Sayfa 120/318 İlkİlk ... 2070110118119120121122130170220 ... SonSon
Arama sonucu : 2538 madde; 953 - 960 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 3

1. Yazlık fiyatları düşer mi yükselir mi? Şimdi bazıları diyebilir ki Airbnb den yazlık işi zorlaştı, oteller zam yapacak, millet mecburen yazlık alacak. O çok zor. Emlak almak için kaç kişi de nakit var yazlığa vermek için? Kaç kişi yerli olarak AirBnb den faydalandı?

Bana göre Airbnb cilerin çoğu yabancı müşterilere kiralama yapan emlakçı aracılardı. Bu sebeple bunlar artık ev kiralama yapamazsa ev sahipleri de bu evlerden para kazanamazlarsa mecburen bunları elden çıkarmaya bakacak.

İsteyen istediğini desin, Ocak Şubat 2024 gibi yazlık fiyatları Ağustos taki zirve fiyatlarına göre en az %50 düşecek Dolar Euro bazında. Bu konuda çok kesin böyle düşünüyorum.

Buyrun alın 5 milyona yazlık. Ziraatten 10 yıllık 120 ay konut kredisine baktım. 120 ay boyunca ayda 180 bin TL ödeyerek 5 milyon TL lik bir yazlık alabiliyorum. Al bakalım. Alabilir misin? Öde bakalım o krediyi. Bir de bu yazlık. Kışın oturacağın ev değil.

Aylık Taksit Tutarı:177.391,52 TL
    Faiz Oranı:% 3,49
    Yıllık Maliyet Oranı:% 51.3347

https://www.ziraatbank.com.tr/tr/hes.../konut-kredisi

Günlük Kiralık Evler İçin Yeni Düzenleme: TBMM den Onay Geldi!

AK Parti milletvekillerinin imzasını taşıyan Konutların Turizm Amaçlı Kiralanmasına ve Bazı Yasalarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yasa Teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi. İşte yeni düzenlemenin detayları:

Düzenlemenin Kapsamı:

Konutların gerçek ve tüzel kişilere turizm kapsamında kiralanmasına yönelik usul ve esaslar belirlendi.
    Konutların turizm amaçlı kiralanmasına dair genel esaslar, izin belgesi düzenlenmesi, idari yaptırımlar ve turizm amaçlı kiralanan konutların tabi olacağı mevzuat düzenlendi.
    İzin Belgeleri ve Plaketler:

Turizm amaçlı kiralama öncesinde izin belgesi alınması zorunlu hale getirildi.
    İzin belgesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından verilecek ve turizm amaçlı kiralanan konutların girişine asılacak plaket ile belirlenecek.
    Müracaat Şartları:

İzin belgesi müracaatlarında, turizm amaçlı kiralama faaliyetinin uygun görüldüğüne dair kararın tüm kat maliklerince oy birliğiyle alınmış olması gerekiyor.
    Birden fazla bağımsız bölüm bulunan binalardan oluşan konut sitelerinde, turizm amaçlı kiralama yapılan konutun bulunduğu bina için belirli şartlar aranacak.
    Kiraya Verenin Sorumluluğu:

İzin belgesi alma yükümlülüğü, kiraya veren kişiye ait olacak.
    Turizm amaçlı kiralama faaliyeti, belgelendirilmiş A grubu seyahat acentaları vasıtasıyla yapılabilecek.
    Yasaklar ve İhlaller:

İzin belgesi sahibinden kiralanan evin üçüncü kişilere kiralanması veya turizm amaçlı kullanılması yasak.
    Kullanıcı tüzel kişilerin turizm amaçlı kiraladıkları evi kendi personeline kullanabilecek.
    Bu düzenleme ile günlük kiralık evlerin turizm amaçlı kiralanması süreçleri düzenlenerek daha kontrollü bir hale getiriliyor.

2. 1- Kuyu açtırmak yeraltı sularını kullanmak amacıyla yapıldığından, aslında yanlış bir eylem. Bu nedenle kuyu açtırıp kullanmak ülkenin su ihtiyacını baltalamak oluyor.
    Yanlış tarım sulaması hem kullanılabilir su düşüyor hem ürünlere zarar veriyorlar haberleri yok.

2-Yazlık şu anda uygulanabilir bir şey değil. Emekli veya köy hayatında değilseniz anlamı yok. Ben büyükşehirde yaşıyorum yazlık alsam kullanacağım bir zaman dilimi yok. 1 hafta için yazlık almayı düşünmem şahsen. Ama emekliyseniz yazlıkta kalıp kışlık evinizi kiraya verebilir ek gelir elde edebilirsiniz.

Birde abiler neden paylaşımlarda gereksiz muhabbet var anlamıyorum.

Şarabını içenler, dans edenler, kuru üzüm yiyenler, fındık kıranlar, kamyon devirenler...
    Yazdıklarım Yatırım tavsiyesi değildir.Kendi düşüncelerimi içerir.
    YATIRIM , harcadıktan sonra kalanı biriktirme değil , Birikimi ayırıp kalanı harcamaktır...

3.  Alıntı Originally Posted by bisikletci Yazıyı Oku
    neden insanlar kuyu acmiyor acaba pahali diyemi?

Belkide belediye sayacmi takiyor?
    Kotu yüksek olan yerde suya ulaşım zor. Güzel manzaralı kayalık üstüne kurulu yerde suyu kuyu yerine yağmur suyu toplayıp kullanmanız gerekiyor. Çimde suyun en büyük düşmanı, aslında bodrum nasıl bilmiyorum ama çim konusunda kısıtlamaya gidilmesi uygun olabilir.

4.  Alıntı Originally Posted by kastirsef Yazıyı Oku
    Bu kadar lüksü hak etmedik.
    Türkiye'nin tek cümlelik net bir özeti olmuş.

5. Yazlık kavramı izafi bir kavram. Karaburun, Çanakkale, Tekirdağ'daki yazlıkları kastetmiyorum ama onlar bile düşmeyecek. Buradaki ölücülere inanmayın.

Bu arada Kuşadası, Bodrum, Marmaris arttık yaz kış yaşanan kış nüfusu bile birçok ili geçen şehirler. 1980 lerde buraları yazlıktı ama artık birçok dev hastaneleriyle, üniversiteleriyle devlet ve finans kurumlarıyla metropol şehir oldu.

Geçen hafta belediyedeydim müdürle sohbet ettim. Kendisi Kışın Kuşadası'nda yaşayan insan sayısı kayıtlı nüfusun 3 kat fazla olduğunu. Bunu su ve elektrik abonelerinden ölçtüğünü söyledi. Ve kışın sürekli Kuşadası'nda yaşayan ama ikametgahı İzmir, İstanbul, Aydın, Denizli, Ankara vb şehirlerde olanların ikametgahlarını Kuşadası'na taşıtmak için içinde kampanyalar olan Kuşadası'nda ikamet edenlere özel kart çıkaracaklarını söyledi. Şehirli kartın birçok özel indirimler olacağından falan bahsetti.

Yazın Kuşadası şehrinin nüfusu 2 milyonlara varıyor onu biliyordum ama Kışın bile Kuşadası'nda yaşayan insan sayısının Kayıtlı nüfusun 3 kat fazla olduğunu orada öğrendim.

İzmir, Aydın, Denizli ve hatta İstanbul-Ankara'da çalışan yazılımcı vb. işlerde çalışanların birçoğu Kuşadası'nda home ofis çalışıyor.

----------
    Yazdıklarım kişisel görüşlerim olup asla yatırım tavsiyesi değildir
    “First of all, never play macho man with the market. Second, never overtrade.” – Paul Tudor Jones

6. Ege sahillerinde hedef kitle siz değilsiniz zaten. Hedef kitle; Ruslar, Ukraynalılar, İngilizler, Hollandalılar ve hepsinden önemlisi Gurbetçiler..

Kuşadası'na ilk geldiğimde, nakit olarak ev almak istediğimde bile ev sahipleri ve emlakçılar yüzüme bile bakmıyordu.
    Tabi ben nakit alacağım için çok değil %10 civarı indirim talep ediyordum. İstanbul'da hiç böyle değildi nedenini bir türlü anlamıyordum. Nakit alacağım dememe rağmen %3 bile indirim yapmıyorlar, hatta tapu masrafını bile sen ödersin falan diyorlardı.
    Bir de o dönem nakit krizinin olduğu 2018-2020 arası dönemdi.

Daha sonra samimi olduğum Kuşadası yerlisinden bir arkadaşım bana "yazın gurbetçi ve yabancılar gelip beşer onar ne varsa topluyor. O yüzden burası böyle" demişti. Şimdi onları daha iyi anlıyorum.

O yüzden bu forumda temennileri değil yaşanmış deneyim ve analizleri okumak isterdim ama maalesef.. Hep temenniler..

-------
    Yazdıklarım kişisel görüşlerim olup asla yatırım tavsiyesi değildir
    “First of all, never play macho man with the market. Second, never overtrade.” – Paul Tudor Jones

7. ben bu kadar portföyüne aşık birisi görmedim.

hani burada yazdıkları ile piyasayı etkileyeceğini düşünüyorsa daha komik.

--Kuşadası'nda dolar bazında mayısta zirveyi görmüş, %10 a yakın düşmüş.
    --Alanya da benim semtte mayısta zirveyi görmüş %7 düşmüş...sarı siteye göre...

Sayfa 120/318 İlkİlk ... 2070110118119120121122130170220 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •