Sayfa 310/323 İlkİlk ... 210260300308309310311312320 ... SonSon
Arama sonucu : 2579 madde; 2,473 - 2,480 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 3

1.  Alıntı Originally Posted by ajfa Yazıyı Oku
    türkiye'nin ve konut fiyatlarının gidişatı artık şu şekilde olacak; birincisi milyonlarca vasıfsız milli güvenlik sorunu tipler gelmeye devam edecek. milyonlarca insanın fare gibi yaşadığı yerler olacak büyükşehirler. dolayısıyla yediğiniz şeyler sağlığınızı, soluduğunuz hava ciğerlerinizi, içtiğiniz su vücudunuzu hasta edecek ve herkes hastalıklarla boğuşup tedaviye ulaşamayıp erken ölecek. gerçi şu an da bunun bir benzeri yaşanmaya başlandı ama daha uyanamadı millet.
    yani eviniz arsanız çok değer kazanmaya devam edecek ama çoluğunuz çocuğunuz torununuz yurtdışında yaşayıp burdan kiraları yemeye devam ederse konforlu yaşayacak, onun dışında bangladeş dhaka'da yaşayan birinden farkı olmayacak.

Göç konusu küresel bir rüzgar. Amerika'ya ağırlıklı olarak güneyden. Avrupa'ya ortadoğu afrika ve ukrayandan. Bize ise her yerden göçmen geliyor.

Mesela almanya'da aşağıdaki habere göre 2011 yılını baz alırsak 940 bin suriyeli mevcut. Bu AB üyesi malta-lüksemburg ve kıbrısın nüfüsündan daha fazla

Sonraki altı yılda Suriyelilerin nüfusunda değişiklik oldu ve 2023 yılında sayıları 940 bine yükseldi.

Böylece 60 yıldır orada yaşayan Türklerden sonra en büyük ikinci topluluk sırasına yerleştiler.

https://www.indyturk.com/node/654161...ki-suriyeliler

2. Göçmenler , ülke ekonomisini göçertmekle kalmıyor ahlak, düzen, asayişin de içine ediyorlar. Biz bu ekonomide tek çocuğu bile kırk kez düşünerek yaparken adamlar fare gibi çoğalıyorlar. ABD veya diğer batılı ülkelerde doğumundan, normal hastalık tedavi vb. dünyanın parası iken burada beleş olunca hatta onlara pozitif ayrımcılık uygulanınca adamlar - ne oldum delisi - oldular.

Çalışmayı sevmeyen uçarı- serseri tipler ise paralı tetikçilik yaparak kendi çetelerini kuruyorlarmış. Sokaklarda yabancı çetelerin düellosunu izler olduk. neredeeen neeereeye.... Daha nelere şahit olacağız bakalım.

Bir arkadaş grubumuzdan geçen hafta daire tavsiyesi almış ve gezmiştik. 3,600 ilan fiyatlıydı. Aynı binada oturan arkadaşımız komşusuyla konuşmuş fiyatın 3 milyona son olacağını bu sabah söyledi. Arkadaşın iyi niyetini bilmesem bir an dolandırıcı diye sittirecektim. Cuma günü bitişik boş arsaya inşaat ruhsatı alındığını bu nedenle arsaya bakan dairelerin ( ruhsat haberini bilenlerce ) acil satışa çıkarıldığını belediyeden öğrenmiştim. Arkadaşa bu durumu anlatarak teşekkür ettim ve konuyu kapattım. Bana biraz inanmamış göründü. Bakalım haftaya kendisi araştırıp öğrenince ne yapacak ?

3. Çok değil 1 yıl önce falan, vatandaşın ev için biriktirdiği üç beş kuruşa göz diken yamyamlar nasıl da hücum etmişti bu başlığa.
    Hatırladınız mı?

https://www.odatv.com/ekonomi/borsad...etti-120039611

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    20,104
    Blog Entries
    12
    .......................

Alıntı Originally Posted by rosense Yazıyı Oku

...... SATILIK TOPRAK ...

Herkes zannediyorki savaş falan çıkacak vatan için silahımızı, kılıcımızı alıp cepheden cepheye koşup vatanımızı, toprağımızı kurtaracağız eskisi gibi...

Hayır öyle olmayacak artık..!
    Sizler çocuğum rezil olmasın şehirde büyüsün, şehirden ev, araba alayım, köyden büyük şehirlere kaçayım derken, kim olduğunu dahi bilmediğinız insanlar gelecek dedenizin babanızın size miras bıraktığı tarlaları, evleri, köyleri tek tek satın alacak, söz sahibi olacaklar.

Siz kurak 5 para etmez dediğiniz toprağınızı 3 kuruş fazlaya sattım kar yaptım diye kasılacaksınız.

1 tane boş arazi bırakmadan işleyecekler, üretecekler, senin benim yapamadığımı yapacaklar. Bizim değerini bilmediğimiz yarım dönüm toprak dahi onların en büyük hayali.

Biliyorlarki Türkiye topraklarına adamı ters diksen düz biter.

Vatanın, topraklarımızın en büyük bekçisi, koruyucusu topraktan üreten köylülerdir.

Tarım arazileri yabancıların eline geçerse,Türk köylüsü biterse Atalarımızın bize kanıyla, canıyla, aç susuz kalarak aldığı bu toprakları
    hiç savaşmadan kağıt parçası uğruna satarsak, o zaman savaşı kaybetmiş olacağız.

Yatırım yapmak istiyorsanız gidin tarla alın.
    49 yıllığına dağlardan arazi mi kiralanıyor;
    bunu onlara bırakmayın, siz kiralayın.
    Topraktan kalkanla evi, arabayı her zaman alırsınız.

Miras başında kavga edip satılığa çıkarmayın. Paraya ihtiyacınız varsa toprağı işleyen kardeşinize satın.

Miras başında kavga edip bölüşülemeyen, mahkemelik olan tarla satışlarına gidin bakın; adliye önünde farklı bölgelerden haber alıp koşup gelen nereye çalıştığı, kime hizmet ettiği belli olmayan, yüzünü ilk ve son defa göreceğiniz insanlarla dolu.

Savaş çıkacak diye beklemeyin. Savaşın ortasındayız.

Toprak için kan veren atalarımızın, para için toprak satan torunları olduk...

Toprağınızı satmayın...

5. Ben de bu topraklı mesajın emlaklı benzerini emlak haberleri başlığına yazdım da, anlayan kim...
    Elaleme diyorlar "gelin emlak alın",
    bizim enayilere ise diyorlar "ev almayın, fiyatlar fahiş, bekleyin balön pörtleyecek"
    Bizim saflar da bütün medyanın ve satılık kalemlerin "vatandaşın iyiliğini" düşündüğünü sanıp öööylece bekliyor.

Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Yabancılara:
    "İstanbul'dan çalışmaya ve bu muhteşem şehrin ihtişamını ortaya çıkarmaya, bu uçsuz bucaksız metropolün bir sakini olmaya ne dersiniz?"
    Bu arada İstanbul, Avrupa'nın en iyi şehirlerinin prestijli sıralamasında ilk kez ilk ona girdi.

Türklere:
    Ev fiyatları fahiş. Böyle gitmez. Fiyatlar düşüyor, düştü, düşecek. İkinci evi olana vergi gelecek. Ev sahipleri patır patır ev satacak. Şimdi almayın düşünce alırsınız. Zaten insanlar istanbulu terk etmeye başladı. İstanbulda büyük deprem bekleniyor. İnsanlar istanbuldan panikle kaçarken biribirini eziyor zart zurt..

6. Gayrimenkul uzmanı Kıvanç Önder yazmış, ben de altına imzamı atıyorum

Arkadaşlar,

Çok basitçe şunu söyleyeyim:

Türkiye'de konut fiyatları,:

1) Nominal TL olarak yükselmiyor, çoğunlukla yatay seyrediyor. Bazı yerlerde düşüyor.

2) Reel TL olarak düşüyor.

3) USD olarak düşüyor.

Sevseniz de sevmeseniz de, inanmak isteseniz istemeseniz de bu böyle.
    Ha, ilanlara bakarak fiyat analizi yapamazsınız. Gerçekten satılmış mülklere bakarak yapılır bu analiz.

Şu anda ilan sitelerinde gördüğünüz mülklerin sadece %10 doğru fiyatlı.
    %90'ı ise hayal kurarken para kaybeden mülk sahipleri.
    Yazdıklarım kendi görüşümdür, Yatırım tavsiyesi değildir.

7. Hazır konusu açılmışken, kendini millete uzman diye pazarlayan tiplerin "ama ev fiyatları dolar bazında çok rerörerö" derken kasten göz ardı ettiği şu grafiği insanlara hatırlatmakta fayda var.

Doların değeri sabit değildir forumdaşlar.
    Hele 10-15-20 yılık sürelerde doların değeri inanılmaz oranda düşer.
    Ne demiştik? 2001 yılında 7 bin dolara aldığımız evi 2 yıl önce 70 küsür bin dolara sattık, ama kira haricinde (evin değerinden) kar etmedik. Çünkü dolar 20 yılda %90 değer kaybetti.

Benzer şekilde birçok cahil vatandaşın da "tamam ev fiyatları TL olarak artabilir de, dolar olarak neye göre artıyo? Dolar olarak artmaması gerek. Kesin balön var balön." diye saçmalamasına da cevap vermiş olayım.
    Dolar, değeri sabit olan bir şey değildir.
    Dolar, değer kaybeden bir şeydir.
    Dolar, matbaada sınırsız basılabilen bir şeydir.
    Dolar, bilgisayarda iki tık ile de çoğaltılabilen bir şeydir.

Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

8. Hisseli her hangi bir gayrimenkul aldığınızda diğer hissedarlar 2 yıl içinde ön alım hakkını kullanabiliyorlar, nette canı yanmış bir yatırımcının serzenişlerini okudum.

2,5 yıl önce 300 ortaklı 210 dönüm büyüklüğünde bir araziden 25bin tl karşılığı hisse satın alıyor, aldığı bu fiyatı resmi olarak da gösteriyor, diğer ortaklardan biri 20. ayda ön alım hakkını kullanmak üzere dava açıyor, 10 ayda dava sonuçlanıyor, sonuca göre ön alım hakkını kullanmak isteyen kişi 30.600tl ödeyerek hisseyi satın alıyor.

Yani 2,5 yıl önce 25bintl ödediği arazi hissesini 30.600tl'ye devretmek zorunda kalıyor. Devir tarihinde arazi değerinin enflasyon ve arsa primlenmesi sebebiyle 250-300bin tl ettiğini iddia ediyor.

Kayıpları bununla da kalmıyor, karşı tarafa 17.900tl mahkeme ve avukatlık parası, kendi avukatına da para ödedikten sonra elinde neredeyse hiç para kalmıyor.

Ayrıca mahkemeden aşırı enflasyon artışı sebebiyle fiyatın artırılmasını istese de bu kabul olmuyor. Yasal ama çok düşük olan faiz uygulandığını bunun da 25bintl olan anaparasını sadece 30.600tl'ye yükselttiğini iddia ediyor.

300'den fazla ortak olması sebebiyle noterden ihtarname göndererek 2 yıllık ön alım süresini 3 aya indirebilirdi ancak maliyeti çok yüksek olacağından bu işlemi yapamamış. Ayrıca kendine ön alım davası açan ortağın avukat olduğunu iddia etmiş.
    Yukarıda yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

Sayfa 310/323 İlkİlk ... 210260300308309310311312320 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •