Sayfa 283/316 İlkİlk ... 183233273281282283284285293 ... SonSon
Arama sonucu : 2522 madde; 2,257 - 2,264 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 3

1.  Alıntı Originally Posted by ayhanol1 Yazıyı Oku
    İkisi de değil 30 yıllık bir inşaat mühendisi ve Gölcük depremi depremzedesi olarak söylüyorum ki; Deprem güvenlikli olanı. Depremi yaşamayan bilmez. Adapazarı'nda biz Ceyhan depremi ve Afyon Dinar depremlerini sıcak evlerimizde dizi izler gibi izlerken birileri enkaz altında can çekişiyordu. Yaşayınca daha iyi anladım.
    İyi güzel söylüyorsunuz ama vatandaşın eğitim durumunu ( bilinç yapısını kast ediyorum ) göz ardı ediyorsunuz. Biz de felaketlerden ders alınmaz. ALLAH öyle emretti deyip geçilir. Fıtrat meselesi olayımız yenidir.

Bilgiye ulaşmak sözde çok kolaydır . gerçek bilgiye ulaşmak ise kurumlar eliyle özenle engellenir. Binanın zemin etüdü, projesi falan demiyorum sadece yaşını bile 10 kişiye sorsanız 5 değişik cevap alırsınız. Yapı kullanım izin belgesini bilmeyen %50 kesim var. Bilenlerin de belgeyi nasıl okuduğunu ( hem de emlakçılar ) gördüm. Adam binanın toplam metrekaresini daire metrekaresi sanıyor. Isınma seçeneklerinin hiç bir önemi yok diyebiliyor. hatta geçen yıl bir ev sahibi elindeki yapı kullanım belgesinde işaretli kutucukta -geçici - seçeneğinin yanlış olduğunu ( aslında hiç dikkat etmemiş ) , bunun önemsiz ayrıntı olduğunu savunuyordu.

2. Tüm denetim işini vatandaşa yükleyerek , cahil ( işinin eğitimini almamış ) müteahhitlerin insafına bırakılan barınma işinde bütün zararı ( deprem, sel, heyelan ) tüm toplum çekiyor. Tüm ülke yardımlaşma adı altında hiç bir dahli olmayan insanlara , hırsızlık yaparak inşa edenlerin hatası ödetiliyor. Oysa sorumluların tüm mal varlığına el koyulmalı. Yaptığı yolsuzluklar nedeniyle acılara sebep olana acımamalı.

Sokaklarda yürürken görüyorum. İnşaatlarda kullanılan demirler aylarca yağmur altında pas içinde. Temele konan demirler parmak kalınlığında. işçiye sorduğumda 14 ve 16 lık demir dedi. inşaata proje resmini ve detayları gösteren panoda Bina 4 katlı yazıyor .

Bu adamları kontrol eden yok. Hangi parti olursa olsun akçeli işlerde parayı veren yolu buluyor. Sonra felaket olduğunda timsah gözyaşları.

3. YATIRIM UZMANLARI UYARIYOR

> Yurt dışından yaptığınız yatırım ile kira getirisi elde edebilirsiniz ancak olası bir sorun ile karşılaştığınızda bunu çözmeniz uzun sürecektir. Mahkeme süreci çok ağır ilerlemekle birlikte hukuk sistemi kendi vatandaşlarına imtiyaz sağlamaktadır.

> Şayet yaşamak istiyorsanız Avrupa’da hayat kolay değil. Mevcut ekonomik kriz birçok ülkenin refah seviyesini düşürdü. Alım gücü geriledi. Hele ki Türkiye’de kazanıp Avrupa’da harcama yapıyorsanız bu hiç de mantıklı değil.

> Öte yandan Avrupa’daki binaların yaş ortalaması Türkiye’nin çok üzerinde. Dolayısıyla eski evlerin bakım ve tamirat bedelleri oldukça yüksek.

> Ayrıca yurt dışından alınacak bir evin prim yapma oranı oldukça düşük. Örneğin 400 bin avroya aldığınız bir evi, 5 yıl sonra aynı fiyata ancak satabilirsiniz.

> Dolandırıcılık vakaları da artmış durumda. Bu konuda da dikkatli olmanızda fayda var.

https://www.patronlardunyasi.com/yab...oogle_vignette

4.  Alıntı Originally Posted by canlı Yazıyı Oku
    İyi güzel söylüyorsunuz ama vatandaşın eğitim durumunu ( bilinç yapısını kast ediyorum ) göz ardı ediyorsunuz. Biz de felaketlerden ders alınmaz. ALLAH öyle emretti deyip geçilir. Fıtrat meselesi olayımız yenidir.

Bilgiye ulaşmak sözde çok kolaydır . gerçek bilgiye ulaşmak ise kurumlar eliyle özenle engellenir. Binanın zemin etüdü, projesi falan demiyorum sadece yaşını bile 10 kişiye sorsanız 5 değişik cevap alırsınız. Yapı kullanım izin belgesini bilmeyen %50 kesim var. Bilenlerin de belgeyi nasıl okuduğunu ( hem de emlakçılar ) gördüm. Adam binanın toplam metrekaresini daire metrekaresi sanıyor. Isınma seçeneklerinin hiç bir önemi yok diyebiliyor. hatta geçen yıl bir ev sahibi elindeki yapı kullanım belgesinde işaretli kutucukta -geçici - seçeneğinin yanlış olduğunu ( aslında hiç dikkat etmemiş ) , bunun önemsiz ayrıntı olduğunu savunuyordu.
    Eee o zaman bir bilene soracaklar. Avukata gittiğinde danışmanlık istiyor. Doktora gidiyorsun muayene ücreti istiyor. Malını ve canını koyduğun evinin güvenliğini öğrenmek isteyince herkes müteahhit , herkes inşaat mühendisi. O zaman bedel ödersiniz canınızla veya malınızla. Yok öyle 3 kuruşa 5 köfte.

5.  Alıntı Originally Posted by canlı Yazıyı Oku

Sadece bu konuda mı biz millet olarak askere gideriz özlük haklarımızı bilmeyiz. O nu da geç dinimizi bilmiyoruz. İşte o yüzden böyle yönetiliyoruz. Akıllı başlı eğitimli insanlarda bu cahiller yüzünden bu ülkede işkence çekiyor..

6.  Alıntı Originally Posted by canlı Yazıyı Oku

İşin yönetmelik tarafına girsem bir çok kişi evinden şüphe duyar. Bu ülke de ilk deprem yönetmeliği 1978 hazırlandı ve projelendirme işlemleri böyle devam etti ne zaman kadar 1999 yönetmeliğine kadar bu yönetmelik köklü bir değişiklik getirdi. Ondan sonra 2007 yılında yeni bir yönetmelik ve son olarak 1 ocak 2019 da şu an geçerli olan yönetmelik hayatımıza girdi. Bir müşterime 2017 sonlarında bir proje çizip ev yaptım. Bittikten sonra mimari bir tadilat istedi ve idareye başvurduk. Yapının statik incelemesi yapılmasını son yönetmeliğin performans hesaplarını istedi. Yaptık bina yeni yönetmelik şartlarını sağlamadı. Düşünün bir önceki yönetmelik ile son yönetmelik arasında çok da fark yoktur. Siz daha eski binaları düşünün..Sıraselvilerden kazancı yokuşu inişinde 7 katlı kolonsuz kirişsiz bina var 7 katlı 2 katı kaçak varın gerisini siz düşünün..Bina yaşı minimum 80-90 yıl..

7.  Alıntı Originally Posted by Westwind Yazıyı Oku
    YATIRIM UZMANLARI UYARIYOR

> Yurt dışından yaptığınız yatırım ile kira getirisi elde edebilirsiniz ancak olası bir sorun ile karşılaştığınızda bunu çözmeniz uzun sürecektir. Mahkeme süreci çok ağır ilerlemekle birlikte hukuk sistemi kendi vatandaşlarına imtiyaz sağlamaktadır.

> Şayet yaşamak istiyorsanız Avrupa’da hayat kolay değil. Mevcut ekonomik kriz birçok ülkenin refah seviyesini düşürdü. Alım gücü geriledi. Hele ki Türkiye’de kazanıp Avrupa’da harcama yapıyorsanız bu hiç de mantıklı değil.

> Öte yandan Avrupa’daki binaların yaş ortalaması Türkiye’nin çok üzerinde. Dolayısıyla eski evlerin bakım ve tamirat bedelleri oldukça yüksek.

> Ayrıca yurt dışından alınacak bir evin prim yapma oranı oldukça düşük. Örneğin 400 bin avroya aldığınız bir evi, 5 yıl sonra aynı fiyata ancak satabilirsiniz.

> Dolandırıcılık vakaları da artmış durumda. Bu konuda da dikkatli olmanızda fayda var.

https://www.patronlardunyasi.com/yab...oogle_vignette
    Bezdirip sattırmak için ev sahiplerine yapılan saldırı küresel.
    "Başka ülkeden ev alıp kiraya veririm yea" diye düşünenler hayal kırıklığına uğrayabilir.
    Bu videoyu daha önce paylaşmıştım. Her kelimesi dikkatle okunup Türkiye ile karşılaştırılmalı.

Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

8.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Bezdirip sattırmak için ev sahiplerine yapılan saldırı küresel.
    "Başka ülkeden ev alıp kiraya veririm yea" diye düşünenler hayal kırıklığına uğrayabilir.
    Bu videoyu daha önce paylaşmıştım. Her kelimesi dikkatle okunup Türkiye ile karşılaştırılmalı.

5 dairem var emeklilik planım buydu Allah bu kadarını nasip etti. Benden 3 ün 1 ini alırlar. Başkasından ne alırlar bilmem.. Kiracılarımı da çok severim bu arada..

Sayfa 283/316 İlkİlk ... 183233273281282283284285293 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •