyı Oku
    Zaten bina 3-4 yaşına kadar hep sıfır diyorlar. Bu durum da artık kanıksanmış, çok normal karşılanır olmuş. Bina yaşı da kadınların yaşı gibi belli bir yaştan sonra da hiç artmıyor.

Ben az çok dairedeki trendlerden anlayabiliyorum. Kapı, mutfak dolapları ve banyoda moda renk ve desenlerden belli ediyor yaşını.
    İspanyada 1800 lerden kalma bina gördükten sonra türkiyede artık bina yaşına takılmamaya karar verdim.

6.  Alıntı Originally Posted by Cilginfenci Yazıyı Oku
    İspanyada 1800 lerden kalma bina gördükten sonra türkiyede artık bina yaşına takılmamaya karar verdim.
    Tarihi bina konusu ayrı. İtalya Floransa'da 200-300 yıllık bir otelde kalmıştım. Ahşap tavan kirişlerini gördüğümde vayy be adamlar tarihi binaları nasıl da korumuşlar diye hayran kalmıştım. Ertesi gün bölgede gezerken benzer şekilde sıfırdan tarihi bina inşaatına denk geldiğimde anladım olayı.

Yani diyeceğim o ki hem dünyada hem de TR de restorasyon işinin boku çıktı, yıkıp yeniden tarihi bina yapıyorlar. Bizde de yakın zamanda Kız kulesini gıcır gıcır yeniden yaptılar.
    Yazdıklarım kendi görüşümdür, Yatırım tavsiyesi değildir.

7. Boston sehrinde 9 sene yasadim icinde camasir makinesi olan ev yoktu. Anca cok cok luks residanslarda oldugunu duymustuk ama gormedik. Her hafta sokakta herhangi bir camasirhaneye gidiyorduk. Adam gidip ayakkabasini yikamis veya kopegine giydirdigini yikamis ardindan sen ic camasirini yikiyorsun orada. Adamlar alismis sikayet etmiyordu.

Oda arkadasi ilani veriyorduk bazen cunku evi paylastigin adam baska sehre falan tasiniyordu. Ilani gorup arayanlar arasinda 60-70 yasinda insanlar vardi. Meraktan soruyordum yaslarini mesleklerini. 10 sene once emeklilik hakki gelmis ama emekli olmuyorlar ve hala calisiyor hala kiralik oda ariyorlardi.

Turkiyede o zamanlar 1+1 ev yoktu icinde camasir makinesi olmayan ev zaten olamazdi. Turkiyede garip bir zenginlik var. Bir gun bati ulkelerine yakinsama olacakti ama bunun birden bire olmasi sasirtici.

8.  Alıntı Originally Posted by riko66 Yazıyı Oku
    Yeni VGM'nün emri ile vakıf müdürlükleri kendi kiracıları için özel gayrımenkul değerlendirme firmalarından aldıkları raporlara göre kiraları tokmaklamışlar...

Ama gerek 2022 gerekse 2023 yılları için mülk sahiplerine % 25 kanuni zorunluluk getirmişti...

Yani bu vatandaşlar bu ülkenin evladı değil mi ?

Reis olaya el koyar mı ?

bir orta yol bulunmalı...

özel mülk sahiplerine de yeni oluşan piyasa fiyatlarına göre kiralarda güncelleme imkanı verilmeli...

Geçen senede ,kasnuna rağmen vakıflar idaresi kiralara % 100 zam yapmıştı..

...........
    Kapalıçarşı'dan Mısır Çarşısı'na... Devlete kira vurgunu

Kapalıçarşı, Mısır Çarşısı gibi İstanbulun en işlek bölgelerinde vakıflara ait yerlerde dükkan, işyeri işleten; Hatay'da dubleks villada oturan kiracıların ödedikleri kira bedellerine Odatv ulaştı.

Hatayda villa, İstanbulun en popüler ve tarihi yerlerinde dükkan Vakıflara ait konutlar, işyeri ve dükkanların mevcut kira bedelleri ile olması gereken kira bedelleri arasındaki farka Odatv ulaştı.

Hatay Arsuzda vakıflara ait denize yakın dubleks villalarda oturanlar 4 bin 250 lira ila 4 bin 350 lira arasında değişen fiyatlarda kira öderken, belirlenen yeni kira bedeli ise 30 bin lira.

Yıllık olarak hesaplandığında, bir kişi, bir yıl boyunca dubleks bir villada 51 bin liraya oturuyor. Yeni kirada ise aynı villaya yılık 360 bin lira ödeyecek.

KAPALIÇARŞI VE MISIR ÇARŞISINDA UYGUN FİYATA KİRALAR

Keza İstanbulun en meşhur yerlerinden Kapalıçarşıda vakıflara ait bir dükkanın kirası 6 bin lira. Belirlenen yeni kira ise 16 bin 500 lira.

Şehrin bir başka tarihi çarşısı Mısır Çarşısında bir kuyumcu 59 bin lira kira ödüyor. Yeni kirası ise 169 bin lira. Aynı çarşıda, vakıflara ait başka bir yerin kirası 65 bin lira, belirlenen kira 202 bin lira.

Anadolu Yakasının en popüler caddesi Kadıköydeki Bağdat Caddesinde hizmet veren bir zincir marketin ödediği kira 295 bin lira iken belirlenen kira bedeli 990 bin lira.

TURİSTİK BÖLGELERDE DE BENZER DURUM SÖZ KONUSU

Şehrin turistik bölgeleri Beyazıt ve Süleymaniyede de benzer durumlar söz konusu:

Süleymaniyede bir dükkanın mevcut kirası ve yeni kirası şöyle: 4 bin 800 liraya 25 bin lira. Beyazıtta ise 8 bin 200 liraya 20 bin lira.

Sarıyerde vakıflara ait bir binadaki iş yeri merkezinin kirası 118 bin lira kira. Belirlenen kira ise 250 bin lira.

ANKARA'DA DA AYNI DURUM

Bahçelievlerdeki sanayi sitesinde vakıflara ait dükkanda hizmet veren ve 13 bin lira kira ödeyen bir oto bakım servisi için belirlenen bedel 33 bin 500 lira.

Üsküdarda vakıflara ait bir işyerinin kirası 46 bin lira. Belirlenen kira 150 bin lira.

Ankarada da benzer durum söz konusu. Bir daire 6 bin 200 lira kira öderken belirlenen kira ise 25 bin lira.

Belirlenen kira bedellerini kabul etmeyen şahıs ve işletmelerin, yerlerinden çıkarılacağı ise bize ulaşan bir başka bilgi.

OĞUZ OK

Odatv.com

https://www.odatv4.com/guncel/kapali...asti-120014016
    .......................

Benim bildiğim Mısır çarşısı olduğu gibi vakıfların ,ama K.çarşıdaki mülkler 6-7 eylül haidisesinden sonra buradan giden Rum ve Ermeniler ait mülkler. Zaten bu mülkler özel kanun ile vakıflara devredilmişti...Galiba özellikle Mısır Çarşısı bu işe çok kızacak çünkü mülkler korkunç hava parası ile el değiştiriyor.(du)...

VGM ya kabul et yada si..tir git demiş...

Devlet bunu yapar mı ?
    Bizim binayı, arsayı Vakıflardan alıp kat karşılığı yapmıştık. Dublex dairede 5 yıldır oturan komşu son kirası 2500 TL iken Vakıflar 25.000 TL yapmış.Komşu şuan memlekette çıldırmış durumda itiraz edeceğim diyordu bakalım ne olacak. Şuana kadar 2.500 TL ye otururken sesi çıkmıyordu şimdi çıldırması da başka bir konu.

Sayfa 207/326 İlkİlk ... 107157197205206207208209217257307 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •