Sayfa 278/317 İlkİlk ... 178228268276277278279280288 ... SonSon
Arama sonucu : 2529 madde; 2,217 - 2,224 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 3

1. Hocam siz sanırım yeni konut aldınız.
    Yoğun savunduğunuz için bu kanaate vardım.
    Hayırlısı olsun hakkınızda.

Alıntı Originally Posted by ayhanol1 Yazıyı Oku
    Bir de şuraya basit bir hesap bırakayım ister yatırım için olsun ister ticaret için olsun ''Malı alırken para kazanırsınız'' ' Ucuz mal alınır.'' Ucuz-pahalı nasıl belli olur şöyle olur. Bugün ortalama ülkemizde arsa maliyeti hariç ortalama konut m2 maliyeti 18-20 bin tl. civarıdır. ( Bu istanbulda 25 bin tl. civarı)Ama bu lüks konut değil 3B yapı sınıfı dediğimiz asansörlü- kaloriferli dairedir. Bunun üzerine alacağınız dairenin civarında emsal arsa m2 fiyatlarını üzerine koyun . Diyelim ki o da 18-20bin tl. civarı ise Ortalama 36-40bintl. m2 maliyeti çıkar. Buna ruhsat proje yapı denetim masraflarını da eklediğinizde tavan rakam olan 40 bintl. yi alırsak 100 m2 daire maliyeti 4 milyon çıkar. %20' müteahhit karı koyarsan 4800 tl.ye 2+1 100 m2 daire maliyeti çıkar. Diyelim ki 10 yıllık bir daire yıllık %2 amortisman düştüğünüzde 3milyon 840 bin tl. altında bu daireyi alabiliyorsanız kardasınız. Rant değeri hariç. Etiler'de cihangir de başka olur. Başakşehir de çekmeköy de başka olur.

2. Ben de tam bu minvalde bir şey yazacaktım

Arkadaş daha bir kaç gün önce, şu an konut almak için uygun zaman mı diye foruma sordu. Arkasından 1-2 sonra ben zaten konut aldım diye yazıp, peşi sıra, şu an konut almanın ne kadar doğru bir karar olduğundan sürekli dem vurup duruyor. Hey Allahım ya

Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    Hocam siz sanırım yeni konut aldınız.
    Yoğun savunduğunuz için bu kanaate vardım.
    Hayırlısı olsun hakkınızda.

3.  Alıntı Originally Posted by D R A G O N Yazıyı Oku
    Ben de tam bu minvalde bir şey yazacaktım

Arkadaş daha bir kaç gün önce, şu an konut almak için uygun zaman mı diye foruma sordu. Arkasından 1-2 sonra ben zaten konut aldım diye yazıp, peşi sıra, şu an konut almanın ne kadar doğru bir karar olduğundan sürekli dem vurup duruyor. Hey Allahım ya
    Gençler bende 1 tane konut değil ki 5 tane konut var zaten. Acaba siz parasızlıktan veya imkansızlıktan uygun koşullarda konut alamamanın sıkıntısını yaşıyor olabilir misiniz. Ben zaten belli yaşa gelmiş belli gelirleri olan emekliliği hak etmiş ama hala çalışan üreten insanım.. Cevap yazmak istemiyorum bir çoğunuzun genç ve tecrübesiz olduğunuz ve günlük düşündüğünüz zaten yorumlarınızdan belli. 30 senelik inşaat mühendisi olarak zaten ben sizinle tartışmam bir çoğunuza seminer veririm. Konuyu da uzatmayın. Evet ben konutu almadan sordum bir yoklama çektim lakin buralar hep ''YETERSİZ BAKİYE'' siz dahil. Paranız olsa siz de alırdınız. Siz hep krediye bedava paraya alışmışsınız . Kredi yoksa bir çoğunuz yok zaten. Yahu kardeşim konut artmaz deyip dolar artacak demek ne demek yahu hiç mi kafanız çalışmaz. Enflasyonu belirleyen zaten kur... GENÇLER UNUTMAYIN HERKES SATMAYA ÇALIŞIRKEN ALACAKSINIZ, HERKES ALMAYA ÇALIŞIRKEN DE SATACAKSINIZ. UNUTMAYIN BANA ÇOK DUA EDERSİNİZ.YARIN DÖVİZİNİZ VARSA BOZARKEN REİS %40 STOPAJ KOYDUM DERSE AĞLAMAYIN. ALDIĞIMIZ DAİRE İÇİNDE ŞÖYLE BİR ŞEY SÖYLEYEYİM. ÖNCELİKLE HAYIRLI OLSUN DİYENLERE TEŞEKKÜRLER. GEÇEN YAZ YAN DAİRE 4.250 TL YE SATILDI. BEN DAİREYİ 3.500 TL. YE ALDIM. ADAM SIKIŞMIŞ ...SENEYE BU ALDIĞIM DAİRE MİN.6 MİLYON BU YAZDIĞIMI SAKLAYIN. AMA BEN OTURMAK İÇİN ALDIM.SİZ DE BÖYLE BULURSANIZ ALIN.YAN BEN ZATEN ALIRKEN KAZANDIM. TİCARET BÖYLE BİR ŞEYDİR. SİZİN GÜNLÜK YAPMAYA ÇALIŞTIĞINIZ ALIM SATIMLAR TİCARET SAYILMAZ.

4.  Alıntı Originally Posted by Westwind Yazıyı Oku
    ikisi farklı kavramı karıştırıyorsunuz. Ereğli ve tüpraş gibi şirketleri kurmak zaman alır. Şirket bir süre zarar etse de sineye çekilir. Yola devam edilir.
    Konutta adam projeden kazanamıyorsa bir sonrakine başlamaz. Arz kısılır. Yurtdışından dizel, demir çelik ithal edebilirsiniz ama ev ithal edemezsiniz.

Sonuçta arz fazlası yoksa, arz fazlası oluşturacak etken yoksa fiyatlar yukarı gider. Bunun zamanı da faizlerin düştüğü zaman olacaktır. Bu zamanlamayı ayarlayabilen parayı götürür.

Konut fiyatlarında ve kirada artış sadece bize özgü bir konuda değildir. Dünyada pandemi sonrasında para bolluğu nedeniyle yaşanan bir süreçtir. Göçmen akışı da buna etki etmiştir. Eğer böyle bir problem olmasa bugün airbnb kısıtlamaları tarzı haberleri okumuyor olurduk.

Son cihat çiçekten alıntı yapayım. Konuttaki kaldıraç ve konut fiyatlarının hisse veya dövizin tersine yavaş hareketi onu cazip kılar.

Zaten finansal piyasalarda para kazanmanın en etkin yolu kaldıraç kullanmaktır. Ama batırabildiği için (2008 krizi amerika) her babayiğidin harcı değildir.
    1.5 milyontl. ye satılan sıfır arabayı neden bugün 900 bin tl.ye alamıyorsun. Altın neden çıkarma maliyetinin altına inmiyor. Neden hiç bir mal maliyetinin altında satılmıyor. ÇÜNKÜ TİCARETTE BÖYLE BİR GERİZEKALILIK YOK DA ONDAN..KAÇA SATACAĞIMI KARIMI ÖNGÖRDÜĞÜM UCUZ GÖRDÜĞÜM HER ŞEYİ ALIRIM SATARIM. İYİ PARA VERENE AYAKKABILARI BİLE VERİRİM. ALLAH SİZE DE MAL MÜLK NASİP ETSİN. BAZI ŞEYLER YAŞAMADAN ANLAŞILMAZ..
    Son düzenleme : ayhanol1; 03-03-2024 saat: 14:05.

5. Yakında konutta İLK EVİM projesi açıklanır. Seçim geçmiş olur. Hükümet yoluna bakar. O bile hemen fiyatların üzerine nasıl koyar anlamazsınız bile. PARASI OLAN ALSIN ALIR ZATEN. YETERSİZ BAKİYELER HARİÇTEN GAZEL OKUMASIN. ONLARA KREDİ YOK. HA İLK EVİNSE AKEPE DE BİR DAYIN VARSA SENDE ALIRSIN KREDİ GENÇ KARDEŞİM.

6. Size yaşanmış küçük bir anektod; 2014 yılında mevcut bir konutumu kullanarak İPOTEKLİ KREDİ ALIP 4 daire inşa ettim. O dönem hükümet ile fetö kavgası başlamıştı. Karışık bir dönemdi. Neyse banka bana belli bir meblağ verdi. Dolar 2tl. Aylık ödemem 1000 dolara tekabül ediyordu. Geçen sene kredi sonlandı. Aylık ödemem 90 dolardı. Evet son ödemeyi 90 dolardan yapıp ipoteği kaldırdım. Zaman çabuk geçiyor gençler büyük resme bakın. Şimdi o yaptığım konutlardan aylık kira gelirim 60 bin tl....HAYIRLI İŞLER SİZE. AMA ŞİMDİ BİRAZ YAŞLANDIM YAPMAK ZOR GELİYOR. HAZIR ALIYORUM ARTIK..ZATEN DÖNEM YAPMAYI DEĞİL HAZIR ALMAYI GEREKTİREN BİR DÖNEM..

7.  Alıntı Originally Posted by Westwind Yazıyı Oku
    ikisi farklı kavramı karıştırıyorsunuz. Ereğli ve tüpraş gibi şirketleri kurmak zaman alır. Şirket bir süre zarar etse de sineye çekilir. Yola devam edilir.
    Konutta adam projeden kazanamıyorsa bir sonrakine başlamaz. Arz kısılır. Yurtdışından dizel, demir çelik ithal edebilirsiniz ama ev ithal edemezsiniz.

Sonuçta arz fazlası yoksa, arz fazlası oluşturacak etken yoksa fiyatlar yukarı gider. Bunun zamanı da faizlerin düştüğü zaman olacaktır. Bu zamanlamayı ayarlayabilen parayı götürür.

Konut fiyatlarında ve kirada artış sadece bize özgü bir konuda değildir. Dünyada pandemi sonrasında para bolluğu nedeniyle yaşanan bir süreçtir. Göçmen akışı da buna etki etmiştir. Eğer böyle bir problem olmasa bugün airbnb kısıtlamaları tarzı haberleri okumuyor olurduk.

Son cihat çiçekten alıntı yapayım. Konuttaki kaldıraç ve konut fiyatlarının hisse veya dövizin tersine yavaş hareketi onu cazip kılar.

Zaten finansal piyasalarda para kazanmanın en etkin yolu kaldıraç kullanmaktır. Ama batırabildiği için (2008 krizi amerika) her babayiğidin harcı değildir.
    Müteahhitlerimizi üzmeyelim, ne istiyorlarsa verelim. Onlar da bize bol bol ev yapsın di mi hocam

Takılıyorum, ciddiye alma.
    Yazdıklarım kendi görüşümdür, Yatırım tavsiyesi değildir.

8. Komiksin . El yumruğu yemeyen kendininkini balyoz sanırmış. Seninki de o hesap Karşıdakinin mal varlığını nereden biliyorsun da böyle aptalca saptamalarda bulunuyorsun.

Benim de yaşım 49 ve ....adet evim var. Ama dakka başı buraya gelip evlerin fiyatının artacağına dair post kasmıyorum

Alıntı Originally Posted by ayhanol1 Yazıyı Oku
    Gençler bende 1 tane konut değil ki 5 tane konut var zaten. Acaba siz parasızlıktan veya imkansızlıktan uygun koşullarda konut alamamanın sıkıntısını yaşıyor olabilir misiniz. Ben zaten belli yaşa gelmiş belli gelirleri olan emekliliği hak etmiş ama hala çalışan üreten insanım.. Cevap yazmak istemiyorum bir çoğunuzun genç ve tecrübesiz olduğunuz ve günlük düşündüğünüz zaten yorumlarınızdan belli. 30 senelik inşaat mühendisi olarak zaten ben sizinle tartışmam bir çoğunuza seminer veririm. Konuyu da uzatmayın. Evet ben konutu almadan sordum bir yoklama çektim lakin buralar hep ''YETERSİZ BAKİYE'' siz dahil. Paranız olsa siz de alırdınız. Siz hep krediye bedava paraya alışmışsınız . Kredi yoksa bir çoğunuz yok zaten. Yahu kardeşim konut artmaz deyip dolar artacak demek ne demek yahu hiç mi kafanız çalışmaz. Enflasyonu belirleyen zaten kur... GENÇLER UNUTMAYIN HERKES SATMAYA ÇALIŞIRKEN ALACAKSINIZ, HERKES ALMAYA ÇALIŞIRKEN DE SATACAKSINIZ. UNUTMAYIN BANA ÇOK DUA EDERSİNİZ.YARIN DÖVİZİNİZ VARSA BOZARKEN REİS %40 STOPAJ KOYDUM DERSE AĞLAMAYIN. ALDIĞIMIZ DAİRE İÇİNDE ŞÖYLE BİR ŞEY SÖYLEYEYİM. ÖNCELİKLE HAYIRLI OLSUN DİYENLERE TEŞEKKÜRLER. GEÇEN YAZ YAN DAİRE 4.250 TL YE SATILDI. BEN DAİREYİ 3.500 TL. YE ALDIM. ADAM SIKIŞMIŞ ...SENEYE BU ALDIĞIM DAİRE MİN.6 MİLYON BU YAZDIĞIMI SAKLAYIN. AMA BEN OTURMAK İÇİN ALDIM.SİZ DE BÖYLE BULURSANIZ ALIN.YAN BEN ZATEN ALIRKEN KAZANDIM. TİCARET BÖYLE BİR ŞEYDİR. SİZİN GÜNLÜK YAPMAYA ÇALIŞTIĞINIZ ALIM SATIMLAR TİCARET SAYILMAZ.

Sayfa 278/317 İlkİlk ... 178228268276277278279280288 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •