Sayfa 73/335 İlkİlk ... 2363717273747583123173 ... SonSon
Arama sonucu : 2678 madde; 577 - 584 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 3

1. Otelciler lobisi mi , betoncular lobisi mi kazanacak?

https://www.turizmguncel.com/haber/a...WJujt7e_hnv5UE
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

2. Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.

3. Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.

4. İstanbul'da ev almak her zaman zordu. Bu şehirde yarım asıra yakın vakit geçirdim, ailecek her yakasında, her semtinde oturduk. Benim ailemdeki gibi çalışanlar ücretli ise tasarruf etmenin bir yolu yok. Ev sahibi olan kişilere baktığımda ya köyden arsa-tarla kalıyor, ya ailesi evlenirken ev alıp veriyor, ya da maddi olarak yardımcı oluyorlar; ya da eskinin gecekondu mahalleleri üzerinden rant elde ediyorlar. ya da ücretli değil, kendi hesabına çalışıyor. Bunlar haricindeki kesim için sunulan tüm o sıfırlı kampanyaların hiç biri ücretlilere - ya da bana yönelik - değildi. 'kira öder gibi' sunulan kampanyaların hiç bir gerçeği yansıtmıyordu. bunu bu formlarda geçmişte tartışmıştık. hal böyle olunca biz size demiştik bak şimdi başını sokacak bir evin yok diyerek ahkam kesmek, ekonomistlik oynamak doğru değil bana göre.

Ben nasıl ev sahibi olamadığımı anlattım sanırım. Bir de AKP iktidarında ev sahibi olan arkadaşların nasıl ev sahibi olduklarını şöyle mal varlıkları ile açıklasalar konu daha rahat anlaşılacak sanırım.

5.  Alıntı Originally Posted by enkahramanrıdvan Yazıyı Oku
    İstanbul'da ev almak her zaman zordu. Bu şehirde yarım asıra yakın vakit geçirdim, ailecek her yakasında, her semtinde oturduk. Benim ailemdeki gibi çalışanlar ücretli ise tasarruf etmenin bir yolu yok. Ev sahibi olan kişilere baktığımda ya köyden arsa-tarla kalıyor, ya ailesi evlenirken ev alıp veriyor, ya da maddi olarak yardımcı oluyorlar; ya da eskinin gecekondu mahalleleri üzerinden rant elde ediyorlar. ya da ücretli değil, kendi hesabına çalışıyor. Bunlar haricindeki kesim için sunulan tüm o sıfırlı kampanyaların hiç biri ücretlilere - ya da bana yönelik - değildi. 'kira öder gibi' sunulan kampanyaların hiç bir gerçeği yansıtmıyordu. bunu bu formlarda geçmişte tartışmıştık. hal böyle olunca biz size demiştik bak şimdi başını sokacak bir evin yok diyerek ahkam kesmek, ekonomistlik oynamak doğru değil bana göre.

Ben nasıl ev sahibi olamadığımı anlattım sanırım. Bir de AKP iktidarında ev sahibi olan arkadaşların nasıl ev sahibi olduklarını şöyle mal varlıkları ile açıklasalar konu daha rahat anlaşılacak sanırım.
    Gayet güzel özetlemişsiniz, ben de ekleme yapayım. Ücretli çalışanların barınmak için eve ulaşımı yıldan yıla zorlaşıyor, bu durum sadece son döneme ait bir sorun değil. Çalışanların milli gelirden aldığı pay sürekli düşürülüyor, alım gücü düşüyor. Bu sorun kişisel bir ''ev alıp almamaya karar verme'' sorunu değil, toplumsal bir sorun. İnşaatın patlatıldığı, dağa konut yapılan dönemde bile konut sahipliği oranı düşmüş.

Eskiden, ev sahibi olamayan insanlar emekli ikramiyesi ile ev alabiliyordu. Şimdi alım gücünü düşürüp sürekli taksit sayısını artırıyorlar, 5 yıl, 10 yıl, 15 yıl, ileride 20-30 yıl....

2019-2020 de konut dolar bazında %50 düşmüştü, o zaman niye almadınız, ohh olsun evsizler, perişan olun diyor bazıları. Damat'ın deyimi ile; yahu millet dolarla mı maaş alıyor?

Barınma sosyal bir sorundur, bunu ''yatırımlık'' ev tartışması ile karıştırmayalım lütfen.
    Yazdıklarım kendi görüşümdür, Yatırım tavsiyesi değildir.

6.  Alıntı Originally Posted by enkahramanrıdvan Yazıyı Oku
    İstanbul'da ev almak her zaman zordu. Bu şehirde yarım asıra yakın vakit geçirdim, ailecek her yakasında, her semtinde oturduk. Benim ailemdeki gibi çalışanlar ücretli ise tasarruf etmenin bir yolu yok. Ev sahibi olan kişilere baktığımda ya köyden arsa-tarla kalıyor, ya ailesi evlenirken ev alıp veriyor, ya da maddi olarak yardımcı oluyorlar; ya da eskinin gecekondu mahalleleri üzerinden rant elde ediyorlar. ya da ücretli değil, kendi hesabına çalışıyor. Bunlar haricindeki kesim için sunulan tüm o sıfırlı kampanyaların hiç biri ücretlilere - ya da bana yönelik - değildi. 'kira öder gibi' sunulan kampanyaların hiç bir gerçeği yansıtmıyordu. bunu bu formlarda geçmişte tartışmıştık. hal böyle olunca biz size demiştik bak şimdi başını sokacak bir evin yok diyerek ahkam kesmek, ekonomistlik oynamak doğru değil bana göre.

hocam maalesef bu yabancı satışları sebebiyle gerçekten güncel durumda gençlerin işi çok zor ama 2018 e kadar falan hatta risk alıp covid kredileri kullanılarak bu işler yapılabilirdi.

kendi adıma bir mucize falan yaşadığımı düşünmüyorum, biraz asosyalliğin e getirdiği tasarruf kültürü biraz da şans ile önce Kiptaş tan şehir dışı bir evi 80% i kredili aldım akabinde onu satıp merkeze yakın ev aldım.

babam fiilen ben lisedeyken emekli oldu, ailemler aynı şehirde üniversite okudum ve hayat devam etti.

7. Portekiz yabancıya vatandaşlık yoluyla konut satışını durdurmasına rağmen barınma krizi hala devam ediyor. Yabancıya satış işin ufak bir boyutu..

Portekizliler artan kira fiyatları nedeniyle çadırlarda yaşamaya başlamışlar. Her yer çadır

Kaynak: https://twitter.com/telediario_tve/s...50348507906365

Ne diyordu Ajanda 2030... "Hiçbir şeye sahip olmayacaksınız ama mutlu olacaksınız"

--------
    Yazdıklarım kişisel görüşlerim olup asla yatırım tavsiyesi değildir
    “First of all, never play macho man with the market. Second, never overtrade.” – Paul Tudor Jones

8.  Alıntı Originally Posted by enkahramanrıdvan Yazıyı Oku

Eleştirin bana ise, benim kimleri kastettiğim belli. Yazılarımdan kolayca anlaşılabiliyor diye düşünüyorum. Diğer arkadaşların da benzer şeyler yazdığını gördüm genelde.

Yani hedef kitle, maaşlı, alın teriyle namusuyla çalışıp yeteri birikim yapamadığı için ev alamayan kesim değil. Buarada oturduğum evi, hatta daha iyisini alacak param var. Ama enayi değilim, paramı borsada vs katlıyorum, kiracı olarak da evlerin hepsi benim. İstediğimde otururum diyen bir kesim vardı, hatta ev alıp evini kiraya verenleri enayi olarak görüyordu bu kesim.

Haa, bu başlıkta çoğunluk konakta büyümüş, emlak zengini bir aileden geliyor değil, 1-2 kişi çıkar belki. 2000 li yılların başında nispeten iyi maaşlarla çalışılabiliyordu, benim beyaz yaka tabir edillen arkadaşlardan ev alamayan kimse yok. Haa, maaşın nispeten düşüktür, birikim ve yatırım kültürü zayıftır, ev alma fırsatı olmamıştır. Kimisi fazla borç altına girmek istemez, risk almak istemez, ona da bir şey dediğimiz yok. Her Allahın kulu ev sahibi olacak diye bir kaide yok. Bu işler tercih meselesi. Kimisi de yıllık deniz tatilinden vazgeçmek istemez, ev vs olmasın, kirada mutluyum der. Saygı duyarız.

Özetle, hedef kitle belli. Hani ne siz üzerinize alının, ne de bizi kıt kafalı, at gözlüklü bakan biri olarak damgalayın. Bir de ekonomist vs demişsin, beni son yıllarda tanıdın, daha önce tanısaydın belki sana da faydam olurdu.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Sayfa 73/335 İlkİlk ... 2363717273747583123173 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •