Sayfa 108/317 İlkİlk ... 85898106107108109110118158208 ... SonSon
Arama sonucu : 2532 madde; 857 - 864 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 3

1.  Alıntı Originally Posted by Sugosu82 Yazıyı Oku
    Ülke de tüm sanayi , bilişim vb istanbulda.işçi kısmı geçinemese bile istanbul u terk edemez.çünkü başka il de iş bulamazlar.parası olanlarda bu yüzden şehri terketmek zorunda kalacak.
    hocam zaman kimin haklı olduğunu gösterecek çok kasmayalım.

benim öngörüm şu şekilde ki zaten gerçek örneklere dayanıyor.

Adam fabrika sahibi İstanbul Florya veya Halkalı yaşıyor fabrikası Çorlu veya Çerkezköy de, beyaz yaka kısmı yine Beylikdüzü ve Bahçeşehir.

Benzer örnek patron atıyorum Maltepe fabrika Bursa beyaz yaka Kartal vb. yarı home ofis yarı servisle ulaşım.

dolayısı ile mavi yakanın çalıştığı fabrikaları (tekstil vb) İstanbul a nispeten yakın yerlere taşımaya devam ederler.

patronlar merkezde beyaz yaka Bahçeşehir Kartal vb çeperlerde yaşar.

asıl merkez yabancılara ve aileden zenginlere kalır.

2. İstanbul'da yatırıma evet ama İstanbul'da yaşamaya kesinlikle hayır.

Kurtarabilen kendini kurtarsın. Hayat kısa... Öğrenilmiş çaresizlikten kurtarın kendinizi...

Doğma büyüme İstanbul'lu olan biri olarak yazıyorum bunları..

Ege sahilleri olabilir.. parası yetmeyen karadeniz sahilleri de olabilir. Ama gittiğiniz yer şehir olsun dağ başı değil..

Özellikle aile ve kız çocuğu olanların İstanbul'da yaşamasını anlamış değilim.

-------
    Yazdıklarım kişisel görüşlerim olup asla yatırım tavsiyesi değildir
    “First of all, never play macho man with the market. Second, never overtrade.” – Paul Tudor Jones

3. Emlak sektöründe manipülatif ilan paylaşan 545 kişiye 54,5 milyon lira ceza kesildi

Ticaret Bakanlığı, emlak sektöründe kayıt dışı, manipülatif ve manipülasyon amaçlı ilan paylaşan 545 kişiye 54 milyon 500 bin lira ceza kesildiğini bildirdi.Bakanlıktan yapılan açıklamada, piyasada denge unsurunu bozabilecek her türlü eylem ve fiille ilgili inceleme ve denetimlere detaylı şekilde devam edildiği belirtildi.

Emlak sektörüne yönelik adımlara değinilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bakanlık olarak spekülatif fiiller ile fahiş fiyata sebebiyet veren ilanlar, yanıltıcı reklamlar titizlikle incelenmektedir. Bu kapsamda, ilan platformlarında verilen satılık emlak ilanları inceleme altına alınmıştır. 1 Eylül'den bu yana verilen satılık emlak ilanlarında, ilanın yayımda olduğu dönemde fiyatında yüzde 100 ve üzeri artış yaparak piyasayı ve serbest rekabeti bozan ve tüketicileri mağdur eden 545 kişiye Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik'in 14'üncü maddesindeki 'Taşınmaz ticaretiyle iştigal edenler haksız ve hukuka aykırı davranış ve ticari faaliyetlerde bulunamaz' hükmüne aykırı faaliyetleri nedeniyle kişi başına 100 bin lira olmak üzere toplam 54 milyon 500 bin lira para cezası verilmesine karar verilmiştir."

Vatandaşları mağdur edebilecek her türlü ihtimalin Bakanlıkça değerlendirildiği vurgulanan açıklamada, gerekli incelemelerin de ivedilikle başlatıldığı kaydedildi.

Açıklamada, Bakanlığın, vatandaşların spekülatif fiyat artışlarından etkilenmesinin önüne geçmek, piyasada adaletli ve rekabetçi bir ortam tesis etmek için elindeki bütün argümanları sektör ve konu bazlı kullanılmaya devam edeceğinin altı çizildi.

Ayşe Böcüoğlu Bodur

https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/eml...esildi/3012137

4. Bu hafta meclisten çıkacak AirBnb yasasındaki muhtemel maddeler:

��Artık sadece ev sahipleri Airbnb hizmeti verebilecek
    ��Gelir vergisi kesilecek
    �� Kapıya turizm konutu tabelası asılacak
    ï¿½ï¿½İşlemler Emniyete bildirilecek
    ��Diğer apartman sakinlerinden muvaffakatname almak zorunlu

5. "Devletin Demir Yumruğu..." Bu kelimeyi kim kullanırsa direk engellerim.

Devlet piyasalara ne kadar çok sert müdahale ederse o ülkenin ekonomisi asla belini doğrultamaz, dış dünyadan kopuk olur. Tıpkı Devletin piyasalara en sert müdahale ettiği Venezuela, Kuzey Kore gibi olur.

Türkiye'de devletin piyasaya en sert müdahale ettiği dönem 1970 lerdi. 1970 ler Türkiye'nin fakirlik yıllarıdır. Dünyadan kopuk. Döviz almak yasak. İthal içki sigara satmak yasak, Sermaye piyasalarına tam müdahale ...

1970 leri en iyi anlatan bir film Taşı Toprağı Altın Şehir

https://www.youtube.com/watch?v=jHmysCl6s1g

Filmde Levent Kırca köyden İstanbul'a traktör almak için gelir. Birikim yapar tam parayı biriktirir hoop traktör fiyatı zamlanır. Sonra yine tam parayı biriktirir sonra yine traktöre zam gelir.. Size bir şeyleri hatırlatıyor mu?

Bir dönem Aziz Nesin de 1970 ler için buna benzer anısını anlatmıştı. Ev almak için para biriktiriyormuş tam parayı eşleştirdiğinde bir anda alacağı ev 2 kat artıyormuş...

Demek ki devletin demir yumruğuyla bazı şeyler çözülemiyor, daha da fakirleşiyormuşuz.

Bu hükümet Cumhuriyet tarihinin en kötü hükümetidir. Çünkü Cumhuriyet tarihinde hiçbir hükümet ülkeyi 50 yıl geriye götürmemiştir.

Paypal yasaklandı

Booking yasaklandı

Uber yasaklandı şimdi de airbnb yasaklanıyor

Kiralara %25 sınırlaması geldiğinde burada "ev sahiplerine devlet demir yumruğunu vurdu" "oh olsun!" diyenlere ben her şey daha kötü olacak demiştim... N'oldu?

Demir yumruğun faydalı olacağını zannedenler yukarıdaki filmi iyi izleyin demir yumruk devam ettiği sürece fakirleşme tüm hızıyla devam edecek...

-----------
    Son düzenleme : vivatrader; 10-10-2023 saat: 11:34.
    “First of all, never play macho man with the market. Second, never overtrade.” – Paul Tudor Jones

6.  Alıntı Originally Posted by vivatrader Yazıyı Oku
    "Devletin Demir Yumruğu..." Bu kelimeyi kim kullanırsa direk engellerim.

Kiralara %25 sınırlaması geldiğinde burada "ev sahiplerine devlet demir yumruğunu vurdu" "oh olsun!" diyenlere ben her şey daha kötü olacak demiştim... N'oldu?
    Onlar kısa vadeli faydanın sarhoşluğuna kapıldılar.

%25 yapıp evlere çöken kiracılara ben "hırsız" dediğim zaman birilerinin zoruna gidiyor.
    Oysa ki %25 kiracılar için bir zorunluluk değil, sadece bir seçenekti.
    "Benim maaşıma %100 zam oldu, kiraya da en azından %60-70 zam yapayım da ev sahibim mağdur olmasın" diyen kiracıyı devlet %25'e zorlamıyor ki.
    Tabi öyle harama helale dikkat eden düşünceli bir kiracı varsa..

Bir söz vardır "çirkini öpmemişler, o da kendini namuslu sanmış" diye.
    Eline fırsat geçmemiş insan zaten hak yiyemez. Bu bir erdem değil.
    Asıl erdem, devlet sana fırsat verdiği halde ev sahibinin hakkını yememektir.

Yıl 90'lar.
    Bizim yobaz bir akraba, rahmetli babamı RF partisine üye yapmış.
    Aradan bir ay geçmiş.
    Akraba demiş ki,
    -Şu kadar aidat vermen gerekiyor.

Babam demiş
    -Niye be Yaşar aga? Üye ol dedin olduk. Toplantılara çağırdın geldik. Seçimde oy da verecez. Aidat neyin nesi?

Akraba:
    -Öyle deme. Bak şimdi sen belki bir müddet aidat verecen ama, parti iktidara gelince kat kat fazlasını alacan.

Babam kızmış.
    -Parti iktidara gelince bana kimin parasını verecek? Tabi ki vatandaşın parasını! Ben istemem öyle parayı! Sil benim üyeliğimi!

Gerçek ahlak, fırsat bulduğun halde ahlaksızlık yapmamaktır.
    Birkaç yıl sonra RF partisi iktidar ortağı oldu. Ama bizim o haram parada veya yapacakları torpilde zerre kadar gözümüz kalmadı.

Şimdi kiracılar çetin bir ahlak sınavı veriyor, ve çoğu bu sınavı geçemiyor.
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

7.  Alıntı Originally Posted by vivatrader Yazıyı Oku
    "Devletin Demir Yumruğu..." Bu kelimeyi kim kullanırsa direk engellerim.

Devlet piyasalara ne kadar çok sert müdahale ederse o ülkenin ekonomisi asla belini doğrultamaz, dış dünyadan kopuk olur. Tıpkı Devletin piyasalara en sert müdahale ettiği Venezuela, Kuzey Kore gibi olur.

Türkiye'de devletin piyasaya en sert müdahale ettiği dönem 1970 lerdi. 1970 ler Türkiye'nin fakirlik yıllarıdır. Dünyadan kopuk. Döviz almak yasak. İthal içki sigara satmak yasak, Sermaye piyasalarına tam müdahale ...

1970 leri en iyi anlatan bir film Taşı Toprağı Altın Şehir

https://www.youtube.com/watch?v=jHmysCl6s1g

Filmde Levent Kırca köyden İstanbul'a traktör almak için gelir. Birikim yapar tam parayı biriktirir hoop traktör fiyatı zamlanır. Sonra yine tam parayı biriktirir sonra yine traktöre zam gelir.. Size bir şeyleri hatırlatıyor mu?

Bir dönem Aziz Nesin de 1970 ler için buna benzer anısını anlatmıştı. Ev almak için para biriktiriyormuş tam parayı eşleştirdiğinde bir anda alacağı ev 2 kat artıyormuş...

Demek ki devletin demir yumruğuyla bazı şeyler çözülemiyor, daha da fakirleşiyormuşuz.

Bu hükümet Cumhuriyet tarihinin en kötü hükümetidir. Çünkü Cumhuriyet tarihinde hiçbir hükümet ülkeyi 50 yıl geriye götürmemiştir.

Paypal yasaklandı

Booking yasaklandı

Uber yasaklandı şimdi de airbnb yasaklanıyor

Demir yumruğun faydalı olacağını zannedenler yukarıdaki filmi iyi izleyin demir yumruk devam ettiği sürece fakirleşme tüm hızıyla devam edecek...

-----------

Müteahhitler ev yapmayı bırakacak, fiyatlar yine artacak. Arz Talep dengesi her zaman çalışır. Serbest piyasa ekonomisinde müdahale edersen, piyasa başka bir illegal delik bulur. İş oraya neden gidiliyor onu çözmede.

8. Geçen yıl bu zamanlar İstanbul'da kiralık daire sayısı 26 bin iken bugünlerde 49 bine gelmiş.

Konut kıtlığı var, yılda bilmem kaç doğum, evlenme istatistiği verenler.... İstanbul'da konut yapacak arsa kalmadı kardeşim diyenler....

Ne oldu da bu kadar kiralık daire çıktı ortaya???
    Yazdıklarım kendi görüşümdür, Yatırım tavsiyesi değildir.

Sayfa 108/317 İlkİlk ... 85898106107108109110118158208 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •